ČT, Tankový prapor

Šlachtovi je Celní správa malá. Příště vyrazí do akce na tanku

Napsal/a Robert Malecký 21. prosince 2018

KOMENTÁŘ. Kdyby byla Jana Nagyová Robertem Šlachtou, nemusela si na sledování milencovy manželky najímat vojenské špiony, ale rovnou profíky od vojenských paragánů. Jenže jak známo, Nagyová Šlachtou není, a tak ona stojí před soudem, a on je náměstkem na Celní správě. Jak říkali muklové: Za stejný zločin jiná sazba, někdy metál, jindy vazba.

Jde o případ, na který upozornil Ekonomický deník. Letos v červnu použili podle deníku celníci ke sledování několika osob podezřelých z organizování a řízení trestné činnosti příslušníky 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. Paragány.

Akce byla údajně maskována jako cvičení, přičemž ale byli vojáci nasazeni ve skutečné akci. Žádost o sledování údajně předložil ministryni Karle Šlechtové prostřednictvím svého podřízeného Ladislava Rebilase náčelník Generálního štábu Aleš Opata. A ministryně ji obratem podepsala.

Na celém dobrodružství jsou (v tomto pořadí) těžko uvěřitelné následující věci: Jak to mohlo vůbec někoho napadnout, jak to mohl na ministerstvu někdo schválit a jak je možné, že ještě nepadaly hlavy. Jako bonus si řekneme, že zpráva médii proletěla jako kouř komínem, nikoho příliš nevzrušila.

I kdyby Šlachta na traktoru jezdil

Celní správa pod vedením Roberta Šlachty (je v ní náměstkem pro vyšetřování, vrchním celním policajtem v zemi) dostává slušný apetýt.

Opakovaně požaduje svěření větších pravomocí. Chtěla by vyšetřovat všechny daňové trestné činy. V návaznosti na to i praní špinavých peněz.

Vzpomeňte si na Al Capona: daňovou složku má kdejaký trestný čin, snad kromě násilných všechny.  Vede tudy cestička, aby se Šlachtovi boys dostali na úroveň univerzálního policejního orgánu. S tou výhodou, že si trestné činy budou moci sami vybírat. Detektivní libero.

 

 

Prosazuje to za ni ministerstvo financí, pod které spadá. Tedy proti ministerstvu vnitra, pod které naopak nespadá.

Kritici těchto nápadů varují před vznikem paralelní struktury mimo policii. A před hrozícími kompetenčními spory: vybírat by si mohl státní zástupce, komu případ svěří. Celníci chtějí moc, na kterou nejsou připraveni ani vybaveni. Nejsou to policisté, detektivové, nemají zkušenosti, varují kritici.

Zato mají celníci ambiciózní vedení, a nejspíš i některé nakloněné státní zástupce, kteří by Šlachtovi a spol. kauzy rádi svěřili. Viděli jsme to už při sporech o policejní reformu, během kterých Šlachta a pár jeho věrných bouchli v policii dveřmi a odkráčeli jinam. Existuje silná skupina vysoko postavených státních zástupců, kteří policii nevěří a neváhají to dát najevo. Šlachtovi by svěřili nejzávažnější případy, i kdyby měl k dispozici třeba jen patnáct obecních strážníků z Horní Dolní nad Doubravou.

Nápady posílit Celní správu jsou Šlachtovi a spol. šité na míru. Ten nejnovější počítá s tím, že celníci dostanou na kontrolní nákupy k EET krycí doklady. Další paralelní struktura s mocným krytím. Tajní celníci! Kontrolující, jestli byla vydána účtenka – to je obludné.

Cesta mimo paragrafy

Zpátky k případu z úvodu.

Zdá se, že nevraživost mezi vedením celníků a policejními útvary překročila únosnou mez. Šlachtovi lidé měli samozřejmě k dispozici standardní řešení: požádat o spolupráci sledovací útvary, s nimiž počítají příslušné zákony – tedy především centrální Útvar zvláštních činností nebo krajské „sledky“.

Šlachta jim buď nevěří, nebo se domníval, že mu lépe vyjdou vstříc v armádě. Osedlal si paragány, s nimiž trestní řád vůbec nepočítá. Vydal se zcela mimo paragrafy, příště do akce klidně přijede na tanku. Nebo do Sapy na kontrolu EET pošle balistickou střelu, kdyby armáda nějaké měla.

Pomineme fakt, že případné trestní řízení, které by z červnové partyzánské akce vzešlo, bude od počátku trpět vadami. A na nich si advokáti případných obviněných smlsnou.

Ukazuje se ovšem, že kompetenční spory už teď přerostly mez, kterou jsou resortní ministři, v tomto případě vnitra a financí, schopni zvládat. Šlachta teď do věci zatáhl i resort obrany, věcí by se měla jednoznačně začít zabývat vláda na úrovni premiéra. Což je samozřejmě problém, protože Šlachta patří mezi chráněnce Andreje Babiše. Byl to ostatně on, kdo mu během kauzy policejní reorganizace cestičku k celníkům našel.

