Spor státu a Diag Human pokračuje v Lucemburku poslední instancí. Jde o 13,5 miliardy korun

Napsal/a Robert Břešťan 17. května 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká republika podala u soudu v Lucemburku kasační stížnost proti loňskému verdiktu, podle kterého společnost Diag Human může vymáhat po Česku svůj nárok dosahující nyní 13,5 miliardy korun. Jednání před lucemburským Nejvyšším soudem začíná právě dnes.

„Ministerstvo zdravotnictví ČR může potvrdit, že na den 17. 5. 2018 bylo nařízeno jednání před Nejvyšším soudem v Lucembursku ve věci kasační stížnosti podané Českou republikou. Další postup řízení ani datum rozhodnutí ve věci samé zatím nejsou známy,“ potvrdila pro HlídacíPes.org mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Peníze na českých účtech

I když kasační stížnost proti pravomocnému rozsudku z loňského dubna nemá odkladný účinek a Diag Human již vloni nechal vybrané české účty u celkem 24 bank v Lucembursku obstavit, Česko zatím v Lucembursku o žádné peníze nepřišlo.

„O žádném zadržení prostředků ČR nemáme informace,“ komentoval to již v loňském roce mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Jde tedy pravděpodobně o nevyužívané účty s minimální či nulovou hotovostí.

Zmrazené účty má Česko v Lucembursku i u Clearstream Banking. Jde o jednu z hlavních světových organizací, skrze které vlády vypořádávají platby za státní dluhopisy. Slouží i pro vypořádání emisí zahraničních státních dluhopisů České republiky. Ani zde ale Česko o žádné peníze dosud nepřišlo.

„Česká republika činí veškeré potřebné kroky k ochraně svého majetku a zájmů. Bližší informace nelze s ohledem na probíhající řízení podat,“ říká mluvčí Štěpanyová.

Aktuální částka, jíž si Diag Human nárokuje, je 13,5 miliardy korun. Každý den kvůli úrokům nárok narůstá o 1,3 milionu korun.

Právní zástupce Diag Human v Česku Jan Kalvoda nechtěl téma nyní komentovat.

Jako v Rakousku?

Spor Diag Human s Českem začal v Lucembursku už v roce 2011. Opírá se o takzvanou Newyorskou úmluvu „o výkonu cizích rozhodčích nálezů“.

Na základě ní například v květnu 2011 nechal Diag Human v Rakousku zajistit trojici uměleckých děl – obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastiku Otto Gutfreunda, které byly zapůjčeny na výstavu ve Vídni. Rakouský soud ale později exekuci zrušil a díla se vrátila do Česka.

Ministerstvo zdravotnictví je přesvědčeno, že nic podobného by se ani v případě neúspěchu kasační stížnosti nemělo opakovat.

„Rozhodnutí lucemburského Nejvyššího soudu se vztahuje pouze k otázce uznání sporného rozhodčího nálezu z roku 2008 pro území Lucemburska a týká se případné exekuce nálezu v rámci této jurisdikce,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Od ledna 2017 však platí nařízení EU o „evropském příkazu k obstavení účtů k usnadnění vymáhání přeshraničních pohledávek v občanských a obchodních věcech“ a není proto vyloučeno, že by se Diag Human pokusil o exekuci českého majetku (zejména finančních účtů) i mimo Lucembursko.

Soudní spory mezi Diag Human a Českou republikou probíhají i v dalších zemích. V řadě jurisdikcí už firma se svým požadavkem neuspěla – prohrála například definitivně v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii.

Kromě toho zahájila Diag Human s Českou republikou i arbitrážní řízení na základě mezinárodní dohody o ochraně investic.


Diag Human versus Česká republika v Lucembursku

  • dne 10. 8. 2011 vydal lucemburský prvoinstanční soud na návrh Diag Human rozhodnutí, kterým prohlásil Rozhodčí nález (verdikt z roku 2008 přiznávající Diag Human více než 10 miliard korun, pozn. red.) za vykonatelný na území Lucemburska.
  • tentýž soud vydal na návrh Diag Human dne 15. 9. 2011 příkaz ke zmrazení veškerých pohledávek z účtů České republiky u banky KBL European Private Bankers a banky BGL BNP Paribas.
  • proti rozhodnutí o výkonu Rozhodčího nálezu podala ČR odvolání
  • v případě obstavení účtů navrhla ČR zrušení blokace, ovšem soud rozhodující o věci ve zkráceném řízení návrh na zrušení blokace dne 22. 6. 2012 zamítl; soud však vyhověl požadavku ČR, aby obstavení účtů bylo alespoň omezeno pouze na vymáhanou částku € 419 734 449.
  • dne 6. 10. 2016 proběhlo jednání soudu, na kterém odvolací soud v Lucembursku projednání případu uzavřel. Termín vydání rozhodnutí soudu byl stanoven původně na 22. 12. 2016, následně byl ale soudem postupně třikrát odložen.
  • rozsudek byl zveřejněn 27.4. 2017, potvrzením původního verdiktu
  • Česká republika podala kasační stížnost k Nejvyššímu soudu v Lucembursku
  • jednání o stížnosti bylo nařízeno na 17. 5. 2018

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)