Andrej Babiš a Robert Fico jako premiéři v roce 2018. Foto: Profimedia

Soros není Cimrman. Předvolební útoky na neziskovky jsou česko-slovenský politický folklór

Napsal/a Vojtěch Berger 15. června 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Slovenská předvolební kampaň se ani letos neobešla bez útoků na neziskové organizace. Tři měsíce před volbami část politiků znovu zvedla nápad zavést povinnost neziskovek uvádět příjmy ze zahraničí. V Česku naopak vláda Petra Fialy neziskovky oficiálně chválí. K jejich podpoře se zavázal i předchozí kabinet Andreje Babiše, který však vzápětí nevládní organizace obvinil z toho, že proti němu vedou kampaň.

Nálepku „zahraničních agentů“ pro nevládní organizace přijímající část prostředků z ciziny prosazovala původně – po vzoru Ruska nebo Maďarska – zejména slovenská krajní pravice. Příslušný návrh zákona poslanců Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby v roce 2019 parlament neschválil. Dnes se nápad vrací a ohání se jím i slovenský politický mainstream.

„Dělají všemožné průzkumy, jsou zvaní do relací, mají diskusní večerní relace v televizi. Tak ať víme, odkud mají peníze,“ řekl nedávno slovenský expremiér a šéf strany Hlas Peter Pellegrini.

Přidal se k němu i předseda strany Sme rodina Boris Kollár: „Určitě si to nepředstavujeme tak, že bychom řekli ‚zahraniční agent‘,“ uklidňoval ve stejné diskusi v televizi RTVS. Přitom před čtyřmi lety Kollárovo hnutí hlasovalo pro zmíněný návrh zákona kotlebovců, který o významné části neziskových organizací jako o „zahraničních agentech“ výslovně mluvil.

Sorosovy dlažební kostky

Tím, kdo kouzlo útoků na neziskové organizace objevil už dávno, je především jiný  expremiér a bývalý Pellegriniho stranický kolega ze strany Smer Robert Fico. Ten před volbami prosazuje podobný zákon, jaký přijalo v roce 2012 putinovské Rusko a v roce 2017 i Orbánovo Maďarsko (které jej však po mezinárodním tlaku nakonec po několika letech zrušilo).

„Udělá se seznam nevládních organizací a když se ukáže, že jsou financované ze zahraničí, budou to zahraniční agenti,“ řekl letos v červnu Fico.

Sám už před pěti lety po vraždě novináře Jána Kuciaka ještě coby premiér veřejně konspiroval o tom, že protesty proti jeho vládě jsou organizované ze zahraničí a že tehdejší prezident a Ficův velký kritik Andrej Kiska svůj postup koordinuje s miliardářem, finančníkem a filantropem Georgem Sorosem.

Jak reálný základ jeho tvrzení měla, ukázala i epizoda s hromádkou dlažebních kostek v křoví nedaleko úřadu vlády v Bratislavě v předvečer protivládních protestů. Fico tehdy na tiskové konferenci naznačoval, že jde o důkaz připravených násilných provokací. Jak se ale ukázalo, dlažební kostky zůstaly v křoví po poslední rekonstrukci náměstí.

George Soros, kterého si jako úhlavního nepřítele dlouhodobě bere na paškál především maďarská vláda, posloužil Ficovi i v letošní předvolební kampani.

Spolu s krajně pravicovým hnutím Republika ostře kritizoval poskytnutí vládní dotace Nadaci otevřené společnosti, která je v Česku i na Slovensku částí politiků účelově stále spojovaná zejména právě se Sorosem, ačkoli jeho pravidelná finanční podpora nadaci skončila před více než deseti lety.

Nadace i slovenská vláda sice vysvětlují, že jde ve skutečnosti o peníze pro šest různých neziskových organizací, které už tyto finance samy od loňska vynaložily na pomoc s integrací ukrajinských uprchlíků na Slovensku, Fico však voličům dál servíruje pouze Sorose.

Nevládních organizací se proto zastala i prezidentka Zuzana Čaputová: „Předvolební kampaň na Slovensku je už plná nepravd, zavádějících i osobních útoků na představitele občanského sektoru. A i když si to nikdo z nás nepřeje, je zřejmé že (útoky) budou pokračovat.“

Ficovy výroky jí dávají zapravdu: „Pan Soros opravdu není žádný Cimrman. Je to reálná postava, finanční podvodník, který se chlubí tím, že za největší úspěch považuje majdan na Ukrajině,“ tvrdí expremiér.

