Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
V Go´oda Weyn
,

Somaliland – nikým neuznaný stát, kde se běžně platí mobilem

Fotograf a cestovatel Jan Otýpka vyrazil do afrického Somalilandu, státu vyhlášeného již v roce 1991, jehož nezávislost žádná země světa zatím oficiálně neuznala.

Přesto má Somaliland vlastní měnu i pasy, s nimiž lze vycestovat například do zemí Britského společenství národů, do Spojených arabských emirátů, Džibutska či Etiopie.

Na fotografiích zachytil mimo jiné výstupy na nejvyšší horu Somalilandu Shibiris či výraznou horu Wagar.

„Zajímavostí jsou unikátní platby pomocí telefonu. I v jídelně na venkově se běžně platí mobilem…. Jídlo dobré a je ho dost, žádný hlad a bída jako v Somálsku,“ říká Jan Otýpka.

„Navíc je to poměrně stabilní stát se solidní demokracií, pravý opak rozvratu v Somálsku. Země je velmi bezpečná, zase pravý opak Somálska…. Mezinárodní uznání je stále projednáváno, ale zatím bezúspěšně,“ doplňuje.

 

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. Josef napsal:

  Ale, no tak, fotograf? To je turista, který si vzal sebou foťák nebo mobil.
  Nebo jste mu ty fotky pokazili vy na webu?

  • nováček napsal:

   Podle t.zv. fotografií to vypadá opravdu spíše na toho cestovatele – turistu.

 2. nováček napsal:

  Tak jsem se podíval co to vlastně Somaliland, dosud nikým neuznaný africký stát, vyhlášený v roce 1991 a přesto, nebo právě proto, neuznání stabilní, zatím „pouhých“ 26 let. Druhá varianta – proto – je asi správná, jak vyplývá z citace z Wikipedie: „Průzkumy ukazují, že Somaliland má rozsáhlé pobřežní zásoby ropy a zemního plynu. Během posledních let zde bylo provedeno několik vrtů, ale díky neuznanému statusu země z nich nemohou těžařské společnosti plně profitovat“.

  • Karel Novotný napsal:

   Není dobré zaměňovat příčinu a následek. Somaliland není mezinárodně uznávám z jediného důvodu: svět podporuje jednotné Somálsko a bojí se, že uznání by spustilo úplný rozpad a další války (s Puntalandem atd.). Že tam kvůli nestabilitě nikdo neinvestuje a tudíž se tam nemůže těžit ropa je až důsledek …

Přidávání komentářů není povoleno