Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Vloni v červnu někdo urazil hvězdu na památníku Rudé armády v blízkosti Pražského hradu.
Facebook Jiřího Ovčáčka,

Zvažte lepší péči o památník Rudé armády, napsalo Ministerstvo zahraničí Hradu

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vzal vloni v červnu do ruky hadr a před areál Pražského hradu odešel čistit pomníček vojákům Rudé armády, který tehdy vandal přestříkal narůžovo. Na sociálních sítích se kvůli poničení památníku Ovčáček velmi zlobil. Měsíc nato dorazil do Kanceláře Pražského hradu dopis, v němž Ministerstvo zahraničí vyzývá Hrad, aby se o předmětný památník lépe staral.

Dopis, který nyní získal HlídacíPes.org, nese datum 18. července 2018 a i když je text formulován velmi diplomaticky, mezi řádky je výzva, aby si Kancelář prezidenta republiky ve věci zachování a ochrany památníku v ulici Mariánské hradby více snažila.

S poukazem na to, že památník byl „v posledních týdnech dvakrát poškozen“ a na Ministerstvo zahraničí se kvůli tomu diplomatickými nótami opakovaně obrátilo ruské velvyslanectví.

Krátce po přestříkání hvězdy na růžovo a po jejím očištění neznámý pachatel z památníku hvězdu urazil.

„Ministerstvo zahraničních věcí ČR přikládá velkou důležitost důstojnému zachování památky padlých zahraničních vojáků na území České republiky, i českých vojáků padlých v zahraničí, a proto Vám dávám k laskavému zvážení možnost přijetí vhodných opatření k ochraně předmětného památníku v rámci ochrany areálu Pražského hradu ave spolupráci s Policejním prezidentem Č R, jemuž tento návrh také zasílám,“ stojí v textu adresovaném kancléři Vratislavu Mynářovi.

Podepsán Jan Hamáček, ministr vnitra, v té době též pověřen vedením Ministerstva zahraničí.

„Právo hospodaření s tímto pozemkem, jenž je majetkem České republiky, vykonává Správa Pražského hradu. Péče o památník je zákonem určena Městské části Praha 1, která rovněž podnikla příkladné a včasné kroky k obnovení důstojnosti tohoto pietního místa,“ stojí dále v loňském dopise.

Mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz HlídacíPes.org, jaké opatření Kancelář Pražského hradu v uplynulém roce ve věci péči o tento konkrétní památník přijala, odpověděl, že pomník vojákům Rudé armády v ulici Mariánské hradby není majetkem Kanceláře prezidenta republiky či Správy Pražského hradu a okolnosti jeho umístění nejsou nijak smluvně ošetřeny a zároveň se nachází mimo chráněný perimetr areálu Pražského hradu.

Přesto Hrad jistá opatření přijal. „Kancelář prezidenta republiky a Správa Pražského hradu sdílejí starost o důstojné zachování památky vojáků padlých při osvobozování naší vlasti, proto z vlastní iniciativy zajistily snímání pomníku kamerou, která je součástí kamerového systému Pražského hradu. Zároveň je pomník v pravidelných intervalech kontrolován Policií ČR – Útvarem ochrany prezidenta. Další opatření jsou plně v kompetenci vlastníka pomníku,” konstatuje Jiří Ovčáček.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. Zdenek napsal:

  Pomnik padlym vojakum ruske armady je jiste v poradku, ale (ruda) hvezda, jako symbol zlocinecke organizace, by tam byt podle meho nemela. Ani nemecti vojaci nemaji na svych nahrobnich kamenech symboly Treti rise.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Nezdá se Vám, že je přece jenom trochu rozdíl mezi památníkem těch, co nás osvobodili, od náhrobních kamenů těch, co se pokusili nás vyhladit? A pěticípá hvězda z bronzu může být i Symbol USA (na letadlech je bílá, z bronzu je barvy bronzové!)

   • Zdenek napsal:

    Psal jsem o rude hvezde. Druhou svetovou valku rozpoutal SSSR s Treti risi ruku v ruce. Rasova ci tridni nenavist – pokud patrite k te „spatne“ je v podstate jedno, z jakeho duvodu vas zabiji. Zkuste se zeptat nejakeho Polaka, nakolik se citili byt Rudou armadou „osvobozeni“.

 2. Betty von Bahnhof napsal:

  Naprostá ostuda, ubohost mladých ročníků, starší snad vědí i ze školy, jaké oběti Rudá armáda i našemu národu přinesla. Navždy jen úctu, mrtví víc nepotřebují.

Přidávání komentářů není povoleno