Alarm für Cobra 11 / foto: Profimedia

Ruský klín prezidenta Zemana, profesionální udavači z Bruselu a kdy se Schillerová vyfotí se Semirem Gerkhanem

Napsal/a Robert Malecký 25. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Prezident Miloš Zeman si po propuknutí vrbětického skandálu vzal týden na rozmyšlenou, jak se vejít do úzké škvírky mezi ruské zájmy a zjištění domácích i zahraničních zpravodajských služeb. Tento úkol splnil, klín vrazil, vše zrelativizoval, a ještě pěkně ohnul Ústavu směrem k volbám. Takže se vlastně nic zvláštního nestalo, pršelo a pak přestalo. Vítejte u komentovaného přehledu týdne a pojďme hned ke strojům.

  • Asi se shodneme, že kromě ministrů pro blaho Agrofertu jsou v dnešní době klíčová ministerstva zdravotnictví a zahraničních věcí. Prezident Miloš Zeman nedávno požádal o jejich svěření do své péče a bylo mu vyhověno. Oba noví ministři, Petr Arenberger a Jakub Kulhánek, se resortů ujali, políbili hradní prsten, a definitivně tak pro nadbytečnost pohřbili debatu o rizicích rozpuštění sněmovny a předání moci do Zemanových rukou.

Na příkladu Jakuba Kulhánka hezky vidíme pochopení subordinace, velice správně a pokrokově chápe svou roli i kolega Arenberger, zvaný ministr Sputniku. Ten je prý i po mezinárodní roztržce s Ruskem stále ve hře, ministr možný nákup vakcíny chápe „neutrálně“.

„Vidím to tak, že sem zřejmě přišli nějací lidé a udělali tady výbuch. Jestli to bylo zaměřeno jedním anebo druhým směrem, nevím.“
(Petr Arenberger k výbuchům ve vrbětickém skladu, Novinky.cz, 21. dubna)

V mistrovství světa v relativizaci teroristických akcí ruské rozvědky se Arenberger zařadil na pěkné druhé místo hned za premiéra Babiše, který už v pondělí získal nepřekonatelný náskok svým tvrzením o útoku na zboží bulharského zbrojaře. S takovou vládou je radost jít do války se světovou velmocí.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Premiérovi Babišovi se jistě ulevilo, že už žádnou vládu řídit nemusí a může se soustředit na řešení svých vlastních problémů. Třeba se střetem zájmů – podle závěrečné zprávy k auditu Evropské komise má nadále zásadní vliv na svěřenské fondy, a tím pádem i na koncern Agrofert. Čili nic, co bychom nevěděli, jen to teď máme černé na bílém.

Na Babišově reakci je třeba ocenit slova o profesionálních udavačích, to je z jeho strany milý historický vtípek. Teď by tedy mělo dojít na kroky, které už před dvěma lety oznámila místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová. Ne tedy, že by to ještě někoho zajímalo, ale sociální demokracie by mohla rozehrát 357. díl telenovely „Ještě pětkrát a možná odejdeme z vlády“.

„Kdyby se opravdu prokázalo, že premiér je ve střetu zájmů, tak by to, alespoň za sebe mohu říct, byla ta červená linie… Je to tak závažná věc, že by to bylo dál velmi složité a těžko udržitelné.“
(Jana Maláčová, iRozhlas.cz, 5. června 2019)

No a jak to dopadlo? Jako vždycky, samozřejmě.

„Sociální demokracie v této fázi a vzhledem k situaci nebude dělat nic, co by dále destabilizovalo situaci.“
(Předseda ČSSD Jan Hamáček, 24. dubna 2021)

Tak jo, v pořádku.

  • Věc je přitom jednoduchá, stát má spoustu nástrojů, jak neoprávněně vyplacené dotace vymáhat. Jak ostatně s vkusem sobě vlastním připomněla ministryně financí Alena Schillerová.

https://twitter.com/alenaschillerov/status/1385988468141170689

Tak schválně. Dojde si daňová Kobra, ať už je to tedy cokoli, pro peníze do Agrofertu? Správné tipy posílejte na adresu Lampárna, Hlavní, Praha 1. Deset vylosovaných výherců obdrží selfíčko paní ministryně a Semira Gerkhana z Kobry 11.

  • Jsme v závěru, u naší oblíbené rubriky citátů, které uzrály jak dobře uleželý syreček. Tentokrát je to jeden z nejpovedenějších vůbec, je to právě rok, co Andrej Babiš pochválil sebe a svou vládu za to, jak si lidé kvůli jejich neschopnosti reagovat na start pandemie sami šili roušky a skládali se na plicní ventilátory:

„Nejsem si vědom, že bychom udělali nějakou chybu. Vláda udělala maximum, má jasný výsledek, zachránili jsme tisíce mrtvých.“
(Andrej Babiš, Lidovky.cz, 24. dubna 2020)

A pak už to všechno bylo jenom lepší. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)