Ruský byznys v Česku: miliardy v česko-ruských bankách

Napsal/a Robert Břešťan 9. června 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká národní banka připouští, že s ohledem na vývoj v Rusku a na Ukrajině monitoruje mnohem bedlivěji všechny finanční instituce, které mají silnější finanční vazby na Rusko.

„Věnujeme tomu speciální pozornost. Nad rámec toho nemohu už nic dodat. Snad jen to, že děláme vše pro to, aby se nic negativního nedotklo českého finančního sektoru,“ říká viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

O tom, že Česko slouží jako tranzitní země, přes niž ruští obchodníci a jejich firmy vyvádějí stovky milionů korun do daňových rájů, píše Výroční zpráva Finančního analytického útvaru Ministerstva financí za loňský rok.

„Vyvádějí se vysoké objemy finančních prostředků ze zahraničních společností, velmi často s ruskými vlastníky, kdy Česká republika měla sloužit jako tranzitní země pro převody do dalších, z hlediska boje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu „bezpečných“ destinací jako je například Kypr,“ stojí ve výroční zprávě.

Zda se na podezřelých peněžních tocích z Česka do zahraničí podílejí i místní pobočky ruských bank se lze jen dohadovat. Jisté je, že alespoň některé z nich mají svůj zajímavý otisk i v mezinárodním kontextu.

IPB a Evropsko-ruská banka

Evropsko-ruská banka patří se svým základním kapitálem ve výši 697 milionů korun mezi největší stoprocentně ruské podniky v Česku.

Pro své majitele není však cenná ani tak kvůli místní klientele, jako pro fakt, že česká dcera přinesla mateřské První česko-ruské bance do vínku bankovní licenci pro celou Evropskou unii.

A byla to právě mateřská firma „Erbanky“, jak se sama zjednodušeně nazývá, kdo na sebe přitáhl před časem světovou pozornost: poskytla půjčku devět milionů eur francouzské nacionalistické Národní frontě Marine Le Penové.

Majoritním vlastníkem banky je ruský občan Roman Popov. Počátky jeho banky sahají do časů porevolučního budování českého kapitalismu, či spíše bankovního socialismu: První česko-ruskou banku v roce 1996 založila česká IPB spolu s ruskou bankou Vozrožděnie.

Po krachu IPB skončila i česko-ruská banka v Konsolidační agentuře. Od níž ji koupila ruská strojírenská skupina Strojtransgas, vlastnicky propojena se státním ropným gigantem Gazprom.

Dobře viditelná Sberbank

Mnohem viditelnější než ERB je Sberbank, banka plně v rukou Kremlu. Má tu své pobočky, bankomaty, inzercí i televizní reklamou aktivně oslovuje nové klienty. Expanzi do střední Evropy zahájila nákupem poboček rakouské Volksbank; na český trh pak vlétla před třemi lety ve velkém stylu.

Situace Sberbank v regionu však není tak růžová. Mateřská Sberbank je terčem evropských a amerických sankcí a v oboru se už nějaký čas spekuluje o prodeji poboček na Slovensku a v Maďarsku. Zájemce by se nepochybně našel i o českou Sberbank.

„Střídavě se spekuluje tu o akvizici, tu o prodeji aktiv. Nehodlám to jakkoli glosovat. Čelní představitelé našeho akcionáře opakovaně konstatovali, že je pro skupinu Česká republika strategickým trhem. Na tomto názoru se nic nemění,“ říká generální ředitel a předseda představenstva české Sberbank Vladimír Šolc.

Expobank patří Kimovi

Nejbohatší ruskou bankou v Česku, alespoň podle základního kapitálu ve výši 1,7 miliardy korun, je Expobank. V celém Česku má jen osm poboček, prezentuje se ale jako „středně velká, univerzální a moderní komerční banka“. I když na zaslané otázky reagovala dosti staromódně – mlčením.

Banka patří velmi zajímavému muži. Je jím ruský byznysmen Igor Kim, jehož majetek časopis Forbes odhaduje na 460 milionů dolarů. Ve své kariéře finančníka „spolykal“ už třicítku bank.

Mezi nimi počátkem roku 2014 české pobočky německé banky LBBW. Právě díky tomu Expobank, jež Kimovi patří ze 100 procent, v loňském roce rozšířila řady v Česku působících ruských bank.

Aktuálně banka rozjela kampaň, v níž cílí na tuzemskou právní klientelu a nabízí „speciální nabídku účtu úschov pro advokáty, notáře, soudce a další právnické profese“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)