Andrej Babiš a Miloš Zeman (2018): Foto: Profimedia

Starý dobrý pan prezident Zeman, jak Babiš čistil, až dočistil, a návrat do časové smyčky

Napsal/a Robert Malecký 7. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Je tu pokročilý podzim, čas plískanic, inverzního pološera a ranních mrazíků. Spolu s tím se do naší duše vkradla menší deprese, tak jsme si připomněli volební výsledek sociální demokracie – a hned je svět zase o něco veselejší. Vítejte u komentovaného přehledu týdne, pojďme ke strojům.

  • Prezidentu Zemanovi se v péči lékařů ulevilo a s novým elánem se vrhnul do povolebních vyjednávání. Situaci mu značně ulehčil fakt, že se během jeho protikuřácké kúry na jednotce intenzivní péče všechno vyřešilo samo, čímž se prostor pro jeho iniciativu poněkud ztenčil. Zbylo mu jediné – snaha nepřijít o úřad.

„Mluví normálně a je to ten starý dobrý pan prezident.”
(Andrej Babiš po telefonickém hovoru s prezidentem, Novinky.cz, 5. listopadu)

„Byl to Miloš Zeman, jak ho znám z dřívějška.“
(Petr Fiala po stejné proceduře, Seznam Zprávy, 6. listopadu)

Nejspíš nás měla slova obou premiérů uklidnit, tento efekt se ovšem v plné míře nedostavil. Úleva se dostavila až po několika dobře mířených urážkách v rozhovoru, který prezident poskytl Frekvenci 1.

„Tak například veřejně prohlásil katolický kněz Tomáš Halík, že bych neměl žít, že by bylo lépe, kdybych nežil. Inu typický katolický kněz.“

Ano, to je starý dobrý Miloš Zeman, jak ho známe a máme rádi. Halík se totiž okamžitě ohradil, že nic takového nikdy nevyřkl. S čímž lze souhlasit, snad nejblíž tomu mohla být obrazotvorná nadsázka, kterou Halík použil 7. října na CNN Prima News.

„Mám pocit, že Zeman už zesnul, ale jeho okolí mu to ještě neřeklo. O jeho zdravotním stavu vypovídá mnoho věcí. Byl jsem řadu let psychoterapeut alkoholiků a narkomanů, znám tento typ lidí a vím, co s nimi dělá závislost. Prezident je závislý na drogách typu alkoholu a nikotinu. Chování a vulgarity ukazují osobnost narušenou vlivy alkoholu a nikotinu.“

Tak vítejte zpátky, pane prezidente. Po dobu vaší nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Andrej Babiš se před nepřátelským světem Palerma uzavřel do sebe a mentálně nevychází. Jen občas je toto mlčení přerušeno výkřikem do tmy Twittru, aby se předseda vlády opět ponořil do svých myšlenek. Z této kontemplativní letargie ho nedokáže vytrhnout ani fakt, že je stále ještě předsedou vlády, zemi znovu svírá epidemie koronaviru a nově i energetická krize. Radost mu chtěli přede pár dny udělat aspoň podřízení z ústřední tiskové pobočky Agrofertu…

„Babiš čistí Hrad od Zemanových mužů.“
(titulní strana MF DNES, 20. října)

… ale nepomohlo to. Aktuálně to spíš vypadá, že Zemanovi muži čistí Strakovku od mužů a žen Babišových, včetně jeho samého. 

V okamžiku, kdy si předlistopadový komunista a evidovaný agent StB, donedávna držený u moci pohrobky bolševické partaje, stěžuje na polistopadový kartel, je v České republice zase všechno v pořádku. Fakt, že to Andrej Babiš nechápe, je jen drobný a logický průvodní jev.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Časová smyčka se začíná opět pomalu utahovat, nedávno jsme se probudili a bylo zase září roku 2020. Stejné kulisy, stejný děj i obsazení.

„Situace je tristní, trasování nakažených nestíháme.“
(šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová, iDNES.cz, 4. září 2020)

Ministr Adam Vojtěch (podoba se současným ministrem zdravotnictví je čistě náhodná) tehdy slíbil, že dělá „maximum pro personální i technické posílení kapacit hygienických stanic“. Dopadlo to samozřejmě jako vždycky.

„Trasovat nestíháme.“
(šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová, Blesk.cz, 2. listopadu 2021)

V pořádku, víc k tomu nemáme.

  • Dnes zakončíme oblíbenou rubrikou výroků, které se proměnily v dobře uleželý syreček. Tento není starý ani sedm týdnů.

„Dárek je stále stejný. Je to koňak, který má stejné stáří jako pan prezident. Ale pan prezident si ho odložil, protože teď nemůže konzumovat tvrdý alkohol.”
(Andrej Babiš po jednání s prezidentem, Novinky.cz, 27. září)

Lepší dárek s sebou do Lán premiér vzít nemohl. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)