Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Bubeneč, jedna ze staveb v majetku Ruské federace - kanceláře obchodního představitele Velvyslanectví RF, v pozadí bytové domy patřící Rusku. Foto: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia
,

Ruská ambasáda užívá v Praze k bydlení domy bez kolaudace, staví bez souhlasu úřadů

Ruská federace má jen v Praze ve svém majetku tři desítky různých obytných domů či vil a další desítky menších technických staveb či garáží. Dohromady tvoří především v Bubenči na Praze 6 svého druhu město ve městě. Areály jsou veřejnosti nepřístupné, uzavřené, oplocené. A jak se ukazuje, ruská strana si dlouhodobě neláme hlavu s tím, jaké stavební zákony v Česku platí.

Ruská ambasáda pro své zaměstnance či další své pracovníky dlouhodobě používá několik bytových domů v pražské Bubenči. Některé z nich však od doby svého vzniku v 80. letech neprošly kolaudací a neměly by se tedy k bydlení ve skutečnosti užívat. 

Jde například o bytové domy v blízkosti ruské ambasády, konkrétně v komplexu na adrese Schwaigerova 2. Ty jsou sice vedeny jako „objekty k bydlení“, ale nemají přidělené číslo popisné ani evidenční. Zkolaudovány nejsou stejně jako třeba ruský rekreační objekt v obci Jevany.

Od počátku je to ruské

„Zmíněné budovy byly vystavěny na základě usnesení vlády ČSSR. Náklady na výstavbu nesla SSSR, objekty jsou tak registrovány jako její majetek. K registraci ve veřejném rejstříku katastru nemovitostí ale až do roku 2020 nedošlo. Ze série mezivládních jednání mezi ČR a Ruskem vyvstala potřeba tento nedostatek odstranit a nastavit reciprocitu,“ vysvětluje mluvčí Ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová, proč byl zápis do katastru ve prospěch Ruské federace proveden až vloni, na základě usnesení vlády z ledna 2020.

Vila Jevany, nezkolaudovaný rekreační objekt ruské ambasády v Česku. FOTO: se souhlasem Mapy.cz, Creative Commons 4.0 (CC-BY-SA 4.0)

Už od počátku ale Rusko se stavbami plně nakládá jako se svým majetkem a hradilo a hradí i veškeré opravy, údržbu či provoz. Přestože pozemky pod stavbami (kam patří i další bytové domy například v ulici Ovenecká či Wolkerova) byly a zůstávají majetkem Česka, ne vždy ruská strana respektuje územní plán, pravidla a český stavební zákon.

Nejen zákonný požadavek na kolaudaci, ohlášení a schválení stavebních úprav, ale i pravidla pro to, zda lze na daném typu parcely stavět, či ne.

„Pokud má být stavba zkolaudována, není, a přesto ji někdo užívá, jde o přestupek. Je na stavebním úřadě, jak posoudí jeho závažnost. Zatímco třeba u garáže je společenská nebezpečnost relativně malá, u bytového domu je důležité, aby splňoval normy, protihlukové předpisy, světlou výšku, hygienu, protipožární pravidla a podobně. Jde tedy o stavby, jejichž výsledná podoba je pod veřejnoprávním dohledem a vždy se mají kolaudovat,“ říká Pavlína Komedová, advokátka, jež se zaměřuje na problematiku nemovitostí, stavebnictví a územního plánování.

Při kolaudaci stavební úřad mimo jiné zkoumá, zda byla stavba provedena v souladu s povolením a dokumentací a zda nebude ohrožovat bezpečnost lidí. Užívání stavby bez kolaudačního souhlasu je přestupek, za nějž hrozí pokuta až milion korun.

„Pokud jde o sankce, je možné uložit pokutu i zakázat užívání stavby, a požadovat tak její vyklizení. Když dům není zkolaudovaný pro bydlení, tak se v něm bydlet nemá. Je to ale na rozhodnutí konkrétního stavebního úřadu a někdy také chuti jednotlivců věc řešit,“ dodává Komedová s tím, že snaha věc řešit je nepřímo úměrná době, která od dokončení stavby uplynula.

Do sporu s Ruskem nejdeme

Většina bytových domů, jež užívá ruská ambasáda, vznikala v 80. letech minulého století. „Archivní materiály k některým těmto objektům jsou poměrné kusé, popřípadě se je dosud nepodařilo dohledat. Z toho lze usuzovat, že postupná dostavba areálu v době socialismu probíhala poměrně živelným způsobem a bez patřičných formálních náležitostí,“ konstatuje Jiří Hannich, mluvčí Prahy 6, v jejímž katastru téměř všechny předmětné nemovitosti stojí.

