Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto: Pixabay
, zdroj

Stát si sám vychovává profesionální pobírače sociálních dávek, říká státní úředník Beňák

Jako dítě vyrůstající v romské rodině zažíval David Beňák podle svých slov častou diskriminaci. Během studia na vysoké škole i proto založil jedno z prvních romských informačních center, kde poskytoval lidem právní a sociální poradenství. Pracoval pro meziresortní komisi pro romské záležitosti, později jako politický náměstek ministra pro lidská práva, nyní je ředitelem agentury pro sociální začleňování na Ministerstvu pro místní rozvoj. Je tak i nejvýše postaveným Romem v české státní správě.

Z vašeho pohledu občana, který je součástí romské menšiny v Čechách i vysoce postaveným státním úředníkem, myslíte si, že je průměrný Čech rasista?

Nemyslím, že by to označení k české společnosti bylo fér, byť se o ní v tomhle kontextu říká leccos. Myslím si ale, že většina Čechů má problém s Romy, nejde primárně o rasismus, ale spíše o anticiganismus. To má nějaký historický základ, ale nemyslím si, že by průměrný Čech byl ve své podstatě rasista.

Vidíte naopak averzi i na straně Romů vůči české většině?

Určitě tam také nějaká je. Ty dvě skupiny lidí žijí vedle sebe, ale ne spolu, což tvoří příkopy. Každý je pak pojmenovává ze svého úhlu pohledu. Ale platí, že tak jako nějaký Čech může být rasistou, tak jím může být i Rom, to se nevylučuje. V mnohém je to spíš jakýsi druh animozity, negativní vztah.

I Romové jsou tady doma

Co považujete pro tyto česko-romské vztahy za nejškodlivější?

Právě to, že sice žijeme vedle sebe, ale ne spolu. Ono to zní možná fádně, nebo strašně zjednodušeně, ale tak jednoduché to není a je to myslím podstata problému. Zkuste jít na ulici a zeptat se lidí, jestli ví, jak bydlí normální průměrný Rom. Řada z nich vám řekne, že neví, že nikdy nebyli u nich doma a bohužel je to stejné i ze strany Romů. Vzájemně o sobě vlastně nic nevíme a žijeme v představách, často negativních.

Jak by podle vás tedy tyto dvě skupiny měly začít žít spolu?

To je věc, o kterou se osobně snažím víc než 20, možná 25 let, a odpověď nemám. Myslím si, že ji stoprocentně nemá nikdo. Není žádný jednoduchý lék, který to vyřeší. Jisté věci fungují, například seznamování třeba přes jídlo, přes kulturu, festivaly. Dobrým příkladem je už tradiční festival Khamoro v Praze. V mnoha zemích jsou Romové cenění právě pro jejich hudbu a kulturu. Těchto mostů potřebujeme víc, ale přiznejme si, že se úplně nedaří je tvořit.

Chyby jsou nepochybně na obou stranách, ale jsem přesvědčen, že ten, kdo má přijít, udělat ten krok navíc, je majorita. V kontextu vzájemného soužití je také nutné připomínat, že Romové jsou tady taky doma. Žijí na území Čech a Moravy více než 600 let, což není málo.

Sám ale říkáte, že se o to propojení sám neúspěšně snažíte vlastně čtvrt století. Kde jsou ty největší překážky?

Těžkou překážkou pro nás, pro Romy, je nízká vzdělanost. Vzdělání je ohromná, ohromná síla, která pozvedá nejen jednotlivce, ale celé skupiny. Komunistický režim v tomto napáchal spoustu škod. Zdevastoval několik generací Romů, protože značná část romské populace byla cíleně vzdělávána ve zvláštním školství, což byla ohromná decimace. To je dědictví, se kterým doteď bojujeme a ještě dlouho bojovat budeme.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Je skvělé, že mezi Romy narůstá počet studentů středních škol, počet vyučených a vysokoškoláků. Řada romských rodičů si uvědomuje, že vzdělání je hodnota, byť samozřejmě nikomu nezakládá stoprocentní jistotu úspěchu na trhu práce. A přiznejme si, že Romové to někdy mají na trhu práce o dost těžší. Diskriminace existuje, i když nejen etnická, ale i věková.

Navíc každý předčasný odchod ze vzdělávání, každé dítě, které řádně nedokončí základní nebo střední školu, stojí stát miliony korun na daních, které by jinak za jejich pracovní kariéru vybral. To je prostě špatně a je to jedna z děr, kudy utíkají peníze. Druhá díra se objevuje, když firmy a společnost lidi diskriminují a nechávají je na Úřadu práce, což stát také stojí velké peníze.

„Cikánům nepronajmou“

Vidíte v tomto poslední dobou nějaký trend, ať už pozitivní, či negativní?

Myslím si, že by se to teď mohlo zlepšit. Nezaměstnanost je nízká, poptávka po lidech velká. Lidé, kteří by před pár lety práci nedostali, i když pracovat chtěli, ji častěji dostanou, i když jsou to Romové. Pořád tu je silná diskriminace, ale tohle se posunulo.

Na druhé straně stávající hlad po některých profesích bohužel v rámci romské komunity i škodí. Romové, kteří jsou třeba ve druháku v učení, už jsou přetahování firmami, aby k nim nastoupili. Oni pak předčasně ukončí školu, do které se s největší pravděpodobností už nevrátí. A to je pro ně samotné do budoucna samozřejmě škoda.

Jak se vedle nižšího průměrného stupně vzdělání a vyšší nezaměstnanosti projevuje to sociální vyčlenění romské komunity?

Obecně diskriminace v různých oblastech života. Tak například, když jste Rom, máte peníze a budete si někde chtít koupit byt, tak vám to stejně nezaručuje, že se vám podaří ten byt koupit. Majitel vás odmítne z toho důvodu, že nechce dělat zle sousedům. Prostě to Romovi neprodá. Kolik takovýchto případů skutečně je, je samozřejmě otázkou, ale nepochybně se vyskytují.

U nájemního bydlení je to úplně extrémní problém. Jsou lidé, kteří to nijak nezastírají a prostě mezi čtyřma očima vám řeknou, že cikánům nepronajmou. To je ale strašně špatně, hlavně pro rodiny s dětmi, které to zázemí potřebují. Existuje výzkum který jednoznačně ukazuje, že děti, které bydlely na ubytovnách, měly horší školní úspěšnost. Je to bohužel propojené. Když přednáším, vždy říkám, že ty tisíce a tisíce Romů nechtějí nic jiného než to, co jiní chtějí taky: mít kde bydlet, být v tom bydlení spokojený a chodit do práce, vydělat si na živobytí a mít spokojený život.

Jak si vysvětlujete, že v současné době nejsou Romové skoro na žádných veřejných postech? Ve sněmovně není třeba ani žádný romský poslanec jako dříve. 

Tuhle otázku si taky kladu. Ve veřejné správě funguji skoro 20 let a například, když jsem pracoval na obci, tak se mi ani jednou nepřihlásil Rom, třeba na pozici sociálního pracovníka, což je ohromná škoda. Bylo by dobře, kdyby bylo více Romů v pozici, v jaké pracuji třeba já, nebo mé kolegyně a kolegové. To by možná pomohlo přesvědčit veřejnost o tom, že tu jsou desítky tisíc úplně normálních Romů, spoluobčanů, které zajímá společenské dění, čtou noviny, chodí volit, přispívají na charitu a vedou úplně normální život. Ve veřejné správě to moc není vidět a romských politiků je taky málo.

Jako vtipy o blondýnkách

Myslíte tedy, že veřejně známí Romové jako novinář Richard Samko nebo Monika Mihaličková, když byla v Poslanecké sněmovně, mohou pomoci většinové společnosti uvědomit si existenci Romů coby, jak sám říkáte, „normálních občanů“?

Je to těžké. Podle mě není nezbytně nutné, aby každý Rom veřejně říkal, že je Rom. To by nedávalo smysl a asi by to ani moc nepřispělo k nějakému dobrém vztahu. Myslím si, že je spíše důležité se dívat, proč to ti lidé sami od sebe neříkají. Být Romem v očích většiny není žádný kredit. Romové se často bojí s ostatními o vlastní komunitě mluvit, protože se na ní lidmi rádo plive. Je to jako s vtipy o blondýnkách, které nejsou správné, protože to prostě není korektní. My se tu často vysmíváme korektnosti, ale ona je nezbytně nutná, protože dříve či později se ta nekorektnost dotkne někoho z nás a to není zrovna příjemné.

U Romů je problém, že se nemohou identifikovat s nějakým veřejně a obecně uznávaným pozitivním vzorem, nebo nějakou ideou, na základě které mohou hrdě říct: „Já jsem Rom.“ Tohle by se mohlo změnit, kdyby ve veřejných funkcí bylo víc Romů, i když jsou Romové u policie, jsou u armády. Chtělo by to, aby veřejnost věděla, že tady jsou spousty úplně normálních občanů – Romů.

Ano, jsou mezi námi tací, kteří dělají problémy, ale tak to je v každé skupině. Mimochodem – přehlíženým faktem je, že Romové jsou mnohem tvrději trestáni v rámci trestních řízení. Tolerance k jejich přečinům nebo porušení zákona je mnohem menší než u etnického Čecha.

Na Romy se obvykle pohlíží také jako na ty, kdo zneužívají sociální dávky… 

To souvisí s tím, co jsme už řekli – se vzděláváním. Přece i většinová společnost musí bouchnout do stolu a říct: kruci, přece si tady nebudeme vychovávat pobírače sociálních dávek. Stát to ale v současné době dělá a společnost to dovoluje. Ve školském systému si vychováváme profesionální pobírače sociálních dávek, což je prostě šílené. Dávky jsou celkově v kontextu romské komunity dost kontroverzní téma. Jak se blíží volby, tak všichni říkají, jak je třeba bojovat proti těm nepřizpůsobivým a „zneužívačům“ sociálních dávek, ale to je kdo? Zneužití sociální dávky žádný zákon ani nezná a když už se vyskytne použití v rozporu s účelem, tak se to musí nejdříve prokázat, na což  ale mechanismy existují.

Přesto pořád hodně lidí věří, že Romové dostávají nějaké speciální důchody, lepší dávky, dokonce i lepší léky.

To je přeci úplný nesmysl. Není žádná výhoda být dlouhodobě nezaměstnaný a brát dávky. Představte si, že se jdete třikrát, čtyřikrát ucházet o práci a tam vám do očí řeknou, že cikány nevezmou. To vás prostě sundá a kompletně demotivuje, když toto pořád slyšíte. Romové také mají svoji lidskou důstojnost. I kvůli tomu se řada lidí dost uzavřela, což se pak velmi těžko nějak prolamuje. A to nemluvím o tom, že tady je pořád nějakých 26 rasově motivovaných vražd Romů, z nichž řada je dosud nevyřešená. Já bych asi hlavně chtěl říct, že je spousta Romů jako jsem já, a není to úplně malý počet, kteří si uvědomují, že se najde určitá menšina Romů, kteří tvoří problém v soužití a nemusí být dobří sousedé. Stejně tak tu jsou ale jiní a nezasloužíme si být házeni do jednoho pytle. Nezasloužíme si, abychom to zažívali my a ani naše děti. Takové to přisuzování kolektivní viny, které se v současné době často děje, si nikdo nezaslouží a měli bychom se snažit to zásadním způsobem změnit.


Autor je student politologie a ekonomie na univerzitě v Heidelbergu. 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

190 komentářů

 1. Ioda napsal:

  Jediný co komunisti Romům cíleně dělali bylo to, že je nutili makat. Díky zvláštní škole měli alespoň nějaké základní vzdělání. Pokud i tenkrát chtěli, mohli dosáhnout normálního vzdělání. Jsou to jen klasické kecy a výmluvy.

  • Tonda napsal:

   Naprostý souhlas,jenže porevoluční všechny vlády na tom stavěli neb to byli jisté hlasy pro některé strany.

  • Štěpán napsal:

   Přesně tak. Ve škole s námi bylo ve třídě několik Romů a všichni dokončili školu s dobrým vysvědčením a šli do učení, jen jeden na střední školu. Dnes se vymlouvání ze školy stalo normou.

   • mat napsal:

    Souhlasím. Pocházím ze severní Moravy a i já jsem vždy měla na základce nějakého cigánského (tehdy) spolužáka, někdy i víc. A i když to nebyli žádní premianti, všichni se vyučili a začali pracovat. A světe div se, pracovali i všichni jejich rodiče, třeba v JZD nebo na pile. Po 89 roce se našim občanům zrušila povinnost pracovat, ale povinnost státu se starat i o ty, kterým se pracovat opravdu nechtělo (ne že nemohli) zůstala. Tak čemu se divíme, že?

  • Adrian napsal:

   V roce 1977 jsem začal navštěvovat ZŠ. Do první třídy k nám nastoupila Rómka. Chodila čistě oblékaná, včas. Žádný problém s ní nebyl a stejně jí soudružka učitelka v pololetí přeřadila do zvláštní školy.
   Jinak s rómy bydlím v jednom paneláku (6 rodin), a každá je jiná. Neházet je do jedno pytle je velice těžké, i pro mně.

   • Šťoural napsal:

    Když jsem zastával „čestnou funkci“ v podobě vojenské základní služby, byli s námi v rotě dva kluci – cikáni. Měli smůlu, že to na nich bylo vidět. Ale taky pozitivum. Pro svoje chování, vystupování a soužití, měli v nás Čechy obránce. I oslovení „blondýnka“ brali legračně. Neuráželi se. Platila za to zásada. Kdyby jim někdo ubližoval nebo ublížil, měl by proti sobě celou rotu. Byli také jiní, co si přímo o před držku koledovali a často dostali.

  • Petr napsal:

   Mě se líbí že když má Rom vzdělání, tak je to vždy švindl dobrý jen pro něj. Ne že by takoví Češi nebyli, ale většinou práce přináší něco i společnosti.
   Jinak je to snůška keců, jěště z Čech si pamatuju ve firmě na cigány jak uměli makat, i byt si koupili. Horší bylo vzdělání dětí, jako malé je rodiče přinutili, ale v pubertě byl konec. To samé sport.
   V Německu potkávám Romů- pendlerů celkem dost. Dělají většinou hnusnou práci, ale nefňukaj s nataženou dlaní. Jenomže tihle opravdu chtějí pracovat.

  • Irena napsal:

   Školní docházka je povinná z doby Marie Terezie a staré české přísloví zní- bez práce nejsou koláče.To ovšem neplatí na cikány.A úředníci šikanují bílé,když něco potřebují kvůli hovadinám. Cikáni berou dávky celý život a nemusí se každé 3 měsíce hlásit.Kdysi dávno jsem byla 2 měsíce na st.podpoře a jediný ůřad byl 15 km daleko.3x týdně jsem se musela hlásit na ÚP a nikoho nezajímalo, že mám podporu xx a 300 kč jsem projela autobusem.A baroni si jezdí pdo dávky v bourákách.

   • jiří napsal:

    Ženská jste normální? Jak můžete psát takový pitomosti. Jak by to ty úřednice zdůvodnily, že Češi se musí hlásit, a Cikáni ne? Jak můžou jezdit v bourákách, když každý, kdo bere dávky, nesmí vlastnit žádný majetek, tedy ani automobil. I starého favorita musíte nahlásit, jinak nedostanete ani korunu, a to platí pro všechny.

    • Honza napsal:

     Jednou jsem byl na UP a nikdo se mě na nic neptal, kde bydlím, nebo jestli mám auto. Takže to co tu píšete je blbost. No a k těm cikánským dávkám? Když se jich na ně zeptáte, tak vám hrdě řeknou, že oni na to mají jednu paní a ta to za ně vyřídí. A to by jste se divili, co jim všechno vyřídí!!! Klidně invaliditu 3. stupně s průvodcem a on si klidně jezdí autem a nakupuje v Kauflandu.

    • Kačka napsal:

     Haha

    • Šťoural napsal:

     Možná na Marsu ano, ale ne v našem dolíčku.

    • lubajs napsal:

     Hmmm, nesmíte nic vlastnit. No u nás je jedna povedená romská rodinka, kterou nedávno vykopli z Británie, protože tam provozovala lichvu. Takže peněz musí mít z Británie dost, přesto je zase u nás na dávkách. Dovezla si z Británie i auto a ne ledajaké. Je to Mercedes AMG. To auto musí mít potom napsáno na někoho z rodiny, komu nelze dávky sebrat ani krátit.

    • Ivo napsal:

     Blbost, s tím Favoritem. Shodou okolností se nějak stalo, že jsem byl na dávkách taky. Vlastník bytu, vlastník auta a dávky jsem dostal. Jako vše jsem normálně uvedl, ale nikdy mi úřednice neřekla, abych auto nebo byt prodal. Takže co píšete je nesmysl. Howgh.

    • Věra napsal:

     Bydlím naproti sociálce .Cigáni jezdí v taxíku také tu stávají auta , mají žlutou anglickou poznávací značku.

    • Míla napsal:

     Pane Vy asi žijete někde jinde

    • jaroslav napsal:

     kde zijes bez se podivat do Ralska ,to je jina realita zivota,cigani rano vyvencej psa a pak pul dne cumej venku na parkovisti hulej travu.2 generace to tak dela nikdo znich nemaka ,cele rodiny se valej doma .jen se prijed podivat,najen,ele. vse jim doplaci stat

    • blanka napsal:

     oni ta auta totiž ani nemají psána kolikrát na sebe.kupují auta jejichž značky nejsou v depozitu a s ním vesele brázdí silnice na jména původních majitelů.a tak je to se spoustou věcí.umí zákony obejít.a když neví kudy kam tak zařvou diskriminace.

   • Jozef napsal:

    Lžete, jako když tiskne. Za prvé se na ÚP chodí jednou týdně, ne 3x (ostatně jsou jen dva úřední dny, že?). Za druhé nechápu, co byste chtěla – jmenuje se to Úřad práce, tak vám shánějí práci, proto tam chodíte (nebo by to tak mělo být, to že to moc nefunguje a spíš je to úřad na rozdělování dávek, to je jiná věc). Zákon platí stejně pro každého občana ČR ať je jakékoliv národnosti. Rom tam musí zrovna tak, jako vy. Pokud se vám to nelíbilo, mohla jste si sama zaplatit zdravotní pojištění a práci si najít taky sama a nemusela jste tam chodit.

   • Karel napsal:

    Lžete

  • Jaroslav Bureš Mgr. napsal:

   Souhlasím s tímto názorem. Zvláštní školy nebyly určeny pro cikány – romy ale pro děti které nebyly schopny absolvovat běžnou školní výchovu z různých duševních či tělesných důvodů. A to bez rozdílu rasy. K problematice „Romské“ je nutno přistupovat důsledným dodržováním zákonů a ne pozitivní diskriminací.

  • Zdeněk napsal:

   Ona v tom měla velký vliv armáda.Za mého mládí dopoledne romové nebo chcete li cikáni měli školu a teprve odpoledně výcvik.Chlapy tedy vzdělání měly a doma si potom udělaly pořádek.Nyní to je jinak,bohužel.

   • Jarmil napsal:

    Někteří by možná dokonce napsali „chlapi“.

    • Standa napsal:

     Znám firmu celou složenou z cikánů, neboli Romů. Z mé zkušenosti co je znám to jsou kluci velmi pracovití a spolehlivý. Nikdy jsem s nimi neměl žádné problémy. Možná to je světlá výjimka, ale i takový jsou. Neházel bych je všechny do jednoho pytle.

   • Franta napsal:

    Himl chlape, ta předposlední věta! Chlapi nejsou ženy.

   • Moravec napsal:

    Chlapi si doma udělalY pořádek?Jak jste na tom se vzděláním Vy?

   • Jozef napsal:

    Koukám, že se sice naučili psát, ale pravopis už nestihli. Asi měla být ta vojna delší. 😀

  • Martina napsal:

   Asi před 20 roky jsem pracovala spousty let v Libčicích ve šroubárně. Pracovalo tam u nás spousty romských rodin. Rodiče a jejich děti. A makat uměli to vám povím. Bydleli sice v „kolonce“ staré polorozbité pavlačové domy u továrny. Někteří bílí by se tehdy mohli od nich učit pracovitosti. Nejsou všichni stejní. U nás v baráku bydlí rodina a vše bez problémů.Mám letitou kamarádku cikánku a navštěvujeme se a neměnila bych. Jsou mezi nimi slušní, makaví jen jim dát šanci. Ztratí časem chuť makat když slyší-cikány neberem. I mezi bílými jsou pobírači dávek a je jich dost.

 2. Miloslav Přikryl napsal:

  Vážený pane- jsou to jenom Kecy. Žiji v Hodoníně 66let a v životě jsem měl spoustu kamarádů a mám dodnes Čechů-(Cikánů).Já chodil k nim oni k nám. Řada z nich Mistři republiky v zápase či boxu, hráli fotbal či hokej závodně. No po tzv: Sametové se vše Vinou politiků otočilo-Už nejsou Češi přestože v OP mají jasně napsáno že Jo. Kdo z nich tam má napsané to slovo ROM, které se začalo používat ? Aby měli úředníci KLID tak jim Vše vyřídí a tito pak chodí jen pro dávky. Platí se jim nájmy, elektrika a mají invalidní důchody-ale PROČ ? Nechápu

  • Karel napsal:

   Přijďte se podívat na sídliště v našem městě . Podnikatel se stěhoval Rómy z různých koutů republiky. Vyhrávání muziky do rána,opilci,odřená auta,vyrabované sklepy, pokusy na černé připojení elektřiny. Po ránu posměch:“ hele d…l jde na šichtu“ . Raději jsem se odstěhoval jinam. Zpřísnil bych dávky a peníze přesměrovat do škol,aby se dětem dostalo vzdělání a šance na lepší život a uplatnění.

   • lubajs napsal:

    Se podívejte do Karviné. Část Nové město, to je už Bronx, který je pomalu bourán pro neobyvatelnost. Když začaly zlaté časy pro podnikavce s tzv. ubytovnami, tak se byty po hornících začaly plnit Romy snad z celé ČR i Slovenska. Aby ten abnormální nárůst Romů místním lidem tolik nebil do očí, hlavně v městské části Nové město, tak každý nový náklad Romů, který byl do Karviné přivezen autobusem byl vyložen naproti bývalého ČSAD, kde nejsou rodinné domky ani bytová zástavba. Probíhalo to v nočních hodinách aby bylo co nejméně svědků. Odtamtud Romové šlapali už po svých po malých skupinkách bočními uličkami do místa určení, bytů OKD. Pochybuji, že by se nedělo s posvěcením Karvinské radnice.

    • Dan napsal:

     To samé v Havířově. O půl druhé ráno navážení v autobusech na Hotel Merkur. Kdysi pěkný hotel, dnes pomalu na zbourání. To samé v Havířově-Šumbarku, na staré trojce. Byli dávány klíče od bytů OKD s tím, že ať tam přečkají do rána a ráno se začlení.
     Normální lidi schání byt nebo respektive čekají na byt dva tři pět let a cikáni je dostanou hned a bez problému.

 3. Anonym napsal:

  …“U nájemního bydlení je to úplně extrémní problém. Jsou lidé, kteří to nijak nezastírají a prostě mezi čtyřma očima vám řeknou, že cikánům nepronajmou.“…..

  A proč ? Nechtějí mít „vybydlený“ byt.

  • Jozef napsal:

   Což jistě pozná ten pronajímatel dopředu, že mu ten Rom vybydlí byt 🙁 To je přesně ta diskriminace, o které je řeč. Znám plno bílých, kteří vybydleli byt a plno Romů, kteří žijí slušně a žádný byt nezničili. Ale „nadřazená rasa“ ví už podle jednoho telefonátu na základě příjmení nebo po jedné návštěvě podle barvy, jestli je člověk dobrý nebo špatný. Měl byste se stydět. Vlastně vy se asi stydíte, když jste se nepodepsal.

   • lubajs napsal:

    Hmmm, znám plno těch nebo tamtěch. Takhle začínají vždy argumentovat ti, kteří znají hov…. Jinak tady nejde o diskriminaci, ale o historicky špatné zkušenosti s tímto etnikem. Nemůžete od lidí, kteří se s Romy už jednou nebo víckrát spálili přece čekat, že tu chybu udělají znovu a tak pořád dokola. Jistě jsou mezi nimi i slušní lidé, ale jak se říká jedna vlaštovka jaro nedělá. Těch slušných je bohužel málo a bohužel doplacejí na ty neslušné. Romové musí začít u sebe a udělat si pořádek mezi sebou. Jinak majoritou na ně bude furt pohlíženo jako na nepřizpůsobivé šmejdy, kterým nelze věřit ani pozdrav.

  • A. S. Pergill napsal:

   Nejen byt, ale i společné prostory a úprk normálních lidí z nemovitosti.

 4. JJ napsal:

  Jen poznámka k jedné informaci v článku – Romové jsou možná v Čechách a na Moravě 600 let, nicméně menší problém je v tom, že většina „českých“ Romů byla zabita nacisty a ti Romové co jsou nyní na našem území jsou z přilehlých zemí – Slovensko, Maďarsko apod.
  Aspoň toto je informace, kterou jsem jako sociální pracovník slyšel od pracovníků Romského muzea. Tím bylo vysvětleno, že zde nejsou přirozené vztahy apod.
  Rád bych znal pohled pana Beňáka na tento názor …

  • alois napsal:

   ano máte naprostou pravdu – ze Slovenska i z Maďarska dokonce už i z Rumunska – většinou analfabeti bez základních hygienických a společenských návyků – žít mezi normálními lidmi,kteří chodí do práce se teprve učí,ale jde to pomalu a mladí jsou tkz.vyčůraní a využívají to,co jim stát nabízí – tj. dávky skoro na vše – víc dětí -víc dávek.Tento systém je cesta do zatracení.

 5. Magdaléna napsal:

  Kecy k ničemu. Doporučuji jít bydlet mezi cikány. Pokud to přežijete, sami si uděláte obrázek. Já vím, jak žijí. Stačilo. Naprosto prázdné nádoby, bez vztahu ke skutečnému vzdělání, bez chuti pracovat. Krádež je pro ně něco naprosto normálního. Naprosto odlišná mentalita. Pěstovat si je tu je špatné. A všichni to vidí, jen se o tom nesmí mluvit. Fajný přístup, férovka pro nás normální pracující, kteří si musí všechno vydřít.

  • zdeněk napsal:

   Kecy Kocáb to mezi nima vydržel celej tejden.

   • Karel napsal:

    Celebrita před kterou se předvádí,zkuste to vy na vlastní kůži.

  • Jarda napsal:

   Nejde jen o to, že neberou jen cikány. Jsem diabetik, se zákazem nočních je mi 56. Byl jsembyhozen z práce, s cukrovkou více pijí. Prý málo dělám. Ucházel jsem se z bývalým kolegou o stejnou pozici. Šéf pohovoru řekl cikánovi 28 let. Vždyť vy cikáni neděláte. Mé sdělil, že vymstarí nestíháte. Navíc ta cukrovka. Inzerát běží dál, šel tam synovec, 27 let. Bylo mu sděleno,vzdyd nemáte zkušenosti. Takže firmy nemají zájem zaměstnávat, berou jen kamarády. Bývalý šéf mi řekl,že na moji pozici byl dpřijat syn šéfa personálního 19,let… takže totalita. Vše pro známé

  • Radek napsal:

   Mohu potvrdit naprosto stejnou zkušenost. Krádeže, drogy, jiné věci nezájem. Nadměrná hlučnost, kdekoliv na veřejnosti, ve vlaku …

 6. Rudolf napsal:

  Hafo otázek, ale nikdo se nezeptá: proč vybydlujete byty, proč děti nechodí do školy, proč je kriminalita vyšší než u bílých, proč se chováte tak hlučně a pod.

