Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Skript s.r.o - Autobusová doprava, zdroj

Skrytá agenda rekonstrukce dálnice D1. Je zaměřena proti Rusku, dovozují konspirační weby

Ani s počátkem druhého měsíce prázdnin se situace na nejvytíženější české dálnici nelepší, výjimkou nejsou kvůli nehodám na rekonstruovaných částech D1 mnohakilometrové kolony. Drtivou většinu řidičů, kteří v nich popojíždějí, by ale asi překvapila konspirační teorie s touto dálnicí spojená.

Rekonstrukce klíčové západo – východní trasy má podle konspirátorů ve skutečnosti svou skrytou vojenskou agendu. Konkrétně je prý zaměřena hlavně proti Rusku.

Jak nedávno upozornil EU StratCom, součást Evropské služby pro vnější činnost zaměřená na odhalování a vyvracení dezinformací a propagandy, takto o opravách nejstarší české dálnice píší některé české konspirační a dezinformační weby.


MAPA ČESKÉ JUSTICE nová exkluzivní publikace HlídacíPes.org

Vztahy a vazby v českém soudnictví. Pro odborníky i laickou veřejnost


Kupříkladu dezinformační server Nová republika dovozuje, že „bourání mostů na D1 bylo od počátku podezřelé“ a burcuje, že „voliči mají právo vědět, zda byla dálniční síť ČR vybrána k provedení vojenského útoku – mise vzhledem ke své poloze na stát, či státy orientované na východ“.

Konvoje i letiště

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl na takový pohled na rekonstrukci D1 reagoval pobaveně:

„Pokud jde o přímé vojenské využití, je přirozené, když třeba na cestě do Pobaltí využívají dálnici vojenské konvoje. Ale nejde o nic jiného než o výstavbu nové dálnice na pozemku té původní, jen širší. V některých úsecích je „dé jednička“ až deset let za svou technickou životností.“

Faktem ovšem je, že úsek dálnice D1 u Měřína má už od roku 1977 status záložního letiště a s možností mimořádného využití pro start a přistávání vojenských letadel se počítá i při současné rekonstrukci.

Před rokem 1989 měřínskou dálnici tehdejší československá armáda skutečně dvakrát (v roce 1980 a 1985) jako letiště otestovala. Kvůli tomu byl úsek dálnice, i silnice v jeho okolí, kompletně uzavřen po dobu tří týdnů. To by dnes znamenalo totální kolaps dopravy v celém Česku.

ZDROJ: ŘSD

„Jde suverénně o nejvytíženější a klíčovou dálniční komunikaci nejen v České republice, ale i pro celou střední Evropu. Vytížení u Prahy a u Brna dosahují až 100 tisíc aut denně,“ podotýká mluvčí Rýdl.

Využití vybraných úseků dálnic jako možného záložního letiště je běžné i v zahraničí. Česko má vedle D1 v záloze i úsek silnice R46 u Vyškova.

Na rekonstrukci tříkilometrové části D1, jež může sloužit jako ranvej, proto ŘSD muselo akceptovat požadavky Ministerstva obrany.

ZDROJ: Facebook ŘSD/ Vojenský historický ústav

„Parametry jsme obdrželi od Ministerstva obrany, je tam daná nějaká šíře, délka, profil, odvodnění. Dokonce jsme dostali i zadání pokud jde o normovanou nosnost a kvalitu materiálů, ale ta se nijak zvlášť neliší od zbytku D1. Je tam i jiná konstrukce, chybí tam třeba ten tradiční střední dělící pás a existuje nějaký časový limit, během něhož by se měla tato část dálnice stihnout změnit na přistávací dráhu,“ říká Jiří Rýdl.

Nebezpečí ze Západu

Obavy z toho, že by dálnice mohla být zneužita k napadení nepřítelem, nejsou nijak nové. Byly vlastní i komunistickému Československu.

Někdejší šachový velmistr a po roce 1948 sportovní funkcionář ČSTV Luděk Pachman vzpomínal ve své knize na to, jak prosazoval v Praze pořádání olympijských her. V červnu 1967 předsednictvo ÚV KSČ jeho návrh schválilo a uložilo vládě realizaci.

„To ve mně vyvolalo řadu smělých plánů, co by se všechno mohlo dostat pod střechu: dálnice z Prahy do Řezna a na druhou stranu až do Košic (…),“ popisuje Pachman v knize „Jak to bylo, zpráva o činnosti šachového velmistra za období 1924 – 1972“ (knihu vydalo nakladatelství manželů Škvoreckých 68 publishers v Torontu roku 1974).

Právě v souvislosti se zamýšlenou výstavbou nové dálnice na jih, Praha – Řezno, na jejímž budování se podle plánů mělo finančně významně podílet tehdejší západní Německo, se s námitkami ozvalo ministerstvo národní obrany. „Dálnice prý byla v rozporu se zájmy bezpečnosti státu, poněvadž by z ní mohla startovat agresívní západoněmecká letadla k náletům na naše území. Napřed jsme myslel, že je to vtip, ale nebyl,“ vzpomínal Pachman.

