Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Emre Ergin, zdroj

Proruskou informační válku cítím sám na sobě, říká český novinář

Psát kriticky o Rusku má svá rizika. A to i v případě, že sedíte v teple pražské redakce. Své o tom ví řada českých novinářů, kteří své názory a komentáře na dění v Ruské federaci či na Vladimira Putina pravidelně zveřejňují v českých médiích.

Ne, že by jim v České republice hrozila přímo fyzická újma. Suma proruských diskusních příspěvků pod jejich texty, či vulgárních emailů, jež dostávají, však zejména s krizí na Ukrajině citelně zesílila. „ Je to politika ruského státu, o čemž jsem přesvědčen už proto, že podobné zkušenosti mají všichni moji kolegové ze všech českých médií, kteří se touto krizí zabývají,“ říká znalec Ruska a redaktor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Jaké podoby má podle vaší zkušenosti informační válka, která se vede v souvislosti s Ruskem a Vladimirem Putinem?

Ty nejrůznější, ne nadarmo se mluví o hybridní válce. Pokud jde o souboj na informačním poli, Rusko má podle mnohých pozorovatelů výhodu především v tom, že si „začalo“ dřív. A také v tom, že tzv. Západ se k některým obzvlášť nechutným podobám tohoto souboje uchylovat nebude.

3271857--libor-dvorak--1-300x200p0

Co máte na mysli, když říkáte „obzvlášť nechutná podoba“?

Raději o tom nepřemýšlet – ono stačilo, co mí kolegové i já zažili na začátku této krize. Odpovím tak trochu oklikou: Když jsem se ve svém pondělním pořadu Den podle Libora Dvořáka ptal kolegy Davida Šťáhlavského, který v Rusku několik let působil jako zpravodaj rozhlasu, zda si myslí, že sankce Putina donutí couvnout nebo naopak vyrazit vabank, odpověděl asi v tomto smyslu: Couvnout asi neumí, vyrazit v tuto chvíli dost dobře nemůže, ale nejvíc se obávám toho, že si zase vymyslí. Něco, co nikdo z nás nečeká…

Svou informační válku ale vede i Západ. Myslíte, že jedná víc v rukavičkách, že je i v těchto ohledech více demokratický a možná prizmatem Rusů i slabší?

Nevím, jestli Západ jedná víc v rukavičkách, ale že je v podobné válce slabší než ke všemu odhodlané Rusko, je nabíledni.

Zmínil jste, že ona informační válka zasahuje i novináře, kteří se dlouhodobě věnují Rusku, tedy i vás. Jak konkrétně?

Zejména začátek této kampaně byl velice tvrdý – po dosti příkré výměně názorů s jednou dámou, mající blízko k ruské ambasádě v Praze, jsem dostal během týdne takových dvacet velmi hrubých až sprostých mailů. Jsem samozřejmě zvyklý na to, že tak jednou za dva tři měsíce dostanu mail posluchače či čtenáře, který se mnou nesouhlasí. Pokud rozumně argumentuje, samozřejmě odpovídám – i v případě, kdy vím, že naše postoje jsou nesmiřitelné. Kampaň, o níž mluvím, se však tomuto rytmu „nadnáhodně“ vymyká.

Kdo byla ta dáma, co má „blízko ruské ambasádě“?

Jméno uvádět nechci, protože to nemohu dokázat…

Dá se mluvit o zastrašování?

Snad, ale já se zastrašit nedám. Ale není pochyb o tom, že se to zintenzivnilo v souvislosti s děním na Ukrajině.

Zažíval jste něco podobného ve vztahu k Rusku i dříve?

Asi ne, každopádně si nevzpomínám.

Zabýval jste se nějak tím, kdo vám píše či volá, zda jde o jednotlivce, či o nějaké koordinované skupiny?

Ne, nemá to smysl, zvlášť v případech, kdy je zjevné, oč jde. Je to součást jejich války, již už bohužel nevedou jen proti Ukrajině…

Kdo myslíte, že za tím stojí?

