Šéf čínské CEFC osobně odmítl spojení s vojenskou propagandou. Přibyl však nový dokument

Napsal/a Robert Malecký 4. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

UVNITŘ PROHLÁŠENÍ ŠÉFA ČÍNSKÉ CEFC. „Předseda představenstva čínské CEFC Ye Jianming (Jie Ťien-ming) nikdy nepůsobil v jakékoli pozici v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty (CAIFC), a neexistuje tak žádný důvod spojovat CEFC s čínskou armádou nebo rozvědkou,“ trvá na svém čínská společnost. Reaguje tak i na text HlídacíPes.org, který upozornil na výroční zprávu CEFC International z roku 2012, podle níž Ye Jianming pracoval v CAIFC jako zástupce generálního tajemníka v letech 2003 až 2005. Podle CEFC se však tato informace dostala do výroční zprávy omylem.

„CEFC v současné době na základě Vašeho upozornění prověřuje, jak se mohla tato nepochopitelná informace dostat do Vámi uváděného dokumentu,“ napsal redakci HlídacíPes.org mluvčí CEFC Group (Europe) Company Tomáš Buzek. 

Buzek redakci poděkoval za upozornění na chybně uvedené informace na webových stránkách singapurské dceřiné společnosti CEFC International, ale jde prý skutečně o pouhou chybu. „Tento dokument je tak pravděpodobně primárním zdrojem, pro nás až do této chvíle nepochopitelné, fámy o propojení CEFC s CAIFC,“ dodal Buzek. 

Údaj o funkci Ye Jianminga v CAIFC byl na webové stránce CEFC již od roku 2013, aniž na jeho „nesprávnost“ kdokoli z CEFC jakkoli reagoval, upozorňuje ale právník Aleš Rozehnal.

„Je poněkud neobvyklé, že společnost rozměru CEFC zpochybňuje své vlastní korporátní dokumenty. Výroční zprávu navíc nevyhotovuje jeden člověk, ale na její přípravě se podílí vždy kvalifikovaný tým lidí. Představitelné spíše je, že by nějaký údaj o určité osobě uvedený ve výroční zprávě omylem nebyl uveden, než že bude uveden údaj zcela smyšlený,“ doplňuje Rozehnal.

HlídacíPes.org v zahraničních zdrojích navíc objevil nový dokument, v němž se informace o působení Ye Jianminga v CAIFC také objevuje, a časově přechází textu z výroční zprávy CEFC International.

Konkrétně jde o dokument vycházející z oficiálního hlášení pro singapurskou burzu cenných papírů (podrobněji níže). 

Proč by spojení CEFC a CAIFC vadilo?

V českých médiích se začaly objevovat zmínky o propojení lidí z CEFC s propagandistickou a politickou platformou Čínské lidové armády, kterou CAIFC představuje. Ye Jianming je zároveň poradcem prezidenta Miloše Zemana a lidé kolem Jaroslava Tvrdíka i Tvrdík sám reagovali na obvinění v médiích velmi podrážděně.

Advokát Radek Pokorný, který v ČR  zastupuje CEFC v právních otázkách a má blízko k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), rozeslal do několika vydavatelských domů dopis, v němž vyzývá k zastavení informací o Jianmingově působení v CAIFC. V opačném případě pohrozil žalobami i možnými trestněprávními následky.


Psali jsme: Pátrali jsme po kořenech „Tvrdíkovy“ CEFC v Číně. Konečný vlastník je neznámý

Tvrdíkovi právníci kvůli Číně hrozí žalobou i českému poslanci. Zastrašují mě, říká

Tvrdík popírá napojení svého šéfa na politické oddělení čínské armády. Tady je důkaz

CEFC stáhla z webu informaci potvrzující napojení svého šéfa na politické oddělení čínské armády


Stejnou předžalobní výzvu obdržel i poslanec Marek Ženíšek (TOP 09), autor článku „Zavřené dveře a pandí diplomacie“, který vyšel na názorovém serveru Echo24.cz.

CEFC pátrá, kdo může za chybu

Advokát Pokorný na dotaz redakce HlídacPes.org uvedl, že zatím nemá jasno o dalším postupu v paradoxní situaci, kdy se důkaz o tom, co tvrdila česká média, objevil přímo uvnitř obřího koncernu, ve výroční zprávě singapurské odnože CEFC International.

„Obraťte se, prosím, přímo na CEFC v Praze, my zatím nemáme další instrukci,“ uvedl stručně Pokorný. Viceprezident evropské CEFC Buzek vysvětlil, že na webových stránkách mateřské společnosti CEFC China, na webových stránkách více než sto dalších dceřiných společností CEFC a ani v jakémkoli jiném dokumentu společnosti CEFC není záznam o působení předsedy představenstva Jianminga v CAIFC uveden.

K nalezení je ovšem  „oznámení o jmenování nového ředitele“ firmy Sun East Group Limited z ledna 2012. Výkonným ředitelem firmy kotované na singapurské burze se tehdy stal právě Ye Jingming. Součástí dokumentu je i stručný životopis.

U předepsané kolonky „pracovní zkušenosti a zaměstnání v posledních 10 letech“ je prvním zápisem: „2003 – 2005  CAIFC Shanghai Deputy Secretary – General“. Zdrojem informací jsou SGX News, tedy oficiální zprávy singapurské burzy.

printscreen ad Ye Janming sun east

Informaci – podle CEFC nepravdivou – o profesní historii nového výkonného ředitele společnosti kotované na burze, konkrétně o jeho působení v CAIFC mezi lety 2003 – 2005, tedy oficiálně získali i účastníci trhu respektované singapurské akciové burzy SGX.

„Tyto zprávy jsou určeny pro investory na burze a uvádění nepravdivých údajů v nich bývá přísně sankcionováno. Nabízí se tedy otázka, zda je pravdivé prohlášení z roku 2012 či z roku 2016, protože obě zároveň pravdivé být nemohou,“ říká právník Aleš Rozehnal.

Singapurská společnost Sun East Group Limited se ještě v roce 2012 přejmenovala na CEFC International. I když firmu v té době  už dvanáctý měsíc řídil sám Ye Jiangming, výroční zprávu za rok 2012 podle Buzka ještě nesestavovali manažeři CEFC. „Životopis předsedy představenstva nebyl autorizován,“ uvedl Buzek viceprezident evropské odnože CEFC

K situaci se vyjádřil osobně i Ye Jianming. Redakce HlídacíPes.org má k dispozici jeho krátké prohlášení, které sepsal během svého aktuálního pobytu v Praze.

„Vzhledem k nepravdivým informacím ohledně mé osoby tímto čestně prohlašuji, že jsem v roce 2003 – 2005 nebyl zástupcem generálního tajemníka Čínské asociace pro mezinárodní přátelství (CAIFC). V této organizaci jsem nikdy nepůsobil ani nepracoval,“ stojí v překladu Jianmingova textu.

prohlášení ceifc Ye

CEFC prý oslovila s žádostí o vyjádřené i Čínskou asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty. Tomáš Buzek uvedl, že CAIFC už oficiálně potvrdila, že v ní Ye Jianming nikdy nepůsobil. Příslušné dobrozdání firma posílá do ČR i poštou.


S přispěním Roberta Břešťana

 

Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.

Karel Janeček-logo

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)