Československý politik a emigrant Jiří Pelikán s manželkou, herečkou Jitkou Frantovou, v Mnichově v 80. letech 20. století. Atentát na Jiřího Pelikána v lednu 1975 je nejznámější akce Služby zvláštního určení rozvědky StB. Foto: Profimedia

Rusko má v boji proti Západu dlouhou tradici. K vraždám a útokům cvičilo i Čechy

Napsal/a Robert Břešťan 3. června 2025
FacebookXPocketE-mail

Žhářské útoky, výbuchy, vraždy politických protivníků či zběhlých agentů a dezinformační operace pevně patří do arzenálu ruských tajných služeb – dnes, stejně jako za časů studené války. Rusko, pod vedením bývalého důstojníka KGB Vladimira Putina, cíleně rozvíjí dědictví sovětské KGB. Ta po roce 1948 leccos naučila i prověřené soudruhy v komunistickém Československu.

Byl červenec roku 1965 a z „ostrova svobody“, kubánského přístavu Nuevitas, vyplula sovětská loď Velikij Usťug s hodně třaskavým nákladem na palubě. Cíl měla v dalekém Československu, v Praze, v utajeném skladišti zvláštního útvaru komunistické StB v Zadní Kopanině.

Na palubě bylo celkem devět beden nepřiznaného zboží, které by přes hranice takto volně rozhodně putovat nemělo.

Podle údajů českého Archivu bezpečnostních složek šlo o více než sto kilogramů výbušnin, plastické trhaviny, jednu americkou protitankovou minu, desítky zápalných min a také tři samopaly se zásobníky (dva americké a jeden švédský) a jedna pistole AF 9 mm s tlumičem.

Hodnota tohoto arzenálu nebyla ani tak v relativně omezeném v množství, nýbrž ve velmi zajímavém a pro konspiraci užitečném původu.

Trofeje ze zátoky Sviní

„U zbraní a výbušnin používaných Službou zvláštního určení, útvarem rozvědné části StB, bylo podmínkou, aby se nedal přímo vysledovat původ v jakémkoli státu socialistického bloku,“ vysvětluje Peter Rendek vedoucí 6. oddělení z Archivu bezpečnostních složek, který příslušné dokumenty v archivech našel a zpracoval.

Zmíněná zásilka tuto podmínku dokonale splňovala: šlo totiž o trofejní zbraně a výbušniny ukořistěné Kubánci v rámci nepovedené americké invaze z roku 1961 v zátoce Sviní.

Koncem července ruská loď i s československou zásilkou doplula do ruského Kaliningradu, odkud pak náklad pokračoval letadlem ministerstva vnitra do Prahy.

StB pak na utajených místech a cvičištích mimo jiné testovala, kam a jak správně umisťovat výbušniny k zničení ropovodů či plynovodů a jiných potrubí. „Tyhle pokusy se zastavily až v roce 1968 a dosud se nepodařilo najít dokumenty dokládající, že by někdy podobná ostrá akce proběhla,“ říká Rendek.

Kusé informace existují k chystané ostré akci proti infrastruktuře v Alžírsku, kdy měly být výbuchy připsány americkým imperialistům. Výbušniny se z Československa podařilo tajně dopravit na místo určení, ale akce byla nakonec z příkazu KGB zastavena s tím, že „mezinárodní situace se změnila“.

„Představitelé sovětské rozvědky požadovali, aby s nimi StB konzultovala výběr a rozpracování cílů a objektů. Vyslovili přednostní zájem například o vodárnu v Západním Berlíně, o loděnice v Emdenu, klíčové pro výrobu vojenských lodí, či přístav v Hamburku. Cílem mohl být například i ropovod na trase Le Havre – Paříž či ropovod přes řeku Rýn a vedení velmi vysokého napětí mezi Spolkovou republikou Německo a Rakouskem,“ vypočítává Peter Rendek.

Zásilka pro pana Pelikána

Komunistická Služba zvláštního určení měla v rámci StB v popisu práce kromě demonstrativních akcí jako jsou právě útoky na infrastrukturu, ropovody a plynovody, obecně subverzní činnost proti Západu a také fyzickou likvidaci lidí považovaných za zrádce.

V lednu to bylo přesně 50 let od pokusu o atentát na emigranta, politika a vydavatele exilového časopisu Listy Jiřího Pelikána v Římě. Je to asi nejznámější akce Služby zvláštního určení komunistické rozvědky.

Dva příslušníci StB, Jaroslav Forst (krycí jméno Fukan) a Milan Jelínek (krycí jméno Brodský), tehdy odeslali Pelikánovi bombu maskovanou jako knihu coby údajný dárek k jeho 52. narozeninám.

Podle popisu historiků Pelikán zásilku vnímal jako podezřelou a když s ní opatrně manipuloval, začalo se z ní kouřit. Následný výbuch přežil bez vážných následků.

Zatímco komunistická StB – a s ní i podobné praktiky – je už minulostí, na ruské straně, jak upozorňuje Peter Rendek, se mnoho nezměnilo:

„Rusové tyhle subverzní operace dělají pořád. V ruské KGB nedošlo po zániku SSSR prakticky k žádné personální výměně, je tam zachovaná kontinuita. Putin a jeho banda jsou bývalí komunisté a příslušníci KGB.“

Na to, že zejména vojenská rozvědka GRU neprošla od dob SSSR významnější změnou, upozorňuje i česká Bezpečnostní informační služba:

„GRU, ale i rozvědka SVR a kontrarozvědka FSB mohou vést v zahraničí subverzní operace a likvidovat odpůrce Ruska. Tyto služby patřily k nejlepším na světě a nelze je podceňovat. Metody se neliší, jsou však ovlivněny rozvojem technologií. Nejsou nijak omezeny právem, ani veřejnou kontrolou,“ říká ředitel BIS Michal Koudelka.

Chaos a nedůvěra ve společnosti

„Historie sovětských a následně ruských aktivních opatření a dezinformačních kampaní je velmi dlouhá a hluboká. Rozdíl je jen v nástrojích. Co byl v minulosti tisk, to je dnes internet. To podstatné ale zůstává – fakt, že je to přímo podporované, řízené a placené státem,“ doplňuje Rendek.

Podle něj lze i proto historické archivy využívat i dnes k popisu a zkoumání toho, jak kupříkladu pracuje ruská propaganda: „V archivech doslova sedíme na skvělých pramenech dokládajících, jak fungují aktivní opatření, jak se vymýšlely a šířily dezinformace, jak na ně lidé reagují. Mělo by se to dnes lépe využít. Z historie se máme poučit. I z toho, že aktivní opatření nemířily jen ven, ale i dovnitř, k domácímu publiku.“

Ruské postupy se podle něj dodnes v mnohém opakují: „Příkladem je akce Denver sovětské KGB, která v 80. letech rozšířila dezinformaci, že virus AIDS byl uměle vypěstovaný a rozšířený jako umělá zbraň s původem ve výzkumných zařízeních americké armády. Podobný postup byl patrný u informací o covidu nebo údajných tajných amerických laboratořích na Ukrajině.“

Rusko využívá i v dalších oblastech podobné principy jako kdysi: testuje reakce svých protivníků, snaží se vyvolávat nejistotu, chaos a nedůvěru ve společnosti.

Nikoli nadarmo třeba šéf britské MI5 Ken McCallum vloni v říjnu veřejně varoval, že ruská GRU vede „trvalou misi způsobit chaos na evropských ulicích“ prostřednictvím požárů, sabotáží a dalších akcí.

S jasnou ruskou stopou

V Evropě přibývá i případů, kdy Rusové k subverzním akcím za úplatu najímají cizince či místní občany spojené s kriminálním prostředím.

„Vyšetřování litevské prokuratury potvrdilo naše podezření, že za podpalování obchodních center ve Vilniusu a Varšavě jsou odpovědné ruské tajné služby,“ nechal se v polovině března slyšet třeba polský premiér Donald Tusk.

Úřad generálního prokurátora Litvy zase nedávno oznámil, že obchodní dům IKEA ve Vilniusu vloni v květnu zapálili dva žháři na příkaz ruské vojenské rozvědky. Organizovaná skupina měla vytipované další cíle i v Lotyšsku.

Podle litevských úřadů je hlavním cílem „teroristických útoků a sabotáží GRU zastrašit veřejnost v pobaltských státech, donutit státy snížit podporu Ukrajině a destabilizovat zemi“.

Švédská média zase s odkazem na informace švédské speciální služby SAPO informovala o tom, že „ruské zpravodajské služby se snaží využít narkomany a drobné zločince rekrutovat k provádění sabotáží“. Konkrétních případů je v Evropě řada.

Do stejné kategorie – podle tuzemských zpravodajských služeb s jasnou ruskou stopou – patří i žhářský útok provedený vloni v červnu kolumbijským občanem v pražských autobusových garážích Klíčov. Muž zůstává ve vazbě; za teroristický útok může u soudu dostat i výjimečný trest doživotí.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)