archer10 (Dennis) (53M Views) / Foter / CC BY-SA,

Ruský byznys v Česku. TOP 10 ruských firem podle tržeb a kapitálu. Kdo vede?

Napsal/a Robert Břešťan 14. září 2015

Jen v Praze je zhruba 12 tisíc firem ve stoprocentním ruském vlastnictví. U řady dalších se jejich ruští majitelé skrývají za anonymními akciemi či společnostmi registrovanými v daňových rájích.

Mezi Rusy je v oblibě zejména Kypr. Ani ne tak kvůli slunci, plážím, ouzu a Metaxe, ale právě kvůli možnosti zakládat tam pohodlně anonymní firmy. I to se pak odráží v tom, že ani české úřady netuší, kolik je v Česku skutečně firem ovládaných ruským kapitálem.

Kdo je ruský a kdo ne

Určit to s jistotou je prakticky nemožné. „Firmy, nejen ty ruské, evidujeme vždy podle první vazby. Těch s ruským majitelem tedy bude zcela jistě více, než kolik se oficiálně uvádí, i víc, než vychází z našich analýz. Už totiž nedohledáme, když nějakou firmu v Česku vlastní ruský občan prostřednictvím firmy založené třeba zrovna na Kypru,“ vysvětluje Petra Štěpánová ze společnosti Bisnode, jež se na vztahy, majetková propojení a další statistické informace o firmách specializuje.

 


 Čtěte též: Ruské banky v Česku. Tranzit pro daňové ráje?


 

A podobné je to i s českým obchodním rejstříkem. „Když v něm má fyzická osoba uvedenou českou adresu, tak se pro účely statistiky počítá mezi české firmy. To nelze odfiltrovat,“ dodává Štěpánová.

V celém Česku je tak podle exkluzivní analýzy Bisnode pro HlídacíPes.org a magazín Reportér oficiálně dohledatelných přesně 16 767 firem se 100 % podílem ruského kapitálu. Těch s alespoň nějakým podílem ruského kapitálu bude násobně více.

„Určit, která firma je ruská, která česká nebo jakákoli jiná je dost náročné. Když je to to firma s normální slušnou pověstí, která tu platí zde daně a dává tu lidem práci, je to pro nás partner, jemuž pomáháme ve snaze uspět na trzích v Rusku a dalších zemích SNS,“ říká výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se SNS František Masopust.

Propočty analytiků Bisnode však na dálku potvrzuje i významný zástupce ruského byznysu v Česku a prezident Rusko-české obchodní komory Vladimir Jermakov. „Ruští investoři založili v Česku více než 17 tisíc větších i menších společností,“ prohlásil Jermakov nedávno v rámci veřejného setkání se zástupci českého byznysu.

Především ty větší společnosti sdružuje právě Jermakovova obchodní komora: Rusatom Overseas, skupina Gazprom, TMH-service, ChTZ-Uraltrac, TVEL, Tatneft, Lukoil, Sberbank, ČKD Group, Vítkovice, Červa Export Import a mnoho dalších.

Nejoblíbenější jsou nemovitosti

Podnikatelské aktivity Rusů v České republice mohou mít – a v řadě případů i mají – prozaické důvody. „Podnikání je pro cizince, nejen pro Rusy, i způsob, jak v Česku legalizovat svůj pobyt. Získají podnikatelské vízum, které je jim prodlužováno, stačí prokázat, že mají firmu, jež vykazuje činnost,“ podotýká analytik Michal Řičař.

K lednu 2015 žilo oficiálně – podle statistik ministerstva vnitra – v České republice přechodně 16 059 Rusů. Trvale tu podle statistik ministervsva vnitra žilo 18 825 občanů Ruské federace.

Zatímco pro české firmy bývá Rusko hlavní cíl v regionu někdejšího SSSR, ruské firmy vnímají Česko jinak – jako vstupní bránu do Evropské unie. „Je to běžná ruská strategie – dostávat se přes Česko dále do Evropy,“ říká analytik společnosti Bisnode Michal Řičař. Ne každá místní firma se ale k jakémukoli spojení s Ruskem hlásí.

Dlouhodobý ruský zájem je budovat v zahraničí silnou podnikatelskou základnu. „Pokud chci mít v nějaké zemi vliv, musím tam mít kapitál, musím tam obchodovat, zaměstnávat lidi a budovat vztahy,“ souhlasí státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza.

Geograficky vzato, ruské byznysové enklávy jsou v Česku prakticky jen dvě. V Praze je registrováno sedmdesát procent všech ruských firem v Česku, v Karlových Varech přes 13 %. Ostatní částí české kotliny nechávají ruské podnikatele více méně chladnými. „V Karlovarském kraji je sedmkrát více ruských podnikatelů ve srovnání s celkovou podnikatelskou základnou Česka, v Praze je to dvakrát více,“ říká analytik Bisnode Michal Řičař..

V první desítce největších ruských firem v ČR podle základního kapitálu jsou tři, jež mají jako hlavní obor své činnosti obchod s realitami; takřka výhradně ve Varech a v Praze: Lunisoft a Gejzír Real a Liges. Všechny jsou ve 100 % ruském vlastnictví, ani jedna však na zaslané dotazy týkající se jejich podnikání v Česku nereagovala.

Právě podnikání s nemovitostmi patří u ruských firem v Česku k nejoblíbenějším. Co do finančního objemu je jedničkou bankovnictví a pojišťovnictví, do první desítky pak patří mimo jiné podnikání v dopravě, ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu či ubytování, stravování a pohostinství.

„V celkovém pohledu lze ale říci, že se ruským firmám ve srovnání s celou ČR příliš nedaří – jak z hlediska průměrného zisku, celkové výše základního kapitálu i maximálního zisku v daném oboru,“ dívá se do svých statistik analytik Řičař. „Zejména právě v oboru nemovitostí, dopravy či zemědělství vykazují tuzemské ruské firmy dlouhodobě záporný zisk, což je značně rizikové do budoucna,“ dodává.

Nejzajímavější energetika…

„Rusko tu má nepochybně zájmy politické i ekonomické. Je ostatně součástí oficiální ruské doktríny, že energetické nástroje bude Rusko používat i s ohledem na své zahraničně-politické zájmy,“ podotýká někdejší náměstek ministra zahraničí a bezpečnostní expert Tomáš Pojar.

„Musíme být obezřetní s ohledem na celou kritickou infrastrukturu. Energetika je její důležitou součástí. Patří tam ale i telekomunikace, bankovnictví, finanční sektor. Český stát musí mít kontrolu nad tím, co se v těchto sektorech děje,“ dodává Pojar.

O to zajímavější je pohled na to, jaké firmy v Česku ruský kapitál také ze sta procent ovládá. Jsou to jak ty z oboru telekomunikací jako je Ipvoip a Nvision, tak i společnosti spojené s jaderným průmyslem jako je ČKD Blansko, či Temac.

Všechny jmenované HlídacíPes.org požádal o odpovědi na několik otázek týkající se jejich podnikání a ruského vlastníka. Jedinou firmou z oboru, jež ale nakonec reagovala je stoprocentně ruská akciové společnosti MSA, výrobce speciálních armatur pro jadernou energetiku.

Její výkonný ředitel Jan Halfar se za „agenta Ruska“ rozhodně nepovažuje. „To, že patříme do ruské skupiny Rimera, nás nijak negativně neovlivňuje,“ říká s tím, že zákazníci ať už z Jižní Koreji, Indonésie, Turecka nebo Číny neřeší akcionáře, ale kvalitu a tradici. Ruský kapitál tak podle něj není žádným stigmantem.

„Nemám ani pocit, že by mělo současné dění negativní vliv na české firmy s ruským kapitálem. Aspoň já nic takového nepociťuji,“ dodává.

 

Praha a Karlovy Vary – hlavní místa ruského podnikání

KRAJ POČET
Jihočeský kraj 269
Jihomoravský kraj 270
Karlovarský kraj 1812
Královéhradecký kraj 43
Liberecký kraj 100
Moravskoslezský kraj 96
Olomoucký kraj 49
Pardubický kraj 65
Plzeňský kraj 131
Praha 11676
Středočeský kraj 1262
Ústecký kraj 829
Vysočina 34
Zlínský kraj 105
neudáno 26

TOP 10 ruských firem (se 100 % ruského kapitálu) podle kapitálu

podíl ruského kapitálu v % základní kapitál v Kč
Expobank CZ a.s. 100 1 708 700 000 100 % vlastníkem je ruský byznysmen Igor Kim
NVision Czech Republic a.s. 100 885 000 000 součást jedné z největších firem poskytujících ICT řešení po celé Evropě, 100 % dcera ruské Nvision Group se sídlem v Moskvě
Evropsko-ruská banka, a.s. 100 697 000 000 česká dcera mateřské První česko-ruské banky
MSA, a.s. 100 351 172 170 Hlavní výrobní program společnosti tvoří kulové kohouty, šoupátka, klapky a ventily + speciální armatury pro jadernou energetiku
LUNISOFT, s.r.o. 100 351 000 000 Pronájem a správa vlastních nebo pronajatých nemovitostí, majitel Vasily V. Platoshin žije v Moskvě.
Gejzír real s.r.o. 100 275 420 000 Zabývá se především pronájmem nemovitostí v Karlových Varech a v Praze, matkou je „Closed Joint – Stock Company Expocentre“
Liges s.r.o. 100 232 900 000 Podniká v nemovitostech, základní kapitál firmy byl dlouho 200 tisíc, v roce 2013 vylétl na 233 milionů, jednatel Sergej Bitkin, člen představenstva Chladící věže Praha
ČERVA EXPORT IMPORT a.s. 100 188 000 000 výrobce pestré škály ochranných pracovních pomůcek, ve 100 % vlastnictví moskevské ZAO Perspektiva
TEMAC, a.s. 100 180 462 000 Vyrábí průmyslová těsnění v petrochemii, plynárenství, energetice a chemickém průmyslu, 100 % majitel mosekvská Vati Prom
Golf Resort Cihelny, a.s. 100 127 000 000 18-ti jamkové golfové hřiště v obci Cihelny u Karlových Varů, 100 % majitel Rafik Gasanov se sídlem v Moskvě

 

TOP 10 ruských firem (se 100 % ruského kapitálu) podle tržeb v ČR

 

Podíl ruského kapitálu Tržby 2013 v Kč
ČERVA EXPORT IMPORT a.s. 100 1 941 390 000 výrobce pestré škály ochranných pracovních pomůcek, ve 100 % vlastnictví moskevské ZAO Perspektiva
Aircraft Industries, a.s. 100 1 866 035 000 jediný tuzemský výrobce dopravních letounů v majetku ruské UGMK Holding s.r.o
MSA, a.s. 100 1 840 102 000 Hlavní výrobní program společnosti tvoří kulové kohouty, šoupátka, klapky a ventily + speciální armatury pro jadernou energetiku
Pilsen Toll s.r.o. 100 1 264 028 000 majitelem je ruská VEB Kapital, součást strojírenské skupiny Pilsen Steel
Gunvor Trade s.r.o. 100 1 217 365 000 Velkoobchod s pevnými, kapalnými a plynnými palivy, majitelem je Ivan Karzubov
Expobank CZ a.s. 100 1 099 222 000 100 % vlastníkem je ruský byznysmen Igor Kim
NVision Czech Republic a.s. 100 867 470 000 součást jedné z největších firem poskytujících ICT řešení po celé Evropě, 100 % dcera ruské Nvision Group se sídlem v Moskvě
Nakhodka Seafood s.r.o. 100 748 316 000 100% dceřina ruské společností Nakhodka Active Marine Fishery Base. Dovoz a další prodej mražených bloky filé a mleté z Aljašské tresky .
ČKD Blansko Holding, a.s. 100 593 594 000 Výroba kompletního technologického zařízení vodních elektráren, těžkých svislých soustruhů a větrných elektráren. Majitelem je ruská skupina Tyashmash
IPVOIP s.r.o. 100 505 631 000 telekomunikační společnost, 75 % majitel Grigorij Tkačenko, 25 % má Pavel Pribylov oba s adresou v Rusku

 

Hlavní obory podnikání ruských firem v Česku

Hlavní NACE Základní kapitál     Podrobné NACE Základní kapitál
Peněžnictví a pojišťovnictví 2 441 067 042   1 Ostatní peněžní zprostředkování 2 405 700 000
Činnosti v oblasti nemovitostí 2 162 903 723   2 Pronájem a správa vlastních nebo pronajatých nemovitostí 1 681 916 970
Zpracovatelský průmysl 2 046 458 872   3 Výroba komunikačních zařízení 885 000 000
Velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel 1 393 836 547   4 Hotely 594 908 810
Ubytování, stravování a pohostinství 720 580 756   5 Zprostředkování velkoobchodu a velkoobchod v zastoupení 552 348 448
Profesní, vědecké a technické činnosti 333 155 277   6 Výroba ostatních potrubních armatur 356 692 070
Doprava a skladování 241 947 979   7 Pronájem vlastních nebo pronajatých nemovitostí s nebytovými prostory 355 738 494
Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 134 586 128   8 Nespecializovaný velkoobchod 302 368 888
Stavebnictví 126 368 451   9 Skladování a vedlejší činnosti v dopravě 233 300 000
Informační a komunikační činnosti 112 828 183   10 Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti 192 951 941
           
           
Hlavní NACE POČET FIREM
    Podrobné NACE POČET FIREM
Činnosti v oblasti nemovitostí 6 497   1 Pronájem a správa vlastních nebo pronajatých nemovitostí 5 904
Velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel 6 330   2 Zprostředkování velkoobchodu a velkoobchod v zastoupení 2 892
Profesní, vědecké a technické činnosti 1 266   3 Nespecializovaný velkoobchod 1 828
Zpracovatelský průmysl 714   4 Ostatní profesní, vědecké a technické činnosti 700
Stavebnictví 544   5 Maloobchod v nespecializovaných prodejnách 637
Ubytování, stravování a pohostinství 330   6 Demolice a příprava staveniště 385
Informační a komunikační činnosti 302   7 Zprostředkovatelské činnosti realitních agentur 340
Administrativní a podpůrné činnosti 265   8 Zprostředkování nespecializovaného velkoobchodu a nespecializovaný velkoobchod v zastoupe 253
Zemědělství, lesnictví, rybářství 136   9 Ostatní maloobchod s novým zbožím ve specializovaných prodejnách 182
Ostatní činnosti 83   10 Poradenství v oblasti řízení 175

 

 

 

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies