Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Petr Hloušek / Borgis / Profimedia,

Selhání vlády: kritický nedostatek respirátorů a ochranných pomůcek. „Za pár týdnů bude líp,“ říká ministr

AKTUALIZOVÁNO V lékárně na pražském Břevnově stojí za pultem magistra s obyčejnou rouškou přes ústa a nos. „Lepší něco než nic, jiné pro sebe nemáme,“ říká. Nedostatečné zásobení funkčními respirátory a dalším lékařským vybavením pro zdravotníky v první linii, ale například i pro personál pečovatelských domů, je zjevným selháním vlády.

Podle informací HlídacíPes.org ze zdrojů blízkých vládě, už koncem prosince, v době, kdy se koronavirus objevil ve městě Wu-chan v centrální Číně, Bezpečnostní informační služba informovala vládu o nedostatcích v Státních hmotných rezervách a konkrétně o nedostatečném počtu ochranných pomůcek. Na oficiální dotaz redakce, zda BIS skutečně takové varování vládě adresovala, však mluvčí Ladislav Šticha reagoval odmítavě: „Vaše informace není pravdivá.”

Faktem je, že vedení Státních hmotných rezerv až na konci února zveřejnilo, že má v plánu koupit 200 tisíc respirátorů. V polovině března ale Bezpečnostní rada státu rozhodla, že před touto zakázkou dostane přednost „okamžitá distribuce“.

V terénu však nezbytné pomůcky citelně chybějí. „Máme jeden jediný respirátor s potřebným protivirovým filtrem. Jeden na celé naše oddělení,“ říká pod příslibem anonymity zdravotní sestra plicního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Před virovým onemocněním účinně chrání jen respirátory s filtrem typu FFP3.

Podobné informace se scházejí i z dalších nemocnic z různých koutů republiky. Na ranní tiskové konferenci vlády Andrej Babiš sice tvrdil, že roušek a respirátorů je dostatek, odpoledne však ministr zdravotnictví Adam Vojtěch připustil, že těchto ochranných pomůcek „chybí až milion“.

„Je velmi těžké říci, kolik chybí respirátorů. Poptávka je v rámci milionu respirátorů… Ve zdravotnictví chybí v řádech stovek tisíc, možná až milion, respirátorů. V noci jsme rozvezli asi 50 tisíc pomůcek,” řekl Vojtěch ve vysílání Radiožurnálu.

Zlepší se to. Pevně věřím…

Na tiskových konferencích a mediálních vystoupeních premiér Andrej Babiš, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a další členové vlády doposud pravidelně opakovali, že „respirátory budou“.

„Pevně věřím v to, že situace se postupně zlepší v následujících třech týdnech. Prioritu mají infekční kliniky a podobně, tam musíme zajistit, že budou mít rychle respirátory a další ochranné pomůcky,“ říkal koncem týdne ministr Vojtěch.

Na dodávky respirátorů a ochranných pomůcek stále marně čekají i v krajích, které by měly zajišťovat jejich další distribuci. Ukazuje to například web Ústeckého kraje s lapidárním sdělením: čekáme na závoz od Ministerstva zdravotnictví.

„Do 13. hodiny dne 13. března 2020 nebyl Ústeckému kraji Ministerstvem zdravotnictví oficiálně oznámen ani počet ani čas dodání,” stojí v tiskové zprávě kraje. 

V Poslanecké sněmovně před  měsícem a půl, 28. ledna, ministr Vojtěch přesvědčoval poslance, že s rouškami v případě potřeby žádný problém nebude.

„Prověřoval jsem u dodavatelů roušek, že jich bude dostatek, že se připravuje další dodávka 25 tisíc roušek, a jeden český výrobce jich má v tuto chvíli celkově milion na skladě, takže roušky skutečně budou. Možná byl jeden den výpadku, kdy byl nějaký run na lékárny v některých částech, ale jinak by s rouškami žádný zásadní problém být neměl,“ řekl ministr.

Řada lidí se na rozdíl od státu stihla předzásobit protivirovými respirátory mnohem dřív než vláda na šíření koronaviru ve světě a následně i v Česku vůbec začala reagovat.

