Ruská ERB banka v Česku krachuje. Z pojištění vkladů získají klienti zpět zhruba 3,6 miliardy korun

Napsal/a Robert Břešťan 11. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Dlouhodobé problémy ruské banky ERB se v Česku završují. Česká národní banka oznámila, že banka není schopna dostát svým závazkům. Vklady klientům vyplatí Garanční systém finančního trhu.

Vklady občanů i firem u bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen se sídlem v České republice jsou ze zákona pojištěny u Garančního systému finančního trhu do výše maximálně 100 tisíc eur (cca 2,7 milionu Kč) na jednoho klienta.

Náhrady se poskytují do 100 procent této výše, není nutná žádná spoluúčast. Celkem by mělo jít o výplatu zhruba 3,6 miliard korun.

„Do pravomocného ukončení správního řízení s ERB bank není Česká národní banka oprávněna sdělovat jakékoli další informace,“ konstatuje mluvčí ČNB Marek Zeman.

Vyčkejte na spojení

Už letos na jaře ČNB omezila bance možnost nakládat s penězi – poskytování úvěrů i přijímání vkladů. Před několika dny ERB přestala umožňovat svým klientům výběry peněz, prý z technických důvodů.

Informační linka banky je sice v provozu, po přesměrování na operátora však opakovaně telefon nikdo nezvedá. Stejně končí i pokusy dovolat se na pražskou centrálu banky.

ERB banka, původně Evropsko-ruská banka patří se svým základním kapitálem ve výši 697 milionů korun mezi největší stoprocentně ruské podniky v Česku. Soustředila se dosud převážně na ruskojazyčnou klientelu, pomáhala financovat export do Ruska a své pobočky má v Praze a Karlových Varech.

Pro své majitele byla cenná zejména pro fakt, že právě česká dcera přinesla mateřské První česko-ruské bance do vínku bankovní licenci pro celou Evropskou unii.

A byla to právě mateřská firma „Erbanky“, jak se sama zjednodušeně nazývá, kdo na sebe přitáhl před časem světovou pozornost: poskytla půjčku devět milionů eur francouzské nacionalistické Národní frontě Marine Le Penové.

Kdo vyplatí vklady

Majoritním vlastníkem banky je ruský občan Roman Popov. Počátky banky sahají do časů porevolučního budování českého kapitalismu, či spíše bankovního socialismu: První česko-ruskou banku v roce 1996 založila česká IPB spolu s ruskou bankou Vozrožděnie.

Po krachu IPB skončila i česko-ruská banka v Konsolidační agentuře. Od níž ji koupila ruská strojírenská skupina Strojtransgas, vlastnicky propojena se státním ropným gigantem Gazprom.

ERB bank měla podle údajů Garančního systému finančního trhu ke konci loňského roku zhruba šest tisíc klientů, vedla deset tisíc účtů s vklady za 5,1 miliardy korun.

Nyní mají být klienti vypláceni buď prostřednictvím poboček České spořitelny nebo GE Money Bank, s nimiž má Garanční systém finančního trhu uzavřenu Rámcovou smlouvu na zajištění výplaty náhrad vkladů.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)