Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij před českým ministerstvem zahraničí. Foto : Czech News Center/ Rusinova Maria/ CNC/ Profimedia
,

Rusové v Česku. Útěk před Putinem, ale i prokremelská základna

Zájem občanů Ruské federace o české občanství od roku 2014 rapidně stoupl. Za posledních sedm let se občany Česka stalo 4752 Rusů. Naopak výrazně poklesl počet vydaných podnikatelských víz, na něž česká vláda od roku 2019 uvalila striktní kvóty. Podle oficiálních údajů ministerstva vnitra v Česku žije 45 708 státních příslušníků Ruské federace. Aktuálně česká vláda rozhodla, že zastavuje – s výjimkou humanitárních důvodů – vydávání víz pro ruské občany. 

Studentka Anna prezidenta Putina ráda nemá, angažuje se zde v protikremelských protestech a proto si raději – i s ohledem na rodinu doma v Moskvě – nechává své pravé jméno pro sebe. V Praze studuje ČVUT a ráda by tu i poté zůstala a případně i získala občanství. Stala by se tak jedním ze zhruba pěti tisíc jejích krajanů, kteří od roku 2014 v České republice občanství získali.

Právě od ledna 2014 Rusko umožnilo svým občanům mít pas jiného státu a ponechat si přitom i původní ruské občanství. Jen za první pololetí 2014 se českými občany stalo 287 Rusů, čtyřikrát víc než za celý rok 2011.

Bezmála 46 tisíc Rusů

„V letech 2014 až 2021 nabylo občanství ČR 4 752 státních občanů Ruské federace,“ shrnuje na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Celkem 1113 z nich za posledních sedm let využilo § 35 zákona o státním občanství ČR, který umožňuje „nabýt české státní občanství formou prohlášení fyzickým osobám ve věku 18 až 21 let, které se na území České republiky dlouhodobě oprávněně a fakticky zdržují a prokáží svou beztrestnost (tzv. migranti druhé generace)“.

Jen zlomek z celkového počtu – konkrétně šlo o 32 lidí – získalo občanství zjednodušeným způsobem, podle paragrafu, který umožňuje získat občanství „bývalým českým a československým státním občanům, kteří v minulosti toto státní občanství pozbyli, a jejich potomkům v první a druhé generaci (děti a vnuci)“.

Studentka Anna, ale i další Rusové žijící v Česku se nyní obávají, že současná agrese Ruska a invaze na Ukrajinu může vést k značné rusofobii české společnosti. „Osobně jsem přitom naprosto zdrcena a cítím hanbu za to, co se teď na Ukrajině děje. Lidí v Rusku se, jako obvykle, nikdo neptal na to, co chtějí oni. Je mi z toho na nic,“ dodává další z Rusek, říká si Nura.

Celkem v České republice žije podle aktuálních údajů ministerstva vnitra bezmála 46 tisíc Rusů. „K 31. lednu 2022 pobývalo v České republice celkem 45 708 státních příslušníků Ruské federace, z toho 22 295 na základě víza k pobytu nad 90 dnů nebo povolení k dlouhodobému pobytu a 23 413 na základě povolení k trvalému pobytu,“ říká mluvčí ministerstva Hana Malá.

VIP občan na stejné adrese

Český právní řád umožňuje získat i takzvané VIP občanství; jde o případy, kdy „udělení českého státního občanství bylo významným přínosem pro Českou republiku z hlediska vědeckého, vzdělávacího, kulturního, sportovního, slouží k plnění mezinárodních závazků České republiky nebo účelům humanitárním, nebo bylo v jiném státním zájmu“. Takto získalo české občanství od roku 2014 celkem 11 občanů Ruské federace.

Aby se zájemci takto vyhnuli obvyklému zdlouhavému procesu, musí se za ně zaručit ministerstvo, úřad, vysoká škola či jiná významná instituce. Přinejmenším ve dvou případech ruských občanů se to v minulosti stalo poněkud podezřele. V roce 2017 takto získal české občanství za vědeckou činnost Rus Kyrill Kulakovský. Tři roky před ním zcela stejným způsobem jeho otec Alexandr. V obou případech se za ně zaručilo Centrum pro výzkum energetického využití litosféry.

Později ale vyšlo najevo, že v Akademii věd ani jednoho z vědců neznají a od centra se nakonec distancoval i původní spoluzakladatel, Liberecký kraj. Nyní instituce sídlí v ulici Bulharská v Karlových Varech; na totožné adrese je vedeno sídlo firmy Telematic s.r.o, kde je jednatelem právě Kyrill Kulakovský (v obchodním rejstříku zapsán jako Kirill Kulakovskij).

Specifickou skupinou Rusů, kteří v Česku dlouhodobě žijí, jsou právě majitelé firem. Ruského vlastníka mělo k loňskému roku zhruba 13 tisíc firem působících v ČR.

