Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Diplomatický vůz ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
,

Ruská ambasáda má víc diplomatických aut než diplomatů. „Nedotknutelné“ vozy škrtat nechce

Diplomaté a další pracovníci ruské ambasády v Praze se rozhodně nemusejí bát, že by se na ně v případě potřeby nedostal služební vůz s diplomatickou značkou. Aktuálně Rusové mají dvakrát víc vozidel než lidí. Snižovat svůj vozový park s výsadou nedotknutelnosti se jim ale – navzdory snahám českého ministerstva zahraničí – nechce.

Snahu omezit počet diplomatických aut registrovaných pro potřeby ruského velvyslanectví má české ministerstvo zahraničí už zhruba od roku 2015. „Jednání se v této věci vedou už několik let. Po prvotním snížení stavu služebních vozidel Velvyslanectví Ruské federace v ČR o zhruba dvacet vozů nebylo dosaženo dalších kroků ruské diplomatické mise, a proto byla pozastavena registrace nových vozidel velvyslanectví. Jednání však nadále pokračovala a předpokládáme, že pokračovat budou,“ říká mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Jednání s Rusy pokračují

„Tomuto tématu se protokol ministerstva zahraničí věnoval v posledních dvou letech velmi intenzivně tak, aby byl počet přiměřený, ale shodu se nedařilo najít. Z ruské strany to bylo téma, k němuž nebyli vstřícní,“ říká dnes již bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček.

„Ve vztahu k velikosti ambasády byl ruský vozový park nadproporční jak v porovnání s ostatními ambasádami, tak i při vědomí toho, kolik lidí na ambasádě donedávna bylo,“ dodává.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


V roce 2019, kdy se tématu HlídacíPes.org poprvé věnoval, měli Rusové diplomatických aut jen při ambasádě celkem 73. Nyní je to o dva vozy méně. „Vozový park Velvyslanectví RF má k dnešnímu dni 71 služebních vozidel, konzulátu v Brně pět vozidel a konzulátu v Karlových Varech čtyři vozidla,“ vypočítává Davidová s tím, že ministerstvo počítá s tím, že snížení počtu lidí na ambasádě by mělo vést i k redukci počtu registrovaných aut.

S koncem května se počet pracovníků ruské diplomatické mise nuceně – v důsledku kauzy Vrbětice – výrazně snížil. Na velvyslanectví Ruska v Praze má být od června maximálně stejný počet lidí jako na české ambasádě v Moskvě. Tedy sedm diplomatů, 25 administrativně technických pracovníků a 19 zaměstnanců z místních zdrojů. Další diplomaté jsou na ruských konzulátech v Brně a v Karlových Varech.

„Stanovení limitu počtu členů ruské diplomatické mise v ČR se nutně promítne i do řešení otázky počtu služebních vozidel velvyslanectví. Jednání pokračují,“ říká mluvčí Davidová.

K čemu ta auta slouží

Obecné pravidlo pro diplomatické mise a konzulární úřady akreditované v ČR je, že počet služebních vozidel diplomatické mise či konzulárního úřadu je totožný s počtem diplomatických zástupců na dané misi či konzulárním úřadu. „V případě malých misí se povoluje jeden vůz nad limit. V individuálních případech může být stanoven limit odlišný, a to na základě čl. 47 odst. 2 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích,“ upřesňuje Davidová.

HlídacíPes.org s dotazy na záměry s vozovým parkem oslovil prostřednictvím e-mailu i ruskou ambasádu v Praze, žádná reakce však nepřišla. V roce 2019 pro Lidové noviny zástupci ambasády uvedli, že „v souladu s mezinárodní praxí se otázky spojené s fungováním diplomatických misí projednávají prostřednictvím diplomatických kanálů“.

 

 

Sledovat počet i využití diplomatických vozů dává smysl i z hlediska monitorování možných špionážních aktivit. „Vozidla označená diplomatickou registrační značkou totiž podle mezinárodních úmluv užívají výsady nedotknutelnosti a imunity. V Evropě v rámci schengenského prostoru mohou tedy prakticky zcela nerušeně a bez rizika byť namátkové kontroly převážet osoby i libovolné zboží.

„Můžeme se jenom domnívat, k čemu tato auta slouží,“ komentoval to už dříve tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček.

„Auta s diplomatickou značkou požívají veškerou mezinárodní ochranu podle Vídeňské úmluvy, takže nesmí být zastavována ani kontrolována nejen uvnitř státu, ale i při přejezdu státní hranice. Můžete je tak využívat k převozu osob i neprocleného zboží,“ říká obecně mluvčí BIS Ladislav Šticha.

„Prohledávání vozidla vzhledem k existenci nedotknutelnosti majetku je otázkou složitější a přistupuje se k němu pouze z důvodů hodných zvláštního zřetele. Například když je toto vozidlo řízeno osobou nepožívající výsad a imunit a je důvodné podezření na zneužití vozidla,“ dodává.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

19 komentářů

 1. Dr. B napsal:

  Tak je tedy zapotřebí monitorovat tato vozidla (jejich pohyb, dneska to běžně umí mýtné brány a kontrolují se tak např. zaplacené dálniční poplatky). Pokud pak dojde ke zjištění nějakého nestandardního pohybu těchto vozidel, přichází ke slovu „důvody hodné zvláštního zřetele“ a možnost i tato vozidla zkontrolovat.
  Nejde mi o nějaké šikanování ruských ambasadorů, ale pokud máme opodstatněné podezření, že jsou tato auta zneužívána k nějaké činnosti, která není v zájmu Českého státu, pak je na místě toto právo uplatnit. A když se podezření nepotvrdí, můžeme být jenom rádi a Rusové se tak přece mohou od podezření očistit. Mělo by to tak být i v jejich zájmu. Nebo je to snad jinak?

  • Sámo napsal:

   Je třeba zrušit diplomatické styky s Ruskem- tím Putinovým, protože to není Rusko přátelské, ale naopak vrcholně nepřátelské – je to patrné z jeho domácí i zahraniční politiky a co se týká ruské diplomacie- ta je plná agentů GRÚ a jiných ruských tajných služeb.

 2. petrph napsal:

  Tedy, s ohledem na to jak se v médiích oslavuje ona údajná odvaha našich vládních politik, postavit se konečně ruskému diktátu, protože Vrbětice, jest to pro mne překvapením.
  Pokud by si náš ministr zahraničí (nebo rovnou premiér) předvolal ruského velvyslance a oznámil mu „od 1.7.“ rušíme diplomaticky status u těchto vašich vozidel“ (seznam předán), co by asi pan velvyslanec mohl dělat, stejně jako nemohl nic dělat, pokud ta samá naše vláda odvolala ruské diplomaty. Leda by si šel stěžovat na Hrad :))))

 3. virus napsal:

  To vám už vadí i auta ? Pro západ tu pracuje většina našich politiků , šéf BIS dostal vyznamenání od CIA , jistě za něco , co pro ně stovky agentů BIS udělaly a vy tu Rusku vytýkáte pár diplomatů a aut !

  • Jiri Janecek napsal:

   Vadi Rusko… Protoze, Rusko.

   Mne se libi, jak uz i skalni atlantiste uznavaji, ze to nase vlada trochu uspechala a proto ta podpora nasich spojencu vypadala, jak vypadala (18:7 po vrbeticke lzi vs. asi 20:180 po te skripalovske). Jakoze je pry lepsi prvne se domluvit s tema tzv. spojencama a az pak pres televizi vyhostit tech 18 diplomatu (s timto souhlasim – dost mozna by nekdo ze spojencu Hamackovi vysvetlil, co je to ta reciprocita, a mozna i ze 18 je moc, i kdyby to ti dva Rusove opravdu udelali).

   Otazka je, co by udelali Babis s Hamackem, kdyby za sebou nemeli totalne domrveny covid rok (z perspektivy nalady volicu v polovine dubna) a nutkani zvysit si popularitu. Podklady tajnych sluzeb tyden pred pry byly celkem na vode… O ten tyden pozdeji byly dost mozna furt na vode, ale uz to vedel Kundra.

  • skeptik napsal:

   Četl jste virusi ten článek pozorně? Jde tu totiž o to, že těch diplomatů a aut nebylo pouze „pár“.

   • virus napsal:

    Rusko je obrovská země se všemi surovinami , jaderná velmoc ! Co by si na nás vzali ?

    • Many napsal:

     Naše poslední zbytky hrdosti a taky o tom jim jde, podrobit, pošlapat, podmanit. Nedělají to že potřebují ale proto že chtějí a mohou a my už jim konečně musíme říct „NE“ a to nám zatím moc nejde, ne dokud tu budou podobné proruské ***** jako Zeman, Babiš u moci.

    • skeptik napsal:

     Sovětský svaz byl v roce 1968 ještě větší, než je dnes Rusko. Přesto nás v srpnu 1968 Sovětský svaz okupoval i když věděl, že si udělá touto okupací pouze ostudu po celém světě a vnese rozkol mezi komunistické strany.

  • Sámo napsal:

   Vy budete asi rusofil a nebo přímo Rus. V Praze je 50 tisíc Rusů, z nichž je velká většina potencionálních agentů nebo jejich pomocníků. Je to zkrátka ruská 5. kolona a Putin je schopný použít tyto své občany jako důvod k napadení českého státu stejně jako to udělal v případě Ukrajiny, Gruzie, Moldávie.

 4. Lemur napsal:

  Jasně že ta auta vadí, v článku je to srozumitelně vysvětlené. Vy vidíte nějaký důvod, aby bylo těch aut o tolik víc než diplomatů? Tedy jiný než odporující našim zájmům?

  • krapotkin napsal:

   Proč jich tu tolik nechali, když stejně zase přitáhnou „ve velkejch železnejch marigotkách“

  • Ondrej napsal:

   tak, neni duvod, aby jich meli tolik, pokud maji s nimi cestne umysly, coz ale oni bohuzel nemaji…takze zredukovat a to rychle!!

 5. Tim napsal:

  ono to s těmi diplomatickými vozy není až takové jak se uvádí, jako když budete porušovat předpisy či odmítat spolupráci, řeší se to na ambasádách… navíc slušný diplomat se hned neohání diplomatickým pasem .. ona totiž není žádná garance že ve vozidle není bomba a tak vás třeba nemusí bez prohlídky pustit na trajekt. Ale jestli do toho diplomatického sboru teď počítají i úklízečky, tak to už je na pováženou

 6. youda napsal:

  Že putinovi poskoci jezdí v západních vozech, místo aby fasovali stroje lada nebo uaz 😀 😀 😀

  • Roman napsal:

   Taky se divím, že nejezdí v ruských luxusních značkách jako jsou „neexistuje“, „není“, nebo „neumíme vyrobit“.

  • Many napsal:

   Co takhle ruskej kopírák Aurus Senat? 😀 Ale to nechcete, recenze jsou otřesné. A i tohle auto je poskládáno z dílů z celého světa, a ke všemu ještě špatně 🙂 Njn, i movití rusové si raděj koupí Bentley nebo Mercedes než tuhle parodii.

 7. Mras napsal:

  Jsem přesvědčen, že dost pracovníků z ruské ambasády se nevrátilo do Ruska, ale byli přesunutí na jiném pracovíště v Česku – Karlovy Vary, Brno atd. V tomto směru vláda informuje občany velmi kuse a neúplně. Chybí tu důsledná kontrola „úliteb“ české strany, ať už na pokyn Hradu, vlády, či jiných vlivových skupin. Na a ta auta se pak hodí k lecčemu, že …..?

 8. Tomáš napsal:

  To má být výsměch či co, před vypovezenim ruských diplomatů měla tato ambasáda X aut, po brutální redukci diplomatických osob zůstalo X aut. Nám zůstal v Moskve Český dům, který také duní prázdnotou. MZ by mělo začít dělat reálnější zahraniční politiku kRusku. Nyní je to závate a to na hodně dlouho a není to dobre pro nás, ekonomické ztráty už má dost našich podniků

Přidávání komentářů není povoleno