Reklama
LittleLexxis / Photo / CC BY-NC-SA,

Ruský byznys v Česku: 17 000 firem ve 100% ruském vlastnictví. Jedna na dva Rusy

Napsal/a Robert Břešťan 13. května 2015

Jen v Praze je firem ve stoprocentním ruském vlastnictví zhruba dvanáct tisíc. U řady dalších se jejich ruští majitelé skrývají za anonymními akciemi či společnostmi registrovanými v daňových rájích.

Mezi Rusy je v oblibě zejména Kypr. I to se pak odráží v tom, že ani české úřady netuší, kolik je v Česku skutečně firem ovládaných ruským kapitálem. Určit to s jistotou je prakticky nemožné.

Ryze čeká ruská firma

„Firmy, nejen ty ruské, evidujeme vždy podle první vazby. Těch s ruským majitelem tedy bude zcela jistě více, než kolik se oficiálně uvádí, i víc, než vychází z našich analýz. Už totiž nedohledáme, když nějakou firmu v Česku vlastní ruský občan prostřednictvím firmy založené třeba zrovna na Kypru,“ vysvětluje Petra Štěpánová ze společnosti Bisnode, jež se na vztahy, majetková propojení a další statistické informace o firmách specializuje.

A podobné je to i s českým obchodním rejstříkem – když v něm má fyzická osoba uvedenou českou adresu, pro účely statistiky je to ryze česká firma.

V celém Česku je tak podle exkluzivní analýzy Bisnode pro HlídacíPes.org a měsíčník Reportér oficiálně dohledatelných přesně 16 767 firem se 100 % podílem ruského kapitálu. Těch s alespoň nějakým podílem ruského kapitálu bude násobně více.

Ruské firmy vnímají Česko nejen jako podnikatelský cíl, ale i jako vstupní bránu do Evropské unie. „Je to běžná ruská strategie – dostávat se přes Česko dále do Evropy,“ říká analytik společnosti Bisnode Michal Řičař.

Dalším zájmem a důvodem pro založení firmy je možnost dlouhodobého pobytu. Svědčí o tom i poměr počtu firem a počtu Rusů oficiálně hlášených v Česku. K lednu 2015 žilo oficiálně – podle statistik ministerstva vnitra – v České republice přechodně 16 059 Rusů. „Trvale tu žije 18 825 občanů Ruské federace,“ doplňuje za vnitro Vladimír Řepka.


 Kompletní text mapující ruský byznys v České republice najdete v aktuálním vydání měsíčníku Reportér.


Geograficky vzato, ruské byznysové enklávy jsou v Česku prakticky jen dvě. V Praze je registrováno sedmdesát procent všech ruských firem v Česku, v Karlových Varech přes 13 %. Ostatní částí české kotliny nechávají ruské podnikatele více méně chladnými.

„V Karlovarském kraji je sedmkrát více ruských podnikatelů ve srovnání s celkovou podnikatelskou základnou Česka, v Praze je to dvakrát více,“ říká analytik Bisnode Michal Řičař.

Ruským firmám se moc nedaří

V první desítce největších ruských firem v ČR podle základního kapitálu jsou tři, jež mají jako hlavní obor své činnosti obchod s realitami; takřka výhradně ve Varech a v Praze: Lunisoft a Gejzír Real a Liges.

Právě podnikání s nemovitostmi patří u ruských firem v Česku k nejoblíbenějším. Co do finančního objemu je jedničkou bankovnictví a pojišťovnictví, do první desítky pak patří mimo jiné podnikání v dopravě, ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu či ubytování, stravování a pohostinství.

„V celkovém pohledu lze ale říci, že se ruským firmám ve srovnání s celou ČR příliš nedaří – jak z hlediska průměrného zisku, celkové výše základního kapitálu i maximálního zisku v daném oboru,“ dívá se do svých statistik analytik Řičař. „Zejména právě v oboru nemovitostí, dopravy či zemědělství vykazují tuzemské ruské firmy dlouhodobě záporný zisk, což je značně rizikové do budoucna,“ dodává.

Počet ruských firem v krajích ČR

(ve statistice jsou uvedeny jen firmy se 100 % podílem ruského kapitálu)

KRAJ

POČET FIREM

Jihočeský kraj 269
Jihomoravský kraj 270
Karlovarský kraj 1812
Královéhradecký kraj 43
Liberecký kraj 100
Moravskoslezský kraj 96
Olomoucký kraj 49
Pardubický kraj 65
Plzeňský kraj 131
Praha 11676
Středočeský kraj 1262
Ústecký kraj 829
Vysočina 34
Zlínský kraj 105
neudáno 26

ZDROJ: Bisnode

3 komentáře

 1. Karel Paták napsal:

  Díky..důležité bude sledovat jejich počet, případně změny vlastnické struktury v průběhu času

  • petrph napsal:

   Ve skutečnosti i ten trend je známý :
   „Nejmarkantnější nárůst počtu společností s ruskými vlastníky byl zaznamenán před rokem 2010,naopak od roku 2012 dochází k určité stagnaci, v posledním roce dokonce k mírnému odlivu ruských firem z republiky.“
   http://www.informaceofirmach.cz/v-cr-roste-pocet-podnikatelu-z-vychodu-pocet-zapadnich-firem-naopak-klesa/

   Čili,ten trend není nijak varující,ale spíš naopak. Ono je spíš o něco jiného, díky naší zpackané privatizaci v téhle zemi chybí (i po čtvrt století) domácí kapitál,takže skutečně většinu firem ovládá zahraniční kapitál a zahraniční vlastníci. I ti ruští,zatímco ti západní už spíš odcházejí protože celkově podmínky pro poctivé podnikání u nás nejsou přliš příznivé

 2. Jan E Bárta napsal:

  Zajímavé by bylo také zjistit, kolik Rusů kupuje domy nebo byty ve strategicky důležitých místech (letiště, komunikace, továrny…). Před časem jsme zaznamenali, že ve Finsku to považují za závažný bezpečnostní problém a chtějí to (doufejme) řešit. Investování, ,resp. ekonomická činnost při dodržování našich zákonů a placení daní je zcela v pořádku, svoboda obchodu nechť platí pro všechny stejně. Naopak na možné budoucí politické tlaky nutno dát pozor, zejména, když v čele Česka je ten, kdo je.
  J.Bárta

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies