Smetánka ve Varech a dokonalá ukázka nenáviděného i obdivovaného brutalismu

Napsal/a -pes- 3. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Smetánka – nejen filmová – se sjíždí jako každý rok v tento čas do Karlových Varů… Jedním ze symbolů festivalu je i hotel Thermal postavený ve slohu příznačně nazvaném brutalismus.

Festival, který slaví své 50. výročí, je spjatý se zázemím hotelu Thermal. Ministerstvo financí, kterému ze 100 % Thermal patří, však poukazuje na špatný stav budov a plánuje opravy hlavní části hotelu. Kde na to vezme peníze zatím není jasné. Od plánu získat finance z prodeje bazénu a k němu patřící budovy a pozemků nad městem ministerstvo ustoupilo ve čtvrtek poté, co se přihlásil pouze jeden zájem o koupi.

Potomci autorů hotelu Thermal, současní architekti i známé osobnosti se snaží přesvědčit politiky i veřejnost, že známý hotel by měl být zachován jako jeden celek.

Takto vnoučata manželů Machoninových Marie Kordovská a Jan Kordovský, na stránkách věnovaných hotelu Thermal a snaze o jeho zachování jako celku, vysvětlují svůj postoj a popisují i některé detaily toho, jak stavba vznikala:

Postupným ořezáváním zásadních předností hotelu ztrácí celá budova svůj raison d’etre. Dnes, po téměř padesáti letech od položení základního kamene, je navíc u odborné veřejnosti hotel uznáván jako významná a kvalitní stavba, která má kapacity nalákat nejenom lázeňské hosty, ale i milovníky architektury.“

Veřejnost si Thermal mylně spojuje s minulým režimem a obdobím normalizace; brutalismus vnímá jako materiální znázornění myšlenek komunismu a ne jako mezinárodní architektonický styl. Mezi světovými odborníky je takováto architektura rozpoznávána pro svoje kvality, ale u nás je tento styl dlouhodobě přehlížen.

Musíme si ale uvědomit, že jedinečnost hotelu Thermal tkví právě v tomto sporu. Autoři a jejich tým padesáti zaměstnanců museli v prostředí socialistického státu vyvinout neskutečné úsilí, aby se přiblížili trendům západního světa.

Když Věra a Vladimír Machoninovi vyhráli soutěž na stavbu hotelu Thermal, vynutili si tehdy, že před přípravou podrobnějšího projektu vyjedou na studijní cestu po nových evropských kinosálech.Možná kvůli obrovské stavební investici 410 milionů československých korun ministerstvo tuto cestu schválilo.

Autoři se vrátili se vzorky materiálů, které chtěli v Thermalu použít, ale které kvůli tehdejší politické situaci nebylo možné objednat ze zahraničí. Architekti proto objížděli české firmy a nutili je, aby potřebné věci vyrobily.

V šedesátých letech byli v těchto firmách potomci předválečných řemeslníků – potřebné materiály byly tedy vyrobeny v řemeslné kvalitě první republiky. Zásadní hodnota architektury této doby tkví v tom, že autoři navrhovali vše od základní dispozice budovy přes nábytek až po svítidla a osobně dohlíželi na jejich správné zpracování.

Dnes je interiér hotelu poškozen nekontrolovanými rekonstrukcemi devadesátých let, ale hliníkové podhledy nebo obrovské skleněné výplně stále vypadají nadčasově díky tomu, že ve své době šlo o náročné technické invence.

Hodnotu stavby jako celku podtrhuje mimo jiné i architekt Adam Gebrian. „Některé výjimečné stavby, které vznikly za minulého režimu, jsou neopakovatelné. Dnes už by se prostě postavit nedaly. Vím, že to může vyznívat dvojsečně a řada lidí by řekla, že naštěstí. Třeba Kotva, třeba Žižkovský vysílač, třeba Nová scéna a Federální shromáždění. Thermal je taky taková stavba,“ podotýká Gebrian.

Zdůrazňuje i to, že za veřejné peníze dnes asi již nikdo nepostaví nic co by „zahrnovalo vše od urbanismu, přes nábytek po čajové lžičky.“ „A když je něco neopakovatelné, mělo by se k tomu přistupovat s citem. Protože, když to zničíte, už to nikdy zpátky nedostanete,“ říká Gebrian.


Část hotelu Thermal chce jen jeden zájemce. Získá lukrativní pozemky „bohatý arabský šejk“?


Unikátní architektura i vnitřní vybavení karlovarského hotelu Thermal na dobových záběrech, fotografie ze stavby, reprinty původních výkresů. Ze soukromého archivu architektky Věry Machoninové. Všechna práva vyhrazena.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)