Trpká dohra středečního finále fotbalového MOL Cupu. Foto: Beranek Michal Beranek / CNC / Profimedia

Smutný obrat. Řádění fotbalových chuligánů v Plzni je vyvrcholením neblahého trendu posledních měsíců

Napsal/a Ondřej Neumann 23. května 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Hromadná bitka „fanoušků“ na hřišti po skončení středečního finále českého fotbalového poháru na plzeňském stadionu ve Štruncových sadech je výsledkem smutného trendu, který ukazuje na vzrůstající agresivitu související s tuzemským sportem. Unikátní čísla o přestupcích a trestných činech ukazují, že několik let trvající pokles excesů chuligánů souvisejících s fotbalovými zápasy se zlomil na konci loňského roku.

Ve statistikách o vývoji kriminality Policie České republiky lze nalézt kolonku „výtržnictví na sportovních a veřejných  akcích (§ 358)“ . Zde podrobnější přehled, kolik zmiňovaných trestných činů policisté ročně registrovali v posledních deseti let:

2014: 65

2015: 58

2016: 54

2017: 59

2018: 61

2019: 58

2020: 17 (covidové restrikce)

2021: 21 (covidové restrikce)

2022: 23

2023: 33

2024: 24 (údaje pouze za leden až duben)

Zmiňovaný údaj zahrnuje na jedné straně nejen fotbal, ale i další sportovní a veřejné akce, na druhé straně právní kvalifikace trestných činů spáchaných fotbalovými fans nelze omezit jen na výtržnictví.

Trend je ovšem vysledovatelný celkem jasně – „stabilní čísla“ v letech 2013 až 2019 a posléze hluboký propad kvůli protiepidemickým opatřením a zákazem konání jakýchkoliv sportovních a veřejných akcí. Zřejmé je i to, že registrovaných trestných činů výtržnictví na sportovních událostech po „covidové pauze“ opět postupně přibývá. Za první čtyři měsíce letošního roku je jich dokonce více než za celý rok 2022.

Čísla zvídavého advokáta

Tolik obecná čísla, pro která platí, že drtivá většina deliktů jde na vrub návštěvníků fotbalových a hokejových utkání. Daleko podrobnější statistiku týkající se fotbalu z posledních měsíců máme k dispozici díky právníkovi Tomáši Martincovi. Ten se rozhodl pro sezónu 2023/2024 po každém kole nejvyšší fotbalové soutěže na základě „stošestky“ – zákona o svobodném přístupu k informacím – žádat o informaci o počtu fanoušků, rizikovosti konkrétních zápasů, pokutách, ale i přestupcích a trestných činech.

Za základní část fotbalové ligy (30 kol) díky němu víme, že v souvislosti s 240 fotbalovými zápasy policie evidovala celkem 82 přestupků a šest trestných činů. Podrobné informace k dohledání v následujícím postu Tomáše Martince na síti X:

Samotný Martinec dává svá zjištění do následující souvislosti: „Během základní části se přestupku dopustil v průměru jeden z 18 697 diváků. Trestný čin Policie ČR v souvislosti s ligovými zápasy zaznamená přibližně u každého čtvrtmiliontého fanouška.“ Což jsou bezpochyby zajímavá čísla.

Na publikované statistice je bohužel patrný nárůst agresivity v druhé polovině sezony od 16. kola dále. Přesněji od poloviny listopadu 2023. Zatímco do té doby policie evidovala 27 přestupků a dva trestné činy, ve zbývajících zápasech oba sledované údaje vyskočily na dvojnásobek. Konktrétně na 56 přestupků a čtyři trestné činy (jedním z nich je hajlování „fanouška“ Baníku Ostrava).

Tenkrát na Bazalech

Z obou zmiňovaných statistik vedených Policií ČR vyplývá, že na tuzemských stadionech čím dál tím více přibývá agrese. A excesy vyvrcholily ve středu v Plzni.

Podle fotbalového experta Luďka Mádl, autora projektu Je to kulatý, se běsněním chuligánů v Plzni a nedělním zásahem těžkooděnců na zápase Mladá Boleslav – Sparta, český fotbal vrátil o mnoho let zpět. „Až do tohoto týdne jsme mohli sledovat dramaticky pozitivní vývoj k lepšímu, co se bezpečnosti na stadionech a chování lidí v hledišti týče,“ řekl Mádl HlídacíPes.org s tím, že srovnatelný exces se stal naposledy v březnu 2014 při utkání Baník Ostrava – Sparta Praha.

„V hledištích sice dodnes zaznívají mnohé vulgarity, projevy rasismu či antisemitismu, ale přímé násilné ohrožení nastalo naposledy v březnu 2014 při utkání Baník Ostrava – Sparta Praha, kde zakuklené osoby ve snaze zaútočit na sektor fanoušků hostí pobíhaly po normální tribuně stadionu na Bazalech, na které seděly i rodiny s dětmi. Vzduchem tam poletovaly utržené sedačky – a tehdejší ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek hned volal po razantních změnách, jež by takovým excesům napříště zabránily,“ zavzpomínal Mádl.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)