  • Emil napsal:

   Je pravdou, že většina těch českých Cikánů, jak se jmenovali, byla zavražděna v KT.
   A většina dnešních Romů, jak se jmenují nyní, pochází z východoslovenských „osad“. Slováci totiž tyto Romy nepustí bydlet do města, do své vsi.
   Tito romové z východoslovenských osad „bydlí“ v chajdách stlučených z plechu, ukradených palet atd. Nemají tekoucí vodu, neznají dřez nebo myčku, neznají wc, neznají koupelnu. Nemají elektřinu, plyn…
   Jakmile jsou tito Romové nastěhováni třeba do paneláku, tak neumějí moderní vyoženosti využívat, byt zakrátko zničí…
   Jedinou cestou pro tyto Romy jsou holobyty – jen prázdné místnosti.
   Suchý záchod na chodbě, společný pro všechny rodiny, které budou v takové bytovce bydlet.
   Učit Romy bydlení – to by měl být úkol pro ty Romy, kteří dosáhli vyšší úrovně než tito přistěhovalci z východního Slovenska.
   To není práce na jednu nebo dvě generace…
   Bohužel.

   • Daniela napsal:

    Tak to dopadlo i v Karviné některé domy zbourali, Romy nastěhovali mezi bílé ti si stěžují že se s nimi nedá vydržet všude kam se podíváš je bordel kolem popelnic pod okny a pod. a pak to stejně uklizeji Romové kteří pracují u technických služeb na bobrech nebo jsou poslání z PU na výkon VPP. Znám hodně Romů kteří makaji žijou slušně čistě starají se o děti (nemají jich 5,6, ale jen 2,3, nechodí pro sociální dávky. S rukou na ❤️ priznejme si to co vyšlo z úst pana Havla ,,Nikdo vás nemůže nutit pracovat“ a rázem byly plné úřady práce.

   • Veronika napsal:

    Váš komentář mě vcelku pobavil. Žiji s manželem už 8 let. Je to rom, který pochází ze Slovenska. Vyrůstal v normální rodině v rodiným baráku s veškerýma návykama jako máme my. Po dokončení střední školy se přestěhoval do Čech kvůli skvělé pracovní nabídce a zde už zůstal. Přesně todle přibarvování od lidí jako jste vy, vytváří tu nenávist. Znám plno skvělých romů stejně jako nás bílých. Poznala jsem ale i plno nepřizpůsobivých a to jak mezi romy, tak i mezi naší rasou. Akorat že paradox je v tom, že se stále mluví jen o cigánech, kteří nepracují a berou sociální dávky, ale o bílých, kteří dělají to samé, to už se nemluví….. Je to smutné. Takový lidi jako jste vy, jim kazí jak pracovní život, tak i osobní…

 7. Jerry napsal:

  No a zde je ten výsledek vzdělávání cikánů. Sotva mají nějaké ucházející vzdělání, použijí ho jen k tomu aby vinu za svou lenost hodili okamžitě na majoritu. Celý článek je vlastně jen jedna velká výmluva, proč to nejde. A jako třešnička na dortu je tam zcela nesmyslný výrok o tom, že ten hlavní krok musí udělat majoritní společnost. To jako fakt? Neudělali jsme snad už pro tuto problematickou minoritu dostatek? Neživíme je snad už desítky let, aniž za to oni cokoliv vrátili a nebo jen poděkovali? Je to zcela naopak. Pokud někdo chce něco změnit, musí začít u sebe a ne že bude prohlašovat jak to nepůjde dokud něco neudělá ten druhý. Je to pořád dokola. Oni pracovat nechtějí a domluvy nepomůžou. Proto je nutné začít represivní přístup. Záměrně nepracuješ, tak dostaneš jen holobyt, poukázky na stravu a ošacení. Toť vše. Žádné peníze, protože jsi je nevydělal. Brzy stejně na tento přístup dojde, protože situace se bude jen zhoršovat a náš národ, který má 11 milionů obyvatel si nemůže dovolit donekonečna zdarma živit menšinu, ve které odhadem nepracuje 70% práceschopné populace, což může být něco kolem 300 000 lidí. Takhle tedy určitě ne.

  • Josef hůzl napsal:

   Plně souhlasím

  • Hana napsal:

   Dobře napsané.

   • Alena napsal:

    Výborně. souhlas, jen aby o tom začali takto přemýšlet konečně politici, či lidé, kteří něco zmohou. Poslanci, ale z nich nikdo neměl, kromě SPD, ve volebním programu řešení zneužívání sociálních dávek.

    • Aleš napsal:

     Politikům je to jedno. Jsou tam jen proto, aby si za své volební období vydělali co nejvíc peněz /nemyslím oficiálních /, počítáno ve stovkách milionů. Lidé jsou až na posledním místě.

  • Majka napsal:

   Přesně jste to vystihl.Jakmile dostali něco zadarmo tak už to nic nezmění.Kdysi se mluvilo o tom že nedostanou dávky pokud nebudou děcka chdit do školy a vyšumělo to do ztracena.Radši je posílají krást, byty dostávají zadarmo zdevastují je a dostanou další.

  • Venca napsal:

   Naprostý souhlas. Až z nich aspoň pár schopných pochopí, že v prvé řadě musí mít vůli a chuť změnit své životní osudy ONI – ROMOVÉ (chcete-li, tedy cikáni) a oni musí dokázat, že chtějí žít jinak, než v ghetech a vybydlených domech….bude vyhráno. Různých neziskovek a romských organizací tady za 32 let už bylo….a většina skončila tím, že se rozkradly prostředky, poskytnuté na činnost….a hotovo.
   Je pravda, že těch pár slušných, kteří se vlastní pílí dopracovali k slušné životní úrovni, trpí za ty ostatní a navíc je vlastní komunita vyloučila….protože….se nechovají jako romové, ale táhnou s gadžama.

  • Černý Jiří napsal:

   Nevím proč mluvíte o holobytu,vyrustal jsem v Ustí n.l.cikáni bydleli v tzv.bouračkách a šmitec nepracuješ končíš.

  • petr napsal:

   naprostý souhlas !

  • Radek Pražák napsal:

   Vy jste ten článek asi nepochopil. Jediné možné řešení je masivní investice do vzdělání romských dětí, aby za každou cenu dokončily vzdělání a následně se uplatnily na trhu práce. To je bohužel velká investice, která se vrátí až za dlouhou dobu. Ale čím déle to budeme oddalovat, tím více nás to bude stát – na sociálních dávkách, zvýšené kriminalitě, vysoké porodnosti, apod.

   • Karolína napsal:

    Upřímně, stát jejich vzdělávání podporuje. Romové dostávají peníze za dokončení každého roku na střední škole, získání výučního listu.
    Celé ty kecy, že by stát měl více investovat jsou blbost. Stát investuje dostatečně, faktem zůstává, že o to není zájem.

   • A. S. Pergill napsal:

    Pokud se nezmění jejich hodnotový řebříček, tak z nich holt budou akorát nepracující kriminálníci, byť s tituly před i za jménem.

  • SONY napsal:

   Proč ještě žádná romská skupina nepřišla na obec s nabídkou, že budou obec uklízet, sekat trávu, zametat chodníky či odklízet sníh? Úřad práce by tuto iniciativu určitě finančně podpořil ke spokojenosti všech.

  • Petra napsal:

   Souhlasím s Vámi. Ale v jednom se pletete. Ono to tak stejně půjde dál, neboť svět je čím dál víc „korektnější“. A nám ještě víc zvýší daně.

  • Bob a Bobek napsal:

   Máte pravdu

  • Jarda napsal:

   Moc hezky napsáno. Pokud nezačne každý u sebe, nemá to řešení.

  • Milan Formánek napsal:

   Naprostý souhlas!! 👍

  • Alena napsal:

   Je zvláštní, že u jiných minoritních skupin, např. u Vietnamců nebo Ukrajinců,… problémy se začleněním do majoritní společnosti jaxi nejsou, nebo nejsou výrazné. Živí se prací a děti posílají do školy. Pouze Cikáni (dnes Romové) co pamatuji, tak žili nepřizpůsobivým stylem života a s nataženou rukou. Za více než 600let, co jsou tady doma, ještě nezjistili, jak se mají chovat a očekávají, že se změní majorita. hmmmm…

  • Martin napsal:

   Ano první krok musí udělat majorita. Přestat jim dávat peníze za nic. To je nejdůležitější a první krok. Zcestoval jde kus světa a vždy jsem se setkal s tím, že pokud nepracuješ tak ti nikdo nic zadarmo nedá. Viz Mexiko, Thajsko atd.

  • Pavel napsal:

   Kdesi jsem četl, že po válce tu bylo 4000 tisíce cikánů. Teď je tu 400 000 v úvozovkách Romů.

   • lubajs napsal:

    Asi byste se divil, kolik je tu Romů ze Slovenska. Mám kamarádku, pracující na dráze v Ostravě a ta mi vyprávěla, že po tom co na Slovensku Fico Romům zkrouhl dávky (to bylo nějak kolem roku 2003), že vlaky ze Slovenska (tzv. Košičany) byly plné slovenských Romů. Část jich vystoupila v Ostravě (za příbuznými) a větší část směřovala dále, asi taky za příbuznými, nejspíš na sever Čech. Doslechl jsem se, že mezi ČR a SR existuje prý jakási mezistátní smlouva o vzájemné sociální pomoci pro občany obou států. To by vysvětlovalo, proč se Romové po zkrouhnutí dávek na Slovensku přesunuli k nám.

 8. Kubver napsal:

  Romy zaměstnávám a jsem přímo u zdroje. Na 2 pracující je 8 flákačů. Těch 8 flákačů bere sociální dávky na bydlení, uhlí, děti. Město jim platí 2x měsíčně odvoz taxikem domů od Kauflandu s nákupem. Drtivá většina z nich utratí dávky za cigára a především marihuanu. Možná to není všude stejné, ale v Libereckém kraji je to zcela běžné. Zaměstnávám je 8 let. A musí být na ně tvrdý bič. Pak někteří z nich fungují. Nejsem rasista to bych je nezaměstnával a nedával jim šanci. Popisuji realitu.

 9. Anonym napsal:

  Celkem zásadně nikde nekomentuju, ale nad timhle článkem se mi chce blít. Tak JEDNOSTRANNĚ zaměřený článek jsem za svých více než 50 let snad ještě nečetl.
  Ten pán zjevně nikdy nebyl v (nejen) Ostravě! První krok má udělat většina? A kolik těch „prvních“ kroků by podle něho ještě měla udělat? Proč asi majitelé odmítají prodávat nebo pronajímat byty této menšině? Nebude to třeba zkušenostmi s chováním této menšiny? Proč asi zaměstnavatelé nechtějí zaměstnávat tuto menšinu? Nebude to třeba zkušenostmi s jejími „pracovními“ návyky? Takže až se tato menšina přizpůsobí většině a začne respektovat její pravidla, lze se bavit o nějakém kroku ze strany většiny. Zatím si totiž tato menšina VYNUCUJE přizpůsobení většiny této menšině – to ale nikdy nikde nemůže dělat dobrotu

 10. Petr Gál napsal:

  Jak mám rozeznat cikána s dobrými úmysly se začlenit do společnosti a toho, který je lump a nepřizpůsobivý. Osobně proti cikánům nemám nic, pokud mi neškodí. Také nechápu pojmenování Rom. Jako že jsou římané? Cikáni od nepaměti kočovali a pohybovali se po celé Evropě, vykonávali různé práce za úplatu a občas ukradli slepici. Až jim to komunisti zatrhli a na problém bylo zaděláno. Nahnal je do ghet a nutil jim život, který nechtěli, cpal jim peníze, aby od nich byl pokoj a oni si na to zvykli a vesele si v tomto duchu vytvářejí spoustu dětí, na která stát opět dává peníze. Vzdělání v tom má určitě obrovský podíl. Oni ale cikánští rodiče (někteří) tak moc na školní docházku nehledí.

  • jana Nováková napsal:

   je to pravda,měli svůj kočovný život a minulý režim je donutil,co mají a jak musí žít,nebo by měli žít,a nyní je zde výsledek

   • Pepča napsal:

    Minulý režim,je aspoň donutil makat. Neděláš půjdeš do lochu za příživnictví. A jak je to dnes??? Když nechtějí, makat nemusí ani ve vězení.

  • Ladislav Žlebek napsal:

   Petr Gál jak jste starý že ta plácáte nesmysly.Komunisti jim cpali peníze kde jste na to přišel? Museli chodit do práce dělal jsem z několika cikány a normálně pracovali a mám kamaráda který říká že není žádný rom, ale cikán.I za komunistů se někteří vyhýbali práci a nějakým zázrakem se dostali do invalidního důchodu.Proč nejsou pomocné školy kde není tolik předmětů koho by bavilo učení může jít dál. Na vyučení třeba malíře natěrače je tolik řemesel které vymírají neučit, nesmyslné předměty jen základní,aby se nestresovali, matematiku nepotřebují jen kupeckou, jsou kalkulačky.Dnes je řemeslník král.

 11. Jitka napsal:

  Vlastne nemam co napsat, jen ze drzim palce a doufam ze zmizi specialni (zvlastni skoly), ze lidi prestanou verit v jakesi vysoke „cikanske socialni davky“, a ze se Romum v Cesku bude jednou zit stejne jako tem tady v Norsku. Tedy uplne stejne jako vsem ostatnim…

  • zepoo napsal:

   U vás v Norsku taky nemusí pracovat, posílat děti do škol a brát dávky na cokoli, hlavně na všechno? Ó, tak to je ráj na Zemi.

  • Jiří Uher napsal:

   Ježíšmaria,vy jste tak dětsky naivní.

  • Eva napsal:

   Stačí dva malí Romové ve třídě a celé vyučování je nabourané. Nelze vzdělávat děti s IQ 70 , 100 a některé s vyšším. Už dříve to bylo i mezi majoritou tak, že se děti dělily podle schopností do tříd A,B,C, a D. Aby děti měly alespoň trochu vyrovnanou úroveň a vyhovovalo to všem. Každý není matematický genius a ne každý má ambice přerovnávat zboží v Lidlu. Pokud z těch dětí uděláme guláš, je pravděpodobné, že v tom Lidlu skončí všichni. A učitelky vynaloží většinu své energie na udržení pořádku a ne na vzdělávání dětí.

