Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Okamžik vstupu České zbrojovky (vlevo předseda představenstva Lubomír Kovařík) na pražskou burzu. FOTO: se souhlasem Česká zbrojovka
,

S českým koltem u pasu. Jak miliardář Holeček dobývá Ameriku

Je to rovný měsíc od chvíle, kdy Česká zbrojovka oznámila, že kupuje slavnou americkou značku Colt – jak její závod v USA, tak ten v Kanadě. Už mnohem dříve si do portfolia pořídila jinou roky prověřenou americkou značku zbraní Dan Wesson a chystá svou novou továrnu v arkansaském Little Rocku, která jí umožní usilovat i o zakázky u americké armády a dalších bezpečnostních složek.

Když Samuel Colt získal svůj první patent na svůj originální revolver, neboli „zbraň s otáčivým válcem“, byl zrovna v Praze Ferdinand I. Dobrotivý korunován na českého krále. To se psal rok 1836. O 185 let později firmu Colt Holding Company kupuje Česká zbrojovka poměrně nenápadného tuzemského miliardáře Radka Holečka.

Oznámila to právě před měsícem. Kupní cena je 220 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč) v hotovosti a dále za 1 098 620 nově vydaných kmenových akcií CZG. Obchod ale ještě zcela uzavřený není.

Nenápadný český miliardář

Čeká se na posvěcení ze strany amerického i kanadského regulátora a také na to, až na obchod takzvaně dá palec valná hromada Česká zbrojovka Group SE. S ohledem na pandemii koronaviru se hlasování odehrává poněkud zdlouhavě na dálku. Žádné zádrhele ale česká firma nepředpokládá.

„Proces schválení regulačních orgánů běží, vypořádání transakce očekáváme v první polovině letošního roku,“ říká mluvčí České zbrojovky Eva Svobodová.

Česká zbrojovka vloni v září na pražské burze vydala primární emisi svých akcií. Většinovým akcionářem (90 %) byla do té doby společnost European Holding Company (EHC), jejímž jediným vlastníkem je René Holeček. Zbývajících 10 % akcií měl prezident a předseda představenstva České zbrojovky Lubomír Kovařík (5 %), jako fyzická osoba René Holeček (2,5 %) a zbylých 2,5 % místopředseda představenstva Jan Drahota.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


René Holeček je podle tradičního žebříčku časopisu Forbes 25. nejbohatším Čechem. Jeho odhadovaný majetek je 8,5 miliardy korun. Původně pracoval v bankovnictví, působil například v Komerční bance a v Pragobance, podnikat začal v roce 1994, podílel se na privatizaci Třineckých železáren. Společnost Česká zbrojovka koupil v době, kdy byla na pokraji bankrotu, od roku 2014 je jejím majoritním vlastníkem.

Vstup na burzu odhadl tržní kapitalizaci společnosti na 9,5 miliardy korun. Česká zbrojovka původně odhadovala, že z nabídky vyčleněných akcií získá ideálně až 4,3 miliardy korun. Z veřejné nabídky akcií na pražské burze si ale nakonec počátkem října odnesla jen 812 milionů korun; na trh se dostalo necelých deset procent akcií společnosti.

I to, spolu s chystanou emisí dluhopisů, ale znamená alespoň část kapitálu pro americkou expanzi: jak k akvizici Coltu, tak k financování projektu výrobního závodu ve městě Little Rock v Arkansasu.

Od něj si zbrojovka slibuje hlavně to, že jí umožní ucházet se o zakázky od americké armády a bezpečnostních složek, které jsou teď podmíněné právě výrobou na území USA.

©HlídacíPes.org, redakčně vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit, datové zdroje Cribis 

Prodeji zbraní se daří

Součástí obchodu je i Colt Canada, tamní hlavní výrobce malých střelných zbraní a výhradní dodavatel kanadských ozbrojených složek. Předpokládá se, že kanadský regulátor se k obchodu vyjádří nejpozději do letošního léta.

Česká zbrojovka Group patří mezi nejvýznamnější evropské výrobce ručních palných zbraní, ale i taktického vybavení pro ozbrojené složky, pro lov či sportovní střelbu. Do portfolia patří zbraně prodávané pod značkami Česká zbrojovka, CZ-USA, Dan Wesson, Zbrojovka Brno a 4M Systems. Menšinový podíl má například ve švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně Spuhr i Dalby.

V rok vstupu na burzu oznámila Česká zbrojovka také skvělé finanční (neauditované) výsledky. Za první tři čtvrtletí roku 2020 šlo o rekordní tržby ve výši pěti miliard korun (meziročně nárůst o 10,2 %). V prodeji zbraní se daří zejména ve Spojených státech; za první pololetí loňského roku tam výnosy dosáhly přes 2,3 miliardy korun.

Česká zbrojovka patří mezi největší tuzemské exportéry (vloni se v tradiční soutěži Exportér roku umístila v objemu exportu na 22. místě). Jen za prvních devět měsíců roku 2020 firma celosvětově prodala 337 489 kusů zbraní: 70 % z toho v USA, do Evropy 9,7 %, Asie 6,2 % a do Afriky 4,4 %. Tržby z prodejů v České republice představovaly 6,8 % celku.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. podoubský napsal:

  Nebojte,oni vám američané ukáží,jak se likviduje konkurence,smlouva nesmlouva…………..

