Tomio Okamura. Foto: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia

Spolek vrátil Okamurovcům dar pro hasiče v Českém Švýcarsku: „Zviditelňují se na našem neštěstí.“

Napsal/a Vojtěch Berger 30. července 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Hnutí SPD chtělo vytěžit politické body i z požáru v národním parku České Švýcarsko. Přes Spolek přátel Jetřichovic zaslali Okamurovci padesátitisícový dar „na pomoc hasičům v Hřensku“. I když původně slíbili, že se darem nikde chlubit nebudou, o poskytnutí daru vzápětí informoval na svých sociálních sítích sám Tomio Okamura. Spolek proto peníze straně vzápětí poslal zpět. „Aby se někdo zviditelňoval na neštěstí, které tu prožíváme, mi přijde naprosto nemorální,“ říká šéfka spolku.

„Zrovna teď tady řešíme buchty pro hasiče,“ omlouvá krátkou přestávku v telefonickém rozhovoru Ivana Vyškrabková. Lidé kolem jejího Spolku přátel Jetřichovic, v obci v srdci Českého Švýcarska, se do likvidace následků ničivého požáru v posledních dnech zapojili spontánně. Peníze na nákup jídla či dalších potřeb pro hasiče posílali na účet spolku kamarádi nebo kolegové.

„Začali jsme to řešit jako prostí občané, nebyl v tom zainteresovaný ani spolek, nechtěli jsme žádnou medializaci,“ upřesňuje šéfka spolku Vyškrabková.

Foldyna to zařídí

Přesně to prý také řekla poslancovi za SPD Jaroslavu Foldynovi, který spolku nabídl možnost finančního daru. „Dopředu jsem mu říkala, že nechceme být s ničím spojovaní, že nechceme, aby to vyznělo jakýmkoli politickým způsobem. Je před volbami…“ popisuje domluvu, na kterou podle ní Foldyna přistoupil.

Jenže když pak hnutí SPD dar ve výši 50 tisíc korun spolku skutečně poslalo, šéf strany Tomio Okamura to okamžitě sdělil svým fanouškům na Facebooku – i s vydatným politickým podtextem: „Fialova vláda podporuje Ukrajinu, SPD naše hasiče ve Hřensku!“.

„Svou podporou vyjadřujeme solidaritu se všemi, jimž požár způsobil potíže a velké problémy. Zejména pak chceme vyjádřit poděkování všem zasahujícím hasičům, složkám IZS a všem těm, kteří bojují za ochranu životů, zdraví, majetku a přírody. Soucítíme se všemi, kteří kvůli řádění živlu přišli o bydlení, a děkujeme těm, kteří jim pomáhají. Děkuji také poslanci SPD za Ústecký kraj Jardovi Foldynovi, který naší pomoc koordinuje. Naše země a její občané jsou pro nás na prvním místě,“ psal Okamura.

Místo anonymity tisíce lajků pro Okamuru

Jeho facebookový příspěvek zatím nasbíral 15 tisíc lajků a skoro 1,5 tisíce sdílení – v naprostém rozporu s tím, že hnutí SPD původně slibovalo lidem z oblasti postižené požárem nulovou publicitu daru. Spolek přátel Jetřichovic proto peníze obratem poslal zpět, jak dokazuje výpis transakcí z jeho transparentního účtu.

Zdroj: screenshot transparentního účtu Spolku přátel Jetřichovic

„Já jsem si na začátku opravdu myslela, že pan Foldyna nám to chce poskytnout jako pan Foldyna,“ upozorňuje Ivana Vyškrabková na stanovy spolku, podle kterých je sdružení apolitické. „Tím jsme s panem Foldynou skončili,“ dodává.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)