Babiš: ČEZ si dělá co chce. Stát bude více prosazovat „svou vůli a vliv“

Napsal/a Robert Břešťan 1. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

„ČEZ si tradičně dělá co chce. Budeme se snažit roli a vůli státu více uplatňovat. Ale máme to zatím jen na papíře. Stačí si vzpomenout, jakou reakci vyvolalo, když jsme loni v létě dosadili nové lidi do dozorčí rady,“ řekl serveru HlídacíPes.org ministr financí Andrej Babiš.

Plán vlády hrát v energetických firmách s podílem státu silnější roli než dosud plyne i z textu aktualizované Státní energetické koncepce. Jedna z kapitol nese přímo název „Zajistit posílení pozice státu v energetických společnostech s významným vlivem státu.“

… do souladu s koncepcí

Ve společnostech s nadpoloviční účastí státu by se proto měly změnit stanovy tak, aby strategii firmy schvalovala dozorčí rada a „zajistila tak soulad se surovinovou politikou, Bezpečnostní strategií ČR a Státní energetickou koncepcí“.

Podobně by se Státní energetickou koncepcí a dalšími koncepčními dokumenty měla ladit i všechna významná investiční rozhodnutí ČEZ a dalších energetických firem s majetkovým podílem státu. Tento cíl má podle koncepce zajistit ministerstvo průmyslu a ministerstvo financí s termínem plnění do 31. 12. 2015.

„ČEZ má přestat být investiční společností někde v Bulharsku a v Albánii a má se soustředit na to, aby dlouhodobě zabezpečil energii pro lidi a pro firmy v Česku. Energetická bilance Česka je jednoduchá – vodu jsme prodali, uhlí jsme prodali, rafinérie jsme prodali, zaplevelili jsme si zemi soláry… Jde to tedy jen přes jadernou energetiku,“ říká Andrej Babiš, pod jehož ministerstvo výkon akcionářských práv v ČEZ spadá.

„Stát je hlavním akcionářem a jeho zájmem je zajistit dlouhodobě spolehlivou a cenově dostupnou elektřinu. Nicméně pokyny a signály typu, že bychom měli nějak přitvrdit ve své kontrolní činnosti jsem nedostal,“ říká předseda dozorčí rady, vědec Václav Pačes. „Faktem ale je, že hlavní akcionář už v létě vyměnil dozorčí radu a nově máme přístup ke všem originálním materiálům, o něž si řekneme. Je na to vyhrazena speciální místnost,“ dodává.

Kontrola pod dohledem

Za hlavního vyslance ministerstva financí v dozorčí radě ČEZ lze označit Babišova náměstka Lukáše Wagenknechta. Ten podle svých slov zjednodušený přístup k originálním dokumentům ČEZ využívá poměrně často.

„Dokumenty dostáváme do studovny, jakési tajné místnosti s okny zalepenými fólií, pod dohledem kamer a s kontrolorem přítomným v místnosti. Ale i to je pokrok. Předtím neměl jednotlivý člen dozorčí rady bez schválení celou radou nárok na nic,“ říká Wagenknecht.

O posílení role dozorčí rady se začalo mluvit už s příchodem nové vlády a právě s nástupem Andreje Babiše na post ministra financí. Vloni v červnu také stát vyměnil sedm členů dozorčí rady ČEZ. Vedení energetické společnosti s větší kontrolou podle svých vyjádření problém nemá.

„Management je dlouhodobě zvyklý být pod kontrolou, ať už dozorčí rady nebo akcionářů. Jsme zvyklí být pod permanentní kontrolou,“ řekl v rozhovoru pro týdeník Respekt generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. „Politici mají určitě řídící vliv na energetiku jako obor i na nás. Po odborné debatě,“ dodal.

Jak to bude s jádrem

Aktualizovaná Státní energetická koncepce mimo jiné počítá s tím, že by v České republice měly vyrůst tři nové bloky jaderných elektráren. Vedení ČEZ ve svých veřejných vystoupeních přitom opakuje, že „za současné situace se nevyplatí stavět žádná elektrárna“.

Podle Václava Pačese to ale neznamená, že by mezi vůlí státu a vedením ČEZ panovaly zásadní rozpory. „Faktem je, že pro ČEZ je výstavba nové elektrárny výrazně ekonomicky nevýhodná. Ale není to tak, že by za žádnou cenu stavět nechtěl,“ říká Pačes s tím, že na stole jsou tři způsoby řešení, jak jaderné bloky postavit (ty zmiňuje i další strategický dokument Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky).

První variantou je, že ČEZ bude financovat stavbu sám, ovšem jen s podmínkou garance výkupní ceny, takzvaný contract for difference. Proti této možnosti se ale staví ministr financí Andrej Babiš.

V druhé variantě se počítá s možností vzniku speciální nové společnost ve stoprocentním vlastnictví státu, kdy financování zajistí sám stát. „Třetí možnost je vznik konsorcia firem včetně ČEZ a investorů, kteří se podělí o náklady. Do toho samozřejmě vstupují i politické vlivy, protože ne každý investor by byl z politických důvodů průchodný,“ podotýká Václav Pačes.

„Předvídat vývoj energetiky a vůbec prostředí, jak moc bude tržní nebo pokřivené a jaké budou mechanismy regulace za deset let, je strašně předčasné. Jisté je, že ty bloky budou potřeba,“ říká generální ředitel ČEZ Daniel Beneš s tím, že „energetická koncepce je napsaná velmi dobře“.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)