Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Slovenský expremiér Robert Fico na protivládním protestu, Bratislava 2022. Foto: Profimedia
,

Slovensko ve spirále nenávisti. Politici ji sice odsuzují, sami ji ale pomáhají rozfoukávat

KOMENTÁŘ. Střelba v bratislavském gay baru, po které zůstali dva mrtví, znovu obrátila pozornost ke Slovensku a vyvolala obavy z toho, co se to vlastně v zemi děje. Signálů, že ve slovenské společnosti doutná velký problém, bylo už v minulých letech víc než dost. Proti menšinám, sexuálním i etnickým, veřejnost aktivně obraceli i někteří politici. Výhrůžky smrtí prý pravidelně dostává i prezidentka Čaputová.

Anketu Homofob roku za rok 2021 vyhrál v létě na Slovensku expremiér a současný ministr financí Igor Matovič. Těsně druhý skončil další bývalý předseda vlády Robert Fico. Jejich „oceněné“ výroky zde netřeba opakovat, zájemci je najdou třeba na webové stránce Institutu lidských práv, který anketu tradičně pořádá.

Alarmující je už sám fakt, že se v homofobní hitparádě objevili hned dva expremiéři, a to mimochodem už poněkolikáté. Celkový obraz toho, jak se převážná část vrcholných slovenských politiků dlouhodobě staví nejen k výpadům proti sexuálním menšinám, ale k projevům nenávisti obecně, je však ještě mnohem horší.

Ficův „pytel brambor“ a Soros

Robert Fico dlouho bagatelizoval rizika krajně pravicového extremismu, který na Slovensku reprezentuje hlavně Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby, včetně homofobních nebo protiromských výpadů.

Před tím, než se Kotleba v roce 2013 stal hejtmanem v Banské Bystrici, ho Fico shazoval s tím, že Kotlebu by „porazil i pytel brambor“. O bezmála deset let později Fico s odpadlíky od Kotleby – stranou Republika – otevřeně spolupracuje. Matovičova vláda vedená premiérem Hegerem, která nedávno ztratila většinu v parlamentu, se o hlasy poslanců zvolených na kandidátce Kotlebovců také příležitostně opírá.

Robert Fico také v posledních letech do svého slovníku zahrnul konspirační prvky. U protestů po vraždě novináře Jána Kuciaka například naznačoval, že jsou organizovány ze zahraničí. Jindy zase upozorňoval na údajné ovládnutí slovenských médií finančníkem Georgem Sorosem.

Židé vládnou světu. Nebo ne?

Zvlášť na Slovensku je šíření podobných smyšlenek hra s ohněm. Podle průzkumů organizace Globsec totiž většina Slováků věří například tvrzení, že světu vládnou Židé nebo různé tajné spolky.

Proti Židům a LGBT se ve svém „manifestu“ vymezoval i vrah z Bratislavy. A i když nelze určit přímou souvislost mezi jeho činem a výroky slovenských politiků, je zřejmé, že ve veřejném prostoru našel dost jiných příkladů, kdy nenávist k menšinám měla volný průchod.

Zmiňovaný expremiér a ministr Matovič letos v jednom z rozhovorů například prohlásil, že na něj média útočí proto, že sám není z LGBT komunity. Jindy se označil za „Žida 21. století“ nebo zkritizoval média za údajnou zaujatost slovy, že „takové novináře měl i Hitler“. Robert Fico zase dříve o novinářích mluvil jako o „špinavých protislovenských prostitutkách“.

Zářijová zpráva ministerstva vnitra o monitorování extremismu potvrzuje, že za poslední dva roky na Slovensku projevy extremismu zesílily. V roce 2020 začala policie o 28 procent víc trestních stíhání za extremismus než o rok dříve.

Podle zprávy přibylo zejména nenávistných projevů vůči Židům (až pětinásobně oproti roku 2019), ale i vůči Romům nebo migrantům či konkrétně vůči lidem jako George Soros nebo Bill Gates.

Pod tlakem proti nenávisti. A dál?

Je paradoxní, že k nárůstu došlo v době vlády Igora Matoviče, který měl alespoň zpočátku symbolizovat změnu oproti éře Roberta Fica – jak v boji proti korupci, tak i co do zlepšení politické kultury obecně. Dnešní Slovensko však na tom rozhodně není lépe.

„Vím, že pan premiér, já a ještě pár politiků jsme pravidelnými terči výhrůžek zabitím. Je to jistá míra diskomfortu, když to řeknu diplomaticky,“ řekla v rozhovoru pro Denník N po útoku v Bratislavě slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Teprve před týdnem zamítli slovenští poslanci návrh zákona, který měl zakázat vyvěšování duhových vlajek na veřejných budovách. Šéfem parlamentu je Boris Kollár ze strany Sme rodina, který se na adresu homosexuálů a takzvaného Duhového pochodu v minulých letech vyjadřoval mírně řečeno „nevybíravě“:

„Oni patří do ústavu a ne na ulici. Vždy to byli úchyláci a neměli tu diagnózu nikdy vyloučit. Teď se na ně máme dívat jako na zdravé jedince kvůli toleranci?“ psal Kollár na Facebooku v roce 2017. Zastřelení dvou mužů v Bratislavě však tento týden odsoudil jako „nepřijatelné“ a pozůstalým vyjádřil soustrast.

Slovenští politici teď zjevně ani nemají jinou možnost než pod tlakem tragédie nahlas odmítnout nenávist, i když ji část z nich dlouhodobě pomáhá rozfoukat. To je ale nyní povinné a očekávané gesto, nikoli systémová změna, kterou země, kde různé skupiny obyvatel získávají nálepku občanů druhé až třetí kategorie, zcela zjevně potřebuje.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

16 komentářů

 1. Miroslav napsal:

  Téměř vždy jim všem jde o koryta. To je jako když bývalý předseda Top09, Kalousek říkal o Piratech, že to jsou ubozí hovada a dnes Top09??… s Piráty??….. největší kamarádi kočičí pracky. Vždy jim jde o peníze a o moc. A když někdo ty peníze má jako třeba Babiš?….“ No přeci na co jsou ti peníze, když nemáš moc.,, takže když máš peníze (miliardy) potřebuješ moc.

 2. A.S. Pergill napsal:

  Problémem je polarizace společnosti.
  Faktem je, že i LGBTQ+ komunita má na tom svůj podíl, když se např. snaží dostat na školy a přesvědčovat děti o tom, že homosexuální sex je normální a heterosexuální je naopak „zvrácenost“. Pro ně jistě ano, ale cpát do do hlav školních dětí jako axiom dost dobře nejde.
  Tolerance prostě má svoje přirozené hranice (viz ono známé: „Svoboda tvoují pěsti končí u mého nosu“) a pokud jsou překračovány, začne se hromadit nenávist. A pak někomu „bouchnou saze“ i na základě zdánlivě bagatelního podnětu, jenže ty saze se v něm hromadily léta a ten podnět zapůsobil jako rozbuška.
  Ostatně, Velká Sametová také začala na základě bagatelní a navíc smyšlené informace o ubití studenta na Národní (a, řekněme si to upřímně, ještě o nějakých deset let dříve by reakce společnosti byla nepatrná, pokud vůbec nějaká). Jenže v tom roce 1989 už byla společnost v takovém stavu, že tato informace překročila meze tolerance rozhodující většiny lidí.

  • petrph napsal:

   Když ono a co je podstatné, , Velká Sametová u nás začala v době, kdy bylo známé že vedení SSSR (tehdá Miša Gorbačov) dalo ruce pryč od svých středoevropských satelitů, a že už ty komunistické režimy tamo nijak chránit nebude. A ti chytřejší komunisté už vyklidili pozice předem a předali ten konec nýmandům typu Jakeš.. Analyzovat průběh těch listopadových událostí je dost složité, a dodnes jsou předmětem konspiračních teorií – jak se třeba tvrdí, tak celou tu akci , včetně té fámy o ubitém studentovi, připravil agent STB Zifčák. (což tedy a světe div se, naše polistopadové elity zuřivě popírají..)
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Ludv%C3%ADk_Zif%C4%8D%C3%A1k

   • A.S. Pergill napsal:

    Ono by se asi něco semlelo i tak, akorát že by nás znova přijely válcovar sovětské tanky (a nebyli bychom jediná země, kam je Gorbačov poslal). Jenže díky Reaganovi na tom byl SSSR tak špatně, že si podobné dobrodružství už nemohl dovolit.

 3. wenkovan napsal:

  „…ministr Matovič letos v jednom z rozhovorů například prohlásil, že na něj média útočí proto, že sám není z LGBT komunity. Jindy se označil za „Žida 21. století“ nebo zkritizoval média za údajnou zaujatost slovy, že „takové novináře měl i Hitler“. Robert Fico zase dříve o novinářích mluvil jako o „špinavých protislovenských prostitutkách“ – no, jestli ti dva nemají tak trochu pravdu?

  • petrph napsal:

   Ale to se ví že mají. Ono jde zkrátka o to,naše elity rozdělují menšiny podle svých elitářských kategorií. Čili pro ně člen LGBT komuny má větší hodnotu než Žid. A abych použil neutrální označení „méně nezávislá média“ od nich ten žebříček přebírají, namísto toho aby trvala na tom, že všichni lidé, všechny skupiny mají naprosto stejná práva, i naprosto stejný nárok na ochranu a úctu, jako oběti, a proto tedy sama objektivně a naprosto stejně informovala o všech..

 4. petrph napsal:

  Tak ono je spíše smutné, že si ani novináři neuvědomují, že je to naprosto naopak. A že právě tím, že se těmto skupinám dostalo společenského zrovnoprávnění, tak pro ně platí stejná společenská rizika uvnitř ve společnosti, jako pro všechny ostatní.
  Asi není nutné připomínat že
  takový Breivik postřílel 77 mladých lidí – což se ale prosím stálo v tom hodňoučkém Norsku, kde by si nikdo nedovolí říct veřejně vůči menšinám ani ň, třeba i jen z obavy že by mu za to sebral stát děti, antož je tím špatně vychovává . A veřejný politik by se takovým projevem zničil okamžitě. A přece Breivik vraždil masově i tam.
  Ve společnosti je zkrátka určité promile lidí, kteří jsou ochotni kvůli blbosti vraždit, ať tedy kvůli konspiraci nebo ze žárlivosti. Ale zasahovat proti nim stát nesmí, dokud svůj čin nespáchají, to jistě každý právník spolehlivě vysvětlí,,
  No a když už se tedy náhle hraje na strunu protižidovské nenávisti , tak tenhle přístup přece vyznává většina představitelů EU, když hájí nebohé palestinské Araby, před zločinným vražděním Židů z Izraele. Z toho si jako lidé mají brát taky příklad?

  • A.S. Pergill napsal:

   Zrovnoprávněni pořád ještě nejsou a zejména klerikální týpky dělají vše proto, aby rovnoprávní nebyli. Už je sice nemohou upalovat, ale na vesnicích se ještě nyní stává, že farář dožene systematickým ponižováním „buzíka“ či „lesbu“ k sebevraždě. Před pár lety o takovém případu psal Reflex a něco podobného se stalo i v našem sousedství.

   • petrph napsal:

    To se asi pletete. Zrovnoprávněni jsou, a mimochodem církev už je taky oddělena od státu, čili ani ta už žádnou pravomoc nad lidmi nemá.
    Co to znamená, nevím co si představujete pod pojmem (dnešni) vesnice , ale to je to nejmenší i tam , poslat pana faráře do …, když někomu začne kecat do života…Jo a zase, takové případy se fakt dějí, ale ani v tom není nějaká diskriminace, těch důvodů proč může dohnat farář (nebo kdokoliv jiný) k sebevraždě je mnohem víc, ať je hereto nebo homo…

    • A.S. Pergill napsal:

     Zrovnoprávnění v řadě situací nejsou.

    • A.S. Pergill napsal:

     Abych byl konkrétní:
     -heterosex – zákonný věk 15, homo sex – zákonný věk 18
     – oplodnění spermatem anonymního dárce je pro členky hetero páru, pro osamělé ženy, ale ne pro L ženy v registrovaném partnerství
     – člen/ka heteropáru může adoptovat dítě partnera/ky, člen G či L páru nikoli
     A našlo by se toho víc.

 5. Toník napsal:

  Visegrádská 4 by potrebovala novou železnou oponu, než se naučí chovat se slušně ve společnosti. Tzn. Nemlátit slabší a odlišné, mluvit slušně a nevolit extremisty.

  • A.S. Pergill napsal:

   Železná opona by se hodila, ale v opačné polarizaci. Jako ochrana před „demokraticky deficitní“ EU. Než se ta naučí ctít vůli občanů a nevnucovat jim své korupční aktivity.

  • petrph napsal:

   Asi špatně sledujete zprávy, ale ony ty informace o mlácení slabých a odlišných přicházejí i ze Západu Asi by bylo nejlepší, kdyby tu bezpečnostní ochranu – pro všechny své občany – od všech jiných občanů zavedly všechny státy.

 6. gargamel napsal:

  Co Bůh-TVŮRCE dělá,dobře dělá.je všemocný.Takže když někomu nasadí psí hlavu asi ví proč.A lidi by to měli tolerovat,ale nedělat z toho vědu a řešit to zákony.Lidi dnes všechno chtějí řešit zákony a dalšími zákony,pak další zákony a nakonec z toho profitují jen politici,kteří si pak za ty zákony dají platy a důchody.V myslích lidí se však nic nezmění a budou si myslet zase a pořád to stejné.

Přidávání komentářů není povoleno