Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Alarm für Cobra 11 / foto: Profimedia
,

Ruský klín prezidenta Zemana, profesionální udavači z Bruselu a kdy se Schillerová vyfotí se Semirem Gerkhanem

PSÍ UŠI. Prezident Miloš Zeman si po propuknutí vrbětického skandálu vzal týden na rozmyšlenou, jak se vejít do úzké škvírky mezi ruské zájmy a zjištění domácích i zahraničních zpravodajských služeb. Tento úkol splnil, klín vrazil, vše zrelativizoval, a ještě pěkně ohnul Ústavu směrem k volbám. Takže se vlastně nic zvláštního nestalo, pršelo a pak přestalo. Vítejte u komentovaného přehledu týdne a pojďme hned ke strojům.

 • Asi se shodneme, že kromě ministrů pro blaho Agrofertu jsou v dnešní době klíčová ministerstva zdravotnictví a zahraničních věcí. Prezident Miloš Zeman nedávno požádal o jejich svěření do své péče a bylo mu vyhověno. Oba noví ministři, Petr Arenberger a Jakub Kulhánek, se resortů ujali, políbili hradní prsten, a definitivně tak pro nadbytečnost pohřbili debatu o rizicích rozpuštění sněmovny a předání moci do Zemanových rukou.

Na příkladu Jakuba Kulhánka hezky vidíme pochopení subordinace, velice správně a pokrokově chápe svou roli i kolega Arenberger, zvaný ministr Sputniku. Ten je prý i po mezinárodní roztržce s Ruskem stále ve hře, ministr možný nákup vakcíny chápe „neutrálně“.

„Vidím to tak, že sem zřejmě přišli nějací lidé a udělali tady výbuch. Jestli to bylo zaměřeno jedním anebo druhým směrem, nevím.“
(Petr Arenberger k výbuchům ve vrbětickém skladu, Novinky.cz, 21. dubna)

V mistrovství světa v relativizaci teroristických akcí ruské rozvědky se Arenberger zařadil na pěkné druhé místo hned za premiéra Babiše, který už v pondělí získal nepřekonatelný náskok svým tvrzením o útoku na zboží bulharského zbrojaře. S takovou vládou je radost jít do války se světovou velmocí.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Premiérovi Babišovi se jistě ulevilo, že už žádnou vládu řídit nemusí a může se soustředit na řešení svých vlastních problémů. Třeba se střetem zájmů – podle závěrečné zprávy k auditu Evropské komise má nadále zásadní vliv na svěřenské fondy, a tím pádem i na koncern Agrofert. Čili nic, co bychom nevěděli, jen to teď máme černé na bílém.

Na Babišově reakci je třeba ocenit slova o profesionálních udavačích, to je z jeho strany milý historický vtípek. Teď by tedy mělo dojít na kroky, které už před dvěma lety oznámila místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová. Ne tedy, že by to ještě někoho zajímalo, ale sociální demokracie by mohla rozehrát 357. díl telenovely „Ještě pětkrát a možná odejdeme z vlády“.

„Kdyby se opravdu prokázalo, že premiér je ve střetu zájmů, tak by to, alespoň za sebe mohu říct, byla ta červená linie… Je to tak závažná věc, že by to bylo dál velmi složité a těžko udržitelné.“
(Jana Maláčová, iRozhlas.cz, 5. června 2019)

No a jak to dopadlo? Jako vždycky, samozřejmě.

„Sociální demokracie v této fázi a vzhledem k situaci nebude dělat nic, co by dále destabilizovalo situaci.“
(Předseda ČSSD Jan Hamáček, 24. dubna 2021)

Tak jo, v pořádku.

 • Věc je přitom jednoduchá, stát má spoustu nástrojů, jak neoprávněně vyplacené dotace vymáhat. Jak ostatně s vkusem sobě vlastním připomněla ministryně financí Alena Schillerová.

Tak schválně. Dojde si daňová Kobra, ať už je to tedy cokoli, pro peníze do Agrofertu? Správné tipy posílejte na adresu Lampárna, Hlavní, Praha 1. Deset vylosovaných výherců obdrží selfíčko paní ministryně a Semira Gerkhana z Kobry 11.

 • Jsme v závěru, u naší oblíbené rubriky citátů, které uzrály jak dobře uleželý syreček. Tentokrát je to jeden z nejpovedenějších vůbec, je to právě rok, co Andrej Babiš pochválil sebe a svou vládu za to, jak si lidé kvůli jejich neschopnosti reagovat na start pandemie sami šili roušky a skládali se na plicní ventilátory:

„Nejsem si vědom, že bychom udělali nějakou chybu. Vláda udělala maximum, má jasný výsledek, zachránili jsme tisíce mrtvých.“
(Andrej Babiš, Lidovky.cz, 24. dubna 2020)

A pak už to všechno bylo jenom lepší. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

18 komentářů

 1. Sam napsal:

  Zatím vím o jediných udavačích v Bruselu, kterými jsou čeští piráti. To jsou ty zavšivené hlavy.

  • martin napsal:

   jedinej udavac tady je jeden StBak s cislem 25085

  • Travis napsal:

   Pak ještě jsou udavači STB, kteří neudávali zloděje.

 2. Sámo napsal:

  Zeman má už opravdu Alzheimera pokročilého stupně a sice takového, že plete všechno možné dohromady a sám se domnívá, že má pravdu. Tvrdí, že má na povel Policii ČR a není to pravda, tvrdí, že podle Ústavy ČR prezident v případě, že se poslanci dohodnou 3/5 většinou v Parlamentu o předčasných volbách, že prezident může ale nemusí rozpustit Parlament- také to není pravda, to jenom Zeman smíchal dohromady dva různé články Ústavy ČR, ale každý ten článek ústavy se týká úplně jiné situace. A pravdu o jeho projevu na Prima TV má poslankyně TOP 09 Pekarová, že Zemanův projev byl určen Rusku a ne Česku, takže nadále Zeman pokračuje ve svých projevech sympatií tomuto státu, kde včera znamená zítra.

  • Travis napsal:

   Úřad prezidenta se za posledních 70 let s vyjímkou Havla nezměnil. Ono je to jako zavádět demokracii do negramotné země afriky. Nazvou to demokracií, podstata způsobů vlády zůstává.

  • pamětník napsal:

   K Alzheimerovi, sympatiím, a k Rusku, kde prý včera znamená zítra, – z pohledu vrtevníka pana prezidenta Zemana.
   V určitém věku rozumný člověk myslí na to, co dobrého po sobě potomkům zanechá. Můj děda, bodrý jihočech mně varovával: „Užíváš-li cizí hlavu, do vlastní si …er!“ V 53 roce po smrti Stalina a prezidenta K. Gottwalda, v době státního smutku, nás / kluky příslušníci SNB vyháněli ze sportovišť. A moje maminka zavzpomínala na davy plačících Pražany na chodnících, kudy na lafetě vezli pana prezidenta Masaryka. Po svém projevu, příklonu „k velkému dubisku“ se myslím může pan prezident Zeman obávat …,

  • Pavel Liška napsal:

   Ale nemá Alzheimera. On si tak hraje a baví ho to. Schválně vypustí, že nemusí schválit rozpuštění Sněmovny, ani když si to odsouhlasí třeba 199 poslanců. Jednak proto, že se pak baví tím řevem novinářů a politiků a pak taky proto, aby právě tomu rozpuštění Sněmovny zabránil. Aby si dotčení politici, kteří se o to rozpuštění snaží, se lekli další eventuální ústavní krize a dalšího boje s prezidentem. A to 5 měsíců před volbami . Oni si pak řeknou, že to nestojí za to a taky si nechtějí prezidenta, který při povolebních vyjednáváních je velmi silným hráčem, nechtějí rozhádat ještě víc než nyní. To je prostě takový Zemanův vzkaz : „O to se raději ani nepokoušejte…. ! “
   Koneckonců, včera večer už i Černochová připustila, že prezident sice Sněmovnu rozpustit musí, ale nikde není psáno do kdy…. A Zemana už známe, že. Takže z toho mi plyne, že alespoň ODS ten vzkaz přečetla správně. Na rozdíl od 99,9% novinářů a politiků STAN, TOP09, KDU, Pirátů apod.
   No a s tím vrchním velitelem Policie ČR je to podobné…. Zeman rád testuje hranice ústavnosti. Což mimochodem ale není na škodu. Alespoň se na to upozorní a může se o tom vést diskuze a eventuální kroky ke zpřesnění Ústavy.
   Ústavní právníci mi ale budou zase tvrdit, že Ústava není žádný manuál vládnutí, a proto je psána jak je psána. Aby se poskytnul prostor na politické řešení různých situací, které všechny nelze předvídat a do Ústavy dát jejich exaktní řešení.

   • pamětník napsal:

    Věříte-li, že „alespoň ODS vzkaz pana prezidenta Zemana – přečetla správně“ dovolte připomenout, že před 2 lety (6.6.2019) tato problémů znalá, vlastenecká, modrá partaj hlasovala proti přijetí usnesení, – cit:
    I. konstatuje, že v letech 1992 až 2005 došlo při privatizaci majetku státu k velké řadě excesů, chyb i zločinů, které způsobily České republice a jejím občanům škody na majetku v řádech stovek miliard korun a které vlády České republiky dosud nedořešily a jejich následky neodstranily;
    II. žádá vládu, aby zpracovala a navrhla účinnou změnu trestněprávních předpisů tak, aby bylo možné takové zločiny způsobené při privatizaci dále stíhat a potrestat, aby nedošlo k jejich promlčení, včetně posouzení, zda nedošlo v určitém období k situaci, kdy promlčecí doba ani nemohla běžet.
    Z 23 hlasů ODS bylo 12 proti; 6 poslanců se k hlasování nepřihlásilo; 5 se omluvilo.
    Chcete jména? – Tady jsou:
    – 12 Proti: I. Adamec; J. Bauer; M. Baxa; P. Beitl; J. Janda; K. Krejsa; M. Kupka; J. Martinů; I. Mauricová; B. Svoboda; V. Vrecionová; P. Žáček
    – 6 Nehlasovalo: M. Benda; St. Bláha; P. Fiala; M. Němcová; Zb. Staňura; J. Ventruba
    – 5 Omluvili se: P. Blažek; J. Černochová; V. Munzar; J. Skopeček; J. Zahradník
    Zato 17 Pirátů – Pro! To jsou ty střípky odhalující licoměrnost…

    • Pavel Liška napsal:

     A co to má společného s dnešní situací ? A mimochodem, taky bych hlasoval proti. Je to usnesení zpochybňující úspěch porevoluční transformace a přechod ze socialismu do kapitalismu pod taktovkou ( a namířené zejména proti ) ODS.
     Jinak jsem se asi mýlil, anebo to buď pochopila jen Černochová, anebo byla ODS v té SPOLU koalici přehlasována , ale oni to rozpuštění Sněmovny pořád myslí vážně….

 3. Tomáš napsal:

  Díky za vypíchnutí historického vtípku. Ten se panu Babišovi fakt povedl.

 4. Marek Loucký napsal:

  Pozice obhájců Babišovy a Zemanovy politiky je v současnosti tak slabá, že jakékoliv pokusy vyvinit, obhájit, nebo dokonce podporovat jejich kroky je nejen ukázka mdlého mylšení, ale též daleko za hranicí dobrých mravů. Potvrzuje se, že kritika obou ze strany médií i opozice byla během poslední dekády naprosto oprávněná a čím dříve nastane doba post Babišovská a post Zemanovská, tím lépe pro naši Zemi. Všichni jejich voliči, styďte se!

  • petrph napsal:

   No a v tom je ten vtip, pozice Babišovy politiky se teď v minulém týdnu velice posílila, když se náhle postavil do čela protiruské falangy. Což, tedy už jak politici, analytici i novináři vzali na vědomí, takže teď jde o to, aby to vzali do úvahy i voliči – že pan Babiš a jeho vláda jsou pro nás to nejlepší. ANO společně to zvládnem, tedy ten virtuální boj s Ruskem, to i ten covid může počkat.a lidi si zvyknou

 5. Nisot napsal:

  Takže jsou to 2 nesouvisející události : 1. Odhalení 18 ruských agentů na ambasádě a jejich vyhoštění (se souhlasem prezidenta a všech kromě SPD a KSČ)… a 2. Podezření 2 ruských agentů z výbuchu ve Vrběticích, které je natolik „důvodné“, že ani státní zástupce zatím nezahájil trestní stíhání (a nepožádal o mezinárodní zatykač)… A v právním státě by o vině a trestu měl rozhodovat spravedlivý soud (třeba i v nepřítomnosti obviněných)… pokud se nechceme vrátit do 50.let, kdy obvinění Státní bezpečnostní služby stačilo k likvidaci dotyčného „agenta imperialismu“…

  • petrph napsal:

   Jen takové dvě technické poznámky
   1) Ani odhalení 18 ruských agentů na ambasádě – o tom se nikde nepsalo, že by to byli právě odhalení agenti. Prostě 18 ruských diplomatů, šlo čistě jen o ten počet, aby se jako Rusům něco ukázalo.

   A za 2) Nejen že „..že ani státní zástupce zatím nezahájil trestní stíhání „. Aby to bylo ještě veselejší, je zde § 65tr. řádu, kde se píše
   Obviněný .a . obhájci a zmocněnci mají právo nahlížet do spisů..“
   Jinak řečeno, pokud by byli ti Rusové u nás skutečně právně obviněni ,mohli by si sami přečíst ve spise, jaké důkazy proti nim náš stát má, a nemuseli se spoléhat a odkazovat na dosti zkratkovité projevy našich politiků v médiích.

   Jinak řečeno, nezávisle na tom, co se vlastně v těch Vrběticích stalo, a kdo to způsobil, se obávám že naši současní státní činitelé ve spojení s bezpečnostními silami dosti amatérským způsobem působí mnohem větší mezinárodní škody.

 6. lwo napsal:

  A Televize Terezie by se měla přejmenovat na PRIMAZEMAN… 🙁

 7. petrph napsal:

  Tedy, sice by se dalo říct že tento týden byl nabitý zmíněnými událostmi doslova galaktického významu, ovšem neškodí připomenout jednu další, která je ve své sprostotě a a elitářské povýšenosti všechny překonává.
  „..Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula by neměl problém s tím, aby se lidé mohli nechat očkovat proti koronaviru na tržním principu. „Dovedu si představit, že by se lidé, kteří nechtějí čekat ve frontě, měli možnost dostat k vakcíně komerčně,“ řekl epidemiolog a současný poradce prezidenta republiky Miloše Zemana v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.“

 8. Tatiana napsal:

  Ať je to jak je to ale pokud toto bezvládí teď nikdo se nepokusí změnit tak můžeme jen doufat v mocnou silu KORONAVIRU!!!

Přidávání komentářů není povoleno