Kdo konkrétně, je mi jedno – je to politika ruského státu, o čemž jsem přesvědčen už proto, že podobné zkušenosti mají všichni moji kolegové ze všech českých médií, kteří se touto krizí zabývají.

Mluví se o tom, že Rusko tu spolupracuje s některými novináři, ovlivňuje média i politiku a byznys, má tu velmi aktivní špiony… Jak se to ve vašich očích a na základě vašich zkušeností projevuje?

Abych pravdu řekl, podstata těchto aktivit (teď mám na mysli informační, či spíše dezinformační) je tak zjevná, že mi připadá zbytečné se tím zabývat. A pokud jde o ruské agenty a o to, že je jich tu hodně – to se přece ví už léta… Tak aby se nesnažili dnes.

Co podle vás Rusko v Česku nejvíce zajímá?

Řekl bych, že území staronové sféry vlivu – zvlášť když si uvědomíme, jak velký je v naší zemi zřejmě segment lidí, jimž Putinovo Rusko není proti mysli do té míry, že spojenectví s ním považují za myslitelnou alternativu k našemu členství v EU a NATO.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Martin Fojtík napsal:

  Poznámka k panu Liborovi Dvořákovi. Možná, pokud byste neuváděl ve svých komentářích zjevné nepravdy, nedopouštěl se zjednodušujících úvah, třeba by těch urážlivých e-mailů, které Vy považujete za zastrašování, bylo méně. Jste velmi inteligentní muž s velkým přehledem. Je tedy jasné, že Vaše překrucování skutečnosti je vědomé a cílené. To je, pane Dvořáku, také velmi urážející a mnozí posluchači a čtenáři mají i značnou obavu, když vidí jak jsou obklopeni tou řízenou propagandou našich hlavních médií. Někteří to pak neunesou a uchylují se k vulgárnostem. To je samozřejmě špatně, ale přiznejte si, prosím, že to pravé zastrašení je přesně z opačné strany. Mohl byste tak často v Českém rozhlase říkat svoje názory, pokud by byly objektivní? Kdysi jsem velmi rád poslouchal pana Petránka, nyní abych si jej hledal na velmi velmi okrajových pořadech a stanicích, že? Ten se ale jistě může podívat ráno do zrcadla bez uzardění.

  • Luba napsal:

   Pan Petránek je zamilován do Putina. A láska je emocionální vztah, do kterého rozum příliš nepromlouvá. Pana Petránka jsem též kdysi rád poslouchal a četl, ale jako novinář „Hlasu Ruska“, tedy Putinova Ruska, je pro mně neakceptovatelný. Když ho teď slyším, vzpomenu si na Rudé právo pana Kojzara, nebo na Völkische Beobachter.

 2. Vlado1 napsal:

  Panu Dvořákovi je všechno tak jasné, že není třeba ověřovat fakta, ani všímat si zjevných souvislostí. Tož se není co divit, že na hrubý pytel hrubá záplata. Myslím, že k tomu ani nepotřebuje pátou kolonu. Tato společnost začíná být na propagandu – zejména hloupě dělanou – velmi alergická.
  Obávám se, že svoji inteligenci nenechají urážet ani lidé, kteří s bolševismem a Ruskem nikdy neměli nic společného. A můžeme se do nekonečna hádat, který idiot je užitečnější. Naše iluze o svobodě a pravdě se začaly hroutit, když jsme konsternováni poslouchali lži o Jugoslávii – tehdy jsme ještě nevěřili vlastním uším. Když tuto píseň dnes slyšíme znovu, víme už s čím máme co do činění. Tentokrát jsme ale existenčně ohroženi idiotskou politikou EU vůči Ukrajině my sami! Tož se nedivte jistému emocionálnímu rozrušení některých pisatelů vůči černobílým propagátorům konfrontace.

 3. udegej napsal:

  Pan Dvořák nemusí ze své podoby mít takové komplexy.
  Znám horší.
  Ovšem komu by se chtělo mu psát e-maily, to si při vší fantazii těžko představuji.

 4. Jiří napsal:

  Zase stejná parta: vy jste z té ruské ambasády dostali pana Dvořáka na starost ?

Přidávání komentářů není povoleno