Selhání vlády: kritický nedostatek respirátorů a ochranných pomůcek. „Za pár týdnů bude líp,“ říká ministr

Napsal/a Robert Břešťan 14. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO V lékárně na pražském Břevnově stojí za pultem magistra s obyčejnou rouškou přes ústa a nos. „Lepší něco než nic, jiné pro sebe nemáme,“ říká. Nedostatečné zásobení funkčními respirátory a dalším lékařským vybavením pro zdravotníky v první linii, ale například i pro personál pečovatelských domů, je zjevným selháním vlády.

Podle informací HlídacíPes.org ze zdrojů blízkých vládě, už koncem prosince, v době, kdy se koronavirus objevil ve městě Wu-chan v centrální Číně, Bezpečnostní informační služba informovala vládu o nedostatcích v Státních hmotných rezervách a konkrétně o nedostatečném počtu ochranných pomůcek. Na oficiální dotaz redakce, zda BIS skutečně takové varování vládě adresovala, však mluvčí Ladislav Šticha reagoval odmítavě: „Vaše informace není pravdivá.”

Faktem je, že vedení Státních hmotných rezerv až na konci února zveřejnilo, že má v plánu koupit 200 tisíc respirátorů. V polovině března ale Bezpečnostní rada státu rozhodla, že před touto zakázkou dostane přednost „okamžitá distribuce“.

V terénu však nezbytné pomůcky citelně chybějí. „Máme jeden jediný respirátor s potřebným protivirovým filtrem. Jeden na celé naše oddělení,“ říká pod příslibem anonymity zdravotní sestra plicního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Před virovým onemocněním účinně chrání jen respirátory s filtrem typu FFP3.

Podobné informace se scházejí i z dalších nemocnic z různých koutů republiky. Na ranní tiskové konferenci vlády Andrej Babiš sice tvrdil, že roušek a respirátorů je dostatek, odpoledne však ministr zdravotnictví Adam Vojtěch připustil, že těchto ochranných pomůcek „chybí až milion“.

„Je velmi těžké říci, kolik chybí respirátorů. Poptávka je v rámci milionu respirátorů… Ve zdravotnictví chybí v řádech stovek tisíc, možná až milion, respirátorů. V noci jsme rozvezli asi 50 tisíc pomůcek,” řekl Vojtěch ve vysílání Radiožurnálu.

Zlepší se to. Pevně věřím…

Na tiskových konferencích a mediálních vystoupeních premiér Andrej Babiš, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a další členové vlády doposud pravidelně opakovali, že „respirátory budou“.

„Pevně věřím v to, že situace se postupně zlepší v následujících třech týdnech. Prioritu mají infekční kliniky a podobně, tam musíme zajistit, že budou mít rychle respirátory a další ochranné pomůcky,“ říkal koncem týdne ministr Vojtěch.

Na dodávky respirátorů a ochranných pomůcek stále marně čekají i v krajích, které by měly zajišťovat jejich další distribuci. Ukazuje to například web Ústeckého kraje s lapidárním sdělením: čekáme na závoz od Ministerstva zdravotnictví.

„Do 13. hodiny dne 13. března 2020 nebyl Ústeckému kraji Ministerstvem zdravotnictví oficiálně oznámen ani počet ani čas dodání,” stojí v tiskové zprávě kraje. 

V Poslanecké sněmovně před  měsícem a půl, 28. ledna, ministr Vojtěch přesvědčoval poslance, že s rouškami v případě potřeby žádný problém nebude.

„Prověřoval jsem u dodavatelů roušek, že jich bude dostatek, že se připravuje další dodávka 25 tisíc roušek, a jeden český výrobce jich má v tuto chvíli celkově milion na skladě, takže roušky skutečně budou. Možná byl jeden den výpadku, kdy byl nějaký run na lékárny v některých částech, ale jinak by s rouškami žádný zásadní problém být neměl,“ řekl ministr.

Řada lidí se na rozdíl od státu stihla předzásobit protivirovými respirátory mnohem dřív než vláda na šíření koronaviru ve světě a následně i v Česku vůbec začala reagovat.

Někteří z nich respirátory zkoušeli draze prodávat přes internet, jiní je naopak později zdarma poskytli lékařům. Takto například zdravotní sestry přes Twitter děkovaly právníkovi Petru Němcovi:

Podle údajů výrobců a obchodníků respirátory na skladech jsou, je však problém s jejich dodávkami do konkrétních zařízení. Podle nařízení Ministerstva zdravotnictví má totiž nyní naprostou kontrolu nad distribucí výhradně stát, ten ji ale nedokáže plošně zajistit.

Každý, kdo kašle, je podezřelý

„Lékaři nutně potřebují ochranné pomůcky, stát to neumí zajistit. Ke každému pacientovi s kašlem musíme přistupovat, jako kdyby byl nakažený. Terénní lékaři nemají skoro nic, řada z nás nemá ani běžné roušky, je problém i s dezinfekcí,“ řekl pro DVTV předseda České lékařské komory Milan Kubek.

Stát, prostřednictvím pracovníků Finančních úřadů, začal místo koordinace a účinné distribuce kontrolovat výrobce a distributory respirátorů. Jiří Kůs, šéf Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, se podivuje nad tím, že je na podobné akce v této situaci čas.

„Stát v tuto chvíli úplně odřízl soukromé nemocnice, ordinace nebo třeba neziskové organizace. I když si u nás zboží objednaly a zaplatily už třeba koncem ledna, teď jim ho nesmíme dodat,“ řekl Kůs pro server Seznam Zprávy. Objednávky musel stornovat i v případě, že si ochranné pomůcky původně objednaly laboratoře a další zdravotnické provozy.

„Nanorespirátor FFP3 mohu jako distributor dodat třeba puncovnímu úřadu, ale nemohu ho dodat praktickému lékaři, co si ho už koncem ledna u nás zaplatil. Můžete mi to někdo vysvětlit?“ ptá se Kůs na svém twitterovém účtu s poukazem na seznam „organizačních složek státu“.

Navzdory naprostému nedostatku roušek a respirátorů náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula varoval, že by vláda mohla lidem nařídit povinné používání roušek.

Lékárny po celém Česku mají už několik týdnů na dveřích vylepenou informaci, že roušky (natož respirátory) nejsou. Kdy a zda se tento stav zlepší není jisté. Podle Prymuly bude „do dvou týdnů k dispozici deset milionů roušek.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)