„Většina firem s ruskými majiteli se řadí mezi malé společnosti nebo nejsou aktivní. Zajímavé je, že mezi firmami s ruskými majiteli najdeme výrazně více těch, které oficiálně nevykazují žádný obrat. Zatímco mezi všemi registrovanými společnostmi v Česku obrat nevykazuje 42 % firem, u těch s ruskými majiteli je to 71 %. Řada těchto firem tak působí spíše jako prázdné schránky,“ komentoval statistiku Jan Cikler, vedoucí datového oddělení aplikace Cribis, společnosti CRIF, která poskytuje datové přehledy o českých i zahraničních firmách.

Právě v této podnikatelské skupině se podle expertů mohou rekrutovat lidé silně nakloněni Kremlu, či přímo pracovníci ruských tajných služeb. Počet víz udělených k pobytu nad 90 dnů za účelem podnikání nicméně v posledních letech setrvale klesá, stejně jako žádosti o ně, jak ukazuje tabulka níže:

Dlouhodobá víza pro ruské podnikatele

ZDROJ: MVČR

„Na základě nařízení vlády č. 220/2019 Sb. je omezen maximální počet žádostí o vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem podnikání na některých zastupitelských úřadech ČR. Pro Ruskou federaci je stanovena kvóta 200 žádostí, z nichž 100 je určeno pro osoby, které žádají v rámci Programu klíčový a vědecký personál,“ vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Za základnu ruské špionáže byla dlouhodobě označována, mimo jiné i ve zprávách kontrarozvědky BIS, ruská ambasáda v Praze. Ta však v důsledku diplomatické roztržky po odhalení původce výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích z roku 2014 vloni výrazně prořídla. Nyní na pražském velvyslanectví působí jen sedm diplomatů a 25 členů administrativního a technického personálu. Další diplomaté jsou na konzulátech v Brně a Karlových Varech, ve čtvrtek ale česká vláda rozhodla, že tyto konzuláty uzavře, tito diplomaté musí proto Česko opustit.

Mimo většinovou pozornost stojí tuzemská pravoslavná církev. Jak popsal v dřívějších textech HlídacíPes.org, v Česku v době po anexi Krymu převládl vliv moskevského patriarchátu. Ten sem aktivně dosazuje ruské a proruské ukrajinské duchovní a potlačuje ty české. V čele tuzemské pravoslavné církve stojí od roku 2015 někdejší agent StB Michal Dandár (podle části pravoslavných byla jeho volba neplatná), jeho tajemníkem je bývalý důstojník StB Igor Střelec.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

22 komentářů

 1. wenkovan napsal:

  Vzhledem k tomu, že Rusko použilo osvědčenou metodu „Sudety“, asi bychom se měli začít také strachovat, protože ruská menšina (nebo většina?) v Karlových Varech si také jistě zaslouží zachránit od brutálního útlaku.

  • Michail napsal:

   Jenomže když vidíte člověka jdoucího po ulici, který mluví rusky, tak to přece vůbec neznamená, že je občanem RF. Je docela možné, že je z Kazachstánu, Běloruska, Moldávie, Lotyšska, nebo i východní Ukrajiny. Jak si to technicky představujete, uplatnit vůči nim všem kolektivní odpovědnost? Nikdy jste se nikoho z nich neptal, jak tu válku oceňuje a že třeba může být proti. Co když vám řeknu, v Česku žije Youtube bloger „KamikadzeD“, který Putina aktivně kritizuje?

 2. toky napsal:

  I ti kteří Putina nemusí mu budou ochotně sloužit do roztrhání těla. Jsou to rusáci a zákeřnost mají v genech!!

  • Zdenál napsal:

   To je pravda, ale BIS by je snad měla vylovit?

   • toky napsal:

    Všichni se budou tvářit jako ubohé oběti ale budou škodit za dvě kopějky. Tohle žádná BIS neošetří.

    • Michail napsal:

     Jenomže když vidíte člověka jdoucího po ulici, který mluví rusky, tak to přece vůbec neznamená, že je občanem RF. Je docela možné, že je z Kazachstánu, Běloruska, Moldávie, Lotyšska, nebo i východní Ukrajiny. A už vůbec ruskymluvící nemusí být ruské národnosti. Jak si to technicky představujete, uplatnit vůči nim všem kolektivní odpovědnost? Nikdy jste se nikoho z nich neptal, jak tu válku oceňuje a že třeba může být proti. Co když vám řeknu, že v Česku žije Youtube bloger „KamikadzeD“, který Putina aktivně kritizuje?