   • Černý Jiří napsal:

    Dobře napsané.

   • Tanja napsal:

    Také souhlasím.

   • Moravec napsal:

    Co to píšete za blbosti,že se děti dělily podle schopností do tříd A,B,C,D?Za komunistů to bylo pro to,že bylo hodně dětí,tak musela být 1.A,1.B.1.C.atd.
    Svatá prostoto!

   • Vlaadimír napsal:

    asi neznáte co je Gausova křivka, když jste schopna tuto kravinu napsat

  • Eva napsal:

   Až se budou Romové chovat tak jako ostatní česká populace, bude se jim dařit stejně. Jinak to prostě nejde. Nepřizpůsobili se ani za těch 700 let co žijí v Evropě! V Norsku nevytvářejí sídliště aeko je Chánov? To by asi Norové koukali. Nebo ty nepřizpůsobivé vracejí do země původu?

  • filip napsal:

   Kravina. Naopak speciální školy dávaly těmhle lidem reálnou šanci na uplatnitelné vzdělání. Bohužel sociální inženýři z bolševické EU ve spolupráci s místními levičáckými úderkami ze ziskovek nás nutí ničit speciální školství, které bylo vysoce oceňované i v zahraničí – a tím připravit třeba manuálně nadané děti získat odpovídající vzdělání. A ovce tomu tleskají, stejně, jako rušení kojeneckých ústavů ….

   • Honza napsal:

    Filipe, pokud máte děti, předpokládám, že jste je po jejich narození dobrovolně a rád předal do kojeneckého ústavu – když je to podle Vás takové terno….

    • Martin Vaněk napsal:

     Vy asi netušíte, k čemu kojenecké ústavy slouží, že? Tam „matky“ odkládají děti, které nechtějí. Např. v jednom kojeňáku na severu čech je 9 z 11 dětí jedné smažky, která stále dostává peníze za každý porod… Tak přestaňte psát takové hlouposti, a přemýšlejte… :-/

     • Honza napsal:

      Děti do ústavů neodkládají matky, ale umisťují je tam příslušné úřady. To, že jsou tam děti nějaké, jak píšete, „smažky“, je smutné, ale přesto to neospravedlňuje existenci těchto ústavů a umisťování dětí do nich. Dítě (zdravé) patří do rodiny, nikoli do ústavu (kojeneckého). A pokud se o dítě nemůže nebo nechce ona „smažka“ starat, má stát najít rodinu, která plnohodnotnou (nikoli pouze ústavní) péči dítěti poskytne. Ano, máte pravdu, skutečně netuším, k čemu kojenecké ústavy slouží, pokud jsou do nich umisťovány i zdravé děti, které by mohly najít skutečný domov v náhradních rodinách. Ale pokud to vnímáte tak, že je třeba dítě potrestat za to, že je jeho matka drogově závislá, může to existenci takových zařízení ve Vašich očích ospravedlnit. Já to tak ale nevidím, možná proto, že přemýšlím (jak mi doporučujete) a o dvě děti z kojeňáku se doma starám.
      Jak jste na tom Vy…..?

    • Martin Vaněk napsal:

     Staráte se o dvě děti z kojeneckého ústavu? A jsou vaší dcery nebo syna? 😀

     • Honza napsal:

      Budete se divit Martine, ale nejsou ani dcery ani syna. Mé vlastní děti péči o své potomky zvládají i bez mé pomoci.
      Jinak k Vaší odpovědi asi není co dodat, když dojdou argumenty, zkusíte alespoň urazit. Ten smajlík na konci to už nevylepší.
      Mějte se…..

  • Tonda napsal:

   Zkuste se na rok přestěhovat do některé romské lokality v Čechách. Po tom roce můžete začít rozdávat svoje moudra. Zatím jste pouze směšná.

  • Dr. B napsal:

   Zatím jediný slušný komentář v záplavě toho ostatního hnusu, děkuji.

  • Martin napsal:

   Navrhuji zákon o státní záruce proti diskriminaci. Kdo se bude cítit diskriminován, že kvůli barvě nedostal byt či práci, požádá a stát se za něj zaručí. Pokud pak byt zničí a pracovní náčiní zpronevěří, stát poškozeným škodu uhradí a bude ji po dotyčném tvrdě vymáhat. Roky veřejných prací nebo vězení pro dlužníky.
   Bude to výhodné pro všechny. Majitelé bytů nebudou mít důvod ke strachu, cikáni zmizí z ulic, ať už do práce nebo do vězení.

   • Pepča napsal:

    Tak to budou přeplněné věznice jako teď a platit to budou zase daňový poplatníci. Pořád dokola.

    • Petr Kurfürst napsal:

     pokud vím tak ve věznicích všeho druhu je většinově obsazeno cikány,stejné je to v dětských domovech a pod.zařízeních,je pravda že českých Cikánů po 2.svět válce tady zůstalo tak 500,zbytek je z vých.Slovenska ,Rumunska,či MAdarska,nepíšu Romové,protože když jsem se narodil,tak tu žádní nebyli.

     • A. S. Pergill napsal:

      Někde jsem četl. že jich přežilo jenom kolem deseti, a většina z nich byla vykastrována. Navíc byli z kmene Sinti (od toho asi „Cikán“), zatímco ti pováleční jsou z kmene Roma (od toho „Rom“).

   • Albert napsal:

    Zdravim všechny lidičky co tu piši komentaře .Ja jsem rom nebo cikan to je snad jedno jsem člověk ktery se snaži žit a nikoho si nevšima ja jsem vyučeny kameno dlaždič a cely život makam jen abych uživil svou rodinu a take jim dal bezpeči .Pořad tady se mluvi jen o nas nepřispusobivich ale ve Vašich řadach jsou ti sami lidi jako ti naši .Jděte na uřad prace a ptejte se jich kolik je tam romu a kolik čechu věřte spadne Vam brada jsou tam převažně mladi lide kterym jejich rodiče platili školy a byli to určitě nemale častky a ted pro ně neni prace .Potom k čemu ti rodiče dřeli ,aby byli na uřadě prace a seděli u pc a hrali hry s diplomem u prdele .Ja jsem živnostnik a posilaji mi pravě tyhle školaky v uvozovkach a když slyšej že jsi u mě vydělaj kolem 22 000 tak mě prosej abych jim napsal že jsou nevyhovujici co k tomu dodat.Kolikrat jsem se sam sebe ptal jestli si některe děti uvědomuji že jejich rodiče musej tvrdě makat jen aby dosahli něčeho většiho neš dosahli oni ale mam pocit a to se omlouvam za slovo maj to u prdele ,ta dnešni doba ktera je nastavena tak že nemusiš hnout prstem a stejnak dostaneš je naprd vim to sam .Člověk chodi unaveny z prace a sotva si muže něco koupit a pak vydi jak ti co jsou na davkach nosi značkove věci je potřeba s tim něco dělat ale nasilim a zesměšnovani ostatnich se ničeho nedosahne .Doufam že jsem nikoho neurazil to bych nerad ale jeto problem a mam pocit že vlada s tim nechce nic dělat a možna jim to tak vyhovuje ale pak se ptam co z toho ta vlada vubec ma když do statni kasy nejde to co by mělo.

  • laco napsal:

   a co by vlastně chrěli víc. Kluk se šel učit u Vlašimi do Kladrub Při první schůzce jejich budoucí třídní . „Kdo se hlásí k romům ať si dojde tam a tam a bude dostávat určité dávky. 12 romů a 5 bílých. Po prvním járu zůstalo ve třídě romů 0 a bílých 5. Když jsem to slyšel tak jsem říkal, že snad kluka přihlásím jako roma. Ale nejhorší byla reakce školy. Nám se nevyplatí těchto pět učit. Taky to tak dopadlo.

  • Dagmar napsal:

   To by museli chodit normálně do práce, posílat děcka do školy a neničit byty, ve kterých bydlí. Také jim držím palce ať to dokážou.

  • Marie Homolková napsal:

   Zajímavé. Takže tam Romové nevybydlují byty, všechny děti chodí do školy, nikdo se nemusí bát romských dětí, které velice rády šikanují ta ostatní děcka. Romové v Norsku se neperou kvůli každé blbosti, nejsou samé násilnosti, netvoří velké skupiny, které nelze zvládat – neskutečný nepořádek, křik a sprosté řeči od rána do večera, těhotné dívky, sotva jim bylo 15 let atd. Jestli tam takové nemáte, tak je jisté, že zůstali u nás a do Norska odjeli ti slušní. I tady jsou a nikdo je ani k Romům-cikánům-neřadí.

  • Miru napsal:

   Píšete ,, jakési vysoké sociální dávky“ .? Tak to opravdu nevíte jak to tady doopravdy chodí. Když jsme se stěhovali z rodinného domu ( bývalá zemědělská usedlost )
   , s tím že dům prodáváme, přišli za námi cikáni pětičlenná rodina, všichni na sociálních davkach, že by si náš dům koupili na splátky. Že mají dohromady dost vysoké dávky 98.000,- slovy devadesát osm tisíc. A to je prosím 7 let zpátky, kdy byl průměrný plat maximálně kolem 12. 000,-. A oni už v té době měli téměř 20.000,- na osobu. A ani jeden nechodil do práce.
   Bohužel tady je realita úplně jiná než v Norsku.

 12. Majkl napsal:

  Vše začíná školou , převýchovou , je to ale běh na dlouhou trať

  • Venca napsal:

   Máte pravdu…až na jednu maličkost….musí chtít i rodiče…a ti většinou moc nechtějí….

 13. milanmid napsal:

  Nic nemám proti pracujícím lidem jakékoliv národnosti ale kdo odmítne pracovat tak by neměl dostat nic !!! Jedině že by je podporovali lidé jako je tento pán a přizpívali jim polovinu svého platu na podporu ???

  • Honza napsal:

   Každý člověk by měl mít stejnou šanci. Bez ohledu na národnost. Problémem je výchova už v rodině. To tady nikdo nezmínil. Vzdělání se od toho odvíjí. Tam, kde jsou děti vychovávané ke vzdělání je obecně větší šance na lepší uplatnění, jak je i v článku konstatováno. Vám taky asi nemá význam vysvětlovat rozdíl rozdíl mezi přispívat a přizpívat.

 14. Jana napsal:

  Tak to se nezlobte,ale konkrétně s tim bydlením se ani nedivim,že je vedle sebe nikdo nechce.Říkáte,že chtějí spokojeně žít a bydlet.A co ten svincik co po sobě nechávají.To nemusim byt bohatý ,ale uklizeno snad mit můžu ne.Neházím lidi do stejného pytle,znam i romy kteří jsou v pohodě,ale bohužel jsou s větší částí romů špatné zkušenosti ,a zdá se mi,ze vy hledáte chybu jinde ale v nich ne.Ty romové kteří žijí slušně se také od těch problémových distancuji.

 15. Martin Vaněk napsal:

  Málem mi ukápla slza… pak jsem se ale vzpamatoval, a uvědomil si, že jde jen o další blábol z dílny sametových lhářů, kteří tuto zemi rozkradli a vytunelovali, a jednou z těchto legálních krádeží jsou i ziskovky, které se zaobírají „začleňováním“ cikánů do společnosti. Škoda že se všichni, kdož se točí kolem této nepřizpůsobivé skupiny, nejezdí podívat do Chánova, Janova, Předlic, Hamru a dalších míst, kde „hospodařila“ tato komunita, škoda, že neříkají, jaké jsou priority většiny cikánské komunity – že vzdělání je na posledním místě, že nejsou výjimečné případy neomluvených hodin, které jdou do stovek, že v pondělí a pátek se do školy nechodí, že sociálka je naprosto bezbranná, že se jim neměří stejným metrem jako ostatním… A to je pravá podstata problémů – nikoliv majoritní společnost, ale oni sami jsou svou vlastní překážkou – chtějí mít vše, co ostatní, ale žít si po svém…
  Obligátní lež o komunistické „zvůli“, která údajně devastovala cikány (asi tím, že po nich chtěla, aby posílali děti do školy a pracovali…) netřeba ani komentovat – koho chleba jíš, toho píseň pěj…, a tak si za peníze z různých pochybných fondů vylévají játra všichni ti nemakačenkové, kteří by v reálném životě dle tržních principů neuspěli.
  Nečekám, že by tento názore byl zveřejněn – na to nemáte ani odvahu, ani inteligenci pochopit skutečný problém této země, kterou svými bláboly rozrýváte ve své nevědomosti a hloupého idealismu, který jiní obratně zneužívají.
  Martin Vaněk

  • Graninger napsal:

   Máte odvahu,pane. Bohužel,ti nahoře to nečtou.

   • Martin Vaněk napsal:

    My dole máme větší sílu – ti nahoře jsou jen správci. Až tohle většina pochopí, vše se změní. To nás se ti nahoře bojí, proto nás rozeštvávají rasismem, exekutorskou a justiční zvůlí a dalšími sametovými výdobytky, a udělají cokoliv, aby nás udrželi v předklonu, viz covidové divadlo.

  • jana Nováková napsal:

   nesouhlasím,mám nebo znám cikány či romy ,kteří mají vysokoškolské vzdělání,asi mám štěstí na lokalitu,ale v i u nás se nadou tací,co nechtšjí,myslím majoritu,a k té Vaší komunistické zlovůli,jak jste to napsal,tak to bylo,možná ne na dědinách,ale ve větších mestech

  • Hanka napsal:

   Máte recht, všechno podepisuju. Bydlím na severu Čech, vím, o čem píšete.

  • Tomáš Marný napsal:

   Je třeba si hlavně uvědomit, s kým se dělal rozhovor a z toho odpovědi přímo vyplývají.

