Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Pixabay, zdroj

Dívejte se kolem sebe a hlaste nám, co je nezvyklé, vyzývá BIS občany

Česká kontrarozvědka žádá o pomoc „moudrost davu“. Bezpečnostní informační služba po vzoru zahraničních tajných služeb přišla s novinkou – otevřenou výzvou lidem, aby sledovali své okolí a hlásili to, co vypadá podezřele; zejména s ohledem na hrozby terorismu.

BIS zprovoznila své nové webové stránky, založila si twitterový účet a nově se na lidi obrací s tím, že „v době zvyšujících se hrozeb terorismu už nemůžeme spoléhat pouze na profesionály, ale potřebujeme aktivní zapojení každého občana, kterému není bezpečnost jeho země lhostejná“.

Za nejvážnější aktuální hrozbu BIS označuje terorismus.

Postřehy od civilistů

„Evropa se potýká se zhoršenou bezpečnostní situací. Přestože v naší republice je zatím stále relativně bezpečno, je třeba, abychom byli připraveni na krizové situace, které mohou nastat. Jsme součástí globalizovaného světa, a tak riziko, že i u nás bude proveden teroristický útok, roste,“ píše na svých stránkách BIS.


LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT

 TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!


„Inspirovali jsme se podobnými stránkami u významných světových zpravodajských služeb. Všechny tyto snahy mají společného jmenovatele v podobě teroristických hrozeb. Ukazuje se, že v případech předcházení teroristickým aktivitám i jejich případnému vyšetřování jsou postřehy „civilistů“ velmi užitečné,“ říká mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Jak by to tedy mělo vypadat? Lidé mají být ostražití, všímat si ve svém okolí podezřelých aktivit či podivného chování.

„Teroristé musí někde žít, musí mít nějaké místo, kde se budou připravovat na útoky. Mohou se u nás připravovat i na útok, který provedou v jiné zemi. Někde bydlí, nakupují, shromažďují materiál, vybavení a zbraně, půjčují si dopravní prostředky, financují své aktivity. Mohou mít i své spolupracovníky,“ vypočítává BIS.

Příkladem by mohl být třeba opakovaný nákup chemikálií v místním obchodě, nebo radikální změna v chování, oblékání a projevech naznačující například příklon k některým radikálním organizacím.

BIS není policie

Mluvčí BIS odmítá, že výzva může být pochopena i jako apel na nižší pudy.

„V žádném případě to není o nějakém udavačství, ale o společenské odpovědnosti za náš společný bezpečný prostor. Je rozdíl mezi snahou například očernit souseda kvůli letitým sporům o výšku plotu a oznámením podezřelých aktivit v místě, kde žiji já a moje rodina,“ říká Šticha.

BIS na svých stránkách nabízí online formulář, speciální bezplatnou telefonní linku i možnost poslat do P.O. boxu běžný dopis.

„Vaše informace budou zpracovány a vyhodnoceny našimi odborníky. Mějte, prosím, na paměti, že působnost Bezpečnostní informační služby je stanovena zákonem. Nepatří nám tak například informace týkající se trestné činnosti, ty sdělte Policii České republiky,“ upozorňuje BIS.

Mluvčí BIS připouští, že je to něco, co řada lidí nedokáže zcela odlišit. „Raději ale dostaneme tři zbytečné e-maily, než bychom se připravili o důležitou informaci, která může ochránit životy a majetek našich občanů. Zatím jsme výraznější nárůst informací nezaznamenali, ale je to poměrně nové,“ shrnuje Ladislav Šticha.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

24 komentářů

 1. uplne jedno napsal:

  Pokud to BIS nevi, tak tady je navod, jak to vyresit

  1. vystoupit z EU
  2. zavrit hranici kolem CR
  3. vyhostit podezrele cizince, hlavne muslimskeho vyznani
  4. chranit hranice CR a dusledne kontrolovat pohyb osob

  Nic noveho, vse tu jiz bylo…ale chteli jsme sdilet tzv. zapadni hodnoty, ze ??:-)

  • není jedno napsal:

   Ano, to vše už tu jednou bylo, tzv. východní hodnoty – politické vraždy na rozkaz strany a Moskvy. Zavřené hranice, ale přesto více jak 20 roků okupace.
   Dnes tu nejvíce vraždí lidé z „východu“. A nejn u nás, al i např. vBritánii.

