"Já tady sedím, mluví Karel." Foto: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Schrödingerův mandát poslance Babiše, politické surikaty a soutěž o dvě kila kuřecího separátu

Napsal/a Robert Malecký 13. února 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Vítejte v povolební realitě. Jeden pan prezident se vydal do Lán za jiným panem prezidentem a pozval novináře dovnitř, aby netvrdli venku. Na tiskové konferenci nikdo nemával kalašnikovem a nenadával žurnalistům, že je třeba je vyhladit. Jsou to divné časy, nevíme, jak si na to zvykneme. Pojďme k tomu, co se nám v luzích a hájích zase jednou urodilo.

  • Hodně se toho v posledních dnech napsalo o poslaneckém mandátu jistého Andreje Babiše, který si ho sice podržel, ale hned druhý den do sněmovny opět nepřišel.

„Babiš Andrej omluven na celý jednací den, pracovní důvody.“
(předsedající schůze Věra Kovářová, 9. února)

Svou lehce povadlou pracovní morálku si ovšem poslanec vylepšil následující den, kdy do sněmovny přišel mačkat tlačítka.

„Vážení přátelé, makám jak vzteklej! A nikdo tu není. Víte proč? No protože se nekliká. Všichni jsou pryč. Já tady sedím, poslouchám, mluví Karel.“
(Andrej Babiš ve videu na sociálních sítích, 10. února)

Což o to, Karel mluví pořád, to je známá věc. Na záležitost Babišova poslaneckého mandátu ovšem prostý rozum nestačí, je třeba vysvětlení hledat pomocí kvantové fyziky, konkrétně tzv. Schrödingerova mandátu. Jde o fyzikální myšlenkový experiment, který ilustruje paradox kvantové superpozice dvou stavů na příkladu poslance, která zároveň vykonává i nevykonává mandát. A je to.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • O Babišově budoucnosti se rozhodovalo ve středu na jednání předsednictva hnutí ANO, což je výkonný orgán zhruba na úrovni představenstva Agrofertu. A byla to rozhodně napínavá záležitost, jak podle vyhledavače Google zaznamenal třeba web České tiskové kanceláře.

Zaměstnanci hnití na jednání přicházeli s jasnou představou, jak by měla taková ta tvrdá soudružská kritika vypadat. Hlavně konstruktivně.

„Počkáme, s čím přijde pan Babiš, a podle toho mu řekneme svůj názor.“
(hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, Echo24, 8. února)

Ano, tak se nám to líbí, tak se má dělat vnitrostranická demokracie. Soudruh Holiš získává tlačenku a dvě kila párků z kuřecího separátu (21 %, zbytek voda).


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Nedávno jsme kdesi zaměstnance holdingu přirovnali k surikatám, což vzbudilo různé reakce. Abychom své tvrzení podložili, podívali jsme se blíže na společenský život těchto malých šelem. Citujme Wikipedii: „V době, kdy většina členů kolonie hledá potravu, někteří jedinci z kolonie hlídkují na vyvýšených místech proti predátorům, především dravým ptákům. Hlídky stojí vzpřímené na vyvýšeninách nebo sedí ve větvích keřů, odkud v případě nebezpečí vydávají varovné pištění nebo kvokání.“ Pokud si za predátory dosadíme třeba média, pak roli hlídky dobře plní třeba poslankyně a bývalá ministryně Klára Dostálová.

„Vůbec nerozumím tomu, proč se politika ANO řeší v médiích.“
(Klára Dostálová v týdeníku Respekt, 11. února)

Bodejť. Co je komu do toho, jak si soukromá firma řeší své personální otázky (šlo totiž o kritiku hejtmana Ivo Vondráka, který ve firmě seknul s místopředsedováním). Přímo to shrnul sám majitel, který v hierarchii surikat patří horní kastě – znovu citujme: „Surikaty tvoří kolonie až o třiceti členech, které žijí v podzemní soustavě nor, které si buďto vyhrabou samy nebo obsadí opuštěné nory zemních veverek. Kolonii vévodí dominantní pár, který se jako jediný rozmnožuje.“

„Vy média tady děláte nenávist, vy rozdělujetě společnost. A já jednou o tom napíšu knížku.“
(Andrej Babiš po jednání předsednictva ANO, 8.  února)

Vzhledem k tomu, co o panu předsedovi a jeho psaní knih víme, tak už ji Daniel Köppl – mediální poradce, co není mediální poradce – dávno píše a Babiš zase provalil něco, co měl říct až jindy. O co? O párek?

Tak klidnou mysl, mysleli jsme, že to po volbách přejde, ale je to tu pořád.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)