Tolik k systémovému řešení. Co se týče samotné kauzy „paragáni ve službách Roberta Šlachty“, ta se zatím přenesla na sněmovní půdu. Poslankyně Jana Černochová intepeluje ministryni financí a ministra obrany a čeká na odpověď. Ať už tato linka dopadne jakkoli, měly by začít jednat též inspekční orgány – tedy Generální inspekce bezpečnostních sborů a Vojenská policie.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Reklama

10 komentářů

 1. Karel Novotný napsal:

  Komentář je poměrně ostrý: mám to chápat tak, že zprávě Ekonomického deníku naprosto věříte?

 2. Nemec napsal:

  Kdo aspoň trochu sleduje naši politiku, tak mu musí být jasné, že od ostudným přepadením Uřadu vlády zakukleným komandem policie pod velením Babišova chráněnce Šlachty a přičiněním Olomouckých státních zástupců se Česká republika změnila. Například dalšího ostudného odůvodnění osvobození policistu Komárka za nařčení policejního prezidenta z brutálního úniku informací . A takto by se dalo pokračovat. Policie je Babišem paralyzovaná. A armádním generálům se zacpou ústa nějakým miliardovým nákupem. Prostě nám nebude vládnout vláda ale Babiš se svými dlouhými prsty. Zase to bude jako za vlády komunistů , dnes miliardářů. Mráz nepřichází z Moskvy ale od českých voličů, kterým stačí mediální kabaret Babiše a Zemana. Nebo se pletu?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Nemec, nepletete se. je to ale možná horší, protože se čím dál více ukazuje, že Babiš si vytváří, stejně jako kdysi Adolf Hitler v Německu paralelní policejní strukury, své Schutzstaffel – SS a Sturmabteilung – SA (už dávno to organizuje bezpečnostní divize AGROFERTu z dobrovolníkůi z řad koblihožroutů z bezpečnostních složek státu. Je velmi pravděpodobné, že kauza Nagyová-Nečasová byla organizována právě odtud).

  • Admirál napsal:

   Nepletete.

   Přepadením Úřadu vlády zakukleným komandem si objednal Zeman a Babiš.

  • petrph napsal:

   Vidíte, a já mám opačný pocit. Že Šlachtova akce na vládě byla poslední šance, jak v této zemi začít dělat trochu pořádek. Ale vzhledem k tomu že se to pak stejně s pomocí příčinlivých soudců zahrabalo pod koberec (rozumějme tedy potrestání), tak z toho byla jen velká ostuda, a kdyby Nečas nezazmatkoval, mohl tady vládnout dál, až do voleb příští rok..
   To že později, když do něj všichni v téhle zemi kopali, šel dělat Šlachta pro Babiše, vidím až jako důsledek..

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Stále jedno jméno – Šlachta; a jeden kdo z toho má prospěch – Babiš-Bureš.

 4. Pamětník - bohužel napsal:

  Tak když teď už víme, jakým nebezpečím je celník Šlachta, zbývá zjistit skutečný důvod úžasné policejní reformy a poté i následný odchod Tuhého prezidenta. I on se zřejmě v akci namočil víc než bylo zdrávo, když měsíc před odstartováním „slučovací reformy“ na půdě poslanecké sněmovny oznámil, cituji: „Šlachta se musí řešit!“ Tak do toho vážení zasvěcení…

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Ale Šlachta už se nemusí řešit, už je vyřešen. Šlachtu vyřešil, k oboustranné spokojenosti, Šlachtově i Babišově, Babiš-Bureš

 5. Josef napsal:

  Traktorový odborník Šlachta byl neschopný šéf.Dokladem je lihová aféra a zásah na vládě .Je zajímavé,když tři poslance obvinili,že dostali trafiky – Šlachta dostal co?

 6. petrph napsal:

  Jistěže, to srovnání je správné. Taky – když se podíváme do toho odkazovaného článku, zjistíme že to Šlachtovi podepsala ministryně obrany „píárka“ Karla Šlechtová, proslulá zejména svými selfičky a svým čoklem. Která si patrně vůbec nebyla vědoma toho, že dělá něco protiprávního. A vzhledem, k tomu že jak stojí v závěru odkazu, „že by celou záležitost měla prověřit Generální inspekce bezpečnostních sborů, potažmo Vojenská policie“. Není vyloučeno, že se to řešit bude Stačí udání na příslušných místech, teď když to celé prasklo. A Šlechtová (která už není ministryní) si to může odskákat – minimálně v tom rozsahu jako Nagyová, aby jí pár let tahali po policajtech a po soudech…

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama