Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Funky64 (www.lucarossato.com) / photo on flickr, The Big Brother

Stát by neměl mít přístup k citlivým datům mezi pacientem a lékařem, říká právník Jan Vobořil

Zdravotnická data v rukou státu – to je mocný nástroj, který lze zneužít proti každému z nás, varuje právník Jan Vobořil, ředitel nevládní organizace Iuridicum Remedium. Ta v Česku každoročně vyhlašuje anketu Big Brother Awards, mapující největší zásahy do soukromí.

  • O co z vašeho pohledu jde ve sporu o vznik Národního registru hrazených zdravotních služeb?

V současné době už existuje celá řada registrů, ale toto je takový řekněme superregistr, kam se dostanou osobní údaje všech občanů, kteří přijímají zdravotní péči hrazenou zdravotními pojišťovnami. Budou tam informace o veškerých úhradách, tím pádem i o veškerých zdravotních úkonech. Veškeré informace o našem zdraví budou na jednom místě k dispozici státu.

Jan Vobořil__

  • Jaká to nese rizika?

Je to obrovský objem osobních údajů, a to už dnes, což bylo ostatně kritizováno i Ústavním soudem. Stát na to nijak nereagoval, naopak ještě rozšiřuje jak dobu uchovávání, tak množství uchovávaných údajů. A podle našeho názoru jde u osobních údajů, ze kterých je možné identifikovat jednotlivce, o uchovávání zbytečné. Jde o mocný nástroj, který jze použít proti každému z nás.


Čtěte také Kdy budou zdravotnická data úplně v bezpečí? Nejdřív v roce 2020

Bez analýzy dat nejsme schopni garantovat kvalitní léčebné postupy, hájí zdravotnické registry šéf ÚZIS


  • Myslíte ve chvíli, kdy by případně unikla?

Ano. Ale mně vadí i samotné shromažďování v rukou státu. Stát by primárně neměl mít přístup k citlivým datům mezi mnou a lékařem. Může to mít negativní dopad i v tom, že lidé nebudou vyhledávat zdravotní péči. Tyto obavy jsou například u psychiatrických pacientů nebo závislých osob, které přijímají substituční léčbu. U nich může být velký strach, že se jejich data dostanou do rukou státu. Není přitom zcela zjevné, kdo k takovým datům bude mít přístup.

  • Jak to? To zákon  neřeší?

Přístup schvalují další orgány a přímo v zákoně to stanoveno není. To je veliké riziko.

  • Senátem na konci červenci prošla jiná novela, která dává státu přístup ke zdravotnickým datům, která prý potřebuje při tvorbě lékové politiky. Jedním z míst, kam data potečou, je i ministerstvo financí, což otevírá otázku možného střetu zájmů ministra Andreje Babiše, jehož firmy ve zdravotnictví podnikají…

To je další útok na osobní data zpracovávaná pojišťovnami. Je tam přístup ministerstev financí a zdravotnictví a Českého statistického úřadu. Pokud budeme mít na mysli propojení ekonomiky, ekonomického byznysu se státní správou, případně s médii, tak to samozřejmě může být další riziko.

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno