Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
HPUPhotogStudent via Foter.com / CC BY,

Sankce proti Rusku mají pokračovat nejméně do konce ledna 2017

Rozhodnutí pokračovat v sankcích proti Rusku přijaté ve středu „jen“ na úrovni evropských velvyslanců mají dnes v Bruselu potvrdit ministři zahraničí zemí EU.

„Budeme řešit výsledky brexitu a budeme také formálně schvalovat pokračování sankcí vůči Rusku,“ potvrdil na setkání s novináři ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zda se nyní po výsledcích britského referenda agenda výrazně změní ještě není jasné.

Opatření vůči Rusku by se ale po dnešku měly oficiálně prodloužit do konce ledna 2017. Další jednání na téma sankcí chystají ministři na počátek podzimu.

Sankce, které především omezují ruský přístup na finanční trhy, a zakazující export určitých typů výrobků, přijala Evropská unie v roce 2014 v reakci na anexi Krymu.

„Postupné odbourávání sankcí je navázáno na konkrétní pokroky při naplňování dohod z Minsku. Uvidíme, jak to všechno dopadne. V tomto není radno prognózovat. Bude záviset na chování našich partnerů, především samotného Ruska,“ upozorňuje Zaorálek.

Propad o třetinu

Sankce se odrážejí i na českém vývozu do Ruska. Ten se ve srovnání let 2014 a 2015 propadl o třetinu.

„Mají na to vliv nejen sankce, ale hlavně propad rublu a stagnace ruské poptávky. Propad exportu do Ruska byl také kompenzován vývozem do jiných zemí, takže to nevidíme úplně dramaticky,“ shrnuje náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

S tím souhlasí i ministr průmyslu Jan Mládek. „Export do Ruska klesá nikoli primárně kvůli sankcím, i když i ty působí jisté problémy, ale jde o pokles koupěschopné poptávky na straně ruských firem. Ty mají problém překlenout to úvěry, protože nemohou dostat z mezinárodního bankovního trhu peníze a ruské banky jsou pod velkým tlakem. Čísla bohužel potvrzují další klesající trend,“ říká Mládek.

 

Zájem českých firem o export do Ruska i tak trvá. Podle Svazu průmyslu je „Ruská federace pro české exportéry nejzajímavější vývozní destinací.“

TOP 10 zemí podle zájmu českých exportérů

zájem exp

Zdroj: SPČR

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře