Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kauza Vrbětice, odlet první skupiny vyhoštěných ruských diplomatů. Foto: David Kundrát / CNC / Profimedia
,

Ruští diplomaté se zbavovali pražských bytů už před zveřejněním kauzy Vrbětice

Indicií ukazujících na to, že ruská strana s předstihem věděla, že se v Česku brzy zveřejní informace o tom, že za výbuchy munice ve Vrběticích ve skutečnosti stojí agenti ruské GRU, přibývá. S odkazem na dění v kyberprostoru o tom mluví například ředitel vojenského zpravodajství Jan Beroun, zpětně vzato je zajímavá i nabídka realit v okolí pražské „malé Moskvy“, v Bubenči.

Na pražském trhu s nemovitostmi dlouhodobě převažuje poptávka nad nabídkou a kupce si najde prakticky jakýkoli byt, tím spíše, je-li na dobré adrese. Bylo proto poněkud překvapivé, když se letos v únoru objevilo v realitní nabídce hned několik bytů v pražské Bubenči, a to ještě – na současné poměry – za relativně příznivou cenu za metr čtvereční.

Šlo o několik luxusních rozlehlých bytů de facto na stejné adrese, v uzavřeném komplexu bytových domů v ulici Pod Kaštany, nedaleko ruského, čínského i amerického velvyslanectví.

Majitelka na to spěchá

Konkrétně například dvousetmetrový byt 5+kk, s garážovým stáním a s desetimetrovou komorou v suterénu se nabízel za sumu 21 490 000 Kč. Tedy (se započtením nebytových prostor) za cenu výrazně pod sto tisíc za metr čtvereční, což je v této lokalitě a kvalitě neobvyklé.

Majitelka na prodej poměrně spěchala, byt byla připravená předat i s kompletním vybavením. Realitní makléřka, byla to Ruska, mluvili jsme s ní anglicky, nám řekla, že majitelka je diplomatka a musí odjet, prý kvůli pravidelnému střídání diplomatů,“ říká muž, který se o koupi tohoto konkrétního bytu tehdy zajímal, a obrátil se nyní na redakci HlídacíPes.org. Jméno z osobních důvodů zveřejnit nechtěl, redakce však jeho identitu zná. 

Pohled na komplex Villa Bianca. FOTO: se svolením Mapy.cz Creative Commons 4.0 (CC-BY-SA 4.0)

Jak říká, koncem února jej zaujalo právě to, že se znenadání objevilo k prodeji hned několik podobně lukrativních nemovitostí, za relativně příznivou cenu, navíc na stejné adrese.

Protože však prodávající trvala na uložení peněz do úschovy svého advokáta, zatímco potenciální kupec preferoval jistější notářskou úschovu, z obchodu sešlo. Svého nového majitele si ale byt pravděpodobně našel, v nabídce realit již nefiguruje.

Zda šlo i v ostatních případech z únorových inzerátů o stěhující se ruské diplomaty, nebo o jiné vlastníky, nelze již zpětně dohledat.

Porovnání jmen nynějších majitelů bytů v komplexu Villa Bianca z údajů katastru nemovitostí s aktuálním seznamem jmen diplomatů ruské ambasády žádnou shodu neukazuje. Na druhé straně, řada bytů je zde vedena na firmy či advokáty, kdy je koncový vlastník neznámý.

Realitní kanceláře Villu Bianca popisují jako „řadu elegantních vil s velkým množstvím zeleně“, tvořena je „formací šesti budov, které jsou seskupeny kolem modernistické vily Jana Kotěry z let 1910 – 1911, mezi objekty je vybudovaná anglická zahrada s množstvím vzrostlých stromů“.

Komplex je uzavřený, 24 hodin denně hlídaný, veřejnosti nepřístupný.

Sberbank, RIA Novosti a Babiš

V nabídce je zde aktuálně několik dalších bytů. Například 4+kk o rozloze 155 m²; podle realitní společnosti s velmi nadstandardním vybavením, cena 19,5 milionu zahrnuje dvě parkovací místa v garáži rezidence.

Oslovený realitní makléř s ruským přízvukem na telefonický dotaz ujišťuje, že prodávající nemá s ruskou ambasádou nic společného, relativně příznivá cena je prý dána tím, že byt se nachází v přízemí.

Jiný prodejce u nabídky bytu 4+1 (a dvě garážová stání) za 17,9 milionu píše, že „byt je vhodný i jako pasivní investice, neboť o byty v této rezidenci mají zájem zejména ambasády“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Byty ve Villa Bianca už v minulosti zaujaly zajímavé kupce. Jedním z nich je Vladimir Borunov, muž stejného jména je manažerem ruské Sberbank, či ruský byznysmen Ilin-Adaev Philipp. (Jedním z majitelů bytu je i jistý Andrej Zolotov, v původní verzi článku jsme uvedli, že má jít o někdejšího pracovníka ruské agentury RIA Novosti téhož jména. Jde však podle vyjádření dotyčné osoby o záměnu; za chybu se omlouváme, pozn. red.)

Vedle množství dalších rusky znějících jmen či bytů vedených na firmy je zde jedním z majitelů bytu například  spolumajitelka televize Prima Radka Zachová, chorvatský podnikatel Danilo Vrljičak, či český průmyslník Lubor Cerva; svůj byt zde kdysi měl třeba fotbalista Tomáš Řepka.

Jedním z majitelů bytu ve Villa Bianca je také premiér Andrej Babiš. Ten v bytě o rozloze 98 m² nikdy nežil, pořídil si jej už na podzim roku 2003, tehdy za nadstandardních 7,3 milionu korun. Právě tento byt měl původně od Babiše k dispozici šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře