Slovenská půjčovna prezidentů, Babišovo škrtání a co všechno musí skousnout student práv
Jak Rakušané změnili v roce 1968 názor na Čechy *** Polská média po třech letech vlády jedné strany *** Proč cizinci můžou v Česku snižovat kriminalitu – 34. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.
SLUŠNÍ UDAVAČI: HlídacíPes.org se pokusil zrekonstruovat osud ženy, která zahynula v koncentračním táboře Sobibor poté, co ji udala jedna z jejích známých – možná sousedka, možná paní z fronty v obchodě. Příklady udavačských dopisů z doby protektorátu jsme zveřejnili už v květnovém textu. Příběh Marie Ecksteinové se z nich ale vymykal.
OSUDOVÝ SRPEN: Československá tisková kancelář byla v roce 1968 zdrojem otevřených informací pro česká i zahraniční média. „Pražské jaro“ probíhalo za zdmi redakcí už několik let, i když skryté před zraky široké veřejnosti. HlídacíPes.org zveřejňuje vzpomínky někdejšího šéfredaktora ekonomické redakce ČTK a člena Šikovy reformní ekonomické komise Vladimíra Brabce na 50 let staré události.
FASCINACE KISKOU: Na českém Facebooku a Twitteru to padlo už mnohokrát, a teď kolem výročí sovětské okupace znovu: Nemohl by být Andrej Kiska českým prezidentem, třeba jen na záskok, když by se Miloš Zeman zrovna „necítil“? Slovenská hlava státu fascinuje české liberální voliče i novináře. Ve skutečnosti Kiska nedělá nic víc, než by měl správný prezident dělat.
POMOZTE UČITELI: „Pokud jste ochotni pomoci profesoru Gerlochovi se sháněním podpisů pro jeho kandidaturu, zastavte se za ním v uvedených hodinách.“ E-mail, který obdrželi studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy, rozvířil debatu o vhodnosti politické agitace na akademické půdě. A taky otázku možného zneužití postavení vyučujícího vůči studentům. Aleš Gerloch kandiduje v Praze do Senátu.
HlídacíPes.org chystá další exkluzivní publikaci, po Babišovi a Zemanovi je na řadě
TOMIO OKAMURA – nekorunovaný král českých populistů. Podpořte nás!
CIZINEC VS. ZLOČINEC: Podíl cizinců žijících v České republice se postupně zvyšuje a překročil již pětiprocentní hranici. Český statistický úřad se v aktuálním vydání měsíčníku Statistika & my zabýval tím, zda ze statistik nějak plyne, že by cizinci s sebou nesli i riziko zvýšené kriminality. „Oficiální statistiky naznačují, že v některých oblastech by ji mohli i snižovat,“ konstatuje Dalibor Holý z ČSÚ.
TELEVIZI UŽ NEPOUŠTÍM: Na podzim to budou tři roky, co se v Polsku ujala moci jednobarevná vláda strany Právo a spravedlnost. Od té doby je terčem kritiky za kontroverzní plány reformy justice nebo kvůli zásahům do nezávislosti veřejnoprávních médií. „K útokům na novináře v Polsku dochází stále častěji, naštěstí zatím jen k těm verbálním,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Beata Bielová z organizace Fundacja Reporterów.
ŠKRTÁNÍ Z VŮLE BABIŠE: Praha je v soupeření politických stran důležitou baštou. V dávno schválené kandidátní listině hnutí ANO pro podzimní komunální volby v hlavním městě se proto z vůle šéfa strany Andreje Babiše škrtalo. Změny mají zvýšit šance na opětovný úspěch (či snížit riziko porážky). Vypadnuvší kandidáti však dávají nespokojenost najevo jen velmi opatrně.
UPRCHLÍCI, VÍTEJTE: Okupace Československa v srpnu 1968 znamenala pro desítky tisíc lidí i rozhodnutí o okamžité emigraci. Jedním z prvních přirozených cílů bylo sousední Rakousko. I když v té době ještě silně dozníval odsun sudetských Němců, Rakušané se k prchajícím sousedům zachovali více než velkoryse. Rakouský vyslanec v Praze se kvůli tomu osobně vzepřel i ministrovi zahraničí a uděloval jedno vízum za druhým.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdy smí novináři demonstrovat, proč být pitomcem z davu a jak se perou dezinformátoři
Tvrdý boj o mýto, nervózní Agrofert a kdo tu vlastně vyhrál volby
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)