   • Zhmotnělá pravda napsal:

    TO nejsou nějaké východní hodnoty a pokud ano pak jsou to naše hodnoty protože jsme i my vůči někomu směrem na východ. Zejména vůči té EU, které nás stále vnímá jako euroobčany druhé kategorie a levnou pracovní sílu. Ty hodnoty o kterých mluvíte jsou vázány obecně na ty, kteří pomocí ideologie (náboženství apod.) během celé historie ovládají masy naivních. Ten typ tu byl za dob inkvizice, nacismu nebo socialismu a samozřejmě je ten typ u moci i v naší tzv. demokracii. Jen se mnohem lépe maskuje. Za nálepky, fráze, lži (dezinformace) na které pak ti naivní jako vy ochotně skočí a opakují jejich mantry 😉

  • František napsal:

   Pán je vtipálek. První by došlo jídlo, pak by doopravdy začal terror. A nakonec bychom prázdné hlavy vašeho ražení vrátili tam kam patří.

   • Nezměrná genialita napsal:

    Katastrofické scénáře vám jdou. Zkuste napsat scénář k filmu třeba 😀 .. Jinak jde o bláboly. Nezměnilo by se nic. Proč by investoři měli přestat využívat naši levnou pracovní sílu ? Proč by měl někdo rušit Schhengen a nutil své dopravce jezdit kolem ČR namísto skrz ?? Atd atd ..

 2. Josef napsal:

  Jo, jo. Take bych to tak udelal. Meli bychom se poucit od malych deti, ty uz davno vedi, ze nejlepsi je schovat se pod perinu a delat ze se okolo nic nedeje. A vse se samo vyresi.

  • Johny napsal:

   Clovek musi tu ironii proste milovat. Jinak souhlasim a myslim ze jeste lepsi je prave pod tu perinu k tomu diteti pustit pár neznamych adolescentu z vychodu, kterym spolecenske normy, ve kterych tu zijeme, nic nerikaji… A ze si kolega mysli, ze ochrana hranic pred ilegály znamena, ze uz sem nedostaneme ani banan, tak to je taky prca. Argumenty vitacu jsou skutecne na urovni…

 3. Kalina Ladislav napsal:

  Jako operativec BIS v důchodu zcela souhlasím. Je rozdíl mezi udavačstvím a upozorněním na závažná podezřrní !!!
  /dosud jsem ani s BIS ani jinou ZS po mailu nekomunikoval/

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Hlášení pro BIS : V místním obchodě nemají chemikálie, jen potraviny včetně lahůdek, koření, ovoce, zeleninu, mýdla pevná i tekutá, prací prostředky, svíčky a také plastové pytlíky na odpadky a lidé to opakovaně kupují.
  Poznámka : Něco tak imbecilního po nás nechtěli ani ti nejhloupější komunističtí bezpečáci !!!
  Je ovšem pravda, že terorizmus tehdy díky „železné“ oponě nikomu tady nehrozil. Tu jsme si zbourali ale dobrovolně.

  • Johny napsal:

   Prosim te, ty vyjimecne nic hlásit nemusis. Kdyz uvidis neco podezrelyho, tak si to nech pro sebe a jen se drž co nejbliz. Ale nikomu nic nerikej, protoze to by bylo uplne stupidní prece. A kdybys videl treba autonehodu, tak nezastavuj, protoze to by bylo taky uplne trapny.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Stupidní je výzva BIS (pokud je ovšem zpráva o ní pravdivá). Co do toho pletete dopravní nehody? Vy jste oběť nějaké? Autem nejezdím, nechávám se vozit, zastavit tedy nemohu.
    Nejsem Váš soudruh, bratr ani jiný rodinný, nebo partajní příbuzný. Tykat můžete svému psovi, kocourovi nebo dědečkovi.
    Já jsem s vámi do vaší pomocné školy nechodil, ani husy či dobytek nepásl!

    • Robert Břešťan napsal:

     Pokud pochybujete o pravdivosti zpráv na našem webu, doporučil bych vám sem raději nechodit. Případně se obtěžovat rozkliknout odkaz, který vede přímo na příslušnou stránku BIS. Ale kdo ví, i ta může být falešná, že…

     • oskar (hanák z Hané) napsal:

      Rozklikl jsem, přečetl jsem, už nepochybuji a omlouvám se. Zpráva je pravdivá.

 5. Miroslav Bradáč napsal:

  Vláda člověka nad člověkem vede vždy k jeho škodě.
  Zvláštní je že se tato společnost homo sapiens ještě pořád drží nad vodou.
  Všiml jsem si zvláštního pohybu letadel co na nás neustále sypou chemtrails takhle to stačí.

 6. sandy napsal:

  Dívám se kolem sebe i za sebe a pár dní před volbami mám nepříjemné pocity – vzpomínka na rejdy Putina v USA ,Anglii a celé Evropě atd ..atd ale nevím jak dál asi heslo pionýru : Buď Připraven odpověď – Vždy připraven , ale chybí mi jasné stanovisko našich pilířů demokracie , že nejsou ovlivnění Putinovými agenty a hekry – jasné vyjádření z ODS že jsou modří i když Fialoví , pro TOP 09 dát bacha aby neuplatil Putin Kalouska nějakou vodkou nevalné kvality , kluci pod stanem – ať je hlídá ten Gazdík s křesťanem a pak už jsou jen modlitební mlýnky z KDU a piráti ať nenaletí někomu na kvalitní semena konopí , ale zcela mi chybí ty tanky a ti chytří z pražských různých NYU a červů ,aby na nás dohlédli

 7. Sam napsal:

  Zahrádkáři pozor, možná byste měli mít potvrzení od svazu zahrádkářů, že jste skutečně zahrádkáři. Asi nejvíce ale nakupuje ministerstvo zemědělství a Agrofert. Doufám, že tam má BISka své agenty.

 8. Oskar (hanák z hané) napsal:

  Rozhlížím se po okolí a internetu a přímo cítím ten obrovský tlak ruských hackerů doprovázený tvrdou ruskou propagandou přímo z Kremlu, abych volil pani Blažkovou (tu starou) do zastupitelstva v naší obci o 84 stálých obyvatelích a 56 číslech popisných. Ostatních 80 voličů naší obce to cítí taky tak. Ve větších místech to musí být peklo, ty tlaky (ruských hackerů a propagandy z Kremlu!). A co bude teprv až se to uvolní a pšoukne!

 9. Evropan napsal:

  Všichni okolo mě jsou podezřelí, protože se chovají jinak než já.

 10. petrph napsal:

  Mimochodem, BIS na svých stránkách stejně žádný online formulář nenabízí. Sice se o tom v jednom svém článku zmiňuje, „..online formuláře“, leč to je pouze prostý text bez potřebného odkazu a jinde taky nejsou.
  Patrně jde o nějaké strategické odstrašení nepřítele ?

  • modrooká napsal:

   Já tam ten formulář taky nemohu najít a mám pocit, že pár dní dozadu jsem ho tam viděla.

 11. Jiří Franz napsal:

  Pokud mají zájem něco dělat se současným stavem země tak hlavní úkol je obnovit vymahatelnost práva ! Tvrdě zatočit s justiční mafií a zkorumpovanou policií ! Obnovit právní stát a ne diktaturu justice ! Máme stovky nezvratných důkazů o tomto stavu ale není je komu předložit !

 12. Jarda PV napsal:

  Co je nezvyklé?
  Bordel, korupce, zneužívání pravomoci, násilí proti řádným občanům, vládní podpora „nepřizpůsobivých“ a migrantů, tunelování, zneužívání práva a neschopnost přihlouplých soudců ve spolupráci s exekutory
  Stačí to nebo ještě pokračovat?
  A kam to hlásit?
  Že by na BIS?
  Tak to bych si asi „hodně“ pomohl – takže zbývá ten na „lampárna na nádraží“
  Pokud se pletu, budu rád ale silně pochybuji…

 13. nováček napsal:

  Bohužel, nepletete se.

 14. Tomáš napsal:

  Mnoho z vás je dobrým důkazem, jak pozorně dokážete číst. Nebo jste tak hloupí, že to schválně obrátíte úplně jinam? Příště si to raději přečtěte vícekrát, než začnete do diskuze přispívat hloupostmi, nebo raději nepište nic, jestli chcete jen provokovat, plácat bludy a nesmysly. Díky.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost