Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Reportér prestižního amerického časopisu New Yorker Adam Entous.
Eva Kořínková, Bakala Foundation,

Zvuk podobný cikádám a obrovský tlak v hlavě. Agenti CIA mají z Kuby poškozené mozky

Jedna z obětí mi popsala, jak ležela v posteli a partner, který byl přitom na stejné posteli, neslyšel nic, ani se mu nic nestalo. Je to záhada, kterou možná nikdy nevyřešíme, popisuje reportér prestižního amerického časopisu New Yorker Adam Entous. Kauzu kolem onemocnění 40 amerických diplomatů na Kubě mapuje přes rok. 

Odpověď na otázku, co způsobilo změny na jejich mozku, nenašel. Podařilo se mu ale zjistit, kdo byly první oběti celé kauzy. Jak popisuje v rozhovoru pro HlídacíPes.org, o obyčejné diplomaty nešlo.

Co vás na téhle kauze tak zaujalo, že jste se jí rozhodl věnovat, i když už o ní leckdo psal před vámi? 

Ve své práci se hodně věnuji pokrývání témat spojených s tajnými službami a bezpečností. A tenhle příběh je stále plný otazníků, je to svého druhu záhada.

Co přesně se tedy obětem této záhadné kauzy stalo?

Oběti, kterými byla zhruba čtyřicítka zaměstnanců americké ambasády na Kubě, trpí podobnými symptomy jako při otřesu mozku. Nezávislé lékařské týmy, které je vyšetřovaly pomocí magnetické rezonance a scanů mozku, zjistily, že poškození připomíná mozky vojáků, kteří bojovali v Afghánistánu nebo v Iráku, a v jejich blízkosti došlo k výbuchu. Tlaková vlna, která otřásla i s jejich hlavou, způsobila změny v jejich mozkové tkáni.

Symptomy, jež vykazují nemocní z Kuby, se tedy podobají těm, kterými trpí vojáci vracející se z válečných zón. Doteď se nenašlo vysvětlení, co se těm diplomatům přesně mohlo stát, je to stále záhada.

Takže se vám nepodařilo přijít na nějaké nové detaily? 

Ne, stále to zůstává záhadou. Zajímavá je ale jedna věc. Vy jste označila oběti jako diplomaty. Ta první skupina, která byla zasažena, byli ale diplomaté jen technicky. Pro kubánské úřady i veřejnost byli označováni jako diplomaté. Ve skutečnosti ale pracovali pro CIA.

Na americké ambasádě v Havaně pracovalo kolem 70 diplomatů, z toho pouze tři až čtyři lidé působili jako agenti s diplomatickým krytím. Přesné číslo nevíme, ale nebylo jich moc. A byli to právě tito tři nebo čtyři lidé, kteří jako první začali trpět zmiňovanými příznaky. Nikdo jiný. Alespoň v té první fázi.

Útok, nebo psychóza?

Kdy onemocněla tato první skupina?

V listopadu až prosinci 2016 a pak to pokračovalo přibližně do poloviny května 2018. To, že první zasažení byli zaměstnanci CIA s diplomatickým krytím, samozřejmě vyvolalo spekulaci, že mohlo jít o cílený útok. Američané to označili jako útok, což z logiky věci vyvolává dojem, že šlo o úmysl.

Fakt, že prvními oběťmi byli krytí agenti CIA, o jejichž existenci přitom nemohly mít kubánské úřady tušení, protože o tom, kdo pracuje na ambasádě pro CIA, ví pouze CIA a velvyslanec, podpořil spekulaci, že na ostrově byla vytvořena skupina lidí, jejichž úkolem bylo zneškodnění špiónů CIA. Že tím Kubánci chtěli dát americkým tajným službám jasně najevo: „Toto je náš ostrov, takže vypadněte.”

To bylo v době, kdy se útoky týkaly pouze agentů. Ambasador posléze upozornil ostatní zaměstnance ambasády, že je tu potenciální riziko záhadné nemoci, která postihla několik lidí.

Ale velvyslance se to netýkalo? Ten žádnými symptomy netrpěl?

Nikoliv. Ambasador jen vyzval zaměstnance: Mějte oči otevřené a nahlaste jakékoliv podivné jevy, které by se kolem vás mohly dít.

Někteří lidé, které nemoc postihla, totiž uvedli, že, když se jim to stalo, doprovázel to zvuk podobný cikádám. U těch úplně prvních případů dokonce popsal příslušník CIA, že byl s partnerem v ložnici, leželi v posteli a agent CIA, který byl zasažen, slyšel onen zvuk a cítil silný tlak v hlavě, zatímco jeho partner, který byl přímo vedle něj, neslyšel ani necítil nic.

 

 

Když se ten zasažený člověk zvedl a odešel do jiného pokoje, zvuk i tlak ho následoval. Chtěl se podívat ven, jestli tam někdo není, otevřel dveře a náhle to přestalo. Zavřel dveře a začalo to znova. Bylo to velice podivné.

Podezření tedy padlo na tajné služby, že to musí být jejich operace. Zároveň se ale pracovalo s verzí, že může jít o nějaký psychologický jev.

Toto vysvětlení jsem zaznamenala i v českých médiích. Že mohlo jít o davovou psychózu způsobenou strachem z útoku. I tak je tomu ale těžké uvěřit. Mluvil jste o tom s někým na Kubě?

Ano. Vyzpovídal jsem dva vládní představitele, kterým bylo přiděleno vyšetřování případu. Řekli mi, že je to vše jen v hlavě Američanů. Že je to smyšlená konspirace. Vyzpovídal jsem i některé z obětí a jejich ošetřující lékaře. Také jsem se hodně zabýval vztahy mezi CIA, kubánskými tajnými službami a kubánskou vládou.

Ani tak se mi ale nepodařilo odhalit, co za problémy těch nemocných lidí stojí. Podařilo se mi pouze odhalit tajné vztahy a napětí mezi CIA a jejich kubánskými protějšky.

Můžete být konkrétnější? Jaké vztahy mezi nimi tedy panují?

Za desítky let, co vládl Kubě Fidel Castro, porážely kubánské tajné služby ty americké. Byly velmi profesionální a stále jsou na velmi vysoké úrovni. Nikoli technologicky, ale na úrovni operací výzvědných služeb a nasazení agentů.

KGB vysílala na ostrov své školitele a ti pomohli rozvinout kubánské tajné služby, jak pro domácí prostředí, tak zaměřené do zahraničí. Zde je ale potřeba si uvědomit, že zahraničím jsou míněny Spojené státy.

Zatímco americké tajné služby musí v podstatě pokrýt celý svět a Kuba nepatří na jejich seznamu mezi prvních pět prioritních zemí, pro Kubánce jsou prioritou tajných služeb stále Spojené státy. Zatímco CIA má na Kubu vymezené omezené lidské i finanční zdroje, Kubánci vše investují jen do boje se Spojenými státy.

Četla jsem váš článek, kde oběti z řad diplomatů nazývali zdroj svých problémů jako „to“. Nikdo nemá přesné označení, nikdo neřekl zbraň. Je to zkrátka „ta věc“. Dokonce obětem zpočátku nikdo moc nevěřil, nebo se mýlím?

Lékaři jim věřili, nikdo nezpochybňoval, že u nich došlo k poškození mozku. Otázkou ale zůstávalo jak. Někdo věří, že jim ublížila tajná zbraň pracující buď s mikrovlnami nebo nějakým zdrojem energie. Existuje ale i hypotéza zmiňované davové psychózy, kdy si větší skupina lidí vsugeruje, že existuje nějaká zbraň a zvuk, který je pronásleduje, a oni pak začnou vykazovat skutečné symptomy.

V tomhle ohledu se vám ale zjistit nic nepodařilo?

Zjistil jsem, že ti lidé jsou skutečně nemocní, mají poškozený mozek, ale jestli jim to způsobila zbraň, nebo jejich vlastní psychika, se mi dopátrat nepodařilo. A možná se to nikdy nedozvíme.

Ruská stopa se nepotvrdila

Nezmiňoval někdo možnou úlohu ruských tajných služeb v celé této záhadě? Je to sice pouze spekulace, ale Rusku se minimálně ve stejnou dobu prokázala snaha o ovlivnění výsledků amerických prezidentských voleb. Byl rok 2016.

Když celá kauza vypukla, první, koho Američané podezírali, byli samozřejmě Kubánci, ale moc lidí nevěřilo, že by byli schopni takovou operaci provádět bez podpory. V té době padlo podezření i na Rusko, se kterým se Spojené státy nacházely v určité situaci na Ukrajině i v Sýrii.

Existovala teorie, a je třeba zdůraznit, že to nikdy nebylo víc než teorie, že žádná jiná země kromě Ruska by nemohla přijít s tak sofistikovanou zbraní. O Rusech se navíc vědělo, že v minulosti investovali prostředky do vývoje technologií, které by měly podobné účinky jako v oné kubánské kauze. Ale to se nikdy nepotvrdilo.

Na rozdíl od zapojení Ruska do ovlivňování amerických prezidentských voleb. Tam byly naše tajné služby schopné vysledovat konkrétní aktivity jako hackerské útoky, zakládání falešných účtů v Rusku, měly důkazy ve formě odposlechů. Stejně tak v případě sestřeleného malajsijského civilního letadla nad Ukrajinou. I tam byly americké tajné služby schopné získat důkazy skrz odposlechy a obrázky ze satelitů, které jim umožnily dojít k závěru, že letadlo sestřelil ruský protiletadlový komplet. Takže v obou případech, jak voleb, tak sestřeleného letadla, měli Američané důkazy, které Rusko usvědčovaly.

V případě té kubánské kauzy ale nemají nic. Hledají dva roky důkazy, a nic. To je divné. Napovídá to, že buď jde o nejúspěšnější operaci tajných služeb všech dob, co se utajení týká, nebo že zkrátka Rusové do té kauzy zapojeni nebyli nijak.

Budete ten příběh ještě dál sledovat?

Určitě, ale je to příběh, který nemusí mít konec. Lidé logicky chtějí znát odpovědi na všechny otázky, které dosud nebyly zodpovězeny, ale my se ty odpovědi možná nikdy nedozvíme. Minimálně do doby, než padne kubánská vláda a otevře archivy, nebo se stane něco jiného. Teď to ale zkrátka nevíme.


Rozhovor s Adamem Entousem vznikl v rámci mezinárodní novinářské školy Journey: Journalism Bootcamp pořádané nadací Bakala Foundation

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  No, teoreticky by to bylo mozne na bazi tech mikrovln. Dva zdroje namirene na cil – vyuziti interference.

  • PM napsal:

   Petře Kaminský jste fyzik? Máte hluboké znalosti o působení mikrovln?
   Rozviňte svou úvahu o interferenčním působení ze dvou zdrojů, které způsobí kromě oteplení objektu ještě mechanické působení podobné tlakové vlně.
   Nemám takové vzdělání, abych mohl tvrdit, že je to nemožné, ale zdá se mi to velice nepravděpodobné. Intenzita mikrovlnného záření, která by působila i mechanicky by zabila dříve uvařením mozku oběti. Smysl mi dává akorát to přesné zaměření cíle, který bude ohříván.

 2. vala napsal:

  Spíš agenti CIA doplatili na nějaké své zbraně , které chtěli použít proti Kubáncům ! A házet na Rusy zasahování do amerických voleb a sestřelení letadla nad Ukrajinou jsou nesmysly !!

  • Josef Novotný napsal:

   Tak to se bohužel velmi mýlíte. Pracuji jako vývojář v leteckém průmyslu. Jezdím
   po Světě a vím své. Velmi brzy se prokáže, že obojí je pravda. Stejnou
   rétorikou „Žádní vojáci na Krymu nejsou“ – „Možná jsou tam nějací na dovolené“
   Rusko je pro Svět problém o kterém většina lidí nemá ani ponětí !

   • Pavel Medek napsal:

    Naprosto souhlasím. Ja paradoxní, že právě v naší zemi, která má s rusákama ty nejhorší možné zkušenosti, se pořád najdou lidi, kteří je mají potřebu nekriticky obhajovat.

 3. Oskar (hanák z hané) napsal:

  No ono jsou věci mezi nebem a zemí … A až to někdo, (Rusové?), uplatní nejen na agenty CIA s diplomatickým krytím, ale na celou populaci v USA to teprve bude o čem bádat. Že to jde, je zřejmé z toho, že požkozený mozek mají i diplomati-neagenti.
  Ale vážně, psychická traumata, kterým jsou agenti obecně (a CIA zřejmě zvláště) vystavení, na příklad rozpor mezi lidskými hodnotami (právo na život) a smyslem jejich práce (vytvářet „právní“ důvody lidem-nepřátelům život ničit a brát), může způsobit něco takového, jako jsou autoimunitní chorobné reakce (onemocnění jako je Bechtěrevova choroba, Crohnova choroba, revmatická horečka, lupénka, Erythema nodosum, cukrovka 1. Typu, roztroušená skleróza, sklerodermie a pod.), prostě autoimunitní onemocnění, v tomto případě mozku.