   • Franta napsal:

    Mám pocit, že pan Beňák studoval sociologioi úplně zbytečně. Jeho názory neodpovídají realitě. Hlavní příčinou negativních vztahů je fakt, že tato skupina obyvatel/čest vyjímkám/, má naprosto negativní vztah k práci, povinostem, vzdělání, zodpovědnostiu za děti, atd.atd. Žijí zde několik set roků a v jejich vývoji, snad dané geny, nenastal příliš velký posun. Vietnamská komunita je zde několik desítek roků a když se podívám na vzorně upravené vietnamské děti, jejich pracovitost, školní píly, tak pane Beňáku, si můžete všechny ty Vaše názory, strčit za klobou a jít vrátit diplom, protože tito lidé, vyvrací vše, co jste řekl.

    • Petra napsal:

     Ještě musím dodat, že Vietnamské děti jsou mezi spolužáky velmi oblíbené a plně zapadají do kolektivu.

     • A. S. Pergill napsal:

      Souhlas. Dceřina nejlepší kamarádka na ZŠ byla Vietnamka.

  • Corvalo napsal:

   Jsem róm, jsem vyučený a pracuji celý život. Nikdy jsem nebyl trestaný. V zaměstnání patřím mezi nejlepší pracanty. Sleduji pracovní morálku tak zvaných gandžu, nic moc. Gadžo přijde ráno do práce a hned přemýšlí jak vyjebat z práci. Gádžo sice školu má ale je tak prázdný a slovy celý den slovy jen střílí do větru. Žádný člověk, jen chodící mrtvola.

   • Vendel napsal:

    Je dobře, že pracujete! Více takových! Vás určitě nikdo nediskriminuje právě proto, jak jste se k životu postavil.
    (Ty chodící mrtvoly jsou potomci těch co tuto zemi vybudovali. ale jak jistě víte, ne každý potomek se zdaří…)

   • Martin Vaněk napsal:

    To vás šlechtí – jste další, co se vydal nelehkou cestou. Sám mám pár známých z vaší komunity – všichni pracují, děti musí nejen (povinně) chodit do školy , ale i se učit, nechodí si pro žádné dávky, neboť jak mi jeden řekl „…kdyby to můj táta viděl, že žebrám na úřadě o peníze, přerazil by o mně hůl. My cikáni máme svojí hrdost, ale rómové, zvláště ti z východu Slovenska, to je čvrtá liga…“ Vím, jak to máte těžké – vaše komunita vás, kteří žijí normálně, ostrakizuje, a nadává vám, že si hrajete na bílý, většina, která vás nezná osobně, na vás také hledí skrze prsty…; o to více si osobně cením každého, kdo se živí vlastníma rukama nebo hlavou, a je jedno, zda má diplom nebo pracuje u TS.
    To, co popisujete, je záležitostí každého, kdo nemá k práci vztah, a dělá ji jen pro peníze; týká se to všech bez rozdílu barvy kůže, vzdělání, sociálního statusu a dalších atributů. Práce je totiž služba druhým, a jeden druhého potřebujeme – kam bychom došli, kdyby neexistovali popeláři, obsluha čističek, ševci nebo prodavačka, co vám s úsměvem prodá chlebíček? Bohužel práce posledních třicet let devalvovala díky sametovým lhářům v čele s havlem – „…potřebujeme více vysokoškoláků…“ – a učňák se stal rázem synonymum pro nezdar a opovržení. Kam jsme to dopracovali, je již dnes zjevné – chybí kvalifikovaní řemeslníci skoro na všech úrovních, a za pár let už ani nebou ti, kteří by někoho něco mohli naučit. A tak se díky inkluzím a dalším zhovadilostem doslova mrhá tím nejcenějším – našimi chytrými potomky, kteří jsou nuceni snížit se na podprůměr. Dokonce to došlo tak daleko, že dnes vysoké školy chrlí neuplatnitelné polovzdělance, kteří dostávají diplomy za práce typu „…Chování homosexuálních mužů na poli lapsdance, Genderové stereotypy v heterosexuálních rodinách…“ (pro nevěřící Tomáše doporučuji dohledat zvláště práce z FF, to je opravdu neuvěřitelné, za jaké bláboly dnes dostanete titul).
    Pomalu se to sice otáčí, a nejen řemeslo opět získává svůj přirozený status – práce rukama byla, je a vždy bude nedílnou součástí zdravé společnosti. Přeji vám osobně, abyste se nenechal vtáhnout do uměle vyvolávaného rasismu našimi sametovými podvodníky, a žil spokojeně a šťastně, vychovával své děti nikoliv k nenávisti k majoritě, jak je u některých zvykem, ale v úctě ke všem lidem dobrbé vůle.

    • Máša napsal:

     Děkuji, lépe bych to nedokázala říci či napsat. Naprosto souhlasím.

  • Petr Kurfürst napsal:

   k těm neziskovkám-v naší malé zemi je více než 100 organizací,které se mají starat o začlenění Romů a to již řadu let na uřadu vlády jsou 4 za co ti lidé berou peníze? a mimochodem při posledním sčítání lidí se k romské národnosti přihlásilo něco přes 12 tisíc občanů,kdo jsou tedy ti ostatní?

 16. zepoo napsal:

  Cituji z článku: „tisíce a tisíce Romů nechtějí nic jiného, než chodit do práce“ – konec citátu. Tak nevím, pane Beňáku, je to hloupost, drzost nebo arogance? Kdo proti Romům doposud nic neměl, po přečtení vašeho elaborátu zjistil, že je vlastně rasista. A to, že Romové nedostávají práci? Nebude to náhodou tím, že 11 z deseti Romů vůbec nic neumí a tomu zbytku se nechce? Jistě, všichni jsou vinni. Od Marie Terezie, přes komunisty až po nás, kteří vás všechny živíme. Jen vy jste oběti.

 17. Mary napsal:

  Žijí vedle Romů přes 20let po 15 letech se podařilo udržovat pořádek aspoň na společném prostoru. Hluk nepopsatelny,děti do školy sem tam a ta práce?Oni pracují ale neoficiálně takže podpora jede zvesela dále.

 18. bot napsal:

  Článek velmi dobrý, ovšem něco neodpovídá skutečnosti. Píše:
  „Komunistický režim v tomto napáchal spoustu škod. Zdevastoval několik generací Romů, protože značná část romské populace byla cíleně vzdělávána ve zvláštním školství, což byla ohromná decimace.“
  Srovnat s jinými státy, kde neudělali pro Cikány ani zvláštní školy! Gramotnost získali a možnost jít do 3-letého oboru taky. Jeden učitel na 8-15 dětí, odhaduji. Oproti tomu účast v obyčejné ZDŠ, horší, běžné 35 dětí na učitele.
  Má pravdu, že náprava má přijít od majoritní společnosti, ovšem jinak promyšlená, než ta současná.

 19. A. S. Pergill napsal:

  Za zásadní problém bychom měli považovat fakt, že jakmile chce nějaký Rom získat vzdělání a živit se prací, musí prakticky stoprocentně přetrhat veškeré vazby k romské komunitě (včetně nejbližší rodiny), protože ta ho jinak strhne zpět, donutí ho opustit studium či práci a jít se živit kombinací kriminality a sociálních dávek. Sám jsem byl toho svědkem. Proto jsou také úspěšní Romové, kteří emigrovali.
  Prostě se Romové chovají jako raci v kyblíku (který se nemusí přikrývat, protože pokud se některý z nich vyšplhá k okraji, tak ho ti další s prakticky stoprocentní úspěšností strhnou zpět dolů).
  IMHO je zdrojem problému romská velkorodina, vedená vajdy, protože ti velice dobře vědí, že vzdělaný a pracující Rom se dostane mimo jejich dosah a přestanou z něj mít benefit a z jeho potomků též. My jsme v takových velkorodech žili také. Zlikvidoval je Boleslav, řečený Ukrutný (a opravdu asi kvůli tomu, nikoli kvůli (možná) bratrovraždě). Řekové si odbyli tento proces za vlády jakéhosi Drakonta (pojem drakonické zákony, tresty atd. je vzpomínkou právě na něho). Nicméně ani my ani Řekové bychom neměli stát jako takový a nebyli schopni být státotvorným národem, kdybychom tímto procesem neprošli. Tím jen naznačuji, že přeměna rodové společnosti na moderní státotvorný národ bezbolestná nebude.

 20. Artur napsal:

  Zajímavé, vzdělání uplatňuje jen ve státní správě,že? Kolik miliard se, od roku 1989, narvalo neziskovkám a na dávkách pro toto etnikum? Výsledek O.

 21. filip napsal:

  Hm, zase ublíženost a jak ti zlí bílí ubližují těm ubohým Romům – třeba tím, že je nedávají do veřejných funkcí. Kdy se konečně tihle „Romové“ podívají konečně sami na sebe a přestanou všechno svádět na ty zlé gadže? 26 rasově motivovaných vražd? A kolikpak je těch vražd, kdy cikáni okradli, znásilnili a zavraždili bílé? Jo, to vlastně ale není rasismus, že? 🙁

  • tymak napsal:

   Jeden ze zásadních problémů, o kterém bojovníci za práva menšiny neradi mluví je to, že většinovou společnost právě nejvíc štvě, že se neměří všem stejným metrem (nebo mají alespon takový dojem). Viz právě scénáře, kdy dá ránu čený bílému, je to výtržnictví, ale když dá ránu bilý černému, přihodí se rasismus a zločin z nenávisti. Nevím, jaké jsou přesné statistiky našeho soudnictví, ale vím, že takhle to právě velká část veřejnosti vnímá.

 22. Admirál napsal:

  Osobně za Cikány považuji ty, kteří se živí prací a posílají děti do školy. S těmi si bez problému sednu v hospodě nebo si poslechnu jejich skvělou muziku.
  Ti ostatní snědí spoluobčané jsou Romové.
  „Komunistický režim v tomto napáchal spoustu škod. Zdevastoval několik generací Romů, protože značná část romské populace byla cíleně vzdělávána ve zvláštním školství, což byla ohromná decimace. To je dědictví, se kterým doteď bojujeme a ještě dlouho bojovat budeme.“

  Komunisté se upřímně snažili vytáhnout Cikány, dát jim vzdělání. využili všechny prostředky, které měli. Cukr i bič. Že se jim ne všechny experimenty povedly je jasné. Stejně ale udělali od roku 45 velký kus práce. Pro mě byl dobrý vzorový případ Rokycany. Za 40 let tam dostali velkou cikánskou komunitu téměř do normálu.

  Komunisté dokázali se svým autorem kritizovaným školstvím dotáhnout cikánskou populaci k výučnímu listu. Znal jsem i při tehdejších vyšších nárocích dost středoškoláků (bez pozitivní diskriminace!).
  Dnes jich velká skupina neposílá děti do školy. Nebudou mít tedy vzdělání ŽÁDNÉ. Místo absolventů zvláštní školy tu budeme analfabety. Tak se vyrábí pobírači dávek.

 23. petrph napsal:

  Tedy, pokud je to tak jak pan Beňák tvrdí, tak chyba není ani tak na tej majoritě, ale právě na něm, a na spoustě těch romsky zaměřených pracovníků v řadě institucí , které stát velice dlouho a velkoryse platil – jejich výsledky jsou prakticky nulové..
  Jen pár námětů – mohli třeba ty byty pro bratry Rom propachtovat (čili by sami ručili majitelům, za placení nájmu, pořádek, údržbu či způsobené škody) .
  – mohli třeba přimo pro bratry Romy zřídit podniky, které by je zaměstnávaly (nějaké dotace by na to jistě dostali)
  – mohly se třeba zaměřit na ještě předškolní romské děti, aby chodily do školek – a už tam dostaly potřebné základy, takže pak by ani do té zvláštní školy nemusely..
  Možností byly a za těch 30 let (což jsou pro Romy dvě generace) se toho dalo stihnout opravdu hodně, leč neudělalo se nic.
  Jo vlastně jo, pan Beňák zapomněl zmínit ten předrařenej výkup pozemku pro památník v Letech – to už bylo za předminulé vlády. Už se to začalo stavět?

  • A. S. Pergill napsal:

   Nemají zájem Romy začlenit do společnosti, protože by se stali zbytečnými.

 24. Andrea napsal:

  Myslím, že by se mělo spíše zaměřovat na rodiče. Oni jsou příkladem dětí, které jdou v jejich kolejích. Pokud rodiče nezačnou podporovat své děti ve vzdělání, tak s tím nikdo nic nezmůže. Každé dítě je takové, v jaké společnosti vyrůstá. To je pak pro děti zcela přirozené. Ano, nejsou všichni na takové úrovni. V totalitním režimu, jim nebylo dopřáno, takových výhod, jak se dnes někteří domnívají. Vyrůstala jsem v bytovém domě, kde byla romská rodina. Všichni chodili do práce a děti do školy. Nikdy s nimi nebyl problém. Všichni nájemníci se k sobě chovali přirozeně a děti si také spolu hrály. Společnost nebyla, až tak sociálně rozdělená. Hodně se změnilo právě v dnešní době. Kdy se začalo používat, někdy až moc, slovo Diskriminace. Pokud chcete, aby Romové pracovali, museli by oni také chtít! Pokud jde o dávky, na které mají nárok, tak v tom jim vzdělání nechybí a jsou i celkem na vyšší úrovni, než ostatní občané. Z toho také vyplívá, že se do práce moc nehrnou. Pracovala jsem ve firmě, kde jsem přijímala nové zaměstnance. Práce byla celkem jednoduchá. Nebylo třeba vzdělání, jen šikovné ruce. Vždy jsem při pohovoru ke každému přistupovala stejně. Samozřejmě, že ne každý byl na tuto práci vhodný, např. byl nutný dobrý zrak a pod. Ale když se přišel ucházet romský občan, na základě odkazu z ÚP, tak mi ihned hlásili, abych jim napsala potvrzení, že tady nemůžou pracovat. A když se z nich náhodou o práci ucházel, tak mi paní řekla, že by chtěla pracovat, ale jen tak trochu. I z jiných firem jsem měla informace, že do práce nastoupili, ale vydrželi max. tři dny……….Tak kde je ta chyba. Pro zaměstnavatele to také není bez rizika, přijmout někoho, kterému je těžké důvěřovat. I když se z nich nechá některý zaměstnat, a vykazuje i slušnou práci, je otázka času, kdy začne být manipulován někým z příbuzných k tomu, aby podpořil rodinu nějakým příspěvkem. Např. malou krádeží a pod., než si toho zaměstnavatel všimne. Takže opět jeden ze slušných skončí. Jejich mentalita je stále na počátku středověku. V dávné minulosti byl jejich život doprovázen kočovným životem. To jediné jim překazili Komunisti. A proto se dnes nedá říct co by kdyby…..

