Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
rafiq s on Foter.com, zdroj

Když lidé za klávesnicí trpí nemocí vojáků. „Čističi“ Facebooku žalují firmu kvůli pracovním podmínkám

Sociální síť Facebook čelí žalobě ze strany svých bývalých zaměstnanců. Jedná se o takzvané moderátory – tedy ty, kteří kontrolují škodlivost obsahu sdíleného na síti a sami za to platí zničenou psychikou. Česko své vlastní moderátory facebookového obsahu nemá.

V popisu práce moderátorů je sledovat tisíce videí, obrázků a živých záznamů zachycujících často brutální nebo erotický obsah, včetně například zneužívání dětí, znásilnění, mučení, poprav, sebevražd či vražd.

Žalobu za moderátory obsahu podala Selena Scola, která na téhle pozici ve společnosti Facebook začala pracovat v červnu roku 2017. Po několika měsících se u ní objevily příznaky jako nespavost, zemdlelost a úzkost.

Krátce poté jí byla diagnostikována posttraumatická stresová porucha. Žádá proto po Facebooku, aby financoval monitoring a lékařskou péči pro zaměstnance, kteří budou vykazovat známky psychických poruch.

Mohla přece relaxovat

Facebook podle ní má „zmírnit újmu současných obsahových moderátorů, ale též se postarat o ty, kteří již poškození jsou.“

Firma se brání, že tito zaměstnanci mají k dispozici psychology a možnost relaxace. Šéfka komunikace Facebooku Roberta Thomsonová navíc tvrdí, že stejnou péči o moderátory vyžaduje firma i od externích společností, které si pro „čištění“ obsahu pouze najímá:

„Psychologická podpora včetně poradenství přímo na pracovišti byla k dispozici i tam, kde pracovala stěžovatelka,“ uvedla Thomsonová v reakci na zmiňovanou bývalou zaměstnankyni Selenu Scola.


LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT

 TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!


Právní zástupce bývalých zaměstnanců Korey Nelson to vidí jinak:

„Facebook ignoruje svoji povinnost poskytnout bezpečné pracovní prostředí pro své zaměstnance a radši nahrazuje novými ty, kteří jsou již nenávratně traumatizováni tím, co v práci viděli,“ tvrdí.

Podle Nelsona tak sice Facebook sice byl jednou z firem, které dobrovolně vytvořily základy pro výcvik, poradenství a podporu těchto obsahových moderátorů, dokonce již před deseti lety. Sama společnost prý ale to, co pomáhala prosadit, nedodržuje.

Kdo čistí český Facebook?

„Pokud vím, k žádnému zásadnímu zlepšení nedošlo,“ říká na dotaz HlídacíPes.org marketingový expert Jakub Horák. On sám prošel výběrovým řízením na pobočce Facebooku v Irsku a měl možnost alespoň trochu nahlédnout do zákulisí firmy, včetně jejího systému moderátorů. Česko podle něj žádné vlastní moderátory nemá.

„Domnívám se, že příspěvky jsou stále hodnoceny podle množství těch, kdo je nahlásí, a nikoli podle svého obsahu,“ říká Horák, podle kterého příspěvky českých uživatelů Facebooku ve skutečnosti posuzuje tým moderátorů v Jižní Africe v Kapském městě.

„Na centrále v Dublinu nějací Češi jsou, ale nikdo tam není uveden jako kontakt pro běžné uživatele,“ dodává.

Porucha, kterou bývalí zaměstnanci Facebooku často trpí, se nazývá Posttraumatická stresová porucha (PTSD podle anglického Posttraumatic Stress Disorder).

Projevuje se například poruchami spánku, problémy se soustředěním, depresemi, úzkostmi a podobnými symptomy. Bývá zpravidla následkem situací, kdy je dotyčný vystaven vysoké míře stresu, jako je například strach o vlastní život, nebo život někoho blízkého.

Nemocí často trpí vojáci a váleční veteráni, kteří jsou dlouhodobě a bezprostředně vystaveni obrovským dávkám stresorů.

„Vymazat“ teroristy

Tento fenomén mapuje i film Čističi režisérů Hanse Blocka a Morise Riesewiecka, promítaný nedávno také v Česku. Jeden z moderátorůs – tzv. Čističů – v něm říká: „Za svou kariéru jsem viděl již stovky useknutých hlav.“

Další bývalá „čistička“ popisuje, že si připadala jako ochranka uživatelů Facebooku, ovšem za cenu vlastního duševního zdraví. „Je to jako kdybych se nakazila virem. Pomalu se mi to zažíralo do mozku. Pak jsem musela skončit. Dělo se něco špatného.“

Není to poprvé, co Facebook čelí kritice za to, jak se chová ke svým zaměstnancům, konkrétně k oddělení „čističů“. V květnu 2017 citoval anonymně jednoho z nich deník Guardian:

„Na té práci není doslova nic, co by si člověk mohl užít. Každý den jdete do práce v devět ráno, zapnete počítač a koukáte se na to, jak někomu usekávají hlavu. Každý den, každou minutu, tohle je to, na co koukáte. Byli jsme podhodnocení a nedocenění. Každý den museli kolegové chodit k psychologům, někteří nemohli spát, někteří měli noční můry.“

Za patnáct dolarů na hodinu tak museli zaměstnanci odstraňovat teroristická videa, přičemž se mohli spolehnout jen na sebe a dvoutýdenní výcvik.

Podle Guardianu každý den musí přes 7 500 tisíc obsahových moderátorů projít více než milion potenciálně škodlivých příspěvků.


Partnerem rubriky (Ne)bezpečná síť je ISECO.cz

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře