Šmucler se kvůli koronaviru cítí jako Hus

Šéf České stomatologické komory a jeden z největších odpůrců současných opatření proti šíření koronaviru Roman Šmucler se v rozhovoru pro rádio Impuls přirovnal k Janu Husovi. Podobnost přitom vidí v tom, že se ho lidé neustále ptají, zda by nechtěl odvolat své výroky o epidemii, přičemž on tomuto tlaku odolává a stojí si za svým. Jenže ne každý, kdo si urputně stojí za svým, je Hus.

Zatímco totiž římsko-katolický kněz kritizoval mravní úpadek církve, která dlouhodobě zneužívala víry tehdejšího obyvatelstva pro svůj vlastní prospěch, zubař Šmucler bagatelizuje epidemiologickou situaci, při které reálně hrozí tisíce mrtvých a statisíce nemocných. Nehledě ale na obsah jeho výroků, které jsou kritizovány předními epidemiology a virology, je zásadní rozdíl mezi Husem a Šmuclerem i v kontextu doby – Šmucler za své výroky nebude upálen na hranici ani na něj nebude uvalena klatba. Bude moct i nadále veřejně komentovat probíhající epidemii jak v médiích, které mu věnují možná až příliš pozornosti, tak například skrze sociální sítě.

Za zmínku pak stojí i to, že Hus bojoval za pravdu až do svého úplného konce a hájil ji i před Kostnickým koncilem. Je proto pravděpodobné, že kdyby žil dnes, tak by při konfrontaci s člověkem opačného názoru neodešel ani z televizního vysílání. To se ale o Šmuclerovi říct nedá.

 

iDnes.cz

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org