Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Roberta Břešťana,

Šéfredaktor HlídacíPes.org je nominován na Novinářskou cenu

Jedním z témat, kterým se server HlídacíPes.org od svého vzniku dlouhodobě věnuje, jsou ruské zájmy v Česku. Od prosince 2014 jsme se jím zabývali ve více než 80 materiálech. Pro magazín Reportér šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan sepsal výsledky svého systematického úsilí do článku „Jestli si nás Rusko koupí“. Článek teď odborná porota prestižní Novinářské ceny nominovala v kategorii  psané žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“.

„Putinovo Rusko neskrývá velmocenské ambice. Své zájmy ve střední Evropě prosazuje prostřednictvím surovin, špionů i „páté kolony“. O co a jakými prostředky se hraje? A jaké jsou nástroje ruské propagandy?“. Tak zní krátká anotace jednoho z klíčových témat, které dlouhodobě mapujeme.

Mimo jiné jsme jako první upozornili na neobvykle vysoký počet zaměstnanců ruské ambasády v Praze, jako první jsme začali soustavně upozorňovat na skrytou ruskou propagandu, či jsme zdokumentovali podnikání ruských firem a občanů v Česku.

HlídacíPes.org v dobré společnosti

Pro magazín Reportér šéfredaktor Robert Břešťan napsal materiál Jestli si nás Rusko koupí. Ten porota Novinářské ceny 2015 vybrala mezi tři nejlepší v kategorii  „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“.

fotka reportér rusko

©©

„Porota oceňuje poctivou práci při vyhledávání a vytěžování zdrojů, schopnost získané informace vyhodnotit a dát jim nový rozměr. Autor vytvořil výbornou analytickou práci, která obsahuje množství poznatků a zároveň je čtivá. Společensky závažné téma porota oceňuje i s ohledem na spojitost se zahraničně politickou situaci poslední doby,“ zdůvodnila svoji volbu porota, ve které sedí hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš, mediální analytik České televize Milan Kruml, zástupkyně šéfredaktora týdeníku TREND a trojnásobná držitelka slovenské Novinárské ceny Zuzana Petková a Milan Šmíd, mediální analytik a publicista, porotce novinářské soutěže Writing for CEE.

V investigativní kategorii byli dále nominování Jaroslav Kmenta z magazínu Reportér za článek Haló, tady Babiš a autoři Aktuálně.cz Luděk Mádl a Petr Koděra za mapování Korupce v českém fotbale.

Prestižní novinářské ocenění

Práce šéfredaktora HlídacíPes.org v soutěži Novinářská cena došla nepřímého ocenění i v kategorii audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Jednu ze tří nominací totiž porota přiřkla Lukáši Landovi z Reportérů ČT za příspěvek (Ne)bezpečné zóny. Břešťan s Landou na tématu selhání státu při ochraně veřejnosti při možné nehodě v pardubické továrně Explosia pracovali společně.

Soutěž Novinářská cena, která jednou ročně veřejně oceňuje kvalitní žurnalistické práce, od roku 2010 pořádá Nadace Open Society Fund Praha.

Kromě již zmíněných novinářů jsou letos nominování například i Martin Veselovský (DVTV), Lukáš Dolanský (Česká televize), Tomáš Lindner (Respekt), Martin Ehl (Hospodářské noviny) nebo Josef Chuchma za článek pro Lidové noviny. Vyhlášení vítězů proběhne 3. května.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. Josef napsal:

  Panu Robertu Břešťanovi blahopřeji k udělení ceny a oceňuji jeho odvahu. Jistě si uvědomuje, že se dostal na „černou listinu“ jak našich komunistů, Velebovců a dalších, tak na černou listinu FSB.

  • Robert Břešťan napsal:

   Ta fotografie trochu nabádá k domněnce, že jsem již cenu získal, ale zatím je to jen nominace 🙂 Nicméně samozřejmě děkuji.

   • český maloměšťák napsal:

    Nejde to nějak zařídit, abyste dostal cenu již dopředu ? Například tak, že udělovatelé cen budou ve střetu zájmů (např. by mohli sedět v porotě ti kteří později budou nositeli ceny)?
    Ušetřilo by se na energiích a konzumaci.
    Takhle jste panu Josefovi pokazil den.
    Hezký den.
    P.S. Ono to fakt tak vypadá.
    ———————-
    Proč by si v zemi, která se hlásí již několik dekád k Washingtonskému konsenzu a ke globalizaci neoliberálního modu…nemohli kupovat statky či služby Rusové ?
    Když zaplatí dobrou cenu ?
    Ono už toho moc na prodej není. Většinu majetku si už stejně koupili jiní. I většinu prodejných lidí, možná že dokonce všecky.
    Kde nic není – ani Rus neveme.

 2. Jan Urban napsal:

  Tak držím palce. Jen více takových psů, Robe.

  Honza Urban

 3. Sho napsal:

  Ceny jsou fajn, ale pro mne jste i tak s NEOVLIVNI zdrojem k přemýšlení a polemiku. Děkuji

  • Ondřej Neumann napsal:

   Též děkujeme za slova uznání. Moc si toho vážíme.

Přidávání komentářů není povoleno