Mladý pár v podzemí metra v Záporoží. Ilustrační foto: Profimedia

Rusko loví na Ukrajině civilisty. Podle seznamů, i toho, kdo jde zrovna kolem

Napsal/a Robert Břešťan 13. srpna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

V místech, které na Ukrajině okupuje ruská armáda, se opakovaně ztrácejí lidé. Jsou zatýkáni ať již na základě předem připravených seznamů nepohodlných osob, nebo zcela náhodně, třeba při cestě na nákup. Zadržení lidé jsou pak násilně vyslýcháni, mučeni, přesouváni na různá místa v Rusku i v Bělorusku a bezdůvodně vězněni. Na tuto praxi upozorňuje zatím poslední expertní zpráva mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Starosta ukrajinského Charkova Ihor Těrechov je přesvědčen, že útoky proti civilistům jsou součástí ruské válečné taktiky. Jak řekl v v rozhovoru pro Aktuálně.cz, okupanti v obsazených vesnicích v okolí Charkova záměrně děsí lidi a snaží se je přimět, aby z města utekli.

ímo na únosy ukrajinských civilistů upozornila i červnová mírová konference ve Švýcarsku s výzvou, že „všechny nezákonně deportované ukrajinské děti a všichni další ukrajinští civilisté, kteří jsou nezákonně zadržováni, musí být vráceni na Ukrajinu“.

Důkladně se ruským postupemprávním jazykem popsaným jako „svévolné zbavováním svobody ukrajinských civilistů“ – zabývá i zpráva OBSE z letošního jara. 

Podle ní se svévolné zbavování svobody ukrajinských civilistů ze strany Ruska „zdá být jedním z určujících rysů této okupace“.

Záminka, obtěžování, represe

Praxe začala již v roce 2014 a pokračuje až do současnosti v takzvaných Doněcké a Luhanské lidové republice a po únoru 2022 i v těch ukrajinských regionech, které byly po kratší či delší dobu pod dočasnou okupací Ruské federace.

„Děje se to, že v okamžiku, kdy ruská armáda vstoupí na nějaké území a začne ho kontrolovat, přichází se seznamy lidí, které považuje za nepohodlné – většinou jsou to lidskoprávní aktivisté, starostové, lidé, kteří dříve působili v armádě. Tito lidé jsou následně zadrženi a uvězněni,“ vysvětluje Veronika Bílková, vedoucí Katedry mezinárodního práva Právnické fakulty UK, která se mise OBSE účastnila a je spoluautorkou zprávy, jež je dosud nejkomplexnější, které k tématu existuje“.

Kromě toho Rusové zadržují i zcela náhodné lidi, které bezdůvodně doslova seberou na ulici. Deklarovaným důvodem může být podle zprávy OBSE „údajná příslušnosti k ukrajinským ozbrojeným silám nebo údajné zapojení do extremistických či teroristických činů“.

Podle závěrů mise OBSE a shromážděných důkazů jde ale ve většině případů „o pouhé záminky a zadržení sledovalo jiné účely, jako je obtěžování nebo represe, což opět činí zadržení nezákonným a svévolným“.

„I tito lidé jsou pak často dlouhodobě věznění, převáženi mezi různými okupovanými oblastmi Ukrajiny, někteří jsou přemístěni na území Běloruska či Ruské federace, kde jsou drženi v drsných podmínkách ve špíně, bez dostatečné hygieny, o hladu,“ popisuje Bílková.

Jak konstatuje zpráva: „Mise dospěla k závěru, že ukrajinští civilisté svévolně zbavení svobody Ruskou federací jsou ve velkém měřítku vystaveni zcela zakázaným praktikám. Po zadržení jsou civilisté vystaveni pravidelnému špatnému zacházení zahrnujícímu mučení a sexuální násilí, jehož cílem je dosáhnout ponížení, vynuceného přiznání nebo podřízení se okupačním silám a spolupráce s nimi. Je jim odepřen jakýkoli kontakt s vnějším světem, včetně jejich rodin. Musí snášet tvrdé podmínky, protože jsou často drženi v neoficiálních, provizorních místech zadržování a podrobováni násilnému, represivnímu režimu. Je jim odpírána voda i jídlo.“

Porušení práva, válečné zločiny

Jak upozorňuje Bílková na základě výpovědí těch, kteří byli nakonec propuštěni a vrátili se, často je přitom zjevné, že sami Rusové nevědí, co po zadržených chtějí. „Objevují se třeba obecné otázky typu prozraďte nám, kde se schovávají nacisté. Zadržení může trvat dny, týdny, měsíce i roky. Někteří lidé byli propuštěni, někdy za úplatu, jiní zatím nikoli,“ říká Bílková.

Mise dospěla k závěru, že „Ruská federace svévolně zbavila a nadále zbavuje svobody velký počet ukrajinských civilistů“. Počet takto odvlečených lidí se odhaduje na zhruba dvacet tisíc.

„Nicméně ta čísla je potřeba brát s rezervou, protože situace v období konfliktu je nepřehledná. Sama Ruská federace nevede žádné seznamy a popírá, že by vůbec nějaké ukrajinské civilisty zadržovala. Čísla tak nejde nijak ověřit,“ upozorňuje Bílková.

Popsané nezákonné praktiky, jako jsou mimosoudní popravy, nucená zmizení, mučení nebo sexuální trestné činy jsou podle závěrů mise OBSE jasným porušením mezinárodního humanitárního práva a „s velkou pravděpodobností také představují válečné zločiny“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)