Foto: Profimedia

Laboratoř politiky: Ústecký dopravák Hůla, průvodčí a „černý držky“

Napsal/a Robert Malecký 10. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Každé město má takové vedení, jaké si zaslouží. V případě komunální politiky tedy takové, jaké si zvolí, což je do jisté míry totéž. A tak když se hnutí ANO v Ústí nad Labem spojilo do koalice se soudem uznaným parlamentním fašistickým hnutím (SPD) a přibralo do koalice dva přeběhlíky, nelze se divit, že se z jednání zastupitelstva občas jednomu zvedne žaludek. Jaký šel, takového potkal.

Město Ústí nad Labem má za sebou v řešení sociální problematiky řadu počinů, které mu zajistily nesmrtelnost. Zajímavé tedy je, že jde vesměs o řešení, která s odstupem času musíme označit za slepé uličky, ale co už. Na to jsme na severu Čech zvyklí, nám sem někdo nějaké zabydlování bezdomovců, rázná utnutí obchodu s chudobou stopkou na vyplácení doplatků na bydlení a podobné nesmysly tahat nebude.

A tak je Ústí nad Labem spojeno především s plotem v Matiční, nápadem vyhlásit samo sebe za celoplošné ghetto a nejnověji pokusem vyřešit problémy ghetta v Mojžíři přerušením přímého dopravního spojení s centrem města.

V praxi to má fungovat tak, že do Mojžíře, okrajové části města směrem na Děčín, už nezajíždějí trolejbusové linky. Kdo chce pokračovat (nebo jet z druhé strany z Mojžíře do města), přesedne si v Neštěmicích na autobus, kde je nástup předními dveřmi a probíhají přísnější a stálé kontroly jízdenek. Opatření jako takové ponecháme bez komentáře, otázek by bylo příliš.

Není divu, že letní zasedání zastupitelstva, vyhlášené narychlo v době dovolených na 31. červenec, nemohlo toto téma ponechat bez povšimnutí. Otevřelo se v rámci bodu různé (hlavním bodem byl opět prodej jámy na hlavním rynku, psali jsme o něm třeba zde: Tajné hlasování a kolektivní ztráta paměti. Ústecká koalice hledá dno politické kultury) a byla to opět přehlídka haute politique.


Ústí nad Labem a potažmo Ústecký kraj bývají často a právem označovány za laboratoř české politiky. Co se tady v menších podmínkách vyzkouší, z toho pak bývají pěkné průšvihy na celostátní úrovni. Někdy jde o úplné exploze, vzpomeňme třeba na politické vraždy nebo rozkrádání evropských fondů, jindy jde o malé pokusy, z nichž unikají jen drobné čmoudíky. A právě na tyto drobnosti se zaměřujeme v nové rubrice. Vítejte v laboratoři.


Přehlídka přirozeně jen pro ty, kdo měli buď čas si na jednání zastupitelstva zajít, nebo ho sledovat na internetu v přímém přenosu. Kdo to nestihl, má smůlu. Máme v Ústí takové pravidlo, že odvysílaný přenos je na zhruba dva týdny z internetu stažen, prochází jakousi úpravou, kdo ví jakou, a teprve pak je znovu přístupný veřejnosti v rámci archivu.

A tak je ten, kdo by měl zájem se podívat, jak jím zvolení zástupci jednají, rozprávějí a hlasují, ještě pár dní odkázán na písemný zápis. Ten je, řekněme, stručnější a mimo jiné v něm najdeme:

Ing. Hůla: pracoval jsem v dopravě, nechápu, proč zavádíme novou funkci asistenta dopravy – zkušenost z Paříže – nešlo by to promyslet? Proč to není průvodčí?

Ing. Jaromír Hůla je zastupitelem za koalici SPD a Trikolóry a mimo jiné byl ověřovatelem zmíněného zápisu. Možná i proto z něho vypadla širší citace, která rozvádí ono stručné heslo „zkušenost z Paříže“. A tak si ji připomeňme:

„Já jsem v dopravě pracoval 47 let, a tedy dost dobře nechápu, že zavádíme další funkci asistent přepravy. Proč by to nemohl být průvodčí? Řeknu vám zkušenost z Paříže. Protože jsem šetřil, tak jsem si objednal levnej hotel, ale ten byl v senegalský čtvrti na konečný metra. Do toho metra nastoupili dva policisti, průvodčí a do příští zastávky zkontrolovali jízdenky. Sem tam nějakou černou držku vyloučili, a tím to bylo hotový.“

Celý záznam jednání zastupitelstva sice zatím k dispozici není, podstatnou část dopraváka ing. Hůly ovšem zaznamenala pirátská zastupitelka Jana Kočárková Maredová i se svým komentářem:

„Tohle na veřejné zasedání zastupitelstva města, potažmo do slušné společnosti vůbec nepatří!“


Každé město má jen takové vedení, jaké si zaslouží. V případě komunální politiky tedy takové, jaké si zvolí, což je do jisté míry totéž. V Ústí nad Labem si zvolili toto: rasistického panáka z hloubi minulého století. A toto je součástí koalice, jejíž další účastníci – hnutí ANO a dvojice přeběhlíků za funkce – říkají: Nám to nevadí. Hlavně, že vládneme.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)