Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Den vítězství (9. května) a fronta na oslavu na Velvyslanectví Ruské federace. FOTO: Dan Materna / MAFRA / Profimedia
,

Senátoři vládě: Snižte počet pracovníků ruské ambasády na jednoho

Senátoři si na dnešní jednání výboru pro bezpečnost pozvali ředitele BIS Michala Koudelku, ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiřího Mazánka a policejního prezidenta Jana Švejdara. Nyní chtějí vyzvat vládu, aby incident ve Vrběticích navrhla k projednání Radě bezpečnosti OSN a aby snížila počet pracovníků ZÚ Ruské federace v Praze na jednoho.

Senátoři z výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost označili vyhoštění dvaceti diplomatů českého zastupitelského úřadu v Moskvě, včetně zástupce velvyslance, za eskalaci napětí. Zatímco česká strana vyhostila 18 pracovníků zastupitelského úřadu Ruské federace, jež označila za prokazatelné pracovníky ruských tajných služeb, Kreml reagoval kratší lhůtou na opuštění země pro české diplomaty a vyhostil vyšší počet lidí i vyšších diplomatických „šarží“.

Ministr vnitra zahraničí Jan Hamáček dnes připustil, že jej taková odezva překvapila, byť reciproční opatření česká strana předpokládala.

Jak Česká republika, tak Rusko pro své vyhoštěné diplomaty a jejich rodinné příslušníky dnes vyslaly letecké speciály.

Senátoři chtějí vyzvat vládu, aby „neprodleně vypověděla Smlouvu mezi ČR a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci“ a „neoslovovala žádným způsobem aktéry z Ruské federace v souvislosti s přípravou stavby jaderné elektrárny nebo jiných prvků kritické infrastruktury“.

Vláda by podle senátorů také měla seznámila veřejnost se všemi informacemi o útoku ve Vrběticích, které nepodléhají režimu utajení. Mimo jiné proto, aby se tím v maximální míře zabránilo šíření dezinformací.

Jak upozornila společnosti Semantic Visions, která strojově sleduje obsah a sentiment publikovaných textů takřka po celém světě, česká dezinformační scéna se nyní velmi rychle z témat spojených s covidem přeorientovala na téma Ruska a akce GRU. Už v sobotu 18.4. téma trojnásobně překonalo (v poměru 69:19) počet článků publikovaných na těchto webech k tématu covid-19.

ZDROJ: se svolením Semantic Visions

Snahou omezit dezinformace argumentuje i Andrej Babiš, který už o víkendu prohlásil, že by rád zprávu BIS k okolnostem výbuchu ve Vrběticích odtajnil, aby si lidé mohli o událostech „udělat obraz“.

Právě o podílu ruských špionů na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 vláda dnes jedná.

Zítra má o věci jednat například i sněmovní branný výbor i Stálá komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství. Mezi pozvanými jsou Jan Hamáček, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), ředitelé BIS Koudelka a Vojenského zpravodajství Jan Beroun a ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Dá se předpokládat, že tématem se bude odpoledne zabývat i sněmovna jako celek.

Prezident Miloš Zeman se hodlá vyjádřit až v neděli.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

14 komentářů

 1. Alfons Mucha napsal:

  Za přijatelnou reakci je považována vždy jen určitá míra eskalace. A my bychom si měli rozmyslet, ve kterých oblastech se nám vyplatí eskalovat, a ve kterých ne.

  Vyhostit 139 zaměstnanců je v diplomatické řeči nevídaně drsný krok, ale za rok to nikdo nepozná. Raději Rusům řekněme, ať v průběhu jednoho roku sníží počet zaměstnanců ze 140 na 120. Způsobí to menší míru eskalace, ale dlouhodobě to způsobí větší rozdíl.

  Podobně jsme měli ukrajovat počet Ruských diplomatů v kauzách jako byl Skripal.

 2. Alfons Mucha napsal:

  Skutečným signálem bude teprve to, zda se velikost Ruské ambasády vrátí na původní velikost.

 3. petrph napsal:

  Tedy, nechci být falešným prorokem, ale vypadá to, že tahle kampaň vlády končí velice rychle, jako plácnutí do vody.
  Vyjádření z úvodu zmíněného setkání senátorů se zástupci bezpečnostních složek /senátor Láska/: „..Jednání bylo v utajeném režimu, proto nemohu psát o tom, co nám pozvaní pánové řekli.“ Dá se očekávat podobný výstup i ze zítřejších jednání výboru parlamentu .
  Jak již bylo publikováno během dne, tak pan ministr Hamáček nedojednal na jednání ministrů EU ani jednotnou podporu EU vůči Rusku. A všechno toto ještě dokázal přetrumfnout ve večerním vyjádření pan premiér Babiš, pozoruhodným sdělením že prý „tento útok nebyl aktem státního terorismu, ale útok na zboží bulharského obchodníka.“ A jako result toho, že vlastně policejní vyšetřování ještě pokračuje, takže nelze zveřejnit podrobnosti.
  Rusové se musí chechtat, a pan Zeman, který si moudře ponechal týden, než se vyjádří, taky.
  Neboli, berme to jako axiom.., totiž že tahle vláda je tak neschopná, chaotická a nedůvěryhodná. že jí nelze věřit, ani když veřejně vyhlásí, že na nás zaútočili Rusáci…I kdyby to třeba byla pravda…

 4. Tomas napsal:

  Je to podivná situace, když Senát PČR vydává výzvy, které nejsou konciliantni, jak by řádný občan očekával od této komory parlamentu. Je možné snížit ruskou ambasádu a českou na minimum. Kdo za takovou suverenitu v cizích zájmech tvrdé zaplatí bude český občan, bude to v cenách energii a potravin, tedy snížení životní úrovně obyvatel a možná i v eskalaci vojenských operaci, které nemusí vyústit ve válku a budou nějakou formou. Samozřejmě, že Rusko má své mocenské zájmy v nekterych zemích, obdobně mají takové zájmy USA a Čína. Destabilizace Ruska stejně jako destabilizace VB jsou nepříznivé jevy,které nejsou mírové. Konečně cíle oslabení státu a jeho rozpad to jsou projevy hybridních valek, to se stalo v závěru XXstoleti v mnoha státech Evropy, ČSR nevyjímaje. Evropa se musí těmto tendenci m vyhnout, copak Nord Stream2 je válečný projekt. Jeden trend je jistý USA se blíží jihoamerickym statum a Čína může získat Sibir, XXI století bude stoletím Číny, minule bylo USA. Co bude s Evropou je otevřené.

  • Dr. B napsal:

   No já bych to neviděl tak černě. Víte, jak to chodí v diplomacii. Kluci se navenek durdí, předhánějí se ve výhružkách, prostě si poměřují pindíky jako děti na pískovišti, ale už nyní vymýšlí, jak se pak zase domluví. Protože kšeft je kšeft a již od dob páně Klause víme, že špinavé peníze neexistují. A také se podle toho chováme. Stejně jako ti rusáci. Takže když víme, že rusáci žijí, co se mezinárodního obchodu týká, převážně z plundrování svých nerostných surovin a z kšeftování se zbraněmi, není především v jejich zájmu odstřihnout dodávky plynu či ropy do Evropy. To by jim HDP sakra rychle spadlo a molodci by měli zpátky bídu jako za sovětských dob.
   Na druhou stranu pokud byste měl mít pravdu, pak bych i za cenu jistého nepohodlí (dejme tomu, že například v podobě zdražení) rozhodně nenechal ty ruský darebáky nadále se tady rozlejzat. Protože z historie víme, že kde se rusák rozleze, odsud už ho nedostanete. To budu raději žít v drahé Evropě, než v levném Rusku. Prodat svojí suverenitu a svobodu za kus žvance opravdu není mou touhou.
   Na závěr, vyhoštění všech diplomatů je nejspíš hloupost, ale snížit jejich stavy na ambasádě na nějaké přijatelné počty se mělo udělat již dávno. Zvlášť když dávno víme, co tady všichni ti „zaměstnanci“ dělají. Jak se snaží rozeštvat Evropu. Kam Rus šlápne, tam 100 let tráva neroste, tak ať nám už tady moc neťapkají, kazisvěti 😉

