Signatář smlouvy o partnerství mezi Prahou a Tchaj-pejí čelí podezření z korupce
Zakladatel Tchajwanské lidové strany a bývalý starosta Tchaj-peje Kche Wen-če čelí podezření z rozsáhlé korupce. Problémy v jeho straně by mohly změnit poměr sil v tchajwanském parlamentu.
Kche Wen-če, zakladatel a bývalý předseda Tchajwanské lidové strany (TPP), neúspěšný kandidát v lednových prezidentských volbách a starosta Tchaj-peje v letech 2014–2022, byl minulý týden zadržen kvůli podezření z několika případů korupce. Policie jej záhy propustila pro nedostatek důkazů, vyšetřování tohoto politika, jeho strany i spolustraníků, včetně poslankyně Chuang Šan-šan, však nadále pokračuje.
V reakci na vznesená obvinění se Kche Wen-če dočasně vzdal předsednictví a v současnosti nezastává žádný veřejný úřad. Osm z jeho stranických kolegů však nadále drží poslanecký mandát v Legislativním dvoře (jednokomorovém parlamentu), kde představují důležitého spojence strany Kuomintang (KMT).
Ta má téměř stejný počet křesel jako její hlavní politický rival Demokratická pokroková strana (DPP). Právě těchto osm poslanců a poslankyň za stranu TPP tak pomáhá s prosazením a implementací kontroverzních opatření, která se snaží posílit v tchajwanském poloprezidentském systému moc parlamentu na úkor exekutivy.
Autorkou textu je Simona Fantová. Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, se kterým HlídacíPes.org spolupracuje.
Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování je však budoucnost strany TPP nejistá. Pokud se strana dostane do potíží, Kuomintang by mohl přijít o zásadního spojence v Legislativním dvoře a ztratit tak možnost nadále prosazovat reformy směřující k upevnění jeho moci.
Z lékaře bojovníkem proti korupci
Kche Wen-če, původním povoláním lékař a profesor transplantační chirurgie, do politiky vstoupil roku 2014, kdy byl zvolen starostou Tchaj-peje. Kandidoval jako nestraník, názorově byl však spřízněný s Demokratickou pokrokovou stranou (tehdy opoziční). Upoutal na sebe pozornost výraznou kampaní, v níž se stavěl do role nekompromisního bojovníka proti korupci.
Její součástí byl i bizarní hudební videoklip k písni Do the Right Things (Dělat správné věci), natočený ve spolupráci s tchajwanským rapperem Chunyanem. Ve svém druhém funkčním období v lednu 2020 navštívil Prahu a spolu s tehdejším primátorem Zdeňkem Hřibem podepsal smlouvu o partnerství mezi Prahou a Tchaj-pejí. Ta představovala důležitý milník při změně orientace české politiky z nekritické orientace na ČLR k postupnému sbližování s Tchaj-wanem.
Roku 2019 založil Tchajwanskou lidovou stranu (TPP). Její program nebyl zprvu zcela jasný, Kche ji představoval jako „třetí sílu“ s cílem narušit dosavadní fungování politického systému na Tchaj-wanu, v němž se u moci střídá KMT s DPP. Postupně se však TPP začala profilovat jako populistická strana blízká Kuomintangu. Zároveň TPP kritizovala domnělou (i skutečnou) korupci politiků celého spektra tchajwanské politiky.
Kche Wen-če za svou stranu kandidoval v lednových prezidentských volbách. Ty vyhrál kandidát za DPP Laj Čching-te, Kche Wen-če skončil na třetím místě. Ve volbách do Legislativního dvora, které se konaly ve stejném datu, nicméně jeho strana získala osm mandátů. Jelikož KMT získala mandátů 52 a DPP 51 (přičemž šest míst v parlamentu náleží zástupcům původních obyvatel), je osm hlasů poslanců za TPP klíčových pro získání většiny v Legislativním dvoře.
Podpora kontroverzních zákonů a reforem
Kuomintang s významnou podporou poslanců za TPP prosadil v poněkud netransparentním procesu nový kompetenční zákon. Ten umožňuje poslancům jmenovat kontrolní komise, které mohou předvolat kohokoli z vlády i nevládního sektoru k podání vysvětlení jakékoli jejich aktivity. Pokud by daný subjekt nespolupracoval, hrozí mu vysoké pokuty i vězení.
Zákon také umožňuje zveřejňovat i utajované informace, což představuje riziko pro národní bezpečnost. Zároveň nepočítá s přítomností právníků u výslechů a nepřipouští opravné prostředky.
Několik kontrolních komisí již v Legislativním dvoře vzniklo. Hned první vyšetřovala soukromou nezávislou televizi pro údajnou podporu strany DPP. Prezident zákon napadl u ústavního soudu, jenž vydá rozhodnutí do konce kalendářního roku.
Poslanci KMT a TPP však mezitím začali volat po reformě samotného ústavního soudu. Podle ní by k vynesení rozsudků byla potřeba většina z patnácti soudců namísto dosavadních tří či čtyř. Příští rok však sedmi soudcům končí mandát, tato změna by tak mohla ústavní soud ochromit.
Manipulace s pozemky i financemi
Mezitím však orgány činné v trestním řízení začaly vyšetřovat aktivity Kche Wen-čeho i jeho strany. Obviňují jej z manipulací s veřejnými pozemky v Tchaj-peji v době, kdy byl starostou. V jednom případě z roku 2019 měl například rozšířit poměr podlahové plochy vůči pozemku nákupního centra společnosti Core Pacific Group na více než dvojnásobek, díky čemuž si tato společnost měla vydělat o 40 miliard tchajwanských dolarů ročně více než předtím.
Další obvinění se týkají machinací s finančními prostředky strany TPP. Kche Wen-če za svou stranu kandidoval v lednových prezidentských volbách, členové jeho strany se ucházeli o mandáty v parlamentních volbách konaných ve stejném datu, strana TPP přesto v nákladech na kampaň vykázala čistou nulu (KMT pro srovnání vykázala přes 23 milionů tchajwanských dolarů a DPP více než 63 milionů).
Kche Wen-če byl minulý týden nakrátko zadržen ve vyšetřovací vazbě. Po 72 hodinách byl propuštěn pro nedostatek důkazů, vyšetřování však nadále pokračuje a mezi podezřelými figuruje i poslankyně za TPP Chuang Šan-Šan, která má nyní zákaz opustit Tchaj-wan.
Tchajwanská vláda se po lednových volbách nachází v poněkud svízelné situaci. Exekutivní moc, včetně prezidentského křesla, ovládá Demokratická pokroková strana, v legislativě má však mírnou přesilu opoziční Kuomintang podporovaný Tchajwanskou lidovou stranou. Obě tyto složky moci si však mohou navzájem blokovat svá rozhodnutí a jsou na sobě závislé.
KMT se snaží tento systém změnit a část pravomocí převést na legislativu, čímž by posílil svou pozici. K těmto změnám však v Legislativním dvoře potřebuje podporu poslanců Tchajwanské lidové strany, jejíž budoucnost je nyní značně nejistá.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)