Ruský byznys v Česku. TOP 10 ruských firem podle tržeb a kapitálu. Kdo vede?

Napsal/a Robert Břešťan 14. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Jen v Praze je zhruba 12 tisíc firem ve stoprocentním ruském vlastnictví. U řady dalších se jejich ruští majitelé skrývají za anonymními akciemi či společnostmi registrovanými v daňových rájích.

Mezi Rusy je v oblibě zejména Kypr. Ani ne tak kvůli slunci, plážím, ouzu a Metaxe, ale právě kvůli možnosti zakládat tam pohodlně anonymní firmy. I to se pak odráží v tom, že ani české úřady netuší, kolik je v Česku skutečně firem ovládaných ruským kapitálem.

Kdo je ruský a kdo ne

Určit to s jistotou je prakticky nemožné. „Firmy, nejen ty ruské, evidujeme vždy podle první vazby. Těch s ruským majitelem tedy bude zcela jistě více, než kolik se oficiálně uvádí, i víc, než vychází z našich analýz. Už totiž nedohledáme, když nějakou firmu v Česku vlastní ruský občan prostřednictvím firmy založené třeba zrovna na Kypru,“ vysvětluje Petra Štěpánová ze společnosti Bisnode, jež se na vztahy, majetková propojení a další statistické informace o firmách specializuje.

 


 Čtěte též: Ruské banky v Česku. Tranzit pro daňové ráje?


 

A podobné je to i s českým obchodním rejstříkem. „Když v něm má fyzická osoba uvedenou českou adresu, tak se pro účely statistiky počítá mezi české firmy. To nelze odfiltrovat,“ dodává Štěpánová.

V celém Česku je tak podle exkluzivní analýzy Bisnode pro HlídacíPes.org a magazín Reportér oficiálně dohledatelných přesně 16 767 firem se 100 % podílem ruského kapitálu. Těch s alespoň nějakým podílem ruského kapitálu bude násobně více.

„Určit, která firma je ruská, která česká nebo jakákoli jiná je dost náročné. Když je to to firma s normální slušnou pověstí, která tu platí zde daně a dává tu lidem práci, je to pro nás partner, jemuž pomáháme ve snaze uspět na trzích v Rusku a dalších zemích SNS,“ říká výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se SNS František Masopust.

Propočty analytiků Bisnode však na dálku potvrzuje i významný zástupce ruského byznysu v Česku a prezident Rusko-české obchodní komory Vladimir Jermakov. „Ruští investoři založili v Česku více než 17 tisíc větších i menších společností,“ prohlásil Jermakov nedávno v rámci veřejného setkání se zástupci českého byznysu.

Především ty větší společnosti sdružuje právě Jermakovova obchodní komora: Rusatom Overseas, skupina Gazprom, TMH-service, ChTZ-Uraltrac, TVEL, Tatneft, Lukoil, Sberbank, ČKD Group, Vítkovice, Červa Export Import a mnoho dalších.

Nejoblíbenější jsou nemovitosti

Podnikatelské aktivity Rusů v České republice mohou mít – a v řadě případů i mají – prozaické důvody. „Podnikání je pro cizince, nejen pro Rusy, i způsob, jak v Česku legalizovat svůj pobyt. Získají podnikatelské vízum, které je jim prodlužováno, stačí prokázat, že mají firmu, jež vykazuje činnost,“ podotýká analytik Michal Řičař.

K lednu 2015 žilo oficiálně – podle statistik ministerstva vnitra – v České republice přechodně 16 059 Rusů. Trvale tu podle statistik ministervsva vnitra žilo 18 825 občanů Ruské federace.

Zatímco pro české firmy bývá Rusko hlavní cíl v regionu někdejšího SSSR, ruské firmy vnímají Česko jinak – jako vstupní bránu do Evropské unie. „Je to běžná ruská strategie – dostávat se přes Česko dále do Evropy,“ říká analytik společnosti Bisnode Michal Řičař. Ne každá místní firma se ale k jakémukoli spojení s Ruskem hlásí.

Dlouhodobý ruský zájem je budovat v zahraničí silnou podnikatelskou základnu. „Pokud chci mít v nějaké zemi vliv, musím tam mít kapitál, musím tam obchodovat, zaměstnávat lidi a budovat vztahy,“ souhlasí státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza.

Geograficky vzato, ruské byznysové enklávy jsou v Česku prakticky jen dvě. V Praze je registrováno sedmdesát procent všech ruských firem v Česku, v Karlových Varech přes 13 %. Ostatní částí české kotliny nechávají ruské podnikatele více méně chladnými. „V Karlovarském kraji je sedmkrát více ruských podnikatelů ve srovnání s celkovou podnikatelskou základnou Česka, v Praze je to dvakrát více,“ říká analytik Bisnode Michal Řičař..

V první desítce největších ruských firem v ČR podle základního kapitálu jsou tři, jež mají jako hlavní obor své činnosti obchod s realitami; takřka výhradně ve Varech a v Praze: Lunisoft a Gejzír Real a Liges. Všechny jsou ve 100 % ruském vlastnictví, ani jedna však na zaslané dotazy týkající se jejich podnikání v Česku nereagovala.

Právě podnikání s nemovitostmi patří u ruských firem v Česku k nejoblíbenějším. Co do finančního objemu je jedničkou bankovnictví a pojišťovnictví, do první desítky pak patří mimo jiné podnikání v dopravě, ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu či ubytování, stravování a pohostinství.

„V celkovém pohledu lze ale říci, že se ruským firmám ve srovnání s celou ČR příliš nedaří – jak z hlediska průměrného zisku, celkové výše základního kapitálu i maximálního zisku v daném oboru,“ dívá se do svých statistik analytik Řičař. „Zejména právě v oboru nemovitostí, dopravy či zemědělství vykazují tuzemské ruské firmy dlouhodobě záporný zisk, což je značně rizikové do budoucna,“ dodává.

Nejzajímavější energetika…

„Rusko tu má nepochybně zájmy politické i ekonomické. Je ostatně součástí oficiální ruské doktríny, že energetické nástroje bude Rusko používat i s ohledem na své zahraničně-politické zájmy,“ podotýká někdejší náměstek ministra zahraničí a bezpečnostní expert Tomáš Pojar.

„Musíme být obezřetní s ohledem na celou kritickou infrastrukturu. Energetika je její důležitou součástí. Patří tam ale i telekomunikace, bankovnictví, finanční sektor. Český stát musí mít kontrolu nad tím, co se v těchto sektorech děje,“ dodává Pojar.

O to zajímavější je pohled na to, jaké firmy v Česku ruský kapitál také ze sta procent ovládá. Jsou to jak ty z oboru telekomunikací jako je Ipvoip a Nvision, tak i společnosti spojené s jaderným průmyslem jako je ČKD Blansko, či Temac.

Všechny jmenované HlídacíPes.org požádal o odpovědi na několik otázek týkající se jejich podnikání a ruského vlastníka. Jedinou firmou z oboru, jež ale nakonec reagovala je stoprocentně ruská akciové společnosti MSA, výrobce speciálních armatur pro jadernou energetiku.

Její výkonný ředitel Jan Halfar se za „agenta Ruska“ rozhodně nepovažuje. „To, že patříme do ruské skupiny Rimera, nás nijak negativně neovlivňuje,“ říká s tím, že zákazníci ať už z Jižní Koreji, Indonésie, Turecka nebo Číny neřeší akcionáře, ale kvalitu a tradici. Ruský kapitál tak podle něj není žádným stigmantem.

„Nemám ani pocit, že by mělo současné dění negativní vliv na české firmy s ruským kapitálem. Aspoň já nic takového nepociťuji,“ dodává.

 

Praha a Karlovy Vary – hlavní místa ruského podnikání

KRAJPOČET
Jihočeský kraj269
Jihomoravský kraj270
Karlovarský kraj1812
Královéhradecký kraj43
Liberecký kraj100
Moravskoslezský kraj96
Olomoucký kraj49
Pardubický kraj65
Plzeňský kraj131
Praha11676
Středočeský kraj1262
Ústecký kraj829
Vysočina34
Zlínský kraj105
neudáno26

TOP 10 ruských firem (se 100 % ruského kapitálu) podle kapitálu

podíl ruského kapitálu v %základní kapitál v Kč
Expobank CZ a.s.1001 708 700 000100 % vlastníkem je ruský byznysmen Igor Kim
NVision Czech Republic a.s.100885 000 000součást jedné z největších firem poskytujících ICT řešení po celé Evropě, 100 % dcera ruské Nvision Group se sídlem v Moskvě
Evropsko-ruská banka, a.s.100697 000 000česká dcera mateřské První česko-ruské banky
MSA, a.s.100351 172 170Hlavní výrobní program společnosti tvoří kulové kohouty, šoupátka, klapky a ventily + speciální armatury pro jadernou energetiku
LUNISOFT, s.r.o.100351 000 000Pronájem a správa vlastních nebo pronajatých nemovitostí, majitel Vasily V. Platoshin žije v Moskvě.
Gejzír real s.r.o.100275 420 000Zabývá se především pronájmem nemovitostí v Karlových Varech a v Praze, matkou je „Closed Joint – Stock Company Expocentre“
Liges s.r.o.100232 900 000Podniká v nemovitostech, základní kapitál firmy byl dlouho 200 tisíc, v roce 2013 vylétl na 233 milionů, jednatel Sergej Bitkin, člen představenstva Chladící věže Praha
ČERVA EXPORT IMPORT a.s.100188 000 000výrobce pestré škály ochranných pracovních pomůcek, ve 100 % vlastnictví moskevské ZAO Perspektiva
TEMAC, a.s.100180 462 000Vyrábí průmyslová těsnění v petrochemii, plynárenství, energetice a chemickém průmyslu, 100 % majitel mosekvská Vati Prom
Golf Resort Cihelny, a.s.100127 000 00018-ti jamkové golfové hřiště v obci Cihelny u Karlových Varů, 100 % majitel Rafik Gasanov se sídlem v Moskvě

 

TOP 10 ruských firem (se 100 % ruského kapitálu) podle tržeb v ČR

 

Podíl ruského kapitáluTržby 2013 v Kč
ČERVA EXPORT IMPORT a.s.1001 941 390 000výrobce pestré škály ochranných pracovních pomůcek, ve 100 % vlastnictví moskevské ZAO Perspektiva
Aircraft Industries, a.s.1001 866 035 000jediný tuzemský výrobce dopravních letounů v majetku ruské UGMK Holding s.r.o
MSA, a.s.1001 840 102 000Hlavní výrobní program společnosti tvoří kulové kohouty, šoupátka, klapky a ventily + speciální armatury pro jadernou energetiku
Pilsen Toll s.r.o.1001 264 028 000majitelem je ruská VEB Kapital, součást strojírenské skupiny Pilsen Steel
Gunvor Trade s.r.o.1001 217 365 000Velkoobchod s pevnými, kapalnými a plynnými palivy, majitelem je Ivan Karzubov
Expobank CZ a.s.1001 099 222 000100 % vlastníkem je ruský byznysmen Igor Kim
NVision Czech Republic a.s.100867 470 000součást jedné z největších firem poskytujících ICT řešení po celé Evropě, 100 % dcera ruské Nvision Group se sídlem v Moskvě
Nakhodka Seafood s.r.o.100748 316 000100% dceřina ruské společností Nakhodka Active Marine Fishery Base. Dovoz a další prodej mražených bloky filé a mleté z Aljašské tresky .
ČKD Blansko Holding, a.s.100593 594 000Výroba kompletního technologického zařízení vodních elektráren, těžkých svislých soustruhů a větrných elektráren. Majitelem je ruská skupina Tyashmash
IPVOIP s.r.o.100505 631 000telekomunikační společnost, 75 % majitel Grigorij Tkačenko, 25 % má Pavel Pribylov oba s adresou v Rusku

 

Hlavní obory podnikání ruských firem v Česku

Hlavní NACEZákladní kapitál  Podrobné NACEZákladní kapitál
Peněžnictví a pojišťovnictví2 441 067 042 1Ostatní peněžní zprostředkování2 405 700 000
Činnosti v oblasti nemovitostí2 162 903 723 2Pronájem a správa vlastních nebo pronajatých nemovitostí1 681 916 970
Zpracovatelský průmysl2 046 458 872 3Výroba komunikačních zařízení885 000 000
Velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel1 393 836 547 4Hotely594 908 810
Ubytování, stravování a pohostinství720 580 756 5Zprostředkování velkoobchodu a velkoobchod v zastoupení552 348 448
Profesní, vědecké a technické činnosti333 155 277 6Výroba ostatních potrubních armatur356 692 070
Doprava a skladování241 947 979 7Pronájem vlastních nebo pronajatých nemovitostí s nebytovými prostory355 738 494
Kulturní, zábavní a rekreační činnosti134 586 128 8Nespecializovaný velkoobchod302 368 888
Stavebnictví126 368 451 9Skladování a vedlejší činnosti v dopravě233 300 000
Informační a komunikační činnosti112 828 183 10Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti192 951 941
      
      
Hlavní NACEPOČET FIREM
  Podrobné NACEPOČET FIREM
Činnosti v oblasti nemovitostí6 497 1Pronájem a správa vlastních nebo pronajatých nemovitostí5 904
Velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel6 330 2Zprostředkování velkoobchodu a velkoobchod v zastoupení2 892
Profesní, vědecké a technické činnosti1 266 3Nespecializovaný velkoobchod1 828
Zpracovatelský průmysl714 4Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti700
Stavebnictví544 5Maloobchod v nespecializovaných prodejnách637
Ubytování, stravování a pohostinství330 6Demolice a příprava staveniště385
Informační a komunikační činnosti302 7Zprostředkovatelské činnosti realitních agentur340
Administrativní a podpůrné činnosti265 8Zprostředkování nespecializovaného velkoobchodu a nespecializovaný velkoobchod v zastoupe253
Zemědělství, lesnictví, rybářství136 9Ostatní maloobchod s novým zbožím ve specializovaných prodejnách182
Ostatní činnosti83 10Poradenství v oblasti řízení175

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)