 4. ble napsal:

  Ty volby nevím, ale to sestřelení letadla je jasné. Zrovna cesta toho buku je krásně zdokumentovná z ruska až na donbas, fotili si ho všude možně, dávali to na sociální sítě, pak slavili sestřelení ukrajinského vojenského letadla. No a pak se divili, když na poli našli plyšáky z dětkých kufříků…

  • Oskar (hanák z hané) napsal:

   Takových fotografií z jedné udělá na počítači můj desetiletý pravnuk z pár minut celou fůru a snejrůznějším pozadím.

   • PM napsal:

    Šikovný grafik váš vnuk v 10 letech? To je opravdu dobrej, ten se neztratí.
    Ale to letadlo Rusáci sestřelili, na tom se nic nezmění, i kdyby plyšáčci byly montáž, tak proč to kousání Oskare proč? Protože v Americe zabíjej Černochy?
    PS: Dlouho jsem nic nekomentoval, bylo nárazově moc jiné práce, která mne doposud živí, dnes jsem se do toho tedy pustil. Admine proveďte prosím selekci, já se pak stydím, ač v anonymitě vůči veřejnosti, stejně s odstupem času nevnímám, své komentáře úplně dobře. Trápí mne, že napadám lidi, jen pro své přesvědčení o správnosti mého vidění složitosti tohoto světa, vše mi připadá v podstatě jednoduché, ale voliče Zemana, Bureše, Komunistů a SPD, prostě nechápu, a vlastně se už ani nesnažím pochopit. Praskla by mi hlava. Příjemný konec léta všem díky za vaši činnost HP, díky.

 5. VarmR napsal:

  Anebo Woodoo 🙂 podle me je cela ta afera haluz, agenti CIA, kteri jsou na Kube jako diplomate, dostanou nakropeno a CIA to jeste vyzvani svetove verejnosti.

 6. Pavel Kašpárek napsal:

  Dobrý den,
  zkuste si prosím přečíst tento článek – prosím bez předsudků – a pak přemýšlejte:
  https://www.matrix-2001.cz/clanek/experimenty-s-dalkovym-ovladanim-lidske-mysli-3191

 7. Hoxlak napsal:

  Ovlivnění voleb se nepotvrdilo ale co se potvrdilo že kandidátka která nechala svoje emaily k dispozici ukradli doopravdy Číňané a vlastně potom kdokoliv kdo chtěl. Smrt Setha riche je myslím třešnicka na dortu. Prostě někteří naruseni jedinci si nechtějí pripustit, že by jejich kůň kterej je provarenej a teď znova kvůli epsteinovi( Bill sním vůbec neletěl ale 37x z toho 3x bez ochranky) by mohl být v Americe tak strašne na dně a provarenej. Svádět neúspěch Hillary na rusy je jako věřit chemtrails prostě hoax zaráží mě že tím ještě někdo trpí…

 8. ČERT napsal:

  „Zatímco CIA má na Kubu vymezené omezené lidské i finanční zdroje, Kubánci vše investují jen do boje se Spojenými státy…“ Ano, ale přesto bych tu roli Kuby ani z pohledu USA nepodceňoval. Tak je známo, jak pro USA představovala problematický bod Kuba, ostrov v těsném sousedství a v oblasti tradičně nejbezprostřednějších vnějších zájmů, už od roku 1959, resp. spíš až tak 1961/62… Už s rozpadem sovětského bloku a SSSR, a tedy faktickým koncem studené války, se ta role Kuby jistě dost změnila, ale víme, že i to znovunavázání diplomatických styků mezi USA a Kubou (a tedy i působení ambasády USA v Havaně) po dlouhých desetiletích je teprve výsledkem druhé Obamovy administrativy. Pokud se nemýlím, v době poslední kampaně před presidentskými volbami v USA také Kuba patřila k těm zemím, které rozhodně nepodporovaly Trumpa – a taky ty vztahy mezi USA a Kubou se evidentně opět zhoršily právě až s Trumpovým nástupem…

Přidávání komentářů není povoleno