Stalin v předvolební kampani, klub moskevských spolužáků a hra na agenty pro každého
Facebook čelí vzpouře „čističů“. Kdo ale čistí českou síť? *** Média dnes připomínají fotbalový zápas. Z čtenářů se stávají emotivní fanoušci *** 1500 domácích úkolů od státu podnikatelům – 40. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.
PŘIBÝVÁ FAULŮ: V Evropě přicházejí ke slovu autoritářští politici a nějaké kontrolní mechanismy, pojistky a protiváhy se jim vůbec nehodí, tvrdí bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Ve videorozhovoru pro projekt HlídacíPes.org MAPA JUSTICE vypočítává, které pojistky to jsou: veřejnoprávní média, horní komora parlamentu nebo soudy, neziskový sektor či občanská společnost.
SPOLUŽÁCI Z MGIMO: Ve službách diplomacie už nesmějí být žádní absolventi známého Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů, rozhodla současná polská vláda a svůj plán i naplnila. Česká republika naopak s absolventy elitní ruské školy problém nemá. Mezi velvyslanci ČR se dokonce počet absolventů MGIMO v posledních letech zvýšil.
VZPOURA ČISTIČŮ: Sociální síť Facebook čelí žalobě ze strany svých bývalých zaměstnanců. Jedná se o takzvané moderátory – lidově čističe, tedy ty, kteří kontrolují škodlivost obsahu sdíleného na síti a sami za to platí zničenou psychikou. Česko své vlastní moderátory facebookového obsahu nemá.
VE STÍNU STALINA: Já tu „frontu na maso“ ještě pamatuji, házeli jsme na ni lahve a křičeli smrt komunismu,“ vzpomínal před zahájením výstavy Paměť národa v prostorách bývalého Stalinova pomníku na Letné kandidát ODS na pražského primátora Bohuslav Svoboda. Spolu s většinou ostatních lídrů kandidátek se před komunálními volbami předháněl v tom, kdo víc podporuje vznik muzea totality.
HLUCHÉ BUBLINY: „Nemáme čtenáře a diváky, ale máme fotbalové fanoušky. Média tomu jdou sama naproti. Lidé se chtějí bavit, a ne se nechat informovat. Je skoro nemožné přesvědčit lidi z jiné bubliny, aby naslouchali,“ říká Ludwika Wlodek, publicistka a socioložka působící na varšavské univerzitě. Právě Varšava letos hostila tradiční mediální konferenci, které se jako jediný český zástupce a partner zúčastnil i HlídacíPes.org.
ZAHRAJTE SI NA AGENTY: Česká kontrarozvědka žádá o pomoc „moudrost davu“. Bezpečnostní informační služba po vzoru zahraničních tajných služeb přišla s novinkou – otevřenou výzvou lidem, aby sledovali své okolí a hlásili to, co vypadá podezřele; zejména s ohledem na hrozby terorismu.
JEN BLBEC NEMĚNÍ NÁZORY: Rakouský politik Jörg Haider už v polovině 80. let minulého století používal v rétorice a předvolebních kampaních triky, které se jinde staly standardem až teprve nedávno. Pohled na současné špičky evropských pravicových populistů ukazuje, že jeho styl nezůstal nepovšimnut. Něco z něj má i Miloš Zeman, který přitom kdysi Haidera nazýval „postfašistou“.
BYROKRACIE V ČESKU: Když si vláda naposledy v roce 2015 nechala zpracovat přehled toho, jak vysoká a nákladná je byrokratická zátěž v Česku, výsledkem bylo zjištění, že stát požaduje po podnikatelích splnění celkově téměř 1500 různých informačních povinností.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdy smí novináři demonstrovat, proč být pitomcem z davu a jak se perou dezinformátoři
Tvrdý boj o mýto, nervózní Agrofert a kdo tu vlastně vyhrál volby
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)