    • Michail napsal:

     A ještě jedna věc: narozdíl od vás pane toky, já jsem se účastnil protestu proti válce na Václavském náměstí, spolu s ostatními ukrajincy. Takže za vaše slova byste se měl stydět. Z vaší logiky vyplývá, že po osvobození Evropy od Hitlera, se měli všechni němci v NDR a SRN pozabíjet (vždyť oni by ochotně sloužily Hitlerovi do roztrhání těla). Proč se nic podobného neučinilo?

 3. Babočka napsal:

  Když jsem po okupaci našeho státu r 1968 upozornil v krámu důstojnickou paninkčku , dodnes cítím jak smrděla , ať nepředbíhá a postaví se do řady tak se na mne obořila a řekla , že my Češi ještě budeme žrát trávu. Dokud budeme v NATO tak asi ne. Ale pokud ve volbách zvítězí Okamura s SPD tak asi ano. Tajné služby pracují s výhledem minimálně jedné generace. Ukrajina , její okupace, je druhé varování.

 4. Sámo napsal:

  Je třeba vypakovat všechnu tu ruskou verbež a ukončit diplomatické styky s proradným Putinovým režimem. Putin je člověk, který nezná co je to vděčnost za vstřícný krok. Když mu Zeman v roce 2001 v době kdy bylo v ekonomické srabu a chaosu nabídl prominutí ruského dluhu 100 miliard Kč, tak ani nepoděkoval. měl jenom plnou hubu slovanských bratrů a v roce 2014 toho nejbližšího bratra – Ukrajinu napadl a začala tzv. hybridní ruská válka na Ukrajině a teď dokonce ruská armáda vpadla na ukrajinské území a vede otevřenou a zničující válku. Rusové nikdy neuznávali ostatní slovanské státy jako bratrské- pro ně to byli jenom pacholci a pohůnci, kteří musí pracovat pro Rusko skoro zadarmo.

  • Ondrej napsal:

   s tim ruskym dluhem je to naprosta pravda, to je neco neuveritelneho jak hladce to „proslo“, pritom je jasne, ze to byla od zemana levarna a podraz vuci nasemu statu a ve prospech rusu uz tehdy…fuj snad uz ne dlouho, ted sice obratil, ale skody uz napachal opravdu hodne a mel by vypadnout

  • A. S. Pergill napsal:

   Za předložení některých z nich vám Putin poděkuje, možná i metál dá.

  • Michail napsal:

   Vážený pane Sámo, já jako rus jsem za poslední 2 týdny sbíral humanitární pomoc na sklad pro Ukrajinu, posílal peníze známým na Ukrajinu, účasnitl se několikrát demonstrací na Václavském náměstí, a co jste za tu dobu udělal vy, kromě toho že tu máte spoustu keců? Ano já jsem proti Putina, stejně jako tisíce mých spoluobčanů. A co takle ti ukrajinci, co se zde v Česku Putina podporují? Znám pár takových. Nebo pro vás platí dvojí metr, že když rus tak je vždycky agent Kremlu? Vzpamatujte se. Za Putina může být jak čech, tak i rus, i ukrajinec, nebo kazach. A proti Putina je každý normální člověk, nehledě na národnost. Navíc já jsem ženatý na ukrajince a máme spolu děti. Vy byste i mě nechali deportovat a manželku nechali v Česku? Čím se potom lišíte od NKVD a STB?

 5. jt napsal:

  Běž domů Ivane

 6. Mras napsal:

  Velmi bych uvítal statistiku přínosů asimilovaných ruských občanů po získání českého občanství. Od roku 1968 Rusúm nevěřím ani nos mezi očima, což je přímou odpovědí na počet disidentů v Rusku po anexi Československa státy Varšavské smouvy v roce 1968. Stejně tak nevěřím ruským občanům, kteří v Česku studují, pracují, podnikají, či se živí jiným nekalým způsobem, Rus zůstanem Rusem stejně jako bolševik bolševikem. Ruská věrolomnost je příslovečná a Dostojevský by se divil, jak byl ve ve svých úvahách mělký. Zůstává rozum stát nad ruským národem, který se necháva putinovskou propagandou zmanipulovat do němoty, stejně, jako kdyby se zlil jako ruský mužik vodkou. Kdysi se s Oněginem ujal patřičný výraz „lišnyj čelavěk“ (Zbytečný člověk). Mám pocit, že dnes ho lze vzáthnout na celý ruský tmářský národ!

  • Jana Wiedermann napsal:

   Odešla jsem 1970 z Československa ,byla jsem velmi smutná .žila jsem v Karlových Varech .
   Chtěla jsem se vrátit když bylo po sametové revoluci .Byla jsem v Karlových Varech kvůli bytu a co jsem viděla ?Sáme rusáky!Cesi se odstěhovali na kraj města a ty paláce si koupili Rusové ,obchody jsou většinou ruské .Jelikož jsem si chtěla v restauraci objednat v češtině jídlo nebyla jsem obsloužena,vedle seděli Rusové a Češi se mohli přetrhnout ,jak tam kolem nich lítali .V 1968 mne chtěli Rusové zastřelit 1969 mne chtěli znásilnit a já se mám vrátit do republiky a města kde lezou Češi Rusům do zadku ?Mam české občanství nechali jsem pas propadnout….
   Ještě něco ,můj otec byl uvězněn na 10 let musel pracovat v Jáchymově později v Příbramí .můžete hádat kdo ho uvěznil .