Někteří z nich respirátory zkoušeli draze prodávat přes internet, jiní je naopak později zdarma poskytli lékařům. Takto například zdravotní sestry přes Twitter děkovaly právníkovi Petru Němcovi:

Podle údajů výrobců a obchodníků respirátory na skladech jsou, je však problém s jejich dodávkami do konkrétních zařízení. Podle nařízení Ministerstva zdravotnictví má totiž nyní naprostou kontrolu nad distribucí výhradně stát, ten ji ale nedokáže plošně zajistit.

Každý, kdo kašle, je podezřelý

„Lékaři nutně potřebují ochranné pomůcky, stát to neumí zajistit. Ke každému pacientovi s kašlem musíme přistupovat, jako kdyby byl nakažený. Terénní lékaři nemají skoro nic, řada z nás nemá ani běžné roušky, je problém i s dezinfekcí,“ řekl pro DVTV předseda České lékařské komory Milan Kubek.

Stát, prostřednictvím pracovníků Finančních úřadů, začal místo koordinace a účinné distribuce kontrolovat výrobce a distributory respirátorů. Jiří Kůs, šéf Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, se podivuje nad tím, že je na podobné akce v této situaci čas.

„Stát v tuto chvíli úplně odřízl soukromé nemocnice, ordinace nebo třeba neziskové organizace. I když si u nás zboží objednaly a zaplatily už třeba koncem ledna, teď jim ho nesmíme dodat,“ řekl Kůs pro server Seznam Zprávy. Objednávky musel stornovat i v případě, že si ochranné pomůcky původně objednaly laboratoře a další zdravotnické provozy.

„Nanorespirátor FFP3 mohu jako distributor dodat třeba puncovnímu úřadu, ale nemohu ho dodat praktickému lékaři, co si ho už koncem ledna u nás zaplatil. Můžete mi to někdo vysvětlit?“ ptá se Kůs na svém twitterovém účtu s poukazem na seznam „organizačních složek státu“.

Navzdory naprostému nedostatku roušek a respirátorů náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula varoval, že by vláda mohla lidem nařídit povinné používání roušek.

Lékárny po celém Česku mají už několik týdnů na dveřích vylepenou informaci, že roušky (natož respirátory) nejsou. Kdy a zda se tento stav zlepší není jisté. Podle Prymuly bude „do dvou týdnů k dispozici deset milionů roušek.“

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

43 komentářů

 1. martin napsal:

  na patek 13.3, se babis s vojtechem mnohokrat dusovali, ze dodaj 60tis respiratoru.
  místo toho jsme se v sobotu rano dockali zakazu hospod a az na výjimky všech obchodu.
  vláda obchazi vyhlaseni krizoveho stavu zrejme proto, ze by tomu velel ministr vnitra, tedy hamacek a ne babis.
  zacinam mit obavu, jestli se neopakuje unor 1948

  • Přesné! napsal:

   To je tak přesný komentář!!! Já to tvrdím od začátku. A od začátku jsem přesvědčená, že téhle situace chtějí zneužít jen k získání absolutních informací o nás všech, abychom potom všichni žili v neskutečné atmosféře strachu a paniky a „nic si nedovolovali“. Nad vodou mě drží jediný fakt: Zaplať pánbůh, že jsme v EU!

  • Tondach napsal:

   Tak to je. Přitom podle zákona v případě ohrožení republiky zevnitř, velí krizovému štábu ministr vnitra a v případ ohrožení zvenčí mnistr obrany….a Babiš tam nasadí náměstka ministra zdravotnictví?

   • Martin23 napsal:

    Máte v tom trochu hokej. Zemi řídí vláda v čele s premiérem a stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnsoti je Bezpečnostní rada státu, které předsedá premiér. V době nouzového stavu přechází na ministerstvo vnitra určité kompetence na úkor ostatních ministerstev, V případě vzniku krizového stavu može být ustaven krizový štáb, který pracuje pro vládu a jsou v něm odborníci. Takový štáb může vést ministr vnitra, ale nemusí. Vzhledem k tomu, že čelíme pandemii, je pak logické, že v čele takového odborného orgánu stojí odborník lékař a ne Hamáček s nedostudovanou filozofií. a to nic porti Hamáčkovi, který mne pozitivně překvapil.

