Stebno, 25. června 2021. Obcí prošel downburst. Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Sami mají zničené domy, teď lidé ze Stebna vyrazili pomáhat po bleskové povodni

Napsal/a Robert Malecký 13. července 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Ve Stebně na Lounsku lidé tři týdny po průchodu ničivého bouřkového downburstu odklízejí trosky. Teď o víkendu ale vzali techniku a nástroje a odjeli pomáhat do třicet kilometrů vzdáleného Klučku u Žatce. Voda z potoka po přívalovém dešti tady poničila dům pana Antonína, který sám nemá prostředky na jeho opravu. O události informovala společnost Člověk v tísni, která pomoc koordinuje.

Ničivý downburst zasáhl Stebno ve čtvrtek 24. června. O pět dní později se po přívalovém dešti vylil v Klučku zanesený Klučecký potok a a zaplavil dům pana Antonína. Voda podmáčela dům a zničila jeho vybavení, vše se muselo vyhodit. Dům i domácnost byly sice pojištěny, ale později se ukázalo, že pojištění nekryje škodu z přívalových dešťů.

„Když jsem poslala peníze na Moravu, abych pomohla lidem po tornádu, tak jsem vůbec jsem netušila, že za týden budu řešit něco podobného. Naštěstí dům zůstal celý, jen vše, co je uvnitř, muselo do kontejneru. Bohužel auto, zaplavené až po zrcátka, je také na odpis. Auto je pro člověka na vesnici nutnost, aby byl pojízdný a mohl si dojet pro nákup a k doktorovi, tátovi je 68 let,“ říká Martina, dcera pana Antonína.

Zanesené koryto Klučeckého potoka. Foto: Jan Černý, Člověk v tísni, se souhlasem autora

S otcem a za pomoci místních hasičů, starosty a lidí z obce vyklidili celý dům. Teď v neděli jim přijela pomoc ze Stebna. Lidé, kteří sami už skoro tři týdny vyklízejí trosky svých domovů, pomohli s demolicí některých konstrukcí a obkopáním domu, aby zdi rychleji vysychaly. Přijela tři auta dobrovolníků. „Cítili jsme, že pomoci můžeme a nám také neznámí lidé pomohli, myslíme si, že je to takto v pořádku,“ říká Luděk, jeden ze stebenských dobrovolníků.

Pomoc rodině koordinuje organizace Člověk v tísni. „Zdá se, že jednou z příčin rozlití potoka do obce a zatopení obytného domu pana Antonína je neudržované a výrazně zarostlé koryto potoka. Je vydlážděné, s dostatečnou kapacitou pro odvod vody z obce, ale náletové dřeviny prorůstají potok po celé délce kontaktu s obcí. V horní třetině obce vytvořily stromy bariéru, a ta poslala vodu do obce. Spojíme se se správcem toku, za tohoto stavu se záplava při silnějším dešti může opakovat,“ říká za společnost Člověk v tísni Jan Černý, který je s rodinou v kontaktu.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)