Diplomatický vůz ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Ruská ambasáda má víc diplomatických aut než diplomatů. „Nedotknutelné“ vozy škrtat nechce

Napsal/a Robert Břešťan 15. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Diplomaté a další pracovníci ruské ambasády v Praze se rozhodně nemusejí bát, že by se na ně v případě potřeby nedostal služební vůz s diplomatickou značkou. Aktuálně Rusové mají dvakrát víc vozidel než lidí. Snižovat svůj vozový park s výsadou nedotknutelnosti se jim ale – navzdory snahám českého ministerstva zahraničí – nechce.

Snahu omezit počet diplomatických aut registrovaných pro potřeby ruského velvyslanectví má české ministerstvo zahraničí už zhruba od roku 2015. „Jednání se v této věci vedou už několik let. Po prvotním snížení stavu služebních vozidel Velvyslanectví Ruské federace v ČR o zhruba dvacet vozů nebylo dosaženo dalších kroků ruské diplomatické mise, a proto byla pozastavena registrace nových vozidel velvyslanectví. Jednání však nadále pokračovala a předpokládáme, že pokračovat budou,“ říká mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Jednání s Rusy pokračují

„Tomuto tématu se protokol ministerstva zahraničí věnoval v posledních dvou letech velmi intenzivně tak, aby byl počet přiměřený, ale shodu se nedařilo najít. Z ruské strany to bylo téma, k němuž nebyli vstřícní,“ říká dnes již bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček.

„Ve vztahu k velikosti ambasády byl ruský vozový park nadproporční jak v porovnání s ostatními ambasádami, tak i při vědomí toho, kolik lidí na ambasádě donedávna bylo,“ dodává.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


V roce 2019, kdy se tématu HlídacíPes.org poprvé věnoval, měli Rusové diplomatických aut jen při ambasádě celkem 73. Nyní je to o dva vozy méně. „Vozový park Velvyslanectví RF má k dnešnímu dni 71 služebních vozidel, konzulátu v Brně pět vozidel a konzulátu v Karlových Varech čtyři vozidla,“ vypočítává Davidová s tím, že ministerstvo počítá s tím, že snížení počtu lidí na ambasádě by mělo vést i k redukci počtu registrovaných aut.

S koncem května se počet pracovníků ruské diplomatické mise nuceně – v důsledku kauzy Vrbětice – výrazně snížil. Na velvyslanectví Ruska v Praze má být od června maximálně stejný počet lidí jako na české ambasádě v Moskvě. Tedy sedm diplomatů, 25 administrativně technických pracovníků a 19 zaměstnanců z místních zdrojů. Další diplomaté jsou na ruských konzulátech v Brně a v Karlových Varech.

„Stanovení limitu počtu členů ruské diplomatické mise v ČR se nutně promítne i do řešení otázky počtu služebních vozidel velvyslanectví. Jednání pokračují,“ říká mluvčí Davidová.

K čemu ta auta slouží

Obecné pravidlo pro diplomatické mise a konzulární úřady akreditované v ČR je, že počet služebních vozidel diplomatické mise či konzulárního úřadu je totožný s počtem diplomatických zástupců na dané misi či konzulárním úřadu. „V případě malých misí se povoluje jeden vůz nad limit. V individuálních případech může být stanoven limit odlišný, a to na základě čl. 47 odst. 2 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích,“ upřesňuje Davidová.

HlídacíPes.org s dotazy na záměry s vozovým parkem oslovil prostřednictvím e-mailu i ruskou ambasádu v Praze, žádná reakce však nepřišla. V roce 2019 pro Lidové noviny zástupci ambasády uvedli, že „v souladu s mezinárodní praxí se otázky spojené s fungováním diplomatických misí projednávají prostřednictvím diplomatických kanálů“.

 

 

Sledovat počet i využití diplomatických vozů dává smysl i z hlediska monitorování možných špionážních aktivit. „Vozidla označená diplomatickou registrační značkou totiž podle mezinárodních úmluv užívají výsady nedotknutelnosti a imunity. V Evropě v rámci schengenského prostoru mohou tedy prakticky zcela nerušeně a bez rizika byť namátkové kontroly převážet osoby i libovolné zboží.

„Můžeme se jenom domnívat, k čemu tato auta slouží,“ komentoval to už dříve tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček.

„Auta s diplomatickou značkou požívají veškerou mezinárodní ochranu podle Vídeňské úmluvy, takže nesmí být zastavována ani kontrolována nejen uvnitř státu, ale i při přejezdu státní hranice. Můžete je tak využívat k převozu osob i neprocleného zboží,“ říká obecně mluvčí BIS Ladislav Šticha.

„Prohledávání vozidla vzhledem k existenci nedotknutelnosti majetku je otázkou složitější a přistupuje se k němu pouze z důvodů hodných zvláštního zřetele. Například když je toto vozidlo řízeno osobou nepožívající výsad a imunit a je důvodné podezření na zneužití vozidla,“ dodává.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)