 25. julius lévay napsal:

  Komentáž p. Beňáka je silně protiromská,nevím co ho nutí psát takové nesmysli,měl by se zaměřit na skutečné pobírače sociálních podpor nikoliv házet všechny romi do jednoho pytle,nechť si p.Beňák zajde na Úřady práce a podívá se kolik skutečně romů stojí v řadě před úřadem práce a pak ať mluví pravdu,jsou města kde roma skoro neuvidíte před úřadem práce a když tak jen pár jedinců,lži a polopravdy o romech šíří te p.Beňák,jste zlo které škodí všem slušným romům.

 26. Vladimíra Šteberlová napsal:

  Vážení, za minulého režimu jsem pracovala na oddělení péče o děti, měla v obvodu dost Romů. Většinou s nimi velké problémy nebyly, poznala jsem i prima lidi. Největší problém bylo vzdělávání dětí. Vím, jak učitelky zuřily, když za nimi přicházeli rodiče malých Romů a požadovali je převést do zvláštní školy, i když šlo o zdravé děti. Otcové pracovali, pokud ne, čekal je kriminál. Ale přemluvit rodiče, aby podepsali dítěti přihlášku na stření školu, popř. do učení, to byl děs. Vzpomínám na jednu matku, byla to hodná a laskavá žena, ale svého velmi šikovného syna do učení nepustila. Šel ke strýčkovi jako kopáč. Strýček byl vážený muž a jeho podřízení poslouchali, áčka se víc jak jednou nedopustili. Problémy byly s Romy za Slovenska, naši se jich báli a chodili si stěžovat na úřady, a měli pravdu. Romové, kteří něčeho dosáhli, použili svůj zdravý rozum a píli a většinou je podpořil někdo z majority(učitel, úředník) . Neziskové organizace pro Romy jsou k ničemu. Za minulého režimu bydleli mezi majoritou, vztahy normální(ovšem ne všichni). To, co dnes, vybydlené domy, odpadky až do prvního poschodí, to neexistovalo. Když měli problém s financemi, požádali o příspěvek, rodina byla zkontrolována a příspěvek většinou přiznám. Ovšem podmínka- pracující rodiče, děti docházka do školy, péče o ně. Pokud se vyskytly vážné závady, příspěvek byl nasměrován do obchodu zároveň se seznamem, co nesmí kupovat(alkohol, cigarety). Neexistovalo, aby dítě po ukončení školní docházky putovalo na pracák pro dávky. Rovněž nevěřím tomu, že romské matky byl sterilizovány bez svého souhlasu. Všem ženám se při druhém císařském řezu nabízela sterilizace, protože třetí znamenal riziko. Mimochodem, můj dědeček přijal do učení romského chlapce, který ho o to požádat. Bydlel v našem domě, prarodiče ho měli jako syna. Vyučil se , a pokud vím, dařilo se mu velmi dobře(oženil se s „bílou“ ženou). Nyní, když Rom něco provede, začne se ohánět rasismem. Já si myslím, padni, komu padni, ať jsi bílý, hnědý, nebo fialově proužkovaný. Ale jakou budoucnost mají děti, které žijí ve špíně, nechodí do školy a rodiče vidí chodit pro dávky. V naší ulici žije velmi milý romský pár, pracují a lidi je mají rádi, občas si povídám s jedním starým Romem, celý život pracoval a nyní občas chodí na brigády(je důchodce). Moje kamarádka uprchla z domu, kde bydlela většina Romů. Nepořádek, rámus v noci a neustálé žádosti o peníze. Češi nejsou rasisté, ale nesnášejí lidi, kteří nepracují, žijí v  odpadcích, dopouští se trestné činnost, atd. Na barvě pleti nezáleží. Pokud by se Romové snažili chovat podle pravidel, nikdo by je neodsuzoval. Za těch 600 let už si mohli zvyknout.

  • mat napsal:

   Naprostý souhlas. Mám stejné zkušenosti.

  • Zdenka napsal:

   Konečně objektivní komentář někoho, kdo ví o čem mluví a jaká je realita bez politických frází dokolečka opakovaných. Btw před pár dny jsem viděla v televizi vzdělanou romskou paní, která vážně prohlásila, že každé romské dítě by mělo mít v 1. třídě vlastního asistenta -pak by se úroveň srovnala. Bez ohledu na finance – to bych chtěla vidět učitelku, která by to podstoupila. Před cestou ke Chocholouškovi.

  • Haluz napsal:

   To se nedá nereagovat, tohle je jedna z nejvýživnějších diskusí jakou kdy čtu, velmi ale velmi zajímavé, informace, a hlavně z vlastních zkušeností, co tady se člověk doví.. čekám kdy ji zatrhnout.. jinak souhlas samozřejmě.

 27. Ludvik napsal:

  Celý život jsemdělal ve státní správě, byl mi vyměřen důchod 11 000,- kč mám známého cigánanebo roma,který nepracoval celý život a přiznal mi důchod 25 000,-Kč, že je to průměr ze sociálních dávek, to je spravedlnost?

 28. David R napsal:

  Jaký je rozdíl, mezi rasismem a anticiganismem? Zažívají oběti anticiganismu něco jiného, než zažívají oběti prostého rasismu? Čím je rasistické chování a jednání vůči svým obětem odlišné od anticiganistického chování a jednání vůči jeho obětem? Myslíte, že by to pan David Běňák, nebo třeba i někdo jiný dokázal vysvětlit? Já o tom dosti pochybuji…

  • A. S. Pergill napsal:

   Existuje něco, co se oficiálně nazývalo, za první republiky, i za komunistů, „cikánským způsobem života“. Žili tak i „bílí“, a za první republiky nejen Čechoslováci, ale i Němci. Tento způsob života zpravidla mnoha cestami obtěžuje okolí, které se proti tomu zcela legitimně brání.
   Rasismus je zaměřený na etnikum, tedy i na na jedince, kteří žijí bez konfliktů se společností. Nemá tudíž racionální opodstatnění.

 29. Marie napsal:

  Pokud rodina s 5 dětmi dostane 80 tisíc měsíčně na sociálních dávkách a děti nevidí rodiče ráno vstát a jít do práce, co je potom nutí vzdělávat se? Na co? Děvčata v 15 letech si pořídí dítě, rodiče si ho vezmou do pěstounské péče a je to. Kluci v 18 letech dostanou invalidní důchod na bolavá záda a proč by se snažili sami se uživit a něco umět? Stát je mnohdy příliš štědrý a nenutí dotyčné, aby se sami aktivně snažili zapojit do práce.

  • Janička napsal:

   Naprostý souhlas, výstižné

  • Lenny napsal:

   Zajímalo by mě, jak rodina dostane tolik (80,000) na sociálních dávkách, podle mě je to nemožné. Mám 3 předškolní děti a před dvěma lety jsem se dostala v důsledku tragédie v rodině na několik měsíců do situace, kdy jsem si myslela, že se jedná o typickou situaci kdy člověku pomůže stát (jsem z takové rodiny, že jsem o existenci a systému sociálních dávek do té doby ani netušila). Musela jsem si to nastudovat a s úděsem jsem pochopila, že životní minimum pro matku se třemi dětmi bylo ještě nedávno něco málo přes 8,000 (v Praze směšné…), a že mi snad jsou ochotní dorovnat na dva a půl násobek životního minima (cca 20,000 měsíčně totální maximum, ale to jen v případě že budu žádat o nejvyšší dávku na bydlení a bydlet tudíž v Pražském nejdražším bytě za 20,000 měsíčně). Pokud bych měla levnější nájem, tak bych zdaleka ani na 20,000 dohromady nedosáhla. Pokud jsem měla nájem jen za 12,000 kč a vlastní příjem 8,000 kč, se třemi dětmi jsem měla nárok na dávky dohromady 9,000 kč. Samozřejmě během několika měsíců jsem si vydělávala víc než 20,000 kč měsíčně, a tudíž už jsem neměla nárok na vůbec nic navíc (ačkoli si lidi myslí bůhví co samoživitelky neberou z dávek, ale to je totální nesmysl). Ti cikáni na těch dávkách nemohou dostávat na rodinu s 5ti dětmi logicky více než cca 2,8 tisíce na přídavky na děti (dohromady na všechny děti, to je prostě maximum možné přídavků na děti), plus to už se odečte od výpočtu příspěvku na bydlení, tudíž při nájmu bytu za 16,000 měsíčně včetně služeb, by jim stát dal třeba 12,000, dohromady ne víc než 15,000 kč. Ale to je opravdu to naprosté maximum, které dostanou jen když nepřiznají ani ň příjmů, nemají žádné alimenty (byť neplacené, pořád by se z dávek odečetly pokud jsou soudně přiznané), a navíc budou mít celkem drahý nájem mimopražský, ne nějaký vybydlený brloh. Dostat víc než tohle na dávkách je podle mě nemožné, zároveň je nemožné z toho přežít s několika dětmi, leda pokud se sestěhuje několik rodin spolu, ale to už pak není žádný med, ale pořád to dostává každá rodina zvlášť a ne že by jedna rodina s několika dětmi mohla dostat desítky tisíc. Takový je prostě systém, myslím, že spoustu lidí si myslí bůhví co nepobírají, a přitom ani neví, na jak málo mají nárok.

   Navíc těhle pár peněz oni v tomhle počtu protočí zpátky do ekonomiky a nic neušetří, tudíž pokud se nezadluží tak pro státní kasu nula od nuly pojde, peníze se hned vrátí zpátky do oběhu. Neříkám, že je to super, jen že to není tak dramatické jak si leckteří představují. Asi je spíš hrozná ta prázdnota, pokud tedy nejsou právě skvělí muzikanti.

   Je mi třeba líto že pán říká, že má důchod 11 tisíc a soused rom 25,000. Ale to přece nemůže mít sám za sebe, dávky této výše nemohou ani v nejlepším případě (8 dětí a drahý byt v Praze) dosáhnout.

   • Martin Vaněk napsal:

    Vy toho nevíte více… Tyto informace se rozmělňují ve velice chytrých zákonech – např. „pěstounská“ péče je jen další podvod – 20 tisíc/měsíčně dostanete, i když se aktuálně o žádné dítě nestaráte, děti se neustále „točí“, a není žádná výjimka, když se o ně starají jejich prarodiče, kteří bydlí v jednom paneláku od jejich rodičů… „Invalidní“ byznys je ještě vychytanější – na koupi auta dostanete 100 tisíc, a na jeho opravy dokonce 200 tisíc; nejrůznější dávky a příspěvky na „pomůcky“, což je často jen eufemismus pro zařiřování bytů i celých domů (které vám také přidělí bezplatně stát), vám zpříjemňují život na úrovni luxusu, o kterém si běžný pracijící občan může nechat leda zdát. O tom, že asociálové nemusí hradit škody, které způsobí na bytovém fondě, se netřeba rozepisovat – to lidé, kteří žijí v blízkosti této komunity, vědí. Zajímavé např. je, že když se jedna asociální rodina vrátila v devadesátých letech z dovolené v Kanadě a Británii, dostala nejen zdarma dům, ale zpětně i všechny sociální dávky, přestože je pobírali i cizině, neboť jak zdůvodnil náš „nezávislý“ soud: „… není uveden v zákoně žádný důvod, který by tomu bránil…“ Jeden starosta na severu Čech si v jendom místním plátku posteskl, že jedna problémová rodina, se kterou si samospráva nemohla díky zákonům poradit, bere měsíčně 93 tisíc, a tak by očekával, že se budou alespoň chovat na veřejnosti slušně… Následovala kontrola z NKÚ, a pan starosta poté „dobrovolně“ složil funkci. V takové státě žijete… 🙁

    • Dr. B napsal:

     To jsou opravdu nesmysly a naprosté lži, co tady šíříte. Jeden člen mé rodiny pracuje na „sociálce,“ mám tedy reálné informace.
     Netvrdím, že se soc. dávky nezneužívají (dělají to černí, bílí, oranžoví, prostě všichni), ale takovým blábolům, co píšete vy (100 000 měsíčně), může věřit vážně jen jedinec ducha mdlého, plný hořkosti a nenávisti.
     Takže sorry jako, ale opravdu nemáte pravdu. Proč takové lži šíříte (a nejste rozhodně sám) je mi vskutku záhadou. Vážně tomu věříte?

 30. Stefania Hermansova napsal:

  Dobry den.
  Ja ziji 25 let v Holandsku. Pracovala jsem zde s Romy,kteri pracovat chteli, deti posilaji
  do skol a ziji lepsi zivot nez v CR. Duvodem je asi to, ze na ne nikdo nekouka jako
  na cerne. Chces pracovat, pracuj, kdyz chces tak te i zaskolime. Rozhodne nekrast na
  pracovisti, nebo v obchodech. Zit tak, jako ostatni lide.
  Problem je, ze se shlukuji a uci se, jak mit penize bez prace, kradeze a socialni davky.
  Neumeji si predstavit budoucnost, sportovat, mit konicky a take naucit sve deti aby

  venovali cas na uceni. Nemaji zadny vzor, zadnou motivaci aby se integrovali do
  spolecnosti.