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  To celé, nákup Coltu, je zcela bezvýmná záležitost. Stačí si přečíst poslední válečnické prohlášení Bidena (Putin je zabiják. Zaplatí, prohlásil Biden /Novinky.cz a Seznam.cz/) a každý kdo zažil Drang nach Osten německých nacistů, ví co může následovat.
  Ručními zbraněmi „vyráběnými pod značkami Česká zbrojovka, CZ-USA, Dan Wesson, Zbrojovka Brno a 4M Systems“, se bojovat nebude, ty se budou skutečně tentokrát jen nosit u pasu.
  Příjde na řadu jiný kalibr a první kdo to odnese bude Evropa. Hirošima, Nagasaki, ale i celá 2. světová válka, byly proti tomu, co chystá tento senilní stařec Biden lidstvu, jen pohádkou na dobrou noc.
  Na Trumpa budou lidé vzpomínat se slzou v oku, pokud nějací přežijí.

  • Havran53 napsal:

   4 světová válka se povede mlaty a kameny ( jestli tu zůstanou ) ,světové mocnosti by si měli uvědomit, že atomová válka je likvidační pro celé lidstvo.

 3. Kerim napsal:

  Josef Panáček
  Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
  O historikovi pojednává článek Josef Panáček (historik).
  Josef Panáček
  Narození8. září 1937 (83 let)
  Staré Město
  Povolánísportovní střelec a trenér
  Některá data mohou pocházet z datové položky.
  Chybí svobodný obrázek.
  Přehled medailí
  Olympijské kruhy Sportovní střelba na LOH
  zlatoLOH 1976střelba – skeet
  Josef Panáček (* 8. září 1937, Staré Město) je bývalý československý střelec a olympionik, který získal zlatou medaili ve skeetu na olympiádě v Montrealu v roce 1976. V roce 1980 vyhrál také mistrovství Evropy ve sportovní střelbě ve španělské Zaragoze. Kariéru ukončil před olympiádou v roce 1984 a poté trénoval mládež. Jako trenér se zúčastnil OH 1992 v Barceloně.

  …pamatuji jak komunistický tisk a Televize ukázali a natočili šéfa Montrealské policie, který přijal našeho zlatého olympionika pana Panáčka a ukázal mu svůj revolver u pasu jehož výrobcem byla BOLŠEVICKÁ ZBROJOVKA BRNO…dnešní sametový tupouni zapomínají a chlubí se rádi cizím peřím…Ameriku před miliardářem Holečkem už dávno dobyli KOMUNISTI

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   To je pravda, Zbrojovka Uh. Brod vyráběla krátké zbraně pro policii v mnoha městech v USA a Kanadě. Byl to snad největší objem výroby zbrojovky a nezapomeňme také na samopal Škorpion.

  • Josef II napsal:

   Bože,vy jste genius.To jste myslel USA?Montreál je v Kanadě předsedo.Oskarovi ze Slovácka to došlo,tak tam tu Kanadu přidal.Jsem sice fanda Trumpa,ale Biden to řekl na rovinu.Stačí vzpomenout Litviněnka,Skripalovi,Němcova,Politovské a pokus o vraždu Navalného.Jinak si soudruhu s komunistickou zbrojovkou moc fandíte.

 4. Oskar (hanák z Hané napsal:

  Že jsem měl pravdu s tím Bidenem, je patrné ze zprávy, že „Rusko povolalo svého velvyslance v USA do Moskvy ke konzultacím na ČTK, České noviny (Aktualizace: 17.03.2021 19:07 Vydáno: 17.03.2021, 18:44): Informace o povolání Antonova do Moskvy přišla nedlouho poté, co americký prezident Joe Biden v rozhovoru pro televizi ABC připustil, že považuje ruského prezidenta Vladimira Putina za „zabijáka“ a obvinil ho, že se snažil zasáhnout do loňských prezidentských voleb v USA“.
  Povolání velvyslance do domovské země je velmi silným diplomatickým gestem, před možným odvoláním velvyslance a přerušením diplomatických styků.
  Prohlášení Bidena o Putinovi, také jakoby potvrzovalo spekulaci, že násilný vpád Trumpovýchpříznivců do Kongresu v době jeho jednání, byl akcí tajných služeb, které ho mohly vyprovokovat. Také náhlá neschopnost ochrany účinně zasáhnout proti příznivcům amerického prezidenta Donalda Trumpa v areálu washingtonského Kapitolu, je dost podezřelá. Celé to vzdáleně připomíná způsob, jakým byla spuštěna česká „sametová revoluce“ v listopadu 1989 pomocí smyšlené smrti studenta Martina Šmída, která se ale, na rozdíl od vpádu do Kongresu USA, obešla bez těch 4 mrtvých a několika zraněných (inu jiný kraj, jiný mrav).
  V každém případě, Trump se účast USA ve konfliktech po světě snažil omezit, Biden ji naopak evidentně hodlá zesílit.

 5. vankr napsal:

  Firma Colt se stala bezvýznamnou, proto není drahá

Přidávání komentářů není povoleno