Spory mezi policejními útvary a inspekcí? Poslední slovo budou mít dál státní zástupci

Napsal/a Robert Malecký 3. srpna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Michal Mazánek má důvěru v Generání inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), která by podle něho měla v souladu  se zákonem vyšetřovat trestné činy policistů. I tak je ale už nyní jisté, že kritizovaná praxe přerozdělování takových případů státními zástupci jen tak neskončí. Spory mezi GIBS a ÚOOZ loni doprovázely například tzv. operaci Vidkun, v níž bylo obviněno několik vysoce postavených funkcionářů olomoucké policie.

Mazánek přesuny kauz podle vůle státních zástupců jako problém nevidí. „Nevím, jakou kritizovanou praxi máte na mysli,“ odpověděl na dotaz redakce HlídacíPes.org, jak hodlá naložit s praxí, kdy s odkazem na nedůvěru v GIBS nařídili státní zástupci, aby trestnou činnost policistů vyšetřoval bývalý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

V obecné rovině ovšem Mazánek soudí, že trestnou činnost policistů by měla prověřovat a vyšetřovat GIBS. To ostatně výslovně stanoví i zákon. „Ano, v GIBS mám důvěru,“ uvedl Mazánek. Nicméně připustil, že poslední slovo mohou mít státní zástupci. „To záleží na konkrétních skutečnostech a pokynech státních zástupců,“ řekl k distribuci případů prostřednictvím tzv . přikázání věci.

Beretta se přesunula na „drogy“

Už nyní je jisté, že ke spisu s názvem Beretta se inspekce nedostane. Jde o kauzu údajného vynášení informací z vyšetřování případů v Nemocnici Na Homolce a pražském dopravním podniku. Mezi obviněnými jsou důstojník dnes už zaniklé protikorupční policie Radek Holub, bývalý příslušník celní správy Pavel Šíma a bývalý policista Igor Gáborík.

Kauza, kterou z pokynu státních zástupců vyšetřoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, se i s týmem vyšetřovatelů přesunula na Národní protidrogovou centrálu. Důvodem podle Mazánka je, aby jím vedená nová centrála nevyšetřovala sama sebe.

Spory jsou prý u konce

Národní centrála proti organizovanému zločinu funguje třetí den. Vznikla sloučením bývalého ÚOOZ, tedy tzv. protimafiánské policie, a protikorupční policie, která působila pod názvem Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Právě mezi těmito dvěma útvary v minulosti panovaly kompetenční spory o vyšetřování případů na pozadí korupce. HlídacíPes.org před časem upozornil, že ÚOOZ vyšetřoval velké „politické“ kauzy, aniž by bylo jasné jeho zákonné zmocnění. Mimo řádnou organizační strukturu k tomu ředitel Robert Šlachta zřizoval tzv. ad hoc týmy. Jak vyšlo najevo, pod Šlachtovým vedením jeho podřízení rovněž některé kauzy nevedli v elektronických evidencích, údajně proti, aby zabránili únikům informací.

Vedení NCOZ je složeno z bývalých vysokých funkcionářů obou útvarů. Mazánkovými náměstky jsou Petr Vopršal (bývalý vedoucí odboru zločineckých struktur ÚOOZ), Milan Komárek (působil na vysokých postech v obou útvarech) a bývalý ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild. Robert Šlachta na protest proti sloučení útvarů odešel do civilu.


Na nutnost kompetenční spory vyřešit poukázal při svém nástupu do funkce před dvěma lety policejní prezident Tomáš Tuhý. Mazánek je přesvědčen, že tyto spory vyřešilo sloučení ÚOOZ a ÚOKFK v NCOZ. Slovo spory ovšem nový ředitel uvádí v uvozovkách.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)