  • M napsal:

   V Petrohradě slunce svítí nebo už vás přestěhovali jinam?

   – Zpráva senátu musí být smířlivá, aha. (https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/konciliantni)
   – Cena potravin z Ruska. Jako by tu nějaké byly, aha sakra, ta ruská vodka.
   – Ruska má mocenské zájmy jako USA. Nj, ale USA nám zatím nevyhodili muniční sklad. Ani nevraždí bývalé agenty všude po světě 🙂
   – Destabilizace a trendy pindy nedávají smysl, možná lepší slovník příště. Nebo zatřást hlavu, těžko číct.

 5. nemec napsal:

  Někdy, nebo často se vyčítá, našim předkům , že jsme se nebránili okupaci hitlerovského Německa. Dnes máme možnost jejich chybu napravit a můžeme se bránit Putinovskému Rusku. Také našim okupantům a být svobodný , hrdý národ. Na který budou naše děti hrdé. Chce to jen odvahu . S kolaboranty si poradíme. Naštěstí mají svoje strany kde jsou všichni pohromadě. Můžete si dosadit značky.

  • virus napsal:

   Jak vy jste tu za té ruské “ okupace “ trpěl, vždyť jsme měli vyšší životní úroveň než ten “ okupant “ !

  • petrph napsal:

   Bohužel, bližším pohledem do historie zjistíme, že tehdy, v roce 1938 byla ochota Čechů , mnohem mnohem větší než dnes . Ještě pár týdnů před Mnichovem byla vyhlášená mobilizace, chlapi opustili práci a rodiny, a stáli na hranicích s puškou v ruce a čekali na Němce, jestli zaútočí. Vyhlásit takový požadavek vláda dnes, tak většinu lidí chytne psotník, vždyť přece „myNATO máme, tak ať se stará“..

   Ovšem na konci se to „nějak politicky zašmodrchalo a když Beneš podepsal, tak už proti tomu národ ani masově neprotestoval, dokonce se ani nesešel parlament.
   Tudíž – z tohoto pohledu, na projevy hrdinství proti Rusům je ještě příliš brzo – než budou stát, abych použil jiný historický termín „ante portas“..(nebo příliš pozdě, pokud se něco mělo líp bránit, tak před 7 lety)…

 6. virus napsal:

  Spíš by se měl zrušit Senát !

  • Jirka napsal:

   Tak toto je přesně trefený názor!!!!!!! Zrušit Senát a probrat ty tisíce zbytečných úředníků nejen v PS ale i v nižší politice!!!

 7. wenkovan napsal:

  Je to šance vyhrát nad Ruskem – když vyhostíme všechny zaměstnance ruské ambasády, nemohou nás Rusové trumfnout, protože my jich v Moskvě zdaleka tolik nemáme – a tak vyhrajeme!

 8. A. S. Pergill napsal:

  Při obrovském počtu zde trvale žijících Rusů je to pitomost. je třeba si uvědomit, že každý Rus (Ruska) žijící nějaký čas v demokratických poměrech (= u nás) je pro nastolení demokracie v Rusku důležitější než tisíc Navalnych.

 9. Jirka napsal:

  Tak toto je přesně trefený názor!!!!!!! Zrušit Senát a probrat ty tisíce zbytečných úředníků nejen v PS ale i v nižší politice!!!

Přidávání komentářů není povoleno