    Navazovat na to pak scestné teorie, jak to dělají předřečníci výše, je pak více než úsměvné.

    PS. Respirátory nejsou, spotřebovala je Čína, kde se vyrábí prakticky veškerá produkce. Nebyly již v Hongkongu v lednu, nebyly koncem ledna, ani v únoru a dnes se teprve rozjíždí výroba.

    Navíc nařízení vlády, tedy prevence ve formě izolace od druhých je nejlepším prostředkem, jak zabránit živelnému šíření a to i při exceletním zásobování ochrannými prostředky.

    Vzpomenout na EU, která totálně selhala, je pak absurdní bombonek na konec.

    Podle mne až se Itálie oklepe, tak EU bude na rozpad, protože EU i NATO se na Itálii těžce vykašlaly a nechaly ji v tom.

 2. Jistě, je to selhání vlády. Jenže to není tak jednoduché…
  Nemocnice už dlouhé roky směřují k outsourcingu skladů a logistiky a zcela rezignovaly na udržování rozumných skladových zásob. Je běžné, že spotřební materiál mají v zásobě na méně než týden a přesouvají odpovědnost za dodávky (pod sankcemi) na dodavatele. Většinou tento systém funguje, ale jakmile nastane problém, tak se celý systém zhroutí.
  Vláda by měla nést odpovědnost za to, že sklady státních hmotných rezerv zejí prázdnotou – a to po období hospodářského růstu.

  • Selhala vláda? Ano! napsal:

   Ještě na konci ledna byly roušky k dostání, jenomže naše vláda musela řešit
   spor pana premiéra s EU kvůli dotacím. Ještě před třemi týdny ministr zdravotnictví
   ujišťoval jak jsme na vše výborně připraveni. Teď se probudili a začali zjišťovat, že to zásadní nemají. Bez roušek pro všechny občany se boj s koronavirem vyhrát nedá.
   To, že naše vláda zaspala, nám nejlépe dokazuje situace na Slovensku, kde je roušek dostatek.

   • nováček napsal:

    Roušky, co mají na Slovensku, si můžete vecpat tak okorát do špic, zabraňují nakaženému, a to jen zčásti (dokud se materiál nenasytí vydechovanými částicemi virů a bakterií, což trvá nejvýše tak půl hodiny) rozšiřovat infekci do okolí. Navíc, kolik Čechů je hodlá doopravdy nosit?
    Nakonec otázka: koupil jste si v lednu dost roušek Vy sám?

 3. Dušan napsal:

  Teprve až v krizi poznáš pravou tvář člověka.

  Coronavir odhaluje k plné nahotě Vládu a Prezidenta České republiky, který mlčí.
  Neodborné, amorální, paranoidní, panické, nesystémové kroky způsobují rozvrat společnosti a útěchou nám mají být slova Adama Vojtěcha ministra ZDRAVOTNICTVÍ
  „Já pevně věřím v to, že ta situace se zlepší v následujících třech týdnech.“

  Já taky pevně věřím, že ta situace se zlepší v následujících třech týdnech, když okamžitě podate demisi!

  „Příčinou krize je morální bída. … Tomáš Baťa

  • VYPADNĚTE ! napsal:

   Naprosto souhlasím, obtěžovat lidi extrémními až kontraproduktivními zákazy, to by jim šlo, ale jinak jen řeší, jak se vyhnout stíhání premiéra ze strany EU a zabezpečení jeho příjmů z dotací.

 4. vala napsal:

  Jde o selhání všech kapitalistických vlád po roce 89. , které zničily objekty CO , které obsahovaly i ochranné pomůcky !

  • Smile napsal:

   Tak teď jste mě tedy pobavil…To jste nemyslel vážně… Hádala bych, podle odpovědi, že patříte k ohrožené skupině obyvatel. Ty ochranné pomůcky, které by ve skladech CO zůstaly, by Vám opravdu k ničemu nebyly. Tedy mimo jiné…

   • Franta Kovář napsal:

    Sklady CO obsahovaly i plynové masky, které jako ochrana proti kapénkové infekci použít lze. I když je to jako „s kanónem na vrabce“. Jinak nechápu, proč si roušky lidé neušijí doma – asi už nikdo šít neumí. Jistě, rouška ze starého trička nebo ručníku neochrání tak jako profi respirátor s nano a stříbrnými vlákny, ale i ve filtraci vzduchu platí, že každá zábrana něco zadrží.
    A opakuju to, co jsem psal už jinde – proč se pořád prodává pečivo ve volně přístupných regálech? To je horší, než nemít roušku.

 5. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Všechny vlády kromě české, předpokládaly už předloni, že v tomto roce vypukne pandemie nemoci covid-19 a proto mají už 10 let dostatečné zásoby všeho, respirátorů a roušek zvláště. To jste tím článkem pane Roberte Břešťane chtěl říct? Takže dík za informaci a je to možná poslední článek , který jsem od si Vás přečetl. Takový nenávistný projev, jako je tento Váš článek do budoucna silně znehodnocuje a znevěrohodňuje to, co ještě napíšete.

  S rozčarováním
  Oskar

  • Hmmm napsal:

   Tak si shrneme jak nám lhali:

   28.1. Vojtěch: Máme milion roušek na skladě.

   2. 3. Babiš: Koupíme 200 tisíc respirátorů.

   4. 3. Babiš: Budeme distribuovat.

   6.3. Babiš: Řešíme nákup.

   9.3: Vojtěch: Máme v plánu koupit.

   12.3. Vojtěch: Roušky pro všechny budou v řádu týdnů.

   13.3. Babiš: Koupíme roušky.

   • Franta Kovář napsal:

    Klasika – slibuju, slibuju, slibuju. Vždycky to někoho optimisticky naladí a kritiky na čas umlčí. Ne každý si to pamatuje a příště naletí na další slib. Ostatně sliby si Babiš procvičil v divoké privatizaci v devadesátkách, taky tvrdil, jak zajistí prosperitu levně získaných podniků. A mzdy jeho zaměstnanců jsou mezi nejnižšími. Evropské unii nakecal, že je malý podnikatel a vytáhl z ní 50 miliónů na Čapí hnízdo. No a teď slibuje roušky.

   • Dušan napsal:

    Nezapomeňte, že je poslali navíc do Číny v rámci přátelství, pardon Mezinárodní humanitární spolupráci.

    • Česká republika pošle do Číny 4,5 tuny materiální pomoci za 3,3 milionu korun na boj s koronavirem Covid-19. Na čtvrteční tiskové konferenci ve Sněmovně to oznámil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Původně chtěla vláda poslat pouze peníze, po kritice ale obrátila a rozhodla se pomoci i materiálně.
     Materiální pomoc obsahuje respirátory, masky, roušky, ochranné oděvy, rukavice a dezinfekční prostředky. „Jedná se o 4,5 tuny materiálu,” podotkl Petříček.
     Z českých lékáren přitom lidé již všechny roušky vykoupili.

   • Tondach napsal:

    Babiš: „Řeknitě mi, gdě roušky nejsou a já je tam odpoledne osobně dovezu!“

  • Viki Vikina napsal:

   Co to jsou rozumné zásoby ve chvíli, kdy se rozbíhá vážná epidemie? Jsem odpůrcem Babiše, vadí mi na něm kde co, ale tohle politické zneužívání situace ze strany Pirátů, kteří ještě nic pozitivního nepředvedli, a dalších osob, mi připadá jako zcela zcestné. Naopak stojím za rozhodnutími, které zatím vláda udělala, i když jsou pro všechny (i pro mě jako OSVČ) hodně nepříjemná. Pro tuto situaci nikdo nemá ochranných pomůcek dost – Německo tvrdí, že čekají nakažení 70% obyvatel, o Itálii je škoda mluvit, selhávají USA… Nikdo v Evropě za posledních skoro 100 let tohle nezažil. Trochu se uskromnit není vůbec od věci.

   • jana napsal:

    Souhlasim, protoze pouze idiot odsuzuje,ale podekovat muzou bezohlednym,kteri virus privezli z Italie atd. Vlada dela co muze ,nebo to snad umi nekdo lepe . Ono jak rikavala moje babicka , ze po bitve je kazdy general. Tak nechte prosim vladu pracovat a stale je neurazejte .

    • Martin napsal:

     Souhlasím. Po bitvě je každý generál. Proč si poslanci z opozičních stran sami nekoupili dostatečnou zásobu roušek a respirátorů pro své potřeby, když vše bylo tak jasné?

  • Sosna napsal:

   Myslíte, že panu Břešťanovi budete se svými komentáři chybět? Tož spánembohem.

  • Dušan napsal:

   oskare. Já jsem zase rozčarován z vás, že jste článek nepochopil. Co je na něm tak těžkého pochopit? Nepanikařte! A mějte rozum. I mé děti to pochopili.

 6. Kritika za každou cenu heslo opozice napsal:

  Je snadné kritizovat současnou vládu co je tu pouze 2 roky za něco co zavinili jejich předchůdci. Vlastně nezavinili , ale zanedbali, Ono vybavit nemocnice a naplnit a stanovit rezervy je drahé a pak by nezbili peníze pro politiky a přebujelou a drahou a neschopnou státní správu. Jistě vláda má odpovědnost , ale vzhledem v jakém stavu přebrala zemi a vše s tím spojené od neschopných zákonů přes zkorumpovanou policii a soudy až po média vlastněné a placené mafiemi je současná akceschopnost a provedené kroky současnou vládou víc než dobrou vizitkou jejich schopností. Jistě jste zaznamenali na počátku kritiku vlády že její kroky jsou přehnané a to vyřkli politici z ODS, Piráti se taky přiživili a dnes zase je kritizují že měli udělat více a svou vinu hází na současnou vládu. To není politický boj, ale hyenismus. Respirátory vyrábí soukromá firma či firmy a ti vyrábí jen tolik kolik jsou schopni vyrobit dle poptávky v době bez koronaviru, ale ze dne na den vyrábět 100 x tolik a vlastně okamžitě i dodávat je nesmysl, ale politické body se na to dají nahonit. Osobně chválím vládu a to že Babiš je tak trochu někdy neomalenec není na škodu, jen chce nic nezatajovat a nemlžit a chce , aby se říkala pravda i když není zrovna dobrá a politicky korektní.

  • Anofertí zmar napsal:

   Pane, tvrdíte, že tu je současná vláda v čele s Babišem dva roky…. JAKO VÁŽNĚ?

   Vyndejte si hlavu ze zádele prosím!

   Děkuji

  • Franta Kovář napsal:

   Opozice je u od toho, aby kritizovala vládu. A v současné době je to je jednoduché – když vláda nastaví limit (třeba 30 něčeho), lze diskutovat, zda to nemělo být 10, 50 nebo 100). To za prvé.
   Za druhé tato vláda je tu sice 2 roky, ale soc. dem + Ano (Agrofert) spolu vládnou už 6 let. Svádět to na předchozí vlády – to umí (a dělá) každý. A za těch 6 let nejvíce rostou státní dotace do Agrofertu.
   Když vláda propagovala EET (soc. dem. + Ano, ministr financí Babiš) slibovala, že zvýšení výběru daní umožní výstavbu a vybavení 17 nemocnic za rok. Takže podle svých slibů by Babiš, nyní jako premiér, měl mít prostředků dost.
   A že Babiš říká pravdu je ta největší lež. (viz „s Čapím hnízdem nemám vůbec nic společného“ a jiné.)
   Ale sliby, chyby.

 7. Slabota. napsal:

  Slabý, takhle se to nedá dělat. Vůbec nezmiňujete, že je to Bureš, trestně stíhanej, agent STB, atd.

  • Dušan napsal:

   Dodal bych Slaboto, že je Bureš vystrašený… Já mu absolutně nevěřím, když se nedokáže postarat ani o svou rodinu, kterou tahá do svých kšeftů. Nevěřím, ani jeho Hvězdné loutkové vládě. Když jsme u toho, tak jsi myslím, že kdyby bylo nejhůře, tak zdrhnou i s prezidentem za kopečky. Prý vláda odborníků? Diletantů!!!

 8. Dvořák napsal:

  Globalizace aneb nenažranost nadnárodních firem vedla k tomu,že v zájmu nekonečného růstu a zisku(zároveň obcházení daní) převedly výrobu do Asie a státy ztratily kontrolu nad strategickým zbožím-léky zdrav.pomůcky a mnoho dalších výrobků.Celý tento zrůdný systém tzv.globalizace se ukazuje a my nejsme ani soběstační ve výrobě potravin!

 9. Vojtěch : Chýbí nám "milion" respirátorů napsal:

  Nejsou respirátory, nejsou roušky…. A to byla naše vláda tak velkorysá, že vypravila
  snad Airbus, bratrské pomoci do Číny, právě se zdravotnickým materiálem… Či to
  vezl „vládní speciál“ na pokyn pana prezidenta ? A Babiš & spol si sedli na zadek ??
  Takový nýmand, jako je ministr zdravotnictví ? Nechť jde praktikovat do nějaké advokátní
  komory a ne řídit zdravotnictví !

  • Viki Vikina napsal:

   V době, kdy to tam posílali, to jako významná epidemie pro Evropu ještě nevypadalo.

  • Martin napsal:

   13.2.2020 Česká republika pošle do Číny 4,5 tuny materiální pomoci za 3,3 milionu korun na boj s koronavirem Covid-19. Na čtvrteční tiskové konferenci ve Sněmovně to oznámil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Původně chtěla vláda poslat pouze peníze, PO KRITICE ale obrátila a rozhodla se pomoci i materiálně.

 10. A vážení nikdo se nezmínil že respirátory chybí i firmám k ochraně zdraví zaměstnaců? Lakýrnici, malíři, kominíci,úklidové firmy. deratizatoři,atd.atd. Ty všichni je potřebují k výkonu své práce zatímco hyeny s nimi obchodují a hlupáci je kupují za nehoráznou cenu? Vláda dopředu věděla že je nemá v rezervách měla několik měsíců na to aby zajistila ochranný materiál. Teď se vymlouvá že nikde nejsou. Babiš všechno zařídí a vy mu to žerete!!!!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Tak tomu se říká tržní ekonomika a demokratický system uspořádání splečnosti (lidí) a hyeny co s nimi obchodují i hlupáci co je kupují za nehoráznou cenu, to všechno je produktem polistopadové svobody. Vládu je zbytečné do toho montovat, když nevěděli ti schopní skvělí soukromí podnikatelé dopředu, je nemají v rezervách, ač měli několik měsíců na to, aby si ten ochranný materiál zajistili, jak by to mohla zvládnout ta neschopná estébákova vláda? Soukromí podnikatelé všechno zařídí, i toto : „Ústav pro péči o matku a dítě v Praze si chtěl doplnit zásobu jednorázových roušek, obrátil se proto na jejich výrobce. Místo padesáti haléřů za kus měl ale tentokrát zaplatit 25 korun. Ceny surovin se podle výrobce zvýšily dvacetkrát. Proto zvedl i ceny“. A Vy a Vám podobní jim to žerete a my ostatní marně voláme po nápravě; ta v tomto demokratickém kapitalismu je mimo veškeré možnosti..

   • josef napsal:

    Správný komentář, tady od r.1989 jsme neustále ujišťováni, že vše máme „ponechat trhu“, který si s tím (nějak) poradí. Výsledek je vidět v těchto dnech. Obviňovat ministerstvo zdravotnictví, že nezajistilo „to a ono“ je přece mimo mísu, protože to ministerstvo řídí v podstatě jen fakultní nemocnice a další přímo řízené ústavy. Všichni ostatní jsou nestátní a nikdo jim nebránil v tom, že mají mít zásoby (třeba) těchto nyní žádaných potřeb. Chřipkové karantény jsou prakticky každoročně a problém roušek apod. nikdy nebyl akutní, no a nyní je konec světa… (čili se musí „probudit trh“ a pak vystoupí na piedestal tržní fundamentalisté -typu Tomáše Ježka- a budou se dmout na hrudi, že trh to zařídil…).

 11. Kerim napsal:

  Bude líp, chlácholil Putin ženu, která si stěžovala na těžký život
  19. února 2020 17:00
  Nepropadejte zoufalství, bude líp. Těmito slovy chlácholil ruský prezident Vladimir Putin ženu, která si mu stěžovala na těžký život z životního minima.
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/putin-petrohrad-ceremonial.A200219_165347_zahranicni_bur

 12. Anofertí zmar napsal:

  Včera jsem viděl rozhovor s paní Václavou Adámkovou na info.cz
  „Nakažené koronavirem počítáme špatně, je to účelová prezentace, varuje primářka Adámková“
  a snad ta jediná mluví normálně.

  Děti nejsou dotčené virem vůbec (nebo naprosto minimálně), lidé v produktivním věku s normální anamnézou (tedy bez velké zátěže) prodělají nákazu jen s lehkým průběhem. Naprostá většina nakažených, co umírají, jsou staří a nemocní lidé. Viz Itálie, první článek kde bylo zmíněno, že průměrný věk obětí italské nákazy je 81let! Děláte z komára velblouda. (resp. ano, staří umírají, to je divné, že?! To se normálně nestává…)

  Ani v roce 2013, kdy se rozmohla nákaza Ebolou a byla všude po světě roznešena, se nedělalo takové haló jako teď. A kmen eboly z r.2013 měl smrtnost 40%!!! (zadejte si do vyhledávače „ebola wiki“). Kam se hrabe koronavirus.
  Jakto, že paní Adámková zmiňuje, že tuberkulóza v r.2018 z 10mil nakažených zabila 15% a nikdo eni nehlesl??? Nebo jste někdo viděl nějaký článek?

  Tohle je fakt celé uhozené, postavené na hlavu a začíná se to odpichovat ušima. A lidi z „ničeho“ udělají apokalypsu, pro svou zábavu? Nebo proč tuhle brutální paniku lídři trpí? Připadám si jako ve světě, kde se všichni zbláznili.

 13. Petr Kaminsky napsal:

  1) Proboha, kdyz uz pujde tahle vlada nemehel k certu? 2) Zakaz stravovacich sluzeb – kde ted asi budou lide pres tyden obedvat? Budou si varit doma? Podle me to je posledni rana pro male hostince a restaurace. Zajimalo by me, jestli bude mit zavreno i vyhlasena restaurace na Capim hnizde, 3) Zakaz obchodnich center – udajne by se tam hromadili lidi. Tak se budou hromadit v mensich obchodech s potravinami. Vysvetlete Babisovi, ze lide potrebuji jist. 4) Svetla reflektoru zatemnily mozek i Prymulovi. Pote, co si precetl (nebo se podival na) vystoupeni A. Merkel, zacal tvrdit, ze udajne strasi lidi. Patrne nezvlada bezne matematicke operace s procenty a klidne scita hrusky s jabkama. 5) Jediny, kdo tady strasi lidi, je Babis, ktery nuti lidi sedet doma a sledovat nepretrzitou tiskovou konferenci (bitvu s koronavirem). Zadna zeme v EU s podobnym rozsirenim koronaviru jako u nas, nezavadi tak drakonicka opatreni. Co tam bude dal, Babisi? Zakaz vychazeni? Preruseni zasobovani? Nucene hladoveni? Namatkova nasilna vstoupeni do bytu za ucelem zmereni teploty (na zaklade sousedova udani)?

 14. Česká hloupost napsal:

  Vážení co tu brečíte, jak je vláda neschopná atd, si uvědomte, že kdyby lidi se nechovali jako nesvéprávní, hned jak se to objevilo v Itálii, seděli doma na zadku a ne jeli frajersky na lyže, tak dnes by vláda nemusela vůbec zasedat a zachraňovat všem rychle zadky. Takže hlavně poděkujme, těm úžasným a báječným lyžařům, co si to užívali. Místo hloupých připomínek, že nemůžete na pivo a ven,seďte doma a šijte roušky.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Připojuji se s těmi díky těm milým, odvážným, prostě skvělým lyžařům od narození, kteří bez lyží nemohli vydržet. Tím že nám sem zatáhli coronavirovou infekci (onemocnění Covid-19, nový koronavirus SARS-CoV-2), tak jsme na ně získali reálnější pohled jako na spoluobčany.

   • JB napsal:

    Jistě, řemeslníci jsou zloději a musíme je pořádně špehovat a bonzovat.
    Lyžaři jsou bezohlední sobci, které je potřeba lynčovat za import viru.

    https://en.wikipedia.org/wiki/2020_coronavirus_pandemic_in_the_Czech_Republic
    Na wiki jsou první odhalené případy popsány docela podrobně, tak se hezky koukni, kolik z nich bylo (ne)lyžařů a jestli bychom byli bez COVIDu-19, kdyby těch více než sto tisíc lidí sedělo doma na zadku nebo lyžovalo na Lipně a ve Špindlu.
    Jednička je účastník konference v Udine, dvojka je americká studentka-turistka, pětka její spolužačka z Ekvádoru, patnáctka si to dovezla z konference v Bostonu …

    Ano lyžařů je tam také dost. Ale když je testovali v prvních březnových dnech, tak kdy asi tak mohli vyrážet na lyže? Inkubační doba se udává kolem dvou týdnů a bez příznaků onemocnění se u nás k testu jen tak neprobojuješ.

    Babiš DOPORUČIL necestovat do Lombardie a Benátska 26.2. To už ty naše první případy coronaviru diagnostikované začátkem března byly určitě z lyžovačky doma.

    A jestli chceš získat zlatého bludišťáka, tak zkus uhodnout, kolik bylo zrovna nakažených ve Francii, když to bez lyží nemohli vydržet Babišovi a vydali se na týden do Courchevelu.
    https://echo24.cz/img/5c65640affd83e575cfb450e/1040/540/FIT?_sig=Hd-8EcgCAag07rzbSQ7eIZ8qZpxiII3kr3GbJ2B5UO8

  • JB napsal:

   Nereaguješ ani na článek, ani na komentáře. V lepším případě ze zaslepenosti, v horším kvůli odměně, se pokoušíš hájit vládu klasickými argumentačními fauly.
   Téma je neschopnost vlády zajistit dostatek ochranných pomůcek a masivně testovat rizikové osoby, abychom je účinně izolovali. Přitom jsme měli mnohem více štěstí než třeba Itálie nebo Jižní Korea, kam se infekce rozšířila velmi brzy.

   Zkus spočítat příspěvky, kde si lidi stěžují, že nemůžou na pivo. Toto není téma zdejší diskuse, jenom se ti hodí pro odvedení pozornosti od hlavního problému. Podobně jako útok na zlé lyžaře. Splň si nejdříve domácí úkol a projdi si historii vyjádření vlády. Kdy přesně přišlo první DOPORUČENÍ necestovat do OHROŽENÝCH OBLASTÍ severní Itálie. Uplynul týden, lidé se vraceli s výčitkami, že měli raději těch pár desítek tisíc za zaplacenou dovolenou oželet … a volali na hygienu, jak to tedy je, co mají dělat, že slyšeli o karanténě. A státní úředník, podřízený ministru zdravotnictví, lidi vesele posílal do práce, když nekašlali a nebyli v nejvíce postižené Lombardii.

   Ano částečný argument pro nedostatek ochranných prostředků i testovacích sad je, že jsou nedostupné v celé Evropě. Nicméně to neomlouvá lži, kterými nás současný establishment krmí. Nejdříve zásoby máme, pak jsou na cestě, nakonec byly jen závazně objednány, ale někdo nám je vyfoukl. Svéprávný člověk ta ohlášená čísla, se kterými vládní představitelé žonglují, přestal sledovat po několika dnech, protože je nad slunce jasné, že jsou z říše „O čem sním“ a nemají se současnou realitou příliš mnoho společného.

 15. Tondach napsal:

  Ta fotka na úvod to ukazuje přesně! Všichni nábožně čekají, co zase Babiš řekne! Havlíček se dokonce naklání, aby mu ani slůvko od spasitele neuniklo …..

Přidávání komentářů není povoleno