Stavba zasahující na nestavební pozemek v majetku České republiky. FOTO: se souhlasem ČÚZK 2021, Creative Commons CC-BY 4.0

Do otázek kolaudace, či možných sankcí pro majitele domů, tedy Ruskou federaci, se ale městská část pouštět nehodlá.

Jednání s ruskou stranou ohledně narovnání právních vztahů v oblasti nemovitostí je za Českou republiku zcela v kompetenci Diplomatického servisu při Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Jeho odborné zázemí a postup v této věci plně respektujeme. Přímo s naším odborem výstavby v Praze 6 žádný zástupce Ruské federace v současnosti nejedná,“ dodává Hannich.

Když vloni předkládalo Ministerstvo zahraničí na vládu návrh na převod vlastnického práva ke stavbám, například u rekreační stavby v Jevanech explicitně napsalo, že „budova dosud není zkolaudována“, u ostatních tato zmínka chybí.

Na dotaz, zda plánuje ruskou stranu vyzvat k dodatečné kolaudaci předmětných staveb, Ministerstvo zahraničí nereagovalo.

HlídacíPes.org se s dotazy spojenými s kolaudací obytných domů obrátil i na ruskou ambasádu v Praze, odpovědi se ale nedočkal.

Postavte si pravoslavnou kapli

Nezkolaudovanými stavbami prohřešky ruské strany proti českému stavebnímu zákonu nekončí. Například na parcelním čísle 1793 v užívání ruské ambasády lze dohledat stavbu, jež sice fyzicky stojí, ale úředně neexistuje. Nezapsané jsou i stavby dvou garáží na pozemcích, které sice patří Česku, konkrétně Diplomatickému servisu, ale jsou trvale v užívání Ruské federace.

Například někdejší altán přímo v areálu hlavní budovy velvyslanectví si Rusové přestavěli na pravoslavnou kapli, u níž je v Katastru nemovitostí poznámka „nesoulad zobrazení obvodu budovy se skutečným stavem“. Podobně souhlas stavebního úřadu neměla přístavba u vrátnice u vjezdu do areálu ambasády. I zde je poznámka „nesoulad zobrazení obvodu budovy se skutečným stavem“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Nezapsaná je třeba přístavba haly u vily v ulici Na Zátorce. A na „nesoulad způsobu využití pozemku se skutečným stavem“ lze narazit v katastru i u areálu čtyř bytových domů u promenády Anny Politkovské na okraji parku Stromovka.

S ruskou stranou už řadu let – dle údajů zapsaných v Katastru nemovitostí – formálně běží některá řízení stavebního úřadu kvůli neschváleným a nenahlášeným stavebním úpravám, ale bez výsledku.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

26 komentářů

 1. Jiří Uher napsal:

  Dokážete napsat také něco pozitivního ?

  • Dr. B napsal:

   Rusáci si tady prostě můžou dělat, co se jim zlíbí a nikomu se nechce do sporu s nimi. Takže alespoň pro Rusáky je to přece docela pozitivní zpráva. Jejich gubernie ČR jim i nadále nebude dělat žádné problémy a nebude vystupovat proti tomu, aby se tu jako ve své gubernii chovali. Tak nebuďte škarohlíd 😉
   Já jsem musel například před lety nechat znovu zpracovat projekt ke stavbě, která je v místě minimálně 150 let. To lze doložit z dobové pohlednice. Ale stavební úřad patrně zašantročil celou projektovou dokumentaci, pohlednici nevzal v patrnost a tak byla povinnost doplnění dokumentace na mě coby majiteli. Tak jsem jí zaplatil, odnesl na úřad a nechal jí opětovně zlegalizovat.
   Kdybych byl Rusák, nemusel bych se takovou prkotinou zabývat a nikdo by si na mě netroufl. Z jejich pohledu je to v pořádku, stále nás vnímají jako svou kolonii a místní zákony jsou přece pro nás. Oni jsou páni, oni se tady můžou chovat jako carové. Stačí se kouknout na Karlovy Vary, to je prostě holé neštěstí, co tam načerno postavili za hrůzy! A taky to nikdo neřeší. Pak se vlastně nemůžeme divit, že se tady pořád tolik roztahují, když jim v tom nikdo nebrání ani v případě, že porušují zákony.

  • klammer napsal:

   Napsat něco pozitivního o Rusku? To jde dost těžko.

  • Petr Jánský napsal:

   Myslíte k RF? Snad jen, že jsou od nás dále než z pohledu Ukrajiny. Jiné pozitivum nevidím.

  • Lada napsal:

   A proč? Ty víš něco? Tak napiš, dostaneš od Putina metál.

  • Anofertí zmar napsal:

   Co chcete o Čechystánu psát pozitivního?

