Severokorejská jaderná pauza je možná z nouze ctnost. Kimovy nálože poškodily klíčovou horu

Napsal/a Sinopsis 26. dubna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Nedávné oznámení severokorejského vůdce Kim Čong-una, že KLDR zastavuje jaderné a raketové testy a uzavře jadernou střelnici na severu země, může mít úplně jiné příčiny než snahu o mír. Severokorejský jaderný program se totiž přinejmenším částečně zhroutil – a to doslova.

Loni v září přinesla světová média zprávu, že severokorejský jaderný test pohnul horou, v jejímž nitru se bomby dlouhodobě odpalovaly. Nikdo tehdy netušil, že se ve skutečnosti kus hory sesul docela.

Podle informací serveru South China Morning Post se v hoře Mantapsan vytvořil „komín“ o průměru 200 metrů, kterým může unikat radioaktivní prach.

Co věděla Čína?

Předchozí čtyři jaderné pokusy hora přežila, ale zdá se, že zkouška termonukleární pumy o síle 100 kilotun (5x silnější než bomba svrhnutá na Nagasaki) doslova vypařila kusy kamene.

První spekulace o problémech na Mantapsanu se začaly objevovat už dva týdny po jaderné zkoušce, když se hlavní severokorejský geolog vydal do Institutu věd o Zemi při Čínské akademii věd. Dva dny nato KLDR oznámila, že už nebude pokračovat v pozemních jaderných testech. Čína tak dost možná věděla o severokorejském jaderném programu a jeho problémech více než připouští.

Čínští vědci zatím nezaznamenali anomální nárůst radioaktivity (ačkoliv dva dny po jaderném testu zaregistrovalo město Si’an, vzdálené 2000 km, zvýšenou hladinu radioizotopu jódu-129), ale situaci bez přestání monitorují.

Kromě tří slabších zemětřesení by mohl zářijový odpal způsobit také erupci sopky Čchang-paj-šan, kterou prochází hranice mezi KLDR a Čínou.

Kim a ústupky? Jen když musí

Dá se předpokládat, že kolaps jaderné střelnice může stát za překvapivým obratem v Kimově politice. Prohlášení o ukončení jaderného programu by ve světle těchto faktů mohlo představovat klasickou z nouze ctnost a ne jen pouhý trik na amerického prezidenta Donalda Trumpa, jak se domnívali mnozí pozorovatelé.logo

Severokorejci ale mohou kdykoliv vybudovat střelnici novou. Podle čínského vědce představujícího se jako Chu je potenciálních lokalit několik a měli bychom sledovat, zda na nich nedochází k podezřelým aktivitám. Přesto zasadil sesun pokusné hory, především s ohledem na tíživou ekonomickou situaci v zemi, zásadní ránu vývoji jaderných zbraní v KLDR.

Tato informace by každopádně mohla znevýhodnit Kimovu pozici ve vyjednávání s Trumpovou administrativou. Přerušení pokusů nepředstavuje žádný ústupek; jeho jaderný program doslova zkolaboval.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)