 31. Lu napsal:

  V moudré knize jsem cetl: „kdo nechce pracovat, ať neji“
  Pracovat mohou na své obživě i lide s malym iq.
  Na tzv statu pak je, ať tyto lidi zapoji do libovolných, odpovídajících a smysluplnych činností.
  A na zbytku občanů je, ty, kdo se snaží, mit v úctě.
  Takže… ve skutecnosti naprosto neřešitelné 😔
  Stávající občanské systemy melou z posledniho, jistě a logicky musí, opakuji – jistě přijde změna. Co nevidět.

 32. Iveta P. napsal:

  To je opravdu hrozný nesmysl, že by někdo úmyslně nepracoval 😀😀 Pracuji jako poštovní doručovatelka, když mě nenahání skupina těchto nešťastných občanů tři dny po ulici, tak na mě řvou, že jim zas nevezu peníze a z čeho mají žít – no, zkuste práci. Jako my všichni. Z čeho zaplatit cigarety ale evidentně mají. Že nechodíme k nim domů? Já navštívila spooouuustu cikánských domů i bytů a větší špínu jsem neviděla. Děti špinavé, hrajou si u hlavní silnice bez dozoru, desítky exekucí.. nic nepomůže. Kdybych si já dovolila nezaplatit půl roku hypotéku, tak jsem do roka pod mostem. Na stejně adresy nosím Cikánům upomínky od exekutorů klidně dva, tři roky ale dům je stále jejich, jede se vesele dál. Jednou mě zastavila cikánka a vyprávěla mi, jak už porodila ale dítě dala rovnou v porodnici k adopci. Protože už má 4 svoje, každé s jiným a jedno postižené. Přesto všechno, jim každý měsíc odevzdám klidně 18000 na různých příspěvcích a dávkách. Tak proč chodit do práce když já mám o pár více a to ještě projezdím? 😀 Mockrát jsem je omlouvala, mockrát se snažila nebýt ta, kdo na ně kouká skrz prsty a vždycky se zklamu. Vždycky. Kolikrát si i říkám, bože, to je tak krásná holka. Kéž by se dobře učila aby měla trochu lepší život. Za měsíc ji potkám s břichem – v 19ti letech a další co jede v tomto začarovaném kruhu. Mimochodem zajímal by me původ slova Rom.. začalo se používat s tím, že cikán je prý hanlivé označení. Nikdy jsem nepochopila proč nebo jaký je mezi tím rozdíl.

 33. Vladimír Komárek napsal:

  Dobrý den, cikán (sám se tak označil) mě rozsáhle podvedl ohledně stavu domku, který jsem od něj koupil. Stav konstrukcí byl výslovně popsán ve smlouvě, ale skutečnost je mnohem horší a on to věděl. Následně se vyjádřil, že to je můj problém, že dům nový svůj domek převedl na někoho jiného a on žádné peníze kromě dávek nemá, že na něm nic nevysoudím.
  Romy (cikány) mám navíc nově přes ulici. Přímo mi neubližují – ale hluk jako hudba, hádky na ulici, troubení aut : „jedou v pervitinu – už za to někteří seděli“ – je zejména od jara do podzimu frustrující. Už plně chápu zeď v Matiční v Ústí. Ty slušné a normální Romy jsem zřejmě celý život nepotkal. Ty otravné potkávám například na místním vlakovém nádraží častěji. [ Mimochodem, když jsem krátce žil na předměstí Londýna, na na zastávku metra nazvanou Gibsy Road místní lidé nechodili, ale chodili na výrazně vzdálenější jinou stanici. Takže on to je problém geograficky širší.

  • A. S. Pergill napsal:

   Ty slušné Romy běžně potkáváte, ale protože se chovají normálně, tak je za Romy prostě nepovažujete. A v tom je jeden ze zdrojů průšvihu v této oblasti.

 34. Lena napsal:

  Připojuji se k panu či paní JJ. Zejména Ústí nad Labem a také prý Ostrava i další města jsou přímo zavaleny Romy, kteří sem přišli relativně nedávno ze Slovenska. Nikdo ani pořádně neví, kolik jich, jakou mají státní příslušnost, nicméně kvůli nim se stávají (nejen) centra těchto měst velice zvláštními zónami a celé ulice či celá sídliště se stávají jiným městem ve městě. Zajímalo by mě, jak se pan Beňák dívá na tyto Romy a jaký má recept pro ně. Protože tady skutečně nejde o problém na straně majority.

  • mat napsal:

   To jsou tzv. olašští Romové, kteří se k nám začali stěhovat v době po rozpadu Československa, protože na Slovensku se s nimi nepárali a u nás měli lepší péči a vyšší dávky.

  • Richard Šebesta napsal:

   To máte pravdu,ale to pana Beňáka nezajímá. On jen mlží a lže. Problém je především v ních samotných (cikánech) Romech. Dokud to nepochopí,nikdy se nic nezmění k lepšímu.

 35. LADISLAV SENDREI napsal:

  To jsou jenom samé tlachy pane Beňák.Jsem maďarský cikán a nestydím se za to.Mý rodiče přišli po druhé světové válce,za prací do Čech.Můj otec celý život pracoval na šachtě a své děti učil a nabádal k tomu,že bez práce,nejsou koláče a hlavně říkal,že jedině vzděláním se někam dostaneš a lidi si tě budou vážit.Chodil jsem na základku a vyšel z deváté třídy,pak jsem šel na učňák a vyučil se klempířem,celý život jsem pracoval a teď jsem v důchodu,ale tímto jsem nechtěl propagovat sebe,že jsem něčeho dosáhnul,to v žádném případě.Chtěl jsem jen poukázat na to,jak je důležité mít jako dítě vzor a příklad někoho,kdo vás od mala k něčemu vede.Myslím,že dnešní romové to neumí a nechtěj to umět,tedy podstatná část z nich.Samozřejmě za to může především stát,ten má,dle mého názoru vinu na tom,že už možná čtvrtá generace romů,něchtějí makat a spoléhají na sociální dávky od štědrého státu.Smozřejmě vzdělanost mladých romů je na stupnici od jedné do deseti…na dvojce a tak se nemohou někteří z nich,kteří by i chtěli makat,že je nikdo nezaměstná.Je to začarovaný kruh,který si myslím,že se nikdy nepřeruší,bohužel.Nu a poslední má připomínka zní…vše je v rukou rodičů,jaký přístup výchovy zvolí ke svým dětem a to,co vy tady píšete pane Beňák,jsou jen,nesmyslné výplody vašich myšlenek.Pěkný den,všem lidem dobré vůle.

 36. Marek Loucký napsal:

  Spousta siláckých komentářů v duchu „my nic, my muzikanti“…anebo „kdo nedělá, ať nejí“. Přitom řešení problémů s Romy není jednoduché a bude vyžadovat úsilí jak minority, tak majority. Je to v zájmu nás obou, abychom našli oboustranně akceptovatelný model soužití. Bojím se, že opravdové řešení nehledáme, co hůř je nám to jedno 🙁 Tratíme tím oba…

 37. Mr.Gissmo napsal:

  Odseděl jsem si pět a půl let docela šíleného justičního omylu a jako vedlejšák jsem v base pro zkrácení dlouhé chvíle aktivně provozoval právní poradenství. Vzhledem ke znalosti řádově stovek kautel cikánů však mohu zodpovědně prohlásit, že informace o tom, že toto chudinka nepřizpůsobivé etnikum je justicí perzekvováni, za absolutní LEŽ! no a co se jejich vlastní mentality, či lépe snad ementality týče, tak jim je vlastně jedno, kde je ten stát živí. Kriminál pro ně není vůbec žádný strašák, když třeba v Ostravě si i tady jedou dál své drogové kšefty, a věřte mi že ne zrovna malé /a paradoxně za drogy třeba sedí/. Tak co se nám to zas kdo pokouší nalhávat.

  • A. S. Pergill napsal:

   Ještě za totáče mi líčila kolegyně ze studijní skupiny, která dělala psychiatra, jak domlouvala nějakému pacientovi, ať se zdrží kriminálních aktivit. Bylo jí odpovězeno, že je závislý (už nevím, na čem), a že se ke drogám dostane v kriminále snáze než venku.

 38. Janička napsal:

  V Čechách není rasismus, podívejte se na Vietnamce. Nikomu nevadí, protože pracují, studuj, jsou čistí. Ale Romové nepracují, do škol nechodí a s hygienouí to rozhodně nemá co společného. Už jste viděl Vienamce, že by vybydlel dům tak, že by se musel zbourat? Jsem ze Severních Čech a vím o čem mluvím. Cikání jsou prostě naučený od mala dělat bordel, nemakat a brát dávky. Tak to bohužel je a ideální by bylo, kdyby si založili někde svůj vlastní stát a ať v něm něco dokážou vybudovat.

  • Zdeňka Batíková napsal:

   Kdyby byly záznamy o chování nájemníků (jakých kolik) stejně jako bývaly pracovní knížky, bylo by hned jasno, komu pronajmu byt. Sídliště Romů jsou odstrašující. Bohužel i chování některých lidí (bez určení etnika) je šílený a stát NEMÁ páku, jak to řešit .

  • Mr.Gissmo napsal:

   Ze správného úhlu pohledu vlastě Woni za nic historicky nemůžou…

 39. Marek HANUŠ napsal:

  Dobrý den pane Beňáku,
  myslím si že problém je trošku složitější moje osobní zkušenost:
  V nástrojárně V Liberci jsem zaměstnal róma, dle mě byl vzdělaný a i se vyznal ve strojírenství, takže i hjako mistr jsem byl velmi potěšen, jak se postupně prokousává problematikou. Jeho pracovní nasazení bylo ukázkové…. 3. měsíce, poté dostal smlouvu na dombu neurčitou …. a ejhle za 14dní přišel s neschopenkou no a po roce invalidní důchod – ZÁDA. No co mi k tomuto napíšete? Myslím si že zdráv byl a „makal jak barevný“ ve zkušební době celou dobu si na nic nestěžoval.
  Další jako malý kluk jsem žil v Neštěmicich cca 5km od Krásného Března a když jsem omylem s partou zabočil při výstavbě mostu do rómské čtvrti — měli jsme co dělat aby nás z těch kol neztrhali a nebo jsme nedostali kamenem do hlavy. To si myslíte že toto již nepatří do diskuze?
  Myslím si že těch problému je víc než-li zde píšete…..

 40. Petr napsal:

  Je to jako s Romskými sportovci.
  Třeba ve fotbalu do 15ti let to jsou borci.
  Po 15tém roce je dostihne vůně kmene a je konec. Kouření,flákání v partě je konec. Nikdy z nich nic nebude. Holky v 14ti otěhotní s bratrancem a je konec.

 41. Magda napsal:

  Já byla jednou v životě 3 týdny na ÚP a vedle seděli dvě cikánky a nadávali na úřednici, že je kráva, že jí nedala pračku. Mně v té době odešla pračka, mám 2 děti a nikdo mi nepomohl – asi špatná barva pleti. Ta jedna říká druhé – tak já ti řeknu, jak na ni – musíš na ni řvát, že je to diskriminace a dostaneš jí. Vždycky jsem poctivě pracovala a na nic jsem v životě neměla nárok – jak zvláštní. Kdo nic nedělá, dostane i na taxi a telefon. A tu jsem posledně jela vlakem a vedle seděla rodinka cikánů a strašně nadávali na jednu rodinnou příslušnici, že je její chlap hloupý a ona taky, jen proto, že chodí do práce a tak nedostanou dávky na nic, že má dát výpověď a stát jim všechno zaplatí a budou mít víc. Mimochodem byl běžný pracovní den a jejich děti jeli s nimi na výlet místo školy. No, byla jsem v šoku – pracuji a jednou ne mou vinou jsem přišla o práci a nemám nárok na nic zrovna ve chvílích, kdy jsem neměla nic. Známá šla za jedním takovým, který píše tento článek, i když je bílá a ten jí poradil tak, že má snad dávky i kadeřníka. Na to fakt nemám žaludek a štve mě, že stát sám vychovává hlavně sortu lidí, co nikdy pracovat nebudou, protože se jim to prostě nevyplatí. Pak jim staví nové panelové byty a myslí si, že to nedopadne jako třeba v Brunále – vše rozebrané a rozbité. Bodejť – města dostávají na hlavu dotace a ti se množí rychleji než my, jelikož my si tolik dětí dovolit nemůžeme.

 42. Marek Hošák napsal:

  Ted už je pozdě

 43. Vladimír Cicero napsal:

  Romové jsou zkrátka etnikum s jinou mentalitou, většinově nemají vztah ke společným hodnotám. Romské rodiny, které chtějí žít vlastní prací, tak to dávno udělaly. Ale proč jim dávat dotace a snažit se o jejich začlenění, když sami nechtějí. Vietnamci přišli mnohem později a nejsou s nimi takové problémy, není to vina většinové společnosti. Vietnamci děti vedou ke studiu, jsou pracovití….. proč to nedělají Romové, když mají stejnou možnost…proč Romové vytváží nepořádek, hluk, nespolehlivost a ničení…. proč jen hrstka Romů žije normálně ? To není vina nás bílých.

 44. Petra napsal:

  Na začátku se Mi článek líbil ale čím více čtu, tím více nesouhlasím! Jako rozvedená matka samoživitelka vím nač jsem měla nárok a nač měli romové . Celý život žiju obklopena,, romy “ tudíž vím o čem mluvím. Mnozí Mě prosí ať jim tak neříkám, že jsou a byli odjakživa cikáni ! Kdysi to byli slušné a pracovité rodiny a když někdo nepracoval tak šel sedět. Dnes mladí využívají staré a obírají je o důchod. Nedokončí školu a hned mají děti jedno za druhým. Neumí nic jen rodit a slavit a dělat hluk a nepořádek! Že nedostanou práci? mám mezi Cikány kamarády a Ti pracují hlavně moje generace . Téměř v každé práci kde jsem dělala byl nějaký ,,rom “ . Ti mladí už moc nechtějí… A nebo pracuji velmi často na černo a netají se tím …. A jsou také takoví co tvrdě pracuji – popeláři a kopáči kteří mají můj obdiv ale jak pozoruji tak v poslední době jsou to většinou cizinci a bohužel jejich práce za moc už také nestojí a všude po nich je nepořádek. Naši ,,ROMOVÉ“ už nechtějí dělat ani tohle…Ale na druhou stranu je chápu při těch dnešních podrazech soukromníku a výši platu… Ale co se týče soužití s nimi ? tak to je opravdu děs !! Ale týká se převážně těch nepracujících a nevzdělaných…Přála bych panu Beňákovi jedny takové sousedy,,, Vlastníci dr.bytu mají strach vůbec něco říct . tak jsme to dopracovali . V podstatě žijeme ve hluku, špíně , stresu a náš byt je neprodejný , protože kdo by chtěl bydlet vedle dvou romských rodin , které běhají po chodbě mezi byty které ani kolikrát nezavírají , nebo hulákají pod okny?? Hlavně že někteří lidé si pakuji kapsy a netají se že jiným to ani nepronajmou protože jim tolik za to nedají jako romové !

 45. J.A. napsal:

  Nerozumím tomu, proč se neustále zaměňuje výraz diskriminace Romů za skutečnost reálné zkušenosti s reálným chováním této menšiny. Téměř každý, kdo byl nebo je nucen bydlet v blízkosti Romské rodiny, má s tím dost hroznou zkušenost. Romové jsou v Evropě již asi 700 let a za tu dobu se nedokázali do majoritní společností začlenit. Snaha, která by k tomu vedla třeba skrze vzdělání je u nich téměř nulová. Vzdělávat se sami odmítají. Jen natahují ruce pro výplaty různých sociálních dávek, které zneužívají třeba tím, že své děti svěřují do pěstounské péče svých příbuzných, v případě postižení svých dětí, odmítají jejich léčbu, aby nepřišli o dávky na péči atd. Důkazem by byla důkladnější analýza těchto dávek, kterou však nikdo neudělá, aby nebyl obviněn z rasizmu.

 46. Vladimír Lukele napsal:

  600 let…To je kolik? 13 generací? Výborně. Jak mi autor vysvětlí, že 2.-3. generace Větnamců se začlenit dokáže. Jak je možné, že oni se dokáží i s nějakou diskriminací a věřím, že i s mnohým přehlížením začlenit. Jejich druhá generace umí česky, možná lépe než Češi sami. Studují mnohdy vysoké školy. To nemůže být náhoda. Nebo snad češi upírají menšinám přístup ke vzdělání a následně uplatnění v zaměstnání? Borec (řekněme Rom) v 6. třídě v 15 letech prohlásí, že půjde na „podporu jak tata“, není se čemu divit. To je moje vlastní zkušenost a vůbec nešlo o to, že by nedostali jakoukoliv pomoc. Žádné ambice, žádný vzor. Vidí to u rodičů a pak to aplikují na sebe. Sociální systém je udržuje v režimu, co jsou zvyklí. Samozřejmě, že to není problém jenom jejich, ale kolik vidíme vybydlených sousedsví od ostatních. Spřísnit sociální systém!

  • Janička napsal:

   Velmi správně…… dokud jim stát bude dávat štědré dávky, bezpracně jim dávat další domy k vybydlení a různé výhody, tak se nic nezmění….. myslím, že to vše stojí na tom, že se jich všichni bojí, aby to náhodou nebyl „rasismus“….. ZRUŠTE DÁVKY!!

 47. Tanja napsal:

  Tady hlavně jde o vztah lidi k spravedlností k duchovnu a hodnotám. Typickým Čechům toto je hodně vzdáleně a proto se i vymirá!!! To je jako se židy do své komunity cizinci nepustí ale na druhou stranu znají jak se mají chovat k sobě navzájem. Jako ukrajince je my jich na druhou stranu i líto ale ciganum držím palce to je váš boj!!!

 48. Tanja napsal:

  Teď probíhá sociální inženýrství vydržte chvíli a bude vám líp!!!

 49. Tondach napsal:

  Asi před deseti lety jsem měl práci pro svou firmičku při rekonstrukci hlavní plzeňské třídy…. tehdy jsem pro svoji činnost potřeboval spolupráci dvou až tří kopáčů. Vzhledem k tomu, že stavební „ruch“ a přejezdy nákladních aut brzdily moji práci, přihlásili se mi, vždy na sobotní dopoledne, dva romové, Naprostá spokojenost i když tito mládenci museli vydržet neuvěřitelné posměšky a urážení od svých sousedů, stejného etnika! Dvacet až třicet se jim vysmívalo, že musí pracovat, dokonce po nich házeli i kameny …..

  Co takhle si udělat pořádek sami mezi sebou, co myslíte, pane Davide a neházet všechno na „bílé“! V těch vašich poradentských centrech jim radíte, jak nás oblafnout?

 50. js napsal:

  Opět stejné schéma, majorita má podat pomocnou ruku. Sám jste to napsal, jste v naši zemi již 600 let, taková doba k integraci nestačí?

 51. Rudolf napsal:

  Pracoval jsem s cikánem několik let. Než by přišel o minutu později, přišel o čtvrt hodiny dřív. Vyšel ze sedmé třídy a hned šel pracovat. Časem si udělal papíry na pracovní stroj a měl platové zařazení jako vyučení řemeslníci. A proč? Protože jeho táta celý život pracoval a mladej tak byl vychován. A jak nadával na Rómy. A lže ten, kdo říká, že to je jeden z deseti. Jeden ze 30-40!

 52. Richard Šebesta napsal:

  Jednoduchou matematikou. V naší zemí žije něco přes 10.000 000 lidí. Romů (cikánů) je u nás zhruba 700.000-800.000. Přesné číslo nikdo nezná,protože sčítat minority je pomalu rasismus a navíc protože oni stále pendlují mezi Českém a Slovenskem je těžké zjistit jejich přesný počet. Tedy je jich zhruba 7-8 % obyvatel. Když člověk přijde na pracovní úřad tam jich je ale určitě více než 8 % (tedy ti co tam jsou evidováni). Když bychom podobně počítali kriminály opět budeme u mnohem větší cifry. Normální by bylo,kdyby jich jak na PÚ tak v kriminále bylo zhruba tolik kolik odpovídá jejich procentuálnímu počtu plus mínus 2-3 % nehrají roli. Jak uvedl pan Beňák žijí zde skoro 600 let dost dlouhá doba aby se asymilovali s majoritou. Jistě by nikdy nedošlo k 100 % asymilaci. Jako příklad uvedu Lužické Srby v Německu většina z nich si bere Němky a Němce a jen menší skupina si drží a uchovává svou slovanskou identitu. Což je normální. Kdyby se cikání (romové) chovali normálně z větší části by splynuli s majoritou a nebyl by žádný problém. Takže ne že stát,oni musí začít především u sebe a pokud ne tahle situace nemá řešení a skončí zle dříve nebo později.

 53. Jozef Sec napsal:

  Možná jsem silák, ale nemůžu s vaším názorem zcela souhlasit. Prvně musím chtít a snažit se já. Pak můžu očekávat pomoc druhých. Obávám se ale, že když začne tyto problémy řešit stát tím, že vodou muset kvůli dávkám pracovat, tak se to bude považovat za diskriminaci a organizace na to napojené a parazitující se asi zbláznil, protože by přišli o bohatý zdroj příjmů. Proč se situace nezlepšuje, ale zhoršuje? No předsi peníze pro tyto organizace. Ony nechtějí, aby se něco zlepšilo. Znám mnoho Cikánů, kteří pracovali a pracují. Z jejich vyprávění, taky vím, jak jim je vyhrožováno a nadávání za to, že chodí do práce a posílají děti do škol. A jsou vytěsňováni těmito lidmi. No a ti slabší i podlehnou a spadnou zpět do tohoto prostředí. Takže prvně musím já a pak můžu požádat o pomoc.

 54. lyda napsal:

  Romští rodiče se divili, proč mají děti odklad školní docházky, že stejně chtějí aby docházeli do speciální školy. Přesto, že se dětem v Mš učitelky věnují a mohly by navštěvovat normální ZŠ, jejich rodiče s tím nesouhlasí. Nikdy nepracovali, tak na co je jejich dětem vzdělání? Dopředu nepočítají s tím, že jejich děti budou pracovat.

 55. Vender napsal:

  Ahoj,
  Já jsem tedy za 18 let vystřídal asi 15 zaměstnání i když ve většině z nich jsem byl jen pár měsíců protože za to nestála a ve všech dohromady jsem potkal 2 pracující romy, zato na úřadě kde se vyplácejí sociální dávky (kam jsem před několika lety zašel ze zvědavosti a zjistil jsem, že bych nedostal ani korunu) jsem potkal během půl hodiny víc než 30 cikánů, kteří se strašně divili že tam chodí taky někdo bílej.

 56. Mirek napsal:

  Není dobré paušalizovat a házet všechny cikány do jednoho pytle, ale není dobré být také za každou cenu politicky korektní a neodvažovat se kritizovat cikánskou menšinu. Obojí přístup je špatný. A proč používám slovo cikán? Protože jsem jich pár znal osobně a ti, co byli fajn, pracovali a nebyli ani náhodou pro stát sociální zátěží a pracovat chtěli, mi říkali, že jsou cikáni.
  Kdysi jsem byl v roce 1990 či 1991 na Romfestu v Brně a s lidmi co tam byli ,co tam vystupovali a hráli a byli z různých zemí Evropy,nebyl žádný problém. To byli inteligentní a rozumní lidé. Paradoxem ovšem bylo, když jsem tam s nimi hovořil, že se nebáli nějakého bílého rasismu a nebo skinheadů. Oni se nejvíce obávali toho, že tam masově dojdou jiní cikáni. Ti opravdoví a profesionální pobírači sociálních dávek a asociálové z tzv. brněnského Bronxu. Tedy převážně olašští cikáni a import ze Slovenska, Maďarska Rumunska, který přišel do Čech a na Moravu po II světové válce. A opravdoví asociálové a analfabeti a primitivové. Pokud bych měl interpretovat to, co jsem tam na jejich adresu slyšel od jiných a to těch opravdu bezproblémových cikánů, tak to by už asi na mě rasistická a nesnášenlivá romea.cz podávala trestní oznámení pro rasismus. Oni se sami se těch olašských cikánů snad přímo fyzicky štítili. A pokud jsem pak v rámci svojí práce měl možnost vidět domy jež třeba v Brně tito olašští cikáni obývali, pochopil jsem proč. Protože prase žijící ve chlívě u mého bratrance mělo větší smysl pro hygienu a pořádek než tato část populace. To, co jsem tam viděl a zažil, to by tedy opravdu obrátilo kufr hodně lidem. To byla brněnská varianta na Luník IX v Košicích. A jaksi pokud vidíte to co vidíte, tak pak zcela logicky vytváří dojem o této části populace. A rovněž pokud se u nás politicky nekorektně, ale zcela po právu a logicky sledovala kriminalita i dle etnického původu pachatelů, protože jak chcete dělat prevenci kriminality, kdy nejste schopni zjistit kdo vám kriminalitu a jakou páchá, tak podle těchto statistik tvořili cikáni 61,5 % osazenstva československých věznic a v některých trestných činech jako třeba incest, prostituování členek vlastní rodiny, násilná kriminalita a samozřejmě kapsářství, suveréně ovládali statistiky. Objektivně řečeno, je prostě kriminalita této etnické skupiny vzhledem k počtu celkovému počtu obyvatel obyvatel naprosto děsivá. A rovněž i to narůstající mentální postižení a degenerace plynoucí ze sexuálních styků a plození dětí mezi příbuznými a dokonce členy vlastní rodiny. Genetika je neúprosná a prostě to příbuzenské křížení evidentně nepostihovalo jen Habsburky, ale funguje stále. A je evidentní, že prostě tam, kde je cukr a tím jsou třeba sociální dávky a snaha pomoci těm cikánům, co se sebou chtějí něco dělat a chtějí se dostat z ghett a pracovat, tak musí být i nemilosrdný bič na ty, co prostě denodenně porušují zákony a chovají se asociálně. Což je třeba devastace bytů, které obývají, neposílání dětí do škol a obtěžování ostatních lídí jejich hlučným způsobem, života a kriminalitou. Pokud se nad tímto budou neustále přivírat oči, aby náhodou nějací aktivisté a Brusel neřvali něco o českém rasismu, tak se nic nezmění, protože ti cikáni co se chovají asociálně se tak budou chovat stále. Jak mi to jednou asi před 25 roky řekl v Brně jeden cikánský známy a velmi, velmi slušný a pracovitý člověk co vedl svoje děti k řádnému životu. Na určitou část cikánů platí prostě jen bič. A ukazuje se , že měl pravdu. Stejná pravidla a stejné zákony musí platit pro všechny stejně. Bez rozdílu původu a barvy pleti. Pak budou fungovat. Jinak ani náhodou.

 57. Ester Peggy Šťastná napsal:

  Dobrý den, pracuji v Amazonu, který zaměstnává značné množství Rómů již několik let a nejsou s nimi problémy. Mnozí z nich dělají i instruktory a školí nováčky. Ale je to proto, že oni sami chtějí. Jinak se běžně stává, že při nových nástupech 80% Rómů do týdne skončí, ať již pro nezájem o práci, nebo jsou vyhozeni za krádež, alkohol či drogy. Amazon má nulovou toleranci na rasismus, genderismus a další „úchylky“, takže ani Rómové nejsou v žádném případě diskriminováni. Bohužel těch, kteří chtějí pracovat a žít „normálně“ je pořád méně než těch, kteří jedou „na vlně“ parazitismu. Moje kamarádka žila s Rómem a potvrdila mi, že dokud se nedal dohromady se svými, nebyly s ním problémy. Chodil do práce, choval se slušně. Skutečně platí, že se dovedou chovat naprosto normálně, ale musí žít mezi námi, ne mezi svými. Což nebude dvakrát reálné. Asi by bylo nejlepší řešení umožnit jim žít jako kdysi – byli to kočovníci, nechť znovu kočují. Evropa je jim otevřená. Ale bez cizí finanční podpory. A hlavně jim neplatit za to, jak se dovedou množit.

Přidávání komentářů není povoleno