Foto: Profimedia

Slovenská RTVS „zaspala“ válku na Ukrajině. Šéf zpravodajství skončí

Napsal/a Vojtěch Berger 25. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Šéf zpravodajství veřejnoprávní RTVS na Slovensku Vahram Chuguryan skončí. Kritice čelil delší dobu, odstoupil ale až po kritice za to, jak veřejnoprávní televize pokrývala v posledních dnech konflikt na Ukrajině. Nejprve tento týden pozvala RTVS do vysílání expremiéra Jána Čarnogurského, který dlouhodobě patří mezi nejhlasitější zastánce ruského režimu na Slovensku. Přímo ve vysílání ho moderátorka nechala opakovat některá propagandistická tvrzení Kremlu, například o tom, že se Ukrajina vyzbrojuje a tím provokuje válečný konflikt, nebo o historických nárocích Ruska na Krym.

Když pak v noci na čtvrtek Rusko začalo invazi na Ukrajinu, RTVS nejprve nespustila ani informační lištu v dolní části obrazovky. S výjimkou zpráv 7:30 tak diváci prvního programu RTVS několik hodin netušili, že na Ukrajině začala válka. Zvláštní vysílání spustila RTVS až v deset dopoledne.

Fungování RTVS dávali v minulosti jako příklad pro česká veřejnoprávní média i někteří politici v Česku, například Andrej Babiš či špičky SPD. Podle nich, ačkoli je RTVS částečně financovaná státem, funguje dobře. Ve skutečnosti však zpravodajství RTVS dlouhodobě čelilo kritice za přílišnou blízkost k politikům a v posledních letech se dopustilo i řady novinářských přešlapů (podrobněji viz zde).

 

Denník N
Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)