Foto: Profimedia

Starý dobrý svět Aleše Cibulky, Sobotkův návrat ze zapomnění a jak to Polčákovi nevyšlo

Napsal/a Robert Malecký 28. března 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Možná byste si toho ani nevšimli, tak rovnou raději upozorníme. V tomto vydání Psích uší ani jednou nenajdete jméno Bab**, však vy víte kdo, ten, jehož jméno se sice smí vyslovit, ale není k tomu důvod. V zásadě to odpovídá jeho významu pro společnost, jen chvilku trvalo, než to lidu došlo. O to více vás ale budeme trápit jevy ostatními, mezi které patří třeba dnes už trochu pozapomenutá ČSSD a podobně. Pojďme ke strojům.

  • Parafráze starého vtipu: To takhle europoslanec Stanislav Polčák počítá peníze. To máme plat europoslance, odměny advokáta, osm mega za Vrbětice, když to vyjde… Co je to těch „když to vyjde“, pane Polčáku? Hm, tak to nevyšlo…

Podstatu celé kauzy je zbytečné rozpitvávat  –těžko existuje krystaličtější ukázka střetu zájmů, než když si zákonodárce, politik a advokát vhodně prokombinuje své jednotlivé kabáty, až je z toho odměna ve výši osmi milionů korun. Také proto už Polčák není místopředsedou hnutí STAN, což nakonec i on sám rád pochopil.

„Já nechtěl dopředu vypadat jako nenasytný, že jim dopředu řeknu, že můžu chtít 25 procent. Já jsem chtěl být odměněný za komplexní právní službu.“
(Stanislav Polčák vysvětluje, proč dopředu neřekl starostům kolem Vrbětic o možné výši odměny, Seznam Zprávy, 25. března)

Existovaly po volbách odhady, která ze stran vládní koalice bude plnit skandály titulní strany novin a serverů a proč zrovna ODS. Málokdo tehdy tipoval nenápadný STAN. Po pěti měsících to vypadá, že kdyby hnutí ANO a opozice vůbec neměla Polčáka, Michalika nebo Farského, tak si je snad namaluje.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Když se hroutí starý dobrý svět bílého muže, občas to zabolí. Stalo se to aktuálně moderátorovi Českého rozhlasu Aleši Cibulkovi, se kterým pořídil rozhovor týdeník 5plus2 a přetiskl ho server iDNES.cz. Ale ono se to vlastně odpovídá samo, když vám geniální otázkou takto připraví půdu zúčastněný redaktor Martin Brabec:

Mnozí lidé obdivují šarm, noblesu a gentlemanství zobrazované ve starých předválečných filmech a stýskají si, že „dnes už je to jiné“. Ovšem nezabíjíme ono gentlemanství a noblesu snahou o jakousi genderovou rovnost ve všech aspektech života?

Cibulka nezklamal, rozmáchl se a nabízený prostor vyplnil beze zbytku:

„Moje řeč. Pomůžete dámě do schodů a svléknout se z kabátu a riskujete, že vás zažaluje za harašení. Ženy by měly zůstat ženami a muži chlapáky. Tak to prostě je. Dneska muž poplácá krásnou dívku po zadečku a místo, aby jí to udělalo dobře, už sepisuje žalobu.“
(Aleš Cibulka, iDNES.cz, 27. března)

Proč se držet při zdi? Jaké plácání po zadečku? Rovnou zajet rukou do rozkroku, chytit za prsa, co taky s krásnými ženami, aby se jim po chlapácku udělalo dobře.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Ještě stále se nemůžeme nabažit volebního úspěchu sociální demokracie, zvlášť když má i po pěti měsících tak krásné průvodní jevy, jakým jsou rozhovory bývalého předsedy strany a vlády Bohuslava Sobotky. Ten se minulý týden vydal do Fokusu ČT24 a z politického zapomnění k nám pronesl pár vřelých slov.

„Asi nejsem sám, kdo té otočce prostě nevěří. Znám názory Miloše Zemana, který roky zpochybňoval sankce proti Rusku, roky relativizoval okupaci Krymu. A spolu s dalšími politiky tlačil Rusy jako dodavatele do tendru na rozšíření jaderné elektrárny v Dukovanech.“
(Bohuslav Sobotka ve Fokusu Václava Moravce, ČT24, 22. března)

Sobotka skutečně sám není, někteří bystřejší jedinci toto vědí už zhruba osm let. Stojí za připomenutí, že se Miloš Zeman stal prezidentem i díky vyjádřené podpoře ČSSD, která se od něho jako celek nedokázala nikdy pořádně odstřihnout. 

„Žádáme občany, aby v druhém kole volby zvážili podporu Miloše Zemana jako kandidáta, který není spojen se současnou pravicovou vládní koalicí.“
(Bohuslav Sobotka, iDNES.cz, 12. ledna 2013)

Je třeba se Sobotky částečně zastat, je fakt, že ve věcech Ruska dostával Zeman od jeho vlády poměrně volnou ruku, společně se pak zaobírali spíš podlézáním Číně, v kteréžto disciplíně nakonec dosáhli až dojemné dokonalosti. Když už má Bohuslav Sobotka sebezpytnou, prosili bychom ještě vyjádření k nejsprostšímu aktu české polistopadové zahraniční politiky, odpornému pročínskému Prohlášení čtyř, pod kterým je spolu se Zemanem, tehdejším šéfem Senátu Milanem Štěchem a předsedou sněmovny Janem Hamáčkem podepsán. Pak se může zase poroučet.

  • Povídání zakončíme tradiční rubrikou výroků, které uzrály jako dobře uleželý syreček, tentokrát si dovolíme z vlastní zahrádky a tak trochu i k předchozímu tématu.


Nemáte zač a klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)