Demonstrace proti zadržení Alexeje Navalného, leden 2021, Praha. Foto: PETR KOZLÍK / MAFRA / Profimedia

Ruská státní televize se pasovala na obhájce svobod v době covidu: „Jsme znepokojeni autoritářstvím.“

Napsal/a Vojtěch Berger 13. května 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Kremlem placená zpravodajská televize RT (Russia Today) se rozhodla sestavit globální index „covidových svobod“. V interaktivním žebříčku ukazuje, jak jednotlivé země světa omezily občanská práva pod záminkou boje proti pandemii. Nástroj by to byl sám o sobě zajímavý a potřebný, kdyby ho ovšem nezaštítila právě instituce působící plně ve službách Vladimira Putina, který si občanskými právy vládnutí příliš nekomplikuje.

Index „covidových svobod“ Russia Today obsahuje interaktivní mapu, na které jsou jednotlivé státy světa znázorněny různými odstíny červené – čím tmavší, tím přísnější co do opatření proti covidu. A tedy i přísnější v restrikcích jako omezení svobody pohybu, zavírání obchodů či zákazy volnočasových aktivit nebo přístup k informacím.

Česko je, stejně jako většina západní Evropy, v tmavě rudé zóně, Rusko je světlejší. Tmavě červená znamená v zásadě částečný nebo úplný lockdown, což už neodpovídá ani situaci v současném Česku. Právě to je první problém zmíněného webového nástroje Russia Today – není aktuální.

Česko stále v lockdownu?

V případě České republiky se „index covidových svobod“ sice odvolává na relevantní zdroje (vládní covidový portál, agentura Reuters apod), ale pracuje se starými daty, například ze začátku dubna. V hodnocení Česka se tak čtenář dozví, že v zemi údajně stále platí doporučení neopouštět domov, omezit cestování, služby jsou zavřené stejně jako sportoviště a hromadné akce plošně zrušené. Většina z toho už přitom neplatí.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Celkově tak Česko podle indexu Russia Today dosáhlo na hodnotu 0,97, tedy téměř dvojnásobek toho co Indie aktuálně sužovaná nákazou, ale například mnohem méně než první Victoria (jeden z australských států, hodnota 1,46) či desáté Rusko (1,24).

Na celém žebříčku je bizarní právě to, kdo jej sestavil a zveřejnil. Režim Vladimira Putina lidská práva dlouhodobě porušuje ať už s covidem nebo bez; od zatýkání demonstrantů na protirežimních demonstracích, přes omezování svobody tisku až po potírání LGBT komunity. A Russia Today je už patnáct let oficiálním kanálem kremelské propagandy po celém světě.

Obránci svobody ze země Navalného

Přesto právě RT v popisu „indexu covidových svobod“ varuje před autoritářstvím zahaleným pod rouškou pandemie. Jsme znepokojeni autoritářským posunem vyvolaným pandemií, na druhé straně řada opatření může být pochopena právě jen v kontextu konkrétní epidemické situace. Pouze tato opatření dokumentujeme a nepřinášíme argumenty, jestli ta která opatření jsou či nejsou v dané zemi ospravedlnitelná,“ píše server televize.

Počty zemřelých a hospitalizovaných s covidem v řadě zemí klesají – ale některé vlády nespěchají s obnovením svobod a práv pro své občany. Za to musí nést odpovědnost,“ vyzývá Russia Today.

Kremelský režim, který ji platí, jen letos zatkl jak Putinova kritika Alexeje Navalného, tak řadu demonstrantů, kteří požadovali Navalného propuštění. Před zatčením byl Navalný v Německu, kde se zotavoval z následků otravy provedené právě na ruském území.

Kromě zmíněných represí vůči opozici Vladimir Putin dlouhodobě potlačuje i svobodná média. V samotném Rusku bylo za posledních dvacet let zabito 25 novinářů, až na dva byla vždy příčinou úmrtí vražda.

 

 

Česko právě teď s Ruskem vede nejostřejší diplomatický spor za poslední dekády kvůli podílu agentů ruské tajné služby GRU na explozích muničních skladů ve Vrběticích, při kterých zemřeli dva Češi. Russia Today si přesto trvá na svém: „Hlídáme občanské svobody a jejich omezování během covidu.“

Represivní stát, který kvůli viru nepřidal žádná další omezení, je pořád represivní stát,“ píše kremelský kanál s odkazem na zbytek světa a bez ohledu na dění v Rusku samotném.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)