   • Michail napsal:

    Jenže ti o kom mluvíte mohou být absolutně různé národnosti. Ruskymluvící mohou být jak rusové, tak i bělorusové, kazaši, moldvané, arménci, nebo i ukrajinci z východní Ukrajiny. Stejně tak i za dob socialismu, sovětští důstojníci byli různé národnosti, nejen rosové.

  • A. S. Pergill napsal:

   Problém je, že ty úspěšně asimilované prostě není vidět. Za časů RVHP byl docela ideálem ruských dívek vdát se za inostrance ze západnějších zemí Varšavské smlouvy. (U nás se zase holky snažily vdát na západ.) A to tu máme ještě i potomky emigrantů před VŘSR, Rusek, které si vzali legionáři, atd. Naprostá většina z nich se asimilovala velice dobře.

  • Michail napsal:

   A ještě jedna věc: já jako rus jsem za poslední 2 týdny sbíral humanitární pomoc na sklad pro Ukrajinu, posílal peníze známým na Ukrajinu, účasnitl se několikrát demonstrací na Václavském náměstí, a co jste za tu dobu udělal vy, kromě toho že tu máte spoustu keců? Ano já jsem proti Putina, stejně jako tisíce mých spoluobčanů. A co takle ti ukrajinci, co se zde v Česku neasimilovali a Putina podporují, znám pár takových? Nebo pro vás platí dvojí metr, že když rus tak je vždycky agent Kremlu? Vzpamatujte se. Za Putina může být jak čech, tak i rus, i ukrajinec, nebo kazach. A proti Putina je každý normální člověk, nehledě na národnost. Navíc já jsem ženatý na ukrajince a máme spolu děti. Vy byste i mě nechali deportovat a manželku nechali v Česku. Čím se potom lišíte od NKVD a STB?

 7. Jiří Matějů napsal:

  Bojíme se pořád. Být politikem, odeberu občanům ruské národnosti, kteří žijí v Čechách a mají dvojí občanství tedy ruské a české to české. Měli spoustu let času si vybrat. Ať jdou zpět do matičky Rusy. Jsem nesmírně rád za to, že celý svět bude Rusy ještě více nenávidět i jen za to, jak se ve světě chovají. Jsou to všude mistři světa. K čertu s nima, bez rozdílu.

  • Ondrej napsal:

   na tom neco je..ale zase bylo by dobre dat jim sanci – muzou se vzdat toho ruskeho, pokud to neudelaji, jsou potencialnim rizikem a pak se neda nic delat a musi hezky domu..a jeste by meli ti, co tady chteji zustat oficialne odsoudit putinovu risi zla a jeho valecne zlociny…pak tady mohou zustat, ale porad si na ne musime davat pozor..

  • Lukáš Jirsa napsal:

   S rozdílem, prosím! Pokud bez rozdílu, tak bychom se chovali jako oni. Určitě je řada Rusů, kteří bojují proti Putinovi nebo s ním nesouhlasí a zároveň mají dvojí občanství – a to kvůli vazbě ke své vlasti – ne kvůli vazbě k Putinovi. Nemůžeme generalizovat a lidi dělit podle toho, zda mají nebo nemají dvojí občanství.
   Putin je válečný zločinec, má krev na rukou a to i krev svých vlastních lidí, to je jasné. Ale nemůžeme ztotožnit Rusy a Putina.

  • Jana Wiedermann napsal:

   Odešla jsem 1970 z Československa ,byla jsem velmi smutná .žila jsem v Karlových Varech .
   Chtěla jsem se vrátit když bylo po sametové revoluci .Byla jsem v Karlových Varech kvůli bytu a co jsem viděla ?Sáme rusáky!Cesi se odstěhovali na kraj města a ty paláce si koupili Rusové ,obchody jsou většinou ruské .Jelikož jsem si chtěla v restauraci objednat v češtině jídlo nebyla jsem obsloužena,vedle seděli Rusové a Češi se mohli přetrhnout ,jak tam kolem nich lítali .V 1968 mne chtěli Rusové zastřelit 1969 mne chtěli znásilnit a já se mám vrátit do republiky a města kde lezou Češi Rusům do zadku ?Mam české občanství nechali jsem pas propadnout….
   Ještě něco ,můj otec byl uvězněn na 10 let musel pracovat v Jáchymově později v Příbramí .můžete hádat kdo ho uvěznil .

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost