Dívejte se kolem sebe a hlaste nám, co je nezvyklé, vyzývá BIS občany

Napsal/a Robert Břešťan 3. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká kontrarozvědka žádá o pomoc „moudrost davu“. Bezpečnostní informační služba po vzoru zahraničních tajných služeb přišla s novinkou – otevřenou výzvou lidem, aby sledovali své okolí a hlásili to, co vypadá podezřele; zejména s ohledem na hrozby terorismu.

BIS zprovoznila své nové webové stránky, založila si twitterový účet a nově se na lidi obrací s tím, že „v době zvyšujících se hrozeb terorismu už nemůžeme spoléhat pouze na profesionály, ale potřebujeme aktivní zapojení každého občana, kterému není bezpečnost jeho země lhostejná“.

Za nejvážnější aktuální hrozbu BIS označuje terorismus.

Postřehy od civilistů

„Evropa se potýká se zhoršenou bezpečnostní situací. Přestože v naší republice je zatím stále relativně bezpečno, je třeba, abychom byli připraveni na krizové situace, které mohou nastat. Jsme součástí globalizovaného světa, a tak riziko, že i u nás bude proveden teroristický útok, roste,“ píše na svých stránkách BIS.


LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT

 TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!


„Inspirovali jsme se podobnými stránkami u významných světových zpravodajských služeb. Všechny tyto snahy mají společného jmenovatele v podobě teroristických hrozeb. Ukazuje se, že v případech předcházení teroristickým aktivitám i jejich případnému vyšetřování jsou postřehy „civilistů“ velmi užitečné,“ říká mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Jak by to tedy mělo vypadat? Lidé mají být ostražití, všímat si ve svém okolí podezřelých aktivit či podivného chování.

„Teroristé musí někde žít, musí mít nějaké místo, kde se budou připravovat na útoky. Mohou se u nás připravovat i na útok, který provedou v jiné zemi. Někde bydlí, nakupují, shromažďují materiál, vybavení a zbraně, půjčují si dopravní prostředky, financují své aktivity. Mohou mít i své spolupracovníky,“ vypočítává BIS.

Příkladem by mohl být třeba opakovaný nákup chemikálií v místním obchodě, nebo radikální změna v chování, oblékání a projevech naznačující například příklon k některým radikálním organizacím.

BIS není policie

Mluvčí BIS odmítá, že výzva může být pochopena i jako apel na nižší pudy.

„V žádném případě to není o nějakém udavačství, ale o společenské odpovědnosti za náš společný bezpečný prostor. Je rozdíl mezi snahou například očernit souseda kvůli letitým sporům o výšku plotu a oznámením podezřelých aktivit v místě, kde žiji já a moje rodina,“ říká Šticha.

BIS na svých stránkách nabízí online formulář, speciální bezplatnou telefonní linku i možnost poslat do P.O. boxu běžný dopis.

„Vaše informace budou zpracovány a vyhodnoceny našimi odborníky. Mějte, prosím, na paměti, že působnost Bezpečnostní informační služby je stanovena zákonem. Nepatří nám tak například informace týkající se trestné činnosti, ty sdělte Policii České republiky,“ upozorňuje BIS.

Mluvčí BIS připouští, že je to něco, co řada lidí nedokáže zcela odlišit. „Raději ale dostaneme tři zbytečné e-maily, než bychom se připravili o důležitou informaci, která může ochránit životy a majetek našich občanů. Zatím jsme výraznější nárůst informací nezaznamenali, ale je to poměrně nové,“ shrnuje Ladislav Šticha.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)