
Slováci v Česku hájí korespondenční volbu: U nás to funguje, u vás může taky
Výhrady proti korespondenční volbě dávají její tuzemští odpůrci v čele s hnutím ANO a SPD najevo dlouhodobě. Novinkou je, že se téma teď přesunulo i na česko-slovenskou úroveň. Proti zpochybňování korespondenční volby se ostře ohradila část slovenských krajanů v Česku. Právě Slovensko možnost hlasování poštou ze zahraničí používá bez větších zádrhelů již téměř dvacet let. A jeho příklad ukazuje, že nejvyšší zájem o registraci voličů se i pro české volby dá čekat až v příštích týdnech či spíše měsících.
V bratislavském vládním hotelu Bôrik se o uplynulém víkendu sešla pestrá společnost. O česko-slovenských vztazích debatovali bývalí prezidenti Gašparovič a Zeman, slovenský premiér Fico nebo bývalí šéfové českého a slovenského parlamentu Radek Vondráček a Andrej Danko. Z první řady vše sledoval bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář.
Slovenská praxe ale ukazuje, že na relevantní čísla zapsaných ve zvláštním seznamu voličů je třeba ještě dva až dva půl měsíce počkat. Před přeceňováním aktuálních počtů varuje i ministerstvo zahraničí.
Setkání do Bratislavy svolal politolog a bývalý diplomat Petr Drulák, aktuálně předvolební „patron“ hnutí Stačilo. Vystoupila i jeho volební lídryně Kateřina Konečná. Na místě byl i místopředseda SPD Radim Fiala.
Jedním z leitmotivů akce byla i vzhledem ke složení účastníků kritika vlády Petra Fialy za to, že přerušila mezivládní konzultace se Slovenskem kvůli proruským krokům vlády Roberta Fica. Nakonec však z bratislavské konference nejvíc zarezonoval jiný výrok – a to i v sousedním Česku.
Krajan proti hlasování poštou
Vladimír Skalský, Slovák dlouhodobě žijící v Praze a také šéf pražského Slovenského domu angažující se v řadě krajanských aktivit, ve svém vystoupení zpochybnil a nepřímo dokonce navrhl zrušit na Slovensku korespondenční volbu. Tu Slovensko v parlamentních volbách využívá již od roku 2006, Česko si ji vyzkouší poprvé letos na podzim.
Související články

Okamura a spol. straší korespondenční volbou. Slovensko s ní za 17 let nemělo žádný problém
„Na Slovensku je nejvyšší čas tuto rukavici zvednout, my nabízíme i pomocnou ruku ze strany Světového sdružení Slováků v zahraničí, abychom se snažili najít jiný model,“ řekl Skalský a vyzval přítomné politiky, aby se nad tématem „zamysleli“. S dodatkem, že taková slova od něj jako od zástupce krajanů možná překvapí.
Proti tomu se však ostře vymezila ta část početné slovenské krajanské komunity v Česku, která Skalského dlouhodobě nepovažuje za svého reprezentanta a s jeho názory a aktivitami nesouhlasí (HlídacíPes.org to už dříve podrobněji popsal zde).
Jde například o spolek Srdcom doma, který už řadu let mobilizuje Slováky žijící v zahraničí právě k volbám poštou. A úspěšně – počet lidí využívajících tuto možnost pravidelně roste. V parlamentních volbách v roce 2023 takto hlasovalo 59 tisíc slovenských voličů, což představovalo zhruba dvě procenta všech platných hlasů.
„Ve volbách se nic neodpouští“
„Důrazně protestujeme proti zpochybňování volby poštou ze stany Vladimíra Skalského (…). Požadujeme zachování možnosti volit poštou ze zahraničí a jsme přesvědčeni, že by se měla rozšířit i na volbu prezidenta,“ shrnul výhrady předseda sdružení Srdcom doma Samuel Zubo.
Připomněl, že jeho spolek patřil mezi ty, které české ministerstvo zahraničí požádalo při přípravě legislativy o korespondenční volbě o sdílení zkušeností. Ty slovenské jsou přitom za téměř dvacet let využívání volby poštou bezproblémové.