Už před několika měsíci jeden z nejviditelnějších poslanců Ficova Smeru Luboš Blaha voliče při výjezdu do regionů ujišťoval, že pokud se Smer dostane k moci, „udělá pořádek“ s neziskovkami a s médii.

Babiš: Neziskovky nepomáhají

Slovenská politická a společenská realita je momentálně o poznání vyhrocenější než ta česká. Přesto i v české politice fungují neziskové organizace dlouhodobě jako terč populistů, kteří v jejich očerňování vidí snadné politické body.

Andrej Babiš krátce po nástupu k moci v roce 2018 oznámil, že chce prošetřit rozdělování státních peněz neziskovým organizacím. Některé neziskovky při tom ve svých vystoupeních emotivně kritizoval i nepravdivými argumenty, například v oblasti sociálního bydlení.

V první vlně pandemie covidu na jaře 2020 zase Babiš jako premiér neziskovým organizacím vyčetl, že „v krizi nepomáhají“. Po vlně kritiky a řadě zveřejněných příkladů, jak naopak nevládní organizace v covidové době doplňují či rovnou nahrazují státní instituce, se za svá slova na sociálních sítích omluvil: „Psal jsem, že postrádám pomoc z neziskového sektoru. Měl jsem jen málo informací.“

Faktem je, že právě za Babišovy vlády také vznikl dokument, který má vztah české společnosti k „neziskovkám“ a jejich spolupráci se státem zlepšit.

Vládou v létě 2021 přijatá Strategie spolupráce veřejné správy s nestátními neziskovými organizacemi (NNO) na léta 2021 až 2030 mimo jiné konstatuje, že „neziskový sektor a NNO coby jeho institucionalizovaná podoba tvoří nezbytnou složku dobře fungující a odolné společnosti“ a že pandemie covidu „ještě více podtrhla význam spolupráce a partnerství veřejné správy s neziskovým sektorem“.

Sám Andrej Babiš však v té době už vedl kampaň do sněmovních voleb. A těsně před nimi, v říjnu 2021, na neziskové organizace zaútočil. Bylo to v době, kdy se bránil dotazům na podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s nákupem svých nemovitostí ve Francii.

„Za vším je snaha zlikvidovat mě a odstranit z politiky. Podívejte se na to, kdo ty údajné investigativní novináře podporuje! Stojí za tím velká zahraniční neziskovka, která bere peníze od Sorose, amerického ministerstva zahraničí nebo Rockefeller Brothers Fund a dalších. Autorky toho vylhaného textu jsou tytéž, které po kauze Kuciak na Slovensku odstavily Roberta Fica z vlády. Ten přitom dodnes nebyl za nic odsouzen. Evidentně pracují na něčí zadání,“ spekuloval tehdy Babiš v rozhovoru pro server Parlamentní listy.

Podobnost s letošními i staršími výroky Roberta Fica je velmi nápadná.

Zemanovy pijavice vs. Fialova chvála

Také Okamurovo hnutí SPD se vůči neziskovým organizacím vymezuje dlouhodobě. Ve svém programu je má ostatně vepsané hned několikrát. Slibuje mimo jiné, že „nepovede zahraniční politiku pod taktovkou politických a ze zahraničí řízených neziskových organizací“, „zastaví státní podporu ideologických neziskových organizací působících v oblasti multikulturalismu“ nebo že sníží vliv neziskových organizací v oblasti kultury a sportu či školství, kde „neziskové organizace s politickým programem provádí jednostrannou ideologizaci vzdělávacích programů“.

Současná vláda Petra Fialy se naopak neziskových organizací přinejmenším verbálně zastává. Sám Fiala je při loňském Dni lidských práv ocenil jako „nepostradatelné partnery pro vládu, jejichž práce významným způsobem pomáhá k tomu, aby společnost byla celkově odolnější a rychleji se vyrovnávala s aktuálními i dlouhodobými změnami“.

Výraznou změnu směrem k neziskovému sektoru znamenalo i letošní střídání na Pražském hradě. Zatímco Miloš Zeman kdysi neziskové organizace označil za „pijavice na státním rozpočtu“, nový prezident Petr Pavel minulý víkend otevřel Hrad právě neziskovkám. Během dětského dne se v Královské zahradě a části Jeleního příkopu svými stánky a aktivitami prezentovala řada neziskových organizací, například těch pracujících s dětmi a mládeží.

Skutečným testem toho, jak se politici chovají k občanské společnosti a k neziskovým organizacím, bude i v Česku až předvolební období. Protože jak aktuální slovenská kampaň, tak nedávné české zkušenosti ukazují, že právě před volbami útoků na tento segment společnosti výrazně přibývá.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)