Jako vtip znějí i dnešní úvahy českých konspiračních webů, že rekonstrukce D1 je vojenskou stavbou namířenou proti Moskvě. I v tomto případě to ale současní konspirátoři myslí podle všeho vážně.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

13 komentářů

 1. Šušmák napsal:

  PAN ROBERT BŘEŠŤAN BY MĚL SLEDOVAT I JINÉ ZDROJE, NEŽ ,, DEZINFORMAČNÍ,,. GENERÁL BEN HODGES ASI PŘED ROKEM JASNĚ ŘEKL, ŽE KOMUNIKAČNÍ SÍŤ V ČESKU JE NEDOSTATEČNÁ NA PŘEDPOKLÁDANÉ PŘESUNY SIL NATO.

  • Tomáš napsal:

   Bravo ŠUŠMÁKU. Děkujeme, že jste se nám představil. Tak….a teď se zase vraťte, odkud jste přišel.

   • Šušmák napsal:

    A NĚCO K PODSTATĚ VĚCI BYSTE NEVYPRODUKOVAL?

    • skeptik napsal:

     Já pana generála BENA HODGESE neznám, nikdy jsem s ním nemluvil, nikdy jsem ho neviděl. Mám jen dojem, že kdyby vámi zmiňovaný generál (pokud existuje) řekl, že asfalt je v České republice šedý až černý, budete to u vás v Rusku interpretovat jako příprava invaze na matičku Rus. Hovadin jsem totiž už od vás slyšel a četl velmi mnoho.

     • Šušmák napsal:

      MILÝ SKEPTIKU. GENERÁL BEN HODGES BYL VELITELEM SIL NATO V EVROPĚ. KDYŽ POCHYBUJETE O JEHO EXISTENCI, PAK JSTE TEN PRAVÝ SE K VĚCI VYJÁDŘIT. JÁ JSEM SE DO DISKUZE TADY ZAPOJIL POPRVÉ, TAK NEVÍM, CO JSTE ČETL.

 2. Petr366 napsal:

  No Břešťan necílí na informované čtenáře. Ten svým hoaxem jen podrývá důvěru ve sdělovací prostředky. Rusové cíleně produkovali jen střední tanky aby dopravní infrastruktura nebyla vhodná k průjezdu těžké západní techniky. Tam je rozdíl dvacet tun. To nebylo nikdy žádné tajemství.

  • Tomáš napsal:

   Jediný, kdo tu něco podrývá jste vy Petře366 a Šušmák. Takže klídek hošani.

   • Šušmák napsal:

    A VY, TOMÁŠI, NEUMÍTE, NEBO NEMÁTE CO ŘÍCT K PODSTATĚ VĚCI, TAK AKORÁT KADRUJETE TY, S JINÝM NÁZOREM, NEŽ KTERÝ SE LÍBÍ VAM. VY VLASTNÍ NÁZOR NEMÁTE?

 3. PP napsal:

  To nevím jestli si Rusové vybrali dobré téma, brojit proti dostavbě české dálniční sítě:))

 4. Petr Kaminsky napsal:

  1) Rikal ten general neco o presunech sil NATO ve smeru na Moskvu? Vzhledem k tomu, ze CR je clenem NATO, obcas se nejaky ten presun techniky odehraje, ne? 2) Zapad neprodukuje stredni tanky? Ale jinak si opravdu dost tezko predstavuju presun nejake tezke techniky na vetsi vzdalenost po silnicich/dalnicich. 3) A ted k tem letadlum. Uplne si to predstavuju. Nekde u Merina pristava na dalnici americky bombarder cestou do Moskvy. Zatimco pilot si krati volnou chvilku pitim kavy a zvykanim oblozene bagety u Shell-ky, obsluha mu u stojanu doplni palivo.

  • Šušmák napsal:

   NATO BUDE PŘESUN SVÝCH SIL PRES ČESKO DĚLAT ASI Z RAKOUSKA DO ŠVÉDSKA. KDYŽ SE NASOUVAJÍ DO POBALTÍ K ,, POSÍLENÍ VYCHODNIHO KRIDLA ALIANCE,, TAK SE SAMOZŘEJMĚ OD MOSKVY VZDALUJÍ, ŽE?

   • Tomáš napsal:

    Šušmáku, přečetl jsem si několik článků o generálu Benu Hodgesovi a je mi jasné, proč mluvíte, jak mluvíte. 1) neprezentujte nám tady zprávy z webu Sputnik a podobných idiotských webů, kde právě píší nesmysly o dálnicích apod. 2) dokonce pár článků na Novinkách během několika měsíců si skoro odporuje. 3) zkuste čerpat někde jinde, než nás tady budete obtěžovat svými přechytralými závěry. Stojí to trochu úsilí a zdravého rozumu. Podle mě vám obojí chybí.

    • Šušmák napsal:

     PANE TOMÁŠI, CHÁPU, ŽE NA VAŠE ZNALOSTI A ZÁVĚRY NEMÁM. ZKUSTE SI NA Aktuálně.cz NAJÍT ROZHOVOR S GEN. HODGESEM, KTERÝ S NIM 5. DUBNA 2018 VEDL DANIEL ANÝŽ. (Kdybyste nevěděl, kdo je Daniel Anýž, najdete to ve vyhledávači). JA NEČERPÁM ZE ,,SPUTNIKU,, TAM CHODÍTE VY, ABYSTE PAK MOHL PRUDIT, I KDYŽ O VĚCI NIC NEVÍTE.

Přidávání komentářů není povoleno