V Česku žijící slovenští krajané mezitím spustili i online petici za zachování korespondenční volby na Slovensku. Vadí jim právě i česko-slovenská dimenze zpochybňování volby poštou, tak jako na výše zmíněné konferenci v Bratislavě.
V rozhovoru pro HlídacíPes.org to předloni popsala tehdejší ředitelka odboru voleb slovenského ministerstva vnitra Eva Chmelová.
„Bylo to absolutně bez problémů. Jediný problém byl při volbách 2020 z důvodu vyvolaného velkého zájmu o volby u voličů v zahraničí. Přetížilo to obce a zjistilo se, že je s tím potřeba něco dělat, proto ten přesun kompetencí pod ministerstvo vnitra,“ popsala ojedinělý zádrhel.
Kvůli přetížení obcí tehdy došlo například k tomu, že některé obce do celé zásilky zapomněly vložit hlasovací obálky, což se následně muselo řešit zvláštní zásilkou.
„Jak víte, ve volbách se nic neodpouští, takže se toho okamžitě chytili lidé na sociálních sítích a kromě kritiky se tam i konspirovalo – já jsem dostal jen opoziční hlasovací lístky, mně poslali jen ty koaliční a podobně… Což samozřejmě nebyla pravda,“ shrnula Chmelová.
Nízká čísla? Uvidí se v srpnu
Podstatná je i jiná slovenská zkušenost s korespondenční volbou – registraci lidé často nechávají na poslední chvíli a nejvíc žádostí o volbu poštou přichází v posledních dvou týdnech před koncem lhůty. Ta v Česku ze zákona vyprší čtyřicet dní před konáním voleb, letos tedy 24. srpna.
Podle předsedy ústavně-právního sněmovního výboru Radka Vondráčka (ANO) zatím možnost hlasovat poštou zájem Čechů o zápis do zvláštního seznamu voličů nijak razantně nezvýšila. Sám Vondráček, který rovněž patří mezi kritiky korespondenční volby, v několika rozhovorech na přelomu května a června zmínil, že ve zvláštním seznamu je aktuálně zapsáno zhruba 14 tisíc lidí.
Související články

Slovenský dům po deseti letech sporů. Část Slováků se mu vyhýbá, Česko ho podporuje
Slovenská praxe ale ukazuje, že na relevantní čísla je třeba ještě dva až dva půl měsíce počkat. Před přeceňováním aktuálních počtů varuje i ministerstvo zahraničí.
„Jakékoliv počty a statistiky jsou výše zmíněnými aspekty zkreslené, a navíc nejsou definitivní. Pro zajímavost ale můžeme uvést, že nejvyšší počty českých občanů ve zvláštním seznamu voličů evidujeme v této chvíli na zastupitelských úřadech v Londýně a Bruselu,“ komentuje průběžná čísla Mariana Wernerová z tiskového odboru ministerstva na dotaz HlídacíPes.org.
Slovenská petice z Česka
Novinkou je možnost registrovat se do zvláštního seznamu voličů přes internet prostřednictvím Portálu občana. Následně je třeba ještě zvlášť požádat přímo o volební dokumentaci pro hlasování poštou. Tyto žádosti podané přes Portál občana sleduje Digitální a informační agentura.
Ke konci minulého týdne evidovala za duben a květen celkem 835 žádostí o zápis do zvláštního seznamu voličů podaných tímto způsobem a 228 žádostí o dokumentaci ke korespondenční volbě.
„Zatím čísla nejsou nijak vysoká, ale splňují očekávání naše i kolegů z MZV, se kterými jsme toto téma již diskutovali. I kdyby tato možnost nepřispěla k navýšení absolutního počtu odevzdání hlasů pomocí korespondenční volby, podání žádosti online je obrovským zjednodušením procesu pro občany ČR žijící v zahraničí, kteří doteď museli absolvovat někdy i stakilometrové cesty na zastupitelské úřady,“ dodává mluvčí agentury Jakub Palata.
V Česku žijící slovenští krajané mezitím spustili i online petici za zachování korespondenční volby na Slovensku. Vadí jim právě i česko-slovenská dimenze zpochybňování volby poštou, tak jako na výše zmíněné konferenci v Bratislavě.
„Se znepokojením sledujeme, že předseda Vlády SR a ministři považují za své partnery české komunisty a SPD, kteří se akce zúčastnili. Akce se na druhé straně nezúčastnil žádný představitel Vlády ČR,“ píše sdružení Srdcom doma.

České průšvihy 1945–1948
Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.
Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Aleš Rozehnal: To, že zločinec podaruje stát, není ve světě až tak neobvyklé

Nobelista vs. selský rozum. Vlády populistů a autokratů k prosperitě nevedou
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Korespondenční volba pro všechny voliče, není možné prospěcháře ze zahraničí zvýhodňovat.
To snad není takový problém, ne? Slováci už to umí, i když to není povolené. V podstatě stačí nahlásit že jste v zahraničí a nechat si poslat ty volební obálky do první trafiky za čárou :))))
Ačkoli jsem také proti korespondenční volbě(i volbám), tak mě osobně více vadí i pro takovéto volby občan s více občanstvím různých států.. Jako příklad mohu uvést už nežijícího Karla Schwarzenberga, který měl 3 občanství – naše, německé a švýcarské – tedy mohl volit ve všech třech státech, ale tím i zároveň mohl být volen do ústavních funkcí těch států… Teoreticky by se pak mohl stát – kdyby o to stál,že by mohl být předsedou vlády ve všech zemích, kde měl občanství – a to stále byl jen jeden občan… Možnost mít víc občanství není těžké – a třeba naši „krajani“ v USA to v mnoha případech mají, ale stále je to jeden konkrétní občan, který tak zvyšuje volební kvórum voličů.. Tedy ten Schwarzenerg by pro volby měl mít „váhu voličského hlasu“ pouze z 1/3…
Nechte toho. Pan Schwarzenberg nema nemecke obcanstvi. A svycarske zdedil po predcich. To nema vliv na volbu. Stale byl cesky obcan s ceskym obcanstvim.
Nekdo muze mit u ceskeho obcanstvi i dalsi, to ale neznamena, ze muze volit. Nemusi byt totiz obcan Ceske republiky.
Takze se uklidnime.
no měl i německé, ale i kdyby to neměcké neměl, tak stále měl tedy dvě občanství a mohl tedy volit tam i tady a mohl být i volen… To je ten rozpor, že člověk je jenom jeden, aby pro volby mohl být vícekrát… Že tak někdo nečiní, tak to není podstatné, ale možnost více občanství a tím i více voleb, tak ta je.. Spousta našich „krajanů“ – třeba v USA jsou občany USA a budou se hrnout k našim korespondenčním volbám.. Mám sestru v cizině, která má ještě i naše občanství, ale volit tady nebude, protože tu nežije – to je ale samostatné rozhodnutí každého…
Je ovšem otázka, zda bylidé s paralelním cizím občanstvím měli mít volební právo, protože
1. Se mohou dostat do střetu zájmů mezi ČR a oním státem
2. V případě, že špatnou volbou zaviní nějaký průšvih, mohou bez problémů odejít.
…no to je právě také nedomyšleno, protože si ještě pamatuji jak bývalý ministr vnitra ČR Jan (Hus) Ruml „dával“ pasy a občanství skoro komukoliv… To si asi politici neuvědomili a dosud neuvědomují, že to může mít i širší neblahé důsledky…
Je mi líto, korespondenční volba není s to zajistit dva hlavní atributy demokratické volby: svobodnost a tajnost. Zatímco ve volební místnosti je komise s to pohlídat, že jde volič za plentu sám a podle sebe vybírá a upravuje volební lístek, nad člověkem, podávajícím jakýsi obskurní volební hlas žádná taková kontrola není. Jistěže další věcí je i to, že „krajanoé“ jsou zpravidla zoufale neinformováni o situaci v našem státě a rovněž v případě. že vyrobí průšvih provolením nějaké prototalitní strany si to nijak na vlastní kůži neodskáčou.
A Slováci by měli držet ústa, v korespondenčních hlasech jim v posledních volbách vyhrál bolševikofašistoid Šimečka, avšak naštěstí to na celkové vítězství ve volbách nestačilo. Nicméně je to názorná ukázka, že korespondenční hlasy jdou proti hlasování místních a v realitě orientovaných lidí.