,

Cílem ruské informační války je i Česko a čeští novináři

Svoboda projevu, právo na informace, globálně působící média a sociální sítě mají i svou odvrácenou podobu: záměrné dezinformace, šíření konspiračních teorií a propagandu. Tohle umění sice ovládá a také financuje řada vlád světa, podle Institutu pro moderní Rusko (IMR), think-tanku se sídlem v New Yorku, je ale mistrem v oboru Kreml.

I analýza IMR může být součástí této informační války (v čele IMR stojí Pavel Chodorkovskij, syn miliardáře a z ruského vězení nedávno propuštěného oligarchy Michaila Chodorkovského), i přesto její postřehy a závěry stojí za bližší pohled. Na vysokou proruskou informační aktivitu ve světě upozorňuje totiž i řada jiných zdrojů. Včetně těch českých.

Propaganda v mnoha rovinách

„Jednoznačnou prioritou Ruské federace a jejich zpravodajských služeb bylo upevňování a další rozšiřování jejich vlivových kapacit v ČR. V případě Ruska se jednalo o snahu využít otevřeného i utajeného politického, mediálního a společenského vlivu k podpoře ruských ekonomických zájmů v Česku,“ stojí například v poslední výroční zprávě české Bezpečnostní informační služby.

V České republice takto začal například letos působit česky psaný web aeronet.cz. Příspěvky jsou nepodepsané, zdroje obvykle anonymní, zaměření však jednoznačně proruské. Kdo jsou jeho autoři, kdo za vznikem webu stojí a kdo ho platí je nejasné, lze se jen domýšlet.

V diskusích na sociálních sítích a pod články jak v Česku, tak v celé Evropě i v USA ovšem spolu s nárůstem ukrajinské krize celkově přibylo proruských a proputinovských příspěvků. Tak, že je některé zpravodajské servery začaly aktivně filtrovat.

Podle experta na sociální média Josefa Šlerky, vedoucího oboru Studia nových médií na FF UK, ruská propaganda působí v několika rovinách: v rámci komentářů na diskusních serverech, šířením lživých zpráv na sociálních sítích a snahou o znevěrohodňování mainstreamových médií. „Jediný způsob, jak se bránit proti propagandě a demagogii v diskusích na internetu, je prostě odmítnout pravidla její hry,“ navrhuje Šlerka.

Internet jako zbraň

I když internet je podle Vladimira Putina (a nejen podle něj) vynálezem CIA, internet a sociální média jsou významným zdrojem ruské informační války. Na jedné straně proto Rusko doma cenzuruje vybrané stránky, na straně druhé sociální sítě a diskuse na Západě využívá jako zbraň ve svůj prospěch.

Cílem proruské informační války není samozřejmě jen Česko. Za připomenutí však stojí výroky Ero Balka, finského překladatele, bohemisty, rusisty a ukrajinisty v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz: „Moskva investuje do pozitivní propagandy o Rusku obrovské peníze – i s využitím finských, českých či ukrajinských novinářů.“

Podle jeho slov Moskva už spolupracuje s dvaceti až třiceti finskými novináři. „V Helsinkách dokonce už vznikla tisková agentura. A pokud vím, tak se něco podobného – včetně vazeb na české novináře – plánuje i v Česku. S jediným cílem: šířit či podporovat názory Moskvy a kritizovat život na Západě či v USA,“ upozornil bez větší mediální pozornosti (ovšem i bez dalších detailů) Ero Balk.

O vlivu Ruska na – nejen – novináře se explicitně zmiňuje i česká kontrarozvědka. „Při budování přístupových a vlivových sítí v České republice jsou pro Rusy i Číňany důležití novináři, členové parlamentních politických stran, státní úředníci, lobbisté, networkingové organizace, organizace zaměstnavatelů či zaměstnanců (respektive jejich vedení) a v neposlední řadě také aktivisté a jejich nevládní organizace,“ shrnují tuzemští „kontrašpioni“.

Rusko včera a dnes

Institut pro moderní Rusko píše, že Kreml v poslední době výrazně navýšil rozpočet na vedení informační války. Například v angličtině vysílající televize RT (dříve Russia Today), kterou lze běžně naladit v kabelových sítích i v Česku, pracuje nyní s rozpočtem 300 milionů dolarů.

S rozšířením vysílání i o francouzskou a německou verzi ale její rozpočet vyroste o 41 %. Televizi už nyní může sledovat zhruba 600 milionů lidí na celém světě, mimo jiné je v nabídce tří milionů hotelových pokojů po celém světě.

V posledních letech se také proměnila editoriální politika televize. Od zjevné propagace ruských zájmů se posunula k potlačení zpráv spojených s Ruskem, ale k vykreslování a zdůrazňování negativních zpráv o Spojených státech a západní Evropě.

Jednou ze „specialit“ RT je podpora konspiračních teorií spojených s 11. zářím 2001 či se skrytými příčinami války v Sýrii.

Jsou i jiné cesty

„Kromě toho Kreml v Evropě finančně podporuje krajně levicové i krajně pravicové strany, antiglobalisty i zelené, k šíření svého vlivu používají i ortodoxní církev a k tomu účelu založené neziskové organizace a think-tanky,“ konstatuje IMR.

Rusko podle něj aplikuje různé přístupy v různých částech světa: “Kreml například úspěšně nahlodává integritu a důvěryhodnost investigativní žurnalistiky a víru v tradiční média. K ovlivňování veřejného mínění si najímá PR agentury. Využívá i korupci.“

S tím souzní i již citovaná výroční zpráva BIS. „Mohlo by se zdát, že ovlivňování není dostatečně špionážním tématem. Opak je však pravdou,“ konstatuje BIS a bere si na pomoc i citaci někdejšího generála KGB a šéfa jejích operací v USA Olega Kalugina.

Ten kdysi v rozhovoru pro CNN popsal aktivní opatření jako „srdce a duši sovětského zpravodajství“: „Ne sběr zpravodajských informací, nýbrž subverze, aktivní opatření k oslabení západu, k vrážení klínů do západních aliancí všeho druhu, zejména NATO, za účelem vyvolání svárů mezi spojenci.“

 

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno