Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Nikodem Nijaki via Foter.com / CC BY-NC-SA, zdroj

Spory kolem židovského hřbitova v Prostějově pokračují. Antisemitský text bude řešit policie

Události kolem bývalého židovského hřbitova v Prostějově dále přerůstají přes lokální úroveň. Nově bylo v případu podáno trestní oznámení na anonymního autora tvrdě antisemitského dopisu, který se šíří Prostějovem.

Text plný vulgarit, odkazů na nacistickou éru, protižidovských výpadů i pravopisných chyb je adresován „občanům a úředníkům města Prostějov“ a dostali jej mimo jiné úředníci prostějovské radnice. Pisatel například (v pasážích, jež lze citovat) uvádí, že „se židy není soužití možné“.

„Jsem přesvědčen, že si tento dopis zaslouží pozornost nejen těch, kterým byl adresován, ale zejména těch, kdo se zabývají bojem proti extremismu, hanobení rasy a xenofobii,“ říká Tomáš Jelínek, zástupce americké nadace Kolel Eliezer Damesek, která v Prostějově ve spolupráci s Federací židovských obcí usiluje o rehabilitaci bývalého židovského hřbitova ve Studentské ulici.

Sám Jelínek se již na policii obrátil a podobně by měli podle něj postupovat všichni ti, kdo dopis obdrží.

Práce pro Špidlu

Snaha o novou pietní úpravy bývalého hřbitova budí v Prostějově rozruch už delší dobu. Ti z místních, kteří proti záměru protestují, se například obávají, že by se kvůli „zpietnění“ bývalého hřbitova již nemohlo volně procházet přes park.

Autoři petice, kterou podepsalo přes tři tisíce lidí, varují před tím, že na místě celého parku a přilehlého parkoviště vznikne „obrovské, ucelené, plotem uzavřené a pro veřejnost zcela neprůchozí pietní místo, na které budou postupně ukládány další a další nalezené náhrobky z původního hřbitova“.

O možné úpravě místa však zdaleka není rozhodnuto. Kvůli rozdílným názorům na možné architektonické řešení prostoru starého židovského hřbitova požádalo vedení města, a souhlasila s tím jak nadace, tak i Federace židovských obcí, o vyjednávání ve sporu bývalého premiéra a nyní poradce předsedy vlády Vladimíra Špidlu.

„Studuji podklady, už jsem si sjednal schůzky. Rád bych přispěl k tomu, aby se to nějakým rozumným způsobem vyřešilo,“ řekl pro HlídacíPes.org Špidla s tím, že antisemitské výpady, jichž v souvislosti s děním v Prostějově přibývá, jej rozhodně nenechávají chladným.

Kdo má v Prostějově problém

Mezi členy petičního výboru proti rehabilitaci židovského hřbitova v Prostějově například vznikl dokument, který řeší počty i motivaci „židovských aktivistů“, kteří do Prostějova v souvislosti se hřbitovem přijeli.

„Jaký je poměr reálných zájemců o obnovu hřbitova? Zřejmě to vypadá jen na Tomáše Jelínka a několik lidí v ČR, kteří se chtějí na vlně antisemitismu zviditelnit,“ píše se v textu.

Podle petičního výboru však nešlo o oficiální dokument, ale o soukromou iniciativu jednotlivce, jež byla rozeslána omylem: „Drtivým většinovým názorem členů výboru byla analýza odmítnuta ještě před oficiálním zahájením zasedání petičního výboru.“

To, jaké reakce téma v Prostějově budí, ilustruje nedávná titulní strana Prostějovského večerníku:

prosveč

Stejnému týdeníku poskytl rozhovor člen Petičního výboru Aleš Michálek. Odmítl, že by za odporem k částečné obnově židovského hřbitova byl antisemitismus:

„Nejsme antisemité, nezpochybňujeme holokaust. Hluboce litujeme toho, co bylo židům za druhé světové války učiněno nacisty. Kdo ale tato zvěrstva páchal? Němci, nebo Prostějované? Kam až se – my Češi – budeme neustále vracet v odčiňování křivd? K Bílé hoře?“

Na prostějovský židovský hřbitov se pohřbívalo naposledy počátkem 20. století, během druhé světové války byly náhrobky vytrhány a odvezeny. V 70. letech byl na okraji bývalého hřbitova postaven areál školy.

Desítky náhrobních kamenů se podařilo najít v uplynulých letech díky iniciativě amerického filantropa Louise Kestenbauma v prostějovské čtvrti Drozdovice a blízkých obcích Seloutky, Sněhotice a Žešov. Kameny předkové dnešních majitelů využili například jako dlažbu nebo stavební kámen.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. petrph napsal:

  Ach..no aspoň vidíme jak u nás v praxi vypadá úřední pseudodemokracie..Jak je možné že „..O možné úpravě místa však zdaleka není rozhodnuto.“?
  To snad mělo být naprosto jasně uvedeno už v té prvotní žádosti o obnovu hřbitova. To je přímo ta zásadní otázka, podle které se mělo rozhodovat – zda půjde o uzavřený zábor veřejného prostranství – a nebo o nějaké pietní zvelebení přičemž ten prostor zůstane veřejnosti civilně otevřený..Jestli toto úředníci a politici „opomněli zjistit“ -a míto toho chtějí na odpůrce této žádosti zavolat (kvůli nějakému dopisu) žandáry, tak máme legitimitu současného režimu přímo na dlani.

  • teufel3424 napsal:

   Ale tady přece nikdy nešlo o obnovu hřbitova, ta je nemožná. A o to právě jde. Ctihodní občané protestují, až se jim od huby práší, a vlastně neví proti čemu. Měli by nosit hvězdu s označením ASP (Antisemitské S..ně z Prostějova), aspoň by se pěkně poznali a užili by si to.

   • petrph napsal:

    Jistěže o obnovu hřbitova k pohřbívání ne. Nicmémě formulace protestu říká něco jiného „..„obrovské, ucelené, plotem uzavřené a pro veřejnost zcela neprůchozí pietní místo, na které budou postupně ukládány další a další nalezené náhrobky z původního hřbitova“.“
    A potíž je, že jestli píšete „občané protestují, až se jim od huby práší, a vlastně neví proti čemu“ – já bych s Vámi souhlasil pouze pokud by bylo naprosto transparentně a předem nejen řečeno-ale bylo to součástí projednáváného a zveřejněného návrhu – předem ještě než se o tom bude rozhodovat, jaké faktické bude provedení tohoto pietního místa. Jestliže ne – tak vlastně není o čem rozhodovat, ani pro tu či onu stranu. Kdybych použil zcela extrémní námitku, ono by se taky mohlo stát že na tom oploceném pozemku bude někde na straně uloženo (pietně) pár náhrobků, ale jinak tím vlastník získá zadarmo poměrně lukrativní pozemek využitelný podnikatelsky pro cokoliv..

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Kdy obnovíme hřbitovy (pohřebiště) Keltů, lidu z doby popelnicových polí, a neandrtálců. Ledacos z inventáře těchto hřbitovů a pozůstatků pohřbených se přece našlo.

 3. Tomáš napsal:

  Prosím Vás najděte si na stránkách mapy.cz Studentskou ulici v Prostějově (letecká mapa) ať vídíte o čem píšete!! Všem uniká fakt, že je to park před školou, přehledné a bezpečné místo pro příchod dětí do školy. Park s lavičkami, na kterých babičky čekají na své vnoučky a maminky s kočárky na starší sourozence ratolestí v kočárku. Všichni chodí kolem památníku na 4 m2 a výškou 1,5 m, který je umístěn na kraji parku, přímo naproti vchodu do školy a na kterém stojí nápis, že na tomto místě se nacházel židovský hřbitov. Památník byl odhalen za účasti představitelů ŽIDOVSKÉ OBCE Brno asi před 15 lety. Asi není dostatečně důstojný a je potřeba zvýšit pietu místa. Ale vytvořit pietní místo na ploše 7000 m2, ohraničené byť živým plotem, sahajícím až ke zdi školy, čímž se vytvoří neprůchozí, uzavřený prostor s jednou malou brankou pro vstup do prostoru. Přístupné, nikoli průchodné místo. To znemožní žákům použití hlavního přehledného a bezpečného vchodu do školy. To se mi zdá opravdu megalomanské a přehnané. A přesně tento záměr potvrdil pan Jelínek (zástupce židovské nadace)v PROSTĚJOVSKÉM VEČERNÍKU ze dne 16.1.2017 !! Nový památník prosím, ale toto ??? A to je ten pravý důvod proč se zrodila všemi tak očerňovaná petice !!

Přidávání komentářů není povoleno