   Doteď tu bylo pozitivních lidí tolik, že se o nich psalo každý den…

  • Achjo napsal:

   Prosím, co ty vidíš pozitivního na dnešní situaci?
   Na jedné straně slyšíš bláboly soudem několikrát uznaného lháře a zároveň tvého prezidenta a na druhé straně o tobě rozhoduje STBák, co by tvůj premiér … Co vidíš pozitivního na cca 30 000 zbytečně mrtvých lidí …

 2. Tomas napsal:

  Skandál kolem Vrbetic a ruské ambasady a označení ČR jako nepřítele RF nabírá na brizanci. Je nejvyšší čas, začít s hašením, začíná to vLanech a ostatní bude následovat i z jiných institucí. Další menší zábavný skandalek okolo MZ prof. Arenbergra, také skončí pokutou a to docela mastnou. Nikdo z pražských a českých elit nechce, aby se otevřela nějakým způsobem kartotéka pacientů léčených z pohlavních nemoci na této klinice. A tak to vše bude sumet do ztracena a opozice bude jen ublinkavat svou zast a to už bude volební kampaň v plném proudu a nějaké střídavě léto letošního roku. Zase se to nějak zpatla.

 3. Tondach napsal:

  Oni si prostě myslí, že jsou tu doma! A tací, jako Zeman, Benešová, Foldyna, Okamura a oba Klausové nebo Kroupa jim v tom ještě nahrávají!

  • Pavel napsal:

   chlapče pochopil jsi že je to jejich území akorát hlupáci jako piráti v praze vykřikovali že je ze stromovky vyženou že je to prahy ale hlupci se ani nekoukli do pozemků čí jsou to pozemky no prahy nejsou proto najednou drží h…. a to je to samé s budovama sítěma atd. a nebo si myslíte že vás amíci nechaj kouknout co tak u nich naproti kutěj a budou vám na všechno žádat stavební povolení

  • virus napsal:

   Pozemek je jejich , proč by se tam necítili jako doma ?

   • Dr. B napsal:

    A vy si na svém pozemku můžete stavět bez povolení, bez kolaudací atd.? Tady přece nejde o to, aby měli Rusové nějaké diskriminační omezení. Stačilo by, aby dodržovali zákony této země, když už sem přikočovali. Víc po nich nikdo nechce, nebo ano? Tady se přece nedělají zákony o vyvlastňování pozemků cizinců, jako v Rusku.

   • Dr. B napsal:

    Leda kulový je jejich, přečtěte si ten článek pořádně.

 4. Jan napsal:

  A taky na ruské ambasádě nepoužívají v Česku běžně prodávaný toaletní papír, vozí ho v diplomatickém kufříku přímo z Moskvy (tak jako ten ricin v loňském roce), z Putinovy papírny a proto neplatí ani clo, ani DPH.

 5. Jarda napsal:

  Co je na tom špatného, že Rusko staví domy a užívá je bez kolaudace ? Možná i bez stavebního povolení. Vždyť je to u nás běžná praxe. Podnikatel v Pardubicích, fabrika v Hradci Králové- kde zastupitelé města jezdili prokazatelně kolem stavby a nikoho ani trochu nezajímalo, co se to tam děje. Jedna paní v Praze nechala zbourat vilu a s nikým se nebavila,nic se jí nestalo, je to úspěšná světová návrhářka, tak ona může.
  Nezastávám se Ruska, ale ty stavby vznikly před cca 40 roky a doteď nikomu nevadily a nikdo se o ně nezajímal. A nyní si na tom někdo hřeje před volbami svoji polívčičku.

 6. Dušan napsal:

  Bohužel za prezidentování Miloše Zemana a Vlády Andreje Babiše Česká republika neskutečně zhnědla. A to pro pár grošů! Především záleží i na jejich voličích, koho jsi příště ve svobodných volbách vyberou za své zástupce? Pevně věřím, že budou uvážlivějši ✌️
  Už za 5 🌙

 7. Mašinka napsal:

  Inu, bratři Slované! jen těm alternativně inteligentním nedochází, že si s námi utírají …….. a ještě jim k tomu tleskají. Ovšem to, jak dlouho se to vleče, vypovídá o našich volených zástupcích mnohé, leč nic pěkného.

 8. A. S. Pergill napsal:

  A co nikdy nezkolaudované a na černo provozované mešity? Jen v Brně se ví o dvou.

  • Dr. B napsal:

   Jestli to není hoax, tak je to stejná prasárna jako s těmi rusáky. Jako omluva nebo výmluva to nefunguje.

   • A. S. Pergill napsal:

    Já to neomlouvám. Já jen konstatuji, že jedněm se to toleruje a druhým se za totéž nasazuje psí hlava.

 9. brambůrel napsal:

  a není náhodou území jakéhokoíliv vyslanectví územím země, která jej užívá? takže jaképak nerespektují naše? respektují patrně sv é předpisy na svém území.
  Jiné ambasády jednají jinak?

  • A. S. Pergill napsal:

   Asi to má nějaká omezení. ale to by byla otázka pro právníka. A ještě k tomu hodně specializovaného.

  • Dr. B napsal:

   V článku se hovoří především o budovách mimo pozemky ruské ambasády. Takže žádné ruské území, když už se o tom bavíme 😉
   Tedy alespoň podle mezinárodního práva, z praxe víme, že kam se Rusák jednou nastěhuje, tam si myslí, že je navěky doma. Takoví už ti „bratři Slované“ prostě jsou. Ti se nikdy nesmíří s tím, že Sovětský Svaz se rozpadl a mnoho jeho satelitů (které si dříve prostě podrobili silou) se chce dnes chovat jako samostatné země. A budou se do nich pořád montovat a chovat se k nim jako ke svým koloniím.

   • josef napsal:

    Nechci Vám oponovat výše uvedený názor, ale rozpadem SSSR si pomohlo především Rusko. Ne sice možná hned po r.1991, protože v rámci bývalých svazových republik byla rozprostřena různá výroba, která pak Rusku scházela, ale po konci Jelcina už to nemohlo být horší… Rusko za SSSR v podstatě dotovalo jiné svaz.republiky (ty různé -stány). Pak když se začalo obchodovat každý za své, tak se ukázalo, že Rusko si vystačí se svým majetkem – pochopitelně zpočátku po r.1991 relativně. A že by Rusko mělo zájem se angažovat do míst, kde kdysi byl SSSR, tak to už také ne. Stačí si porovnat jenom vojenské základny USA a Ruska ve světě a přes tyto vojenské základny v různých zemích tak ovlivňovat „své zájmy“. Zrovna teď při návštěvě Vučiče a bombardování býv. Jugoslávie v r.1999 – to bylo prováděno USA armádou z Německa a Itálie a to bez jakéhokoliv ceknutí „domácích států“, že s tím souhlasí nebo nesouhlasí, resp. že musí souhlasit… A ústava býv.SSSR umožňovala vystoupení jednotlivých svaz.republik v podstatě relativně snadno. Problémem nových států (z těchto býv.svaz.republik) mohly být bývalé tzv.autonomní republiky – a to mnohde ukázalo jako Pyrrhovo vítězství nových zemí (Adžárie, Abcházie, Již.Osetie, Krym, Nachičevan, karabach, atd.). Já Rusko neidealizuji, ale za naše problémy ono nemůže, ty si vyrábíme fakticky snadno v naší politice…

    • Dr. B napsal:

     No ohledně toho, jestli si Rusko ekonomicky pomohlo, to může být klidně pravda. Nejsem ekonom, ale dává to svým způsobem smysl. Jen si myslím, že ne všechny jeho satelity byly ekonomicky nezajímavé (ropa, zemní plyn atd.). Mám spíš pocit, že to Rusko dodnes nemůže skousnout, protože tím utrpěla jejich velikost. Ve finále jsou Rusové velmi podobní Američanům, oba tyto „národy“ vlastně vznikly z obrovského mixu různých národností. Proto jsou možná oba tyto světy tolik prodchnuti tím svým způsobem zvláštním druhem „vlastenectví.“ Hledají něco, co vlastně historicky postrádají a tak si to nějak uměle vytvořili a dávají tomu větší význam, než jaký by si to zasloužilo.
     Jugoslávie stála celá za *****. Obhájci bombardování argumentují tím, že se díky tomu zabránilo větším zvěrstvům (stejně jako Američané obhajují svrhnutí jaderných bomb na Japonsko). Odpůrci zase poukazují na spoustu civilních obětí. Tohle je s mými znalostmi poměrů v regionu opravdu tenký led, já vím jen to, že každý zabitý člověk je špatně. Je mi jedno, jestli je to křesťan, muslim a nebo kdokoli jiný.
     Co se týká možnosti svazových republik vystoupit ze sféry vlivu Ruska, tam si myslím, že šlo jen o cár papíru bez jakékoli váhy. Vždyť i když hrozily odtrhnutím jejich satelity ( ČSSR, Maďarsko atd.), armádu sem poslat na obranu jejich zájmů neváhali. Tak že by pak nechali odejít nějakou svazovou republiku, se mi nezdá příliš reálné.

 10. Pavel napsal:

  Vzhledem k tomu, že rusáci nejsou v ČR ochotni řídit se ani trestním zákoníkem (např. porušili § 311 trestního zákoníku), tak není pravděpodobné, že by si něco dělali ze stavebních předpisů